Постанова № 21683990, 28.02.2012, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
5019/971/11
Номер документу
21683990
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2012 р. Справа № 5019/971/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Савченко Г.І.

судді Грязнов В.В. , судді Мельник О.В. при секретарі судового засідання Новак Р.А.

за участю представників сторін:

Від позивача - представник ОСОБА_1, дов.б/н., від 20.02.2012 року

Від відповідача - представник ОСОБА_2, дов.№01-31/319р від 14.06.2011 року

Від третьої особи - не з"явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу відповідача Корецької районної ради на рішення господарського суду Рівненської області від 11.01.12р. у справі №5019/971/11 (суддя Крейбух О. Г.)

за позовом Корецької міської ради

до Корецької районної ради

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Корецька районна державна адміністрація.

про визнання недійсними рішень Корецької районної ради

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Рівненської області від 11 січня 2012 року у справі №5019/971/11 позов задоволено.

Визнано недійсним рішення Корецької районної ради №510 від 23.09.2011р. «Про затвердження переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району» в частині пункту 11 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.16 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.18 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Визнано недійсним рішення Корецької районної ради №64 від 22.02.2011р. «Про затвердження переліку обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району»в частині пункту 51 «Будинок школяра»розділу «Освіта», п.93 «Виробнича база комбінату комунальних послуг», п.95 «Корецькі ринки»розділу «Інші»додатку до вказаного рішення Корецької районної ради.

Стягнуто з Корецької районної ради (пл.Київська, буд.5, м.Корець, Рівненська область, 34700, іден.код 04057793) в доход спеціального фонду державного бюджету судовий збір у сумі 1073 грн. 00 коп.

Не погоджуючись з даним рішенням Відповідач Корецька районна рада подала апеляційну скаргу, в якій просить рішення Господарського суду Рівненської області - скасувати. Прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.

Вважає, що місцевим господарським при прийнятті оскаржуваного рішення, були не вірно застосовані норми матеріального та процесуального права та не повно досліджені обставини, що мають значення для справи.

Скаржник в апеляційній скарзі посилається на те, що:

Відповідно до ряду законодавчих актів, а саме Постанови КМУ №311 від 05 листопада 1991 року «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканського) власністю і власністю адміністративно - територіальних одиниць (комунальною) власністю», Закону України «Про місцеві Ради народних депутатів та місцеве і регіональне самоврядування», Постанови ВР України «Про порядок введення в дію ЗУ «Про представника Президента України»відбулося розмежування державного і комунального майна. Так, на підставі наведеного, Рівненською обласною радою народних депутатів, було прийнято ряд рішень щодо розмежування і передачі майна, що належить до комунальної власності.

Зазначає, що до 04 листопада 1992 року зазначене спірне майно (Будинок школяра, Виробниче управління комунального господарства, Корецькі ринки) перебували в комунальній власності області. Однак рішенням Рівненської обласної ради народних депутатів №176 від 04 листопада 1992 року (наявне в матеріалах справи) всі ці обє'кти, в числі ряду інших обє'ктів, були передані до спільної власності територіальних громад Корецького району.

Зокрема, відповідно до вказаного рішення всі будинки школярів і молоді були передані із обласної комунальної власності до спільної власності територіальних громад районів і міст. З того часу, на підставі вказаного рішення, Будинок школяра по вул.Київській, 71 в м.Корець весь час перебував у спільній власності територіальних громад Корецького району і до міської комунальної власності м.Корець у встановленому законом порядку не передавався.

Вказує на те, що у рішенні Господарського суду Рівненської області зазначається, що районна рада не надала доказів перепрофілювання гуртожитку по вул. Київська,71 в м. Корець на Будинок школяра, проте це суті спору не міняє. Адже будівля, не дивлячись на те, що в даний час у ній розташовано гуртожиток ліцею, залишається і надалі будівлею, тобто об'єктом нерухомого майна.

Також зазначає, що вищевказане стосується й іншого спірного об'єкту - комбінату комунальних підприємств по вул.Радянській, 20 в м.Корець, який до 04 листопада 1992 року також перебував в обласній комунальній власності. Але рішенням Рівненської обласної ради народних депутатів № 176 від 04 листопада 1992 цей об'єкт був переданий до спільної власності територіальних громад Корецького району.

З тих пір комбінат комунальних підприємств по вул.Радянській, 20 в м.Корець перебував у спільній власності територіальних громад Корецького району і до міської комунальної власності м.Корець у встановленому законом порядку не передавався.

Рішенням Рівненськкої обласної ради народних депутатів від 28 лютого 1995 року №26 «Про передачу майна комунальної власності області»(наявне в матеріалах справи ) було передано з обласної комунальної власності у спільну власність територіальних громад Корецького району Корецьке ДКП «Протон»(колишній реорганізований Корецький комбінат комунальних підприємств по вул. Радянській, 20).

Рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 30 березня 1995 року №52 «Про внесення змін і доповнень в перелік об'єктів комунальної власності районної ради»(наявне в матеріалах справи ) було внесено зміни згідно з додатком №1: в пункті 11 додатку значиться державно-комунальне підприємство «Протон»(колишній реорганізований Корецький комбінат комунальних підприємств по вул. Радянській, 20).

