Постанова № 21692579, 26.01.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2012
Номер справи
2а/2470/3241/11
Номер документу
21692579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2012 р. м. Чернівці Справа № 2а/2470/3241/11

10:45

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Боднарюка О.В.;

при секретарі судового засідання Самокішин М.І.;

з участю:

представника позивача Бойчук І.Я.;

представника відповідача Вовк М.М.;

представник третьої особи - не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Вижницькому районі Чернівецької області доВашківецької міської ради, третьої особи Міського комунального підприємства Вашківецької міської радипро стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ :

В поданому до суду адміністративному позові позивач з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить суд стягнути з відповідача борг в розмірі 93149,35 грн. (а.с.).

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що станом на 26.01.2012 року за міським комунальним підприємством Вашківецької міської ради рахується податковий борг по податках і зборах (обовязкових) платежах у розмірі 93149,35 грн., в тому числі по:

-податку на додану вартість 22083,68 грн.;

- податку на доходи фізичних осіб 71065,67 грн.

Державною податковою інспекцією у Вижницькому районі з метою стягнення податкового боргу було направлено подання від 19.09.2011 року №10104/8/24-012 голові Вашківецької міської ради щодо прийняття рішення про:

-виділення коштів з місцевого бюджету на сплату податкового боргу платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

-затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення податкового боргу;

-ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

-прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Позивач зазначив, що Вашківецькою міською радою відповідь на вищевказане подання не надано.

Згідно розпорядження Вашківецької міської ради від 26.08.2011 року №57а «Про передачу будівель та споруд у Комунальне підприємство «Житловик» передано будівлі та споруди МКП Вашківецької міської ради комунальному підприємству «Житловик»».

Згідно довідки Вашківецької міської ради від 27.10.2011 року №1140 станом на 27.10.2011 року майно закріплене за МКП Вашківецької міської ради на праві повного господарського відання та праві власності відсутнє.

Відповідач подав до суду заперечення в якому зазначив, що Вашківецька міська рада є неналежним відповідачем і не може нести майнову відповідальність за борги міського комунального підприємства Вашківецької міської ради.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав в повному обсязі посилаючись на обставини викладені в позові.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував у задоволенні позову, посилаючись на обставини викладені в запереченні.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, встановивши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю.

Судом встановлені такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Міське комунальне підприємство Вашківецької міської ради (код ЄДРПОУ 3 4446223) з 02.06.2006 року зареєстроване Вижницькою РДА Чернівецької області субєктом підприємницької діяльності (а.с. 10).

Станом на 31 жовтня 2011 року за міським комунальним підприємством Вашківецької міської ради рахується податкова заборгованість по податку на додану вартість (податкові декларації з ПДВ за грудень 2010 рік від 20.01.2011р. на суму 13311,00 грн., за січень 2011 року від 16.02.2011р. на суму 3119,00 грн., за лютий 2011 року від 18.03.2011р. на суму 3559,00 грн., за березень 2011 року від 19.04.2011 року на суму 1586, 00 грн., за квітень 2011 року від 18.05.2011 року на суму 835,00 грн., за травень 2011 року від 15.06.2011 року на суму 696,00 грн., за червень 2011 року від 18.07.2011 року на суму 2106,00 грн., за липень 2011 року від 17.08.2011 року на суму 474,00 грн., податкове повідомлення-рішення від 15.09.2011 року №0000241600 про визначення грошового зобовязання з ПДВ в розміір 720,00 грн. в тому числі штрафна санкція 720,00 грн., розрахунок пені(а.с.16-31,34).

По податку на доходи фізичних осіб (податкова декларація за січень 2011 року від 18.02.2011р. на суму 71695,23 грн., за березень 2011 року від 14.04.2011 року на суму 2,70 грн. та пені. (а.с. 14-15) Загальна сума боргу складає 93149,35 грн.

ДПІ у Вижницькому районі Чернівецької області представнику відповідача вручено податкову вимогу від 24.01.2011р. за № 10 на загальну суму 253,40 грн. Вказане рішення представник відповідача отримав особисто, про що свідчить підпис в корінці вимоги (а.с. 35).

19 вересня 2011 року Державна податкова інспекція у Вижницькому районі надіслала на адресу Вашківецької міської ради лист в якому рекомендувала розглянути питання щодо: виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради; затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу; ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії; прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків (а.с. 37).

На день розгляду справи в суді вказана сума боргу самостійно не сплачена.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Статтею 67 Конституції України та положенням підпункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України визначено обовязок платника податків сплачувати належні суми податків та зборів у строки та у визначених розмірах.

