Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2012 р.Справа № 2-а-11713/10/1570 Категорія:8.1.1Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О.А. Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого Алєксєєва В.О.
суддів Милосердного М.М.,
Ступакової І.Г.
в звязку з неприбуттям учасників процесу в судове засідання справа розглянута згідно п.2 ч.1 ст. 197 КАС України,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпус-7" про зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У грудні 2010 року ДПІ у Київському районі м. Одеси звернулась до суду з адміністративним позовом до ТОВ "Корпус-7" про зобовязання припинити всі дії, повязані з не допуском посадових осіб ДПІ у Київському районі м. Одеси до проведення планової виїзної перевірки та зобовязання надати всі документи, необхідні для здійснення виїзної планової перевірки.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року у задоволенні адміністративного позову ДПІ у Київському районі м. Одеси відмовлено в повному обсязі.
В апеляційній скарзі ДПІ у Київському районі м. Одеси ставиться питання про скасування судового рішення в звязку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги ДПІ у Київському районі м. Одеси, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а провадження по справі закриттю, з таких підстав.
Вирішуючи справу суд першої інстанції встановив, що ТОВ "Корпус-7" зареєстрований як субєкт підприємницької діяльності юридична особа та перебуває на обліку як платник податків у ДПІ у Київському районі м. Одеси.
На підставі направлення за №243/23-02/71 від 29 квітня 2010 року щодо проведення планової виїзної перевірки субєкта господарювання, фахівцями ДПІ у Київському районі м. Одеси повинна була проводитись в термін з 29 квітня 2010 року по 17 травня 2010 року виїзна планова перевірка ТОВ "Корпус-7".
Про проведення перевірки товариству було надіслано повідомлення від 02 квітня 2010 року.
29 квітня 2010 року працівники ДПІ у Київському районі м. Одеси прибули на підприємство, але їм було відмовлено в допуску до планової перевірки, про що було складено акт №22/23-02/30233201 від 29 квітня 2010 року про відмову від допуску до проведення планової виїзної перевірки, отримання направлення на планову перевірку та неможливість проведення планової виїзної перевірки ТОВ "Корпус-7".
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову, суд першої інстанції виходив з того, що законодавством не передбачено підстави звернення до суду із позовом, як надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки, відповідно, позивачем обраний невірний спосіб захисту своїх прав, у звязку з чим позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судова колегія погоджується з цими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 ст. 6 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках, передбачених Конституцією та законами України.
Згідно п.5 ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Вказані положення КАС України кореспондуються із п.5 ч.4 ст. 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачами в адміністративній справі можуть бути: громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну податкову службу в Україні".
Проте, ні вказаним Законом, ні іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби на пред'явлення адміністративних позовів до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень про зобов'язання вчинити певні дії, зокрема зобовязання допустити до перевірки фахівців податкової інспекції.
Неврахування зазначеного судом першої інстанції призвело до помилкового відкриття провадження у адміністративній справі та вирішення спору по суті.
Судова колегія вважає, що компетенція адміністративного суду не поширюється на вирішення даної справи, а зазначені позовні вимоги не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки в даному випадку має місце позовні вимоги, право на подання яких відсутнє у позивача в силу положень чинного законодавства
Відповідно до вимог п.1 ч.1 ст. 157 КАС України - суд закриває провадження у справі, якщо її не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, ухвалене судове рішення на підставі ч.1 ст. 203 КАС України підлягає скасуванню з прийняттям нової ухвали про закриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 195, 197, п.4 ч.1 ст. 198, ч.1 ст. 203, п.4 ч.1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси задовольнити частково, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 травня 2011 року скасувати.
Закрити провадження у справі за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до товариства з обмеженою відповідальністю "Корпус-7" про зобовязання вчинити певні дії.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через пять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий:
Суддя:
Суддя: