Постанова № 21707851, 29.02.2012, Київський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
29.02.2012
Номер справи
10/467
Номер документу
21707851
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01601, м.Київ, пров. Рильський, 8т. (044) 278-46-14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.02.2012 № 10/467

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого:Ропій Л.М.

суддів: Кондес Л.О.

Рябухи В.І.

за участю представників

сторін:

від прокуратури: Ладний І.О. пом. прокурора Київської транспортної прокуратури, посв. від 15.08.11 НОМЕР_1;

від позивачів: не викликались та не зявились, про місце та час судового засідання повідомлені належним чином;

від відповідача: не викликався та не зявився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином;

від третьої особи: не викликався та не зявився, про місце та час судового засідання повідомлений належним чином;

розглянувши у від- критому судовому засіданні апеляційну скаргу Заступника Київського транспортного прокурора

на рішення

Господарського суду міста Києва

від 05.12.2011

у справі № 10/467 (суддя Котков О.В.)

за позовом Київського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Міністерства інфраструктури України, Державного територіально-галузевого обєднання "Південно-Західна залізниця"

до Головного управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні другого позивача Державний заклад "Дорожня клінічна лікарня № 1 ст. Київ "ДТГО "Південно-Західна залізниця"

про визнання права

Розпорядженням Секретаря судової палати з розгляду справ у спорах між господарюючими субєктами Київського апеляційного господарського суду від 07.02.2012 № 01-22/1/4 склад колегії суддів змінено.

На підставі ст.ст. 77, 99 ГПК України 08.02.2012 розгляд апеляційної скарги відкладено на 29.02.2012.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду міста Києва від 05.12.2011 у справі № 10/467 в позові відмовлено повністю.

Рішення мотивовано тим, що відповідач здійснює, відповідно до пп. 4.1 п.4 Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001, оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на обєкти нежитлового фонду (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації та інших обєктів нежитлового фонду, право власності на які оформляється головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації); доказів того, що відповідач претендує на відповідне право власності позивачем суду не надано, а з матеріалів справи вбачається, що відповідач лише відмовляється оформити відповідне право та видати свідоцтво, що свідчить про відсутність порушення відповідачем прав позивача, а отже і підстави для задоволення позовних вимог про визнання права власності відсутні.

В апеляційній скарзі заступник прокурора просить рішення Господарського суду міста Києва від 05.12.2011 у справі № 10/467 скасувати з підстав порушення норм матеріального та процесуального права і прийняти нове рішення, яким позов задовольнити повністю.

Підстави апеляційної скарги обгрунтовуються наступними доводами.

В апеляційній скарзі вказується на те, що листом від 24.07.2008 за № 042/13/1-4952 відповідачем відмовлено третій особі в оформленні права власності з видачею свідоцтва на право власності на обєкти нерухомого майна всупереч п.2 ст. 328 ЦК України, адже чинним законодавством не передбачено, якими саме доказами власник повинен підтверджувати належність йому майна на праві власності.

В апеляційній скарзі стверджується про те, що документами, підтверджуючими право власності є: технічний паспорт на обєкти нерухомості, виготовлений та виданий комунальним підприємством "Київське міське бюро технічної інвентаризації"; відображення нерухомого майна на самостійному балансі третьої особи; те, що відповідно до Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ № 382590 третя особа є постійним користувачем земельної ділянки, площею 1,5990 га, розташованої за адресою: м. Київ, вул. М.Коцюбинського, 8а; обслуговування та утримання зазначеного нерухомого майна, поточний ремонт здійснюється за рахунок власних коштів залізниці; спірні обєкти нерухомості були побудовані та почали експлуатуватись до моменту прийняття нормативного акту, що регулює порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом обєктів і визначають необхідність складання акту вводу в експлуатацію.

Також в апеляційній скарзі вказується на те, що власником спірного майна є держава в особі Міністерства інфраструктури України, до сфери управління якого входить ДТГО "Південно-Західна залізниця", а третя особа, - це відповідно до Статуту, державний лікувально-профілактичний заклад, заснований на державній власності, відноситься до сфери управління Міністерства інфраструктури України, підпорядкований Державній адміністрації залізничного транспорту України, а в порядку координації діяльності Державному територіально-галузевому обєднанню "Південно-Західна залізниця".

В апеляційній скарзі стверджується, що відповідач не оформив право власності і не видав свідоцтво про право власності, отже фактично відповідач не визнав право власності на спірне майно, належним чином його не оформив та не видав правовстановлюючий документ свідоцтво про право власності, що позбавляє можливості державної реєстрації права власності на спірне нерухоме майно і дає право для звернення до суду з метою захисту прав власності на підставі ст. 392 ЦК України.