Відповідно до п.49.2 ст.49 зазначеного Кодексу платник податків зобовязаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, незалежно від того, чи провадив він господарську діяльність у звітному періоді.

Статтею 31, зокрема п.1 та п.3, цього кодексу передбачено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Строк сплати податку та збору встановлюється відповідно до податкового законодавства для кожного податку окремо.

Підпунктами 129.1.1 та 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України встановлено, що пеня нараховується після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу та у день настання строку погашення податкового зобов'язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Вищевказана сума податкового боргу є узгодженою і самостійно не сплачена відповідачем. За правилами п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Відповідно до п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.2 ст.95 Податкового кодексу України встановлено, що стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Згідно п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України у разі якщо сума коштів, отримана від продажу внесеного в податкову заставу майна комунального підприємства, не покриває суму його податкового боргу і витрат, пов'язаних з організацією та проведенням публічних торгів, або у разі відсутності у такого боржника власного майна, що відповідно до законодавства України може бути внесено в податкову заставу та відчужено, орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до органу місцевого самоврядування чи органу виконавчої влади, до сфери управління якого належить майно такого платника податків, з поданням щодо прийняття рішення про:

- виділення коштів місцевого бюджету на сплату податкового боргу такого платника податків. Рішення про фінансування таких витрат розглядається на найближчій сесії відповідної ради;

- затвердження плану досудової санації такого платника податків, який передбачає погашення його податкового боргу;

- ліквідацію такого платника податків та призначення ліквідаційної комісії;

- прийняття сесією відповідної ради рішення щодо порушення справи про банкрутство платника податків.

Відповідно до п.96.3 ст.96 Податкового кодексу України відповідь щодо прийняття одного із зазначених рішень надсилається органу державної податкової служби протягом 30 календарних днів з дня направлення звернення.

У разі неотримання зазначеної відповіді у визначений цим пунктом строк або отримання відповіді про відмову у задоволенні його вимог орган державної податкової служби зобов'язаний звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Враховуючи викладене суд приходить до висновку, що у разі відсутності у боржника власного майна, та відсутності відповідного реагування на виконання вимог податкового органу визначених п.96.1 ст.96 Податкового кодексу України - позивач наділений правом на звернення до суду із позовною заявою про звернення стягнення податкового боргу на кошти державного органу, в управлінні якого перебуває таке державне (комунальне) підприємство або його майно.

Як встановлено судом - відповідно до статуту МКП Вашківецької міської ради, останнє засноване на комунальній власності і підпорядковане Вашківецькій міській раді - органу управління майном. Підприємство здійснює свою діяльність на основі і відповідно до законодавства України та цього статуту, який затверджується органом управління майном за участю трудового колективу (п.3.2). Майно підприємства є комунальною власністю (п.4.2). Відчуження засобів виробництва та іншого майна, що є комунальною власністю здійснюється з дозволу Органу управління майном у порядку встановленому законодавством (п.4.4.). (а.с.51-54).

Аналізуючи викладені вище обставини справи та законодавство, яке регулює спірні правовідносини суд вважає, що вимоги податкового органу про стягнення податкового боргу з Вашківецької міської ради є правомірними, а заперечення відповідача щодо неналежності позовних вимог саме до нього і про необхідність заміни відповідача на МКП Вашківецької міської ради - безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу міського комунального підприємства Вашківецької міської ради в розмірі 93149,35 грн., який є узгодженим на кошти Вашківецької міської ради є обґрунтованими, відповідають обставинам та матеріалам справи, підтверджені належними і допустимими доказами та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

З урахуванням встановлених обставин справи, позовні вимоги щодо стягнення податкового боргу є обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 11, 71, 72, 79, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд , -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2.Стягнути податковий борг з міського комунального підприємства Вашківецької міської ради в розмірі 93149,35 грн. на кошти Вашківецької міської ради, в тому числі:

-з податку на додану вартість в розмірі 22083,68 грн.

№ рахунку 31118029700007

Одержувач- УДК у Вижницькому районі

Код одержувача 23246100

Банк одержувача ГУДК України в Чернівецькій області

МФО- 856135

Призначення платежу*; 101;34446223; податок на додану вартість;

-з податку на доходи фізичних осіб в розмірі 71065,67 грн.

№ рахунку 33214800700009

Одержувач- Місцевий бюджет Вижницька міська рада 11010100

Код одержувача 23246100

Банк одержувача ГУДК України в Чернівецькій області

МФО- 856135

Призначення платежу*; 101;34446223; податок на доходи найманих працівників.

Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова у повному обсязі складена 31 січня 2012 року

Суддя О.В. Боднарюк