Тобто, рішеннями Рівненської обласної ради народних депутатів № 176 від 04 листопада 1992 року та № 26 від 28 лютого 1995 року з комунальної власності області у комунальну власність Корецького району передано вказаний спірний об'єкт.

Дані рішення обласної ради народних депутатів стали правовою підставою для включення виробничого управління комунального господарства у перелік об'єктів спільної власності територіальних громад Корецького району.

Апелянт зазначає, що підстава включення виробничого управління комунального господарства в перелік комунальної власності району - рішення обласної ради народних депутатів. Корецька міська рада підставою включення у свій перелік називає рішення районної ради № 207 від 24 березня 1994 року «Про передачу в управління Корецькій міській раді народних депутатів Корецького виробничого управління комунальних господарств»(наявне в матеріалах справи ).

Посилається на те, що відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994 року) у комунальній власності перебуває також майно, передане у власність області, району чи іншої адміністративно-територіальної одиниці іншими суб'єктами права власності. Тобто законодавець, чітко вказує на те, що об'єкт права комунальної власності повинен передаватися територіальній громаді (адміністративно-територіальній одиниці) саме у власність, а вже за державною установою (організацією), яка перебуває на державному бюджеті, закріплюється на праві оперативного управління.

Вважає, що районна рада своїми рішеннями, які стосувалися передачі як Виробничого управління комунального господарства, так і майна Корецького міського і колгоспного ринку, передавала вказані об'єкти в управління міській раді, як юридичній особі, а не у власність територіальній громаді міста Корець. Господарський суд прийшов до висновку, що поскільки Корецьке виробниче управління комунального господарства передано в управління Корецькій міькій раді рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 24.03.1994 року № 207, тобто до прийняття Конституції України, то на підставі п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виробниче управління комунального господарства є власністю Корецької міської ради. Проте, відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст.

В апеляційній скарзі зазначає, що відповідно до рішень Рівненської обласної ради народних депутатів № 176 від 04 листопада 1992 року та № 26 від 28 лютого 1995 року з комунальної власності області у комунальну власність Корецького району передано спірні об'єкти.

Відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»за пропозицією сільських, селищних міських рад районні, обласні ради повинні приймати рішення про передачу до комунальної власності відповідних територіальних громад окремих об'єктів, спільної власності територіальних громад, які знаходяться на їх території і задовольняють колективні потреби виключно цих територіальних громад.

Також скаржник вказує на той факт, що рішення Господарського суду Рівненської області від 11 січня 2012 року прийняте за відсутності представника відповідача Корецької районної ради по даній справі. Корецькою районною радою було надіслано до Господарського суду Рівненської області клопотання № 02-11/08 р. від 10 січня 2012 року з проханням відкласти розгляд справи на іншу дату, оскільки представник відповідача ОСОБА_2 перебувала з 26 грудня 2011 року по 13 січня 2012 року на лікарняному (листок непрацездатності № 412179) і не могла взяти участь у розгляді справи, проте дане клопотання було відхилено.

В судовому засідання Рівненського апеляційного господарського суду представник відповідача (скаржника) Корецької районної ради підтримує доводи апеляційної скарги.

Позивач Корецька міська рада в письмовому запереченні, та в судовому засіданні відхиляє доводи апеляційної скарги. Просить залишити без змін рішення місцевого господарського суду з підстав викладених в ньому.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Корецька районна державна адміністрація в судове засідання Рівненського апеляційного господарського суду не з"явилась. В установленому порядку була повідомлена про час і місце судового засідання. Матеріали справи дозволяють розглянути апеляційну скаргу без її участі.

Дослідивши докази у справі, Рівненський апеляційний господарський суд встановив:

23 вересня 2010 року рішенням Корецької районної ради № 510 затверджено перелік обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району, до якого, зокрема, віднесено:

- п.11 «Будинок школяра»розділу «Освіта», що розташований по адресі: вул.Київська, 71, м.Корець;

- п.16 «Виробнича база комбінату комунальних підприємств»розділ «Інші», що розташована по адресі: вул.Радянська, 20, м.Корець;

- п.18 «Корецькі ринки»розділ «Інші», що розташовані по адресі: вул.Коновальця, 24 та вул.Київська, 20, м.Корець /т.2, а.с.10-11/.

22 лютого 2011 року рішенням Корецької районної ради № 64 затверджено перелік обєктів спільної власності територіальних громад Корецького району, до якого, зокрема, віднесено:

- п.51 «Будинок школяра»розділу «Освіта», що розташований по адресі: вул.Київська, 71, м.Корець;

- п.96 «Виробнича база комбінату комунальних підприємств»розділ «Інші», що розташована по адресі: вул.Радянська, 20, м.Корець;

- п.95 «Корецькі ринки»розділ «Інші», що розташовані по адресі: вул.Коновальця, 24 та вул.Київська, 20, м.Корець /т.1, а.с.10-13/.

24 жовтня 2001 року Корецька міська рада, розглянувши лист-прохання батьківського, учнівського та педагогічного колективів загальноосвітнього ліцею, клопотань райдержадміністрації та начальника обласного управління освіти і науки, прийняла рішення № 347 про передачу