Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 3/1406/60/12
П О С Т А Н О В АІ М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 лютого 2012 року смт. Веселинове
Веселинівський районний суд Миколаївської області в складі:
головуючогосудді Орленко Л.О.,
при секретарі Крамарчук Л.Б.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Управління Служби безпеки України в Миколаївській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця с. Великовеселе Врадіївського району Миколаївської області, освіта вища, одруженого, маючого на утриманні двох неповнолітніх дітей, працюючого керівником апарату Веселинівської районної державної адміністрації Миколаївської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
ОСОБА_1 обіймає посаду керівника апарату Веселинівської районної державної адміністрації, керівника позаштатного режимно-секретного органу адміністрації. Має допуск до державної таємниці за формою 3. В порушення своїх посадових обовязків, ОСОБА_1, будучи членом комісії з перевірки наявності матеріальних носіїв інформації з обмеженим доступом і таємної інформації, не вжив відповідних заходів щодо охорони державної таємниці, чим допустив порушення вимог нормативних актів в сфері охорони державної таємниці.
Cтан охорони державної таємниці у Веселинівській РДА не повною мірою відповідає вимогам законодавства про державну таємницю. Зокрема, встановлено, що згідно з розпорядженням голови РДА № 40-р від 21.10.2010р. в установі створено експертну комісію з питань таємного діловодства у складі голови комісії - першого заступника голови РДА Ястремського М.В., членів комісії - керівника апарату РДА Овчара В.А., завідуючого сектором взаємодії з правоохоронними органами, оборонної та мобілізаційної роботи апарату РДА Кривенцова В.О. В обов'язки даної комісії серед інших входить також проведення річних перевірок наявності матеріальних носіїв інформації з обмеженим доступом і таємної інформації За результатом роботи даної комісії був складений, затверджений головою РДА та підписаний її членами і головою комісії, акт річної перевірки наявності таємних документів і справ Веселинівської РДА за 2010 рік (обл. № 1 дск від 11.01.2011р.) (далі - акт перевірки документів за 2010 рік).
За результатами проведення спеціальної експертизи, комісією УСБУ встановлено, що акт перевірки документів за 2010 рік не відповідає дійсності, перевірка належним чином не проводилася, акт складено формально, що є порушенням вимог п.п. 395, 396 „Порядку організації та забезпечення режиму секретності в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2003 року № 1561-12 (далі - Порядок -1561).
В порушення вимог п. 205 Порядку-1561 в журналі обліку підготовлених документів (обл. № 26) відсутні дані про обіг деяких документів з обмеженим доступом 2010 та 2011 років реєстрації, з часу їх отримання або складання, до завершення виконання і долучення до справ, відправлення адресатові, передачі до архівного підрозділу, знищення або перереєстрації. Зокрема, в даному журналі відсутні відмітки про місцезнаходження наступних документів 2010 року реєстрації: №1 (зазначено лише № справи без номеру сторінок), №2 (прим. №1), №3 (прим. №1), №4 (прим. №1), №5 (прим. №1,2), №6 (прим. №1,2), №7 (прим. №1, прим.№2 - лише № справи без номеру сторінок), № 14 (прим. №1), №15 (прим. №1), №24-28 (прим. №1, прим.№2 - лише № справи без номеру сторінок), №30 (зазначено лише № справи без номеру сторінок), №31 (зазначено лише № справи без номеру сторінок), №33 (зазначено лише № справи без номеру сторінок), №34 (прим.№1), №44 (прим. №1,2), №48 (прим. №1,2); документів 2011 року реєстрації - №№2-5 (прим. №1), №7 (прим. №1), №14 (прим. №1), №19 (прим. 1,2,3).
Крім того, встановлено, що в порушення вимог п.п. 202, 205 Порядку - 1561 в журналі обліку підготовлених документів відсутні підписи осіб, відповідальних за документи з обмеженим доступом.
Відповідно до вимог п.п. 255-257 Порядку-1561 в пакетно-контрольному журналі (обл. № 27) проставлені відмітки про реєстрацію отриманих документів в облікових формах вхідних документів, чи документів інвентарного обліку. Разом з тим, не завжди проставлений підпис ОСОБА_4 про отримання документу, що не відповідає вимогам зазначених пунктів Порядку-1561.
З метою реєстрації робочих зошитів, які використовуються для ведення записів, що містять інформацію з обмеженим доступом, в РСО Веселинівської РДА заведено журнал обліку робочих зошитів, спецблокнотів, окремих аркушів паперу, бланків, (форма 37) обл. №28. Разом з тим, комісією УСБУ встановлено, що робочі зошити, які в теперішній час використовуються працівниками РСО адміністрації в даному журналі не були перереєстровані, що є порушенням вимог п.216 Порядку-1561. Фактично, два робочі зошити, які мають гриф „для службового користування" були зареєстровані в старому журналі № 239, який не момент перевірки закрито і не використовується. В результаті спеціальної експертизи встановлено, що для реєстрації журналів та завершених провадженням справ в РСО Веселинівської РДА заведено журнал за формою 33 (обл.№6 дск), що відповідає вимогам п.п. 211, 328 Порядку-1561.
Разом з тим, в порушення вимог п.328 Порядку -1561 завершені провадженням і закриті справи не зареєстровані ОСОБА_4 в журналі за формою згідно з додатком 33 (обл.. № 6 дск).
В режимно секретному органі Веселинівської райдержадміністрації є в наявності справа № 21 дск (почато 12.01.2010р.) на 13 аркушах, яку відповідно до вимог п. 322 Порядку-1561 закрито, оскільки на аркуші, спеціально долученому у кінці тому справи, особою, відповідальною за режим секретності ОСОБА_3, зроблено підсумковий запис цифрами та словами про кількість пронумерованих і прошитих в ньому аркушів, який засвідчений його підписом із зазначенням посади та дати, та скріплений печаткою РСО. Разом з тим, в журналі за формою згідно з додатком 33 (обл.№6дск) даний том справи №21 дск не зареєстровано. Крім того, встановлено, що в РСО адміністрації також ведеться ще один том справи № 21 дск (на 7 аркушах, заведено 11.01.2011р.).
В порушення вимог п. 328 Порядку-1561 в журналі форми 33 ОСОБА_4 не зареєстровано наступні закінчені провадженням томи справи: № 9дск (почато 31.05.2005р., закінчено 28.12.2009р., на 81 аркушах), №11 дск (почато в грудні 2004р., закінчено 01.07.2008р., на 148 аркушах), №3т (почато в січні 2005р., закінчено 12.11.2009р., на 54 аркушах), №16т (почато в січні 2005р., закінчено 30.12.02008р.). Станом на дату спеціальної експертизи в РСО Веселинівської РДА також ведуться томи даних справ № 9дск (почато 16.05.2001р., на 7 аркушах), №11 дск (почато 19.01.2011р., на 29 аркушах), № 3дск (почато 24.02.2011р., на 12 аркушах).
Також в результаті спеціальної експертизи встановлено, що ОСОБА_4 в даному журналі (форми 33) реєструються окремі документи виділеного зберігання (інвентарного обліку) (як приклад, №17т -22т, 30дск-40дск, 42дск, 47дск-55дск) та нормативно-правові акти (як приклад, ПКМУ №732 -2005р., яка має гриф „таємно"), що не відповідає вимогам п.п. 211, 328 Порядку - 1561. Зазначене є недоліком, оскільки, відповідно до вимог зазначених пунктів Порядку-1561 журнал за формою згідно з додатком 33, використовується для реєстрації журналів, картотек обліку секретних документів (у разі здійснення карткової форми реєстрації) та завершених провадженням справ.
В порушення вимог п. 123 Порядку-1561 працівники Веселинівської РДА, яким надано доступ до державної таємниці, не забезпечені внутрішніми описами секретних документів, що знаходяться у виконавця, які ведуться за формою згідно з додатком 16.
Згідно з розпорядженням голови Веселинівської РДА №1-р-дск від 12.01.2005р. та № 321-р-дск від 27.06.2002р., будучи членом експертної комісії установи та виконуючим обов'язки керівника позаштатного РСО, ОСОБА_1 зобов'язаний був вжити заходів щодо належної організації роботи зазначеної комісії та забезпечення виконання чинного законодавства з питань охорони державної таємниці. Разом з тим, вищезазначене свідчить про те, що таких заходів ОСОБА_1 вжито не було.
Таким чином, ОСОБА_1, будучи особою, на яку покладено обов'язки по забезпеченню режиму секретності у Веселинівській РДА (керівником позаштатного РСО) та членом експертної комісії установи, не вжив відповідних заходів щодо охорони державної таємниці та не забезпечив контроль за охороною державної таємниці, чим скоїв адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена п. 6 ч. 1 ст. 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину визнав частково, суду пояснив, що виявлені під час перевірки працівниками Управління СБУ у Миколаївській області недоліки не привели до незабезпечення охорони державної таємниці, а тому не свідчать про порушення законодавства про державну таємницю, а отже його дії не можуть кваліфікуватися за п.6 ч.1 ст.212 -2 КУпАП.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, вивчивши матеріали справи, вважає, що вина ОСОБА_1, доведена та досліджені матеріали справи свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно вчинив правопорушення, передбачене п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, в судовому засіданні підтверджується матеріалами справи, а саме: протоколом № 64/4/11 від 17 січня 2012 року про адміністративне правопорушення, складеного провідним спеціалістом сектору охорони державної таємниці Управління СБ України в Миколаївській області підполковником Гавриловим С.О., в якому вказані виявлені під час перевірки порушення законодавства про державну таємницю; зобовязанням ОСОБА_1, за яким він взяв на себе зобовязання виконувати вимоги режиму секретності у звязку з допуском до державної таємниці від 24.05.2002 року; розпорядженням про зниження форми допуску до державної таємниці від 09.12.2010 р., за яким ОСОБА_1 має форму 3 допуску до державної таємниці; витягом з акту № 64/4/160се від 18.11.2011 року, в якому зазначені виявлені під час перевірки порушення стану охорони державної таємниці. (а.с.6-7, 14-16).
При визначенні виду адміністративного стягнення, суд враховує особу порушника та суспільну небезпеку вчиненого ним адміністративного правопорушення, матеріальне становище.ОСОБА_1 працює керівником апарату Веселинівської районної державної адміністрації, де отримує заробітну плату в розмірі 4018,44 грн. щомісячно, одружений, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, характеризується позитивно за місцем роботи. (а.с.10).
За таких умов та з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_1 достатнє та відповідне стягнення у виді штрафу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 27, 221, 251, 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення , суд -
постановив:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП, і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 510 (пятсот десять) гривень.
Одержувач: державний бюджет Веселинівського району, код 37363365, МФО 826013 в Веселинівському районі, рахунок 31112106700098.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Миколаївської області через Веселинівський районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова дійсна для пред`явлення державному виконанню на протязі трьох місяців.
Суддя Веселинівського районного суду
Миколаївської області Л.О. Орленко