В апеляційній скарзі вказується на те, що рішенням Господарського суду міста Києва від 06.10.09 у справі № 40/264 визнано право власності за державою в особі Міністерства транспорту та звязку України на обєкти нерухомості, що перебувають на балансі третьої особи та знаходяться за адресою: м. Київ, вул. М.Коцюбинського, 8а. Проте виявилось, що у зазначеному рішенні та позовних вимогах невірно зазначено загальну площу обєктів, неточно вказано найменування обєктів, що входять до майнового комплексу, а на звернення до суду щодо розяснення та уточнення рішення у справі № 40/264, судом відмовлено в задоволенні вказаних клопотань.

Розглянувши апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, заслухавши представника прокуратури, колегія суддів встановила наступне.

Київським транспортним прокурором подано позов до суду першої інстанції про визнання за державою Україна в особі Міністерства інфраструктури України право державної власності на майновий комплекс, розташований у м. Києві по вул. Михайла Коцюбинського, 8а, до складу якого входять зазначені у позовній заяві обєкти.

05.12.2011 за № 33/112 була подано заява про уточнення позовних вимог, в якій, у звязку з тим, що третьою особою було здійснено нові обміри приміщень та за їх результатами у технічному паспорті будівель та споруд, які є предметом позову, сталися зміни їх площ, прокурор просив вважати вірною наступну редакцію п.1 позовних вимог: визнати за державою Україна в особі Міністерства інфраструктури України право державної власності на майновий комплекс, розташований у м. Києві по вул. Михайла Коцюбинського, 8а, до складу якого входять: 1) гараж одноповерховий цегляний (літера "Г"), площею 201,1 кв.м (інвентарний номер 1031000), 1978 року забудови; 2) приміщення дитяче стаціонарне (літера "А"), площею 4726,0 кв.м (інвентарний номер 10310004) 1984 року забудови; 3) основне приміщення ДКЛ № 1 ст. Київ (літера "А"), площею 7321,9 кв.м (інвентарний номер 10310001) 1930-1934 року забудови; 4) альтанка (літера "Е", інвентарний номер 10330029); 5) альтанка (літера "Ж", інвентарний номер 10300030); 6) приміщення кисневої станції (літера "Б"), площею 34,0 кв.м (інвентарний номер 10310025) 1980 року забудови; 7) адміністративне приміщення з харчоблоком та підвалом 3-поверхове (літера "Д"), площею 1040,8 кв.м (інвентарний номер 10310005) 2002 року забудови; 8) приміщення диспетчерської одноповерхове (літера "В"), площею 71,0 кв.м (інвентарний номер 10310026) 1980 року забудови.

Як вбачається із матеріалів справи, листом від 24.07.2008 за № 042/13/1-4952 Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомило Дорожній клінічній лікарні № 1 ст. Київ, про розгляд наданих Дорожньою клінічною лікарнею № 1 ст. Київ документів щодо оформлення права державної власності на обєкти нерухомого майна, розташованих за адресою: м. Київ, вул. М.Коцюбинського, 8а., а саме обєктів, зазначених у цьому листі, та те, що наданий лікарнею пакет документів не містить усіх необхідних для оформлення права власності документів та не оформлений відповідно до вимог Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001 № 1820, зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 № 62/364; зазначено, які документи, крім наданих, необхідно надати для оформлення права власності на обєкти, про які йдеться; а саме: дозвіл на виконання будівельних робіт, наданий Управлінням (Інспекцією) Держархбудконтролю м. Києва; акти прийняття обєктів нерухомості в експлуатацію, зареєстровані в Управлінні (Інспекції) Держархбудконтролю м. Києва; документи, що підтверджують фінансування реконструкції та переобладнання; довідку Головного управління економіки та інвестицій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації про виконання умов щодо передачі коштів у порядку пайової участі на створення галузей соціальної або інженерно-транспортної інфраструктури міста; документ, що підтверджує повноваження керівника лікарні; вказано, на які обєкти нерухомості оформлення права власності зазначеним Положенням не передбачено, та, враховуючи вищенаведене, керуючись пунктом 20 вказаного Положення, повідомило, що у Головного управління немає підстав для оформлення права власності.

Згідно із п.1.1 Статуту третьої особи, в редакції змін, зареєстрованих 04.07.2011 номер запису 10741050010029878, Державний заклад "Дорожня клінічна лікарня № 1 станції Київ ДТГО "Південно-Західна залізниця" заснований на державній власності, відноситься до сфери управління Міністерства інфраструктури України (надалі Уповноважений орган управління майном), підпорядкований Державній адміністрації залізничного транспорту України, а в порядку координаційної діяльності Державному територіально-галузевому обєднанню "Південно-Західна залізниця".

Отже, предметом спору у справі № 10/467 є визнання права державної власності на обєкт нерухомості з підстав відмови відповідачем в оформленні такого права Державному закладу "Дорожня клінічна лікарня № 1 ст. Київ" ДТГО "Південно-Західна залізниця", що входить до сфери управління центрального органу державної виконавчої влади, через ненадання ним необхідних документів для оформлення такого права.

В ч.ч. 2, 3 ст. 326 ЦК України встановлено, що від імені та в інтересах держави Україна право власності здійснюють відповідно органи держаної влади; управління майном, що є у державній власності, здійснюється державними органами, а у випадках, передбачених законом, може здійснюватися іншими субєктами.

В ч.5 ст. 22 ГК України передбачено, що держава реалізує право державної власності у державному секторі економіки через систему організаційно-господарських повноважень відповідних органів управління щодо субєктів господарювання, що належать до цього сектора і здійснюють свою діяльність на основі права господарського відання або права оперативного управління.

Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може предявити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації; порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Статтею 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" від 01.07.2004 № 1952-1У, в редакції на момент виникнення спірних відносин, встановлено, що обовязковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав.

Відповідно до п.6.1 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002, в редакції на момент виникнення спірних відносин, оформлення права власності на обєкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування.

Згідно із пп. 28 п.7 Положення про Головне управління комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), затвердженого рішенням Київської міської ради від 10.07.2003 № 584/744, Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на обєкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення), з видачею свідоцтв про право власності.

Відповідно до пп. 4.1 п.4 Положення про порядок оформлення права власності на обєкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001 № 1820, зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 № 62/364, в редакції на момент виникнення спірних відносин, Головне управління комунальної власності м. Києва Київської міської державної адміністрації здійснює оформлення права власності та видає свідоцтва про право власності фізичним та юридичним особам на обєкти нежитлового фонду (крім нежитлових приміщень в будинках, реконструкція або будівництво яких фінансується Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації та інших обєктів нежитлового фонду, право власності на які оформляється Головним управлінням житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації).

Отже, Головне управління комунальної власності виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснює оформлення та видачу свідоцтв про право власності на нерухоме майно, і у даній справі, не перебуваючи з позивачем у правовідносинах щодо здійснення ним прав володіння, користування та розпорядження майном, щодо якого заявлені позовні вимоги про визнання права власності, не оспорює та не претендує на таке право.

Таким чином, оскільки відповідач не оспорює право державної власності на обєкт нерухомості, а відмовляє в його оформленні та видачі свідоцтва з підстав ненадання всіх необхідних документів для оформлення такого права, апеляційний господарський суд погоджується із висновками суду першої інстанції, яким обґрунтовано відмовлено у позові.

В ст. 82 ГПК України встановлено, що обираючи при прийнятті рішення правову норму, що підлягатиме застосуванню до спірних правовідносин, господарський суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, які викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 111-16 цього Кодексу.

Висновки Верховного Суду України щодо спірних правовідносин викладені у постановах: від 20.06.2011 у справі № 16/257, від 20.06.2011 у справі № 40/427, від 12.09.2011 у справі № 6/315.

Доводи апеляційної скарги не є такими, що надають підстави для скасування або зміни рішення суду першої інстанції, враховуючи викладене та наступні обставини.

Матеріалами справи підтверджено, що неоформлення відповідачем права власності та не видання свідоцтва про право власності були наслідком неподання усіх необхідних належним чином оформлених документів, тому відсутні підстави для висновку про невизнання відповідачем права власності на спірне майно.

Посилання в апеляційній скарзі на рішення Господарського суду міста Києва від 06.10.2009 у справі № 40/264 є безпідставним, адже предмет господарського спору у справі № 10/467 є відмінним від предмету господарського спору у справі № 40/264.

Також є безпідставним посилання на положення ст. 16 ЦК України та ст. 20 ГК України, адже, оскільки відповідач не оспорює право державної власності на обєкт нерухомості, то не порушує права та інтереси позивача щодо визнання права власності.

З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку про відсутність підстав, встановлених нормами законодавства та відповідно до матеріалів справи, для задоволення апеляційної скарги та скасування або зміни рішення суду першої інстанції.

Керуючись ст.ст. 99, 101, 103, 105 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Рішення Господарського суду міста Києва від 05.12.2011 у справі № 10/467 залишити без змін, а скаргу без задоволення.

2. Справу № 10/467 повернути до Господарського суду міста Києва.

Головуючий суддяРопій Л.М.

СуддіКондес Л.О.

Рябуха В.І.

03.03.12 (відправлено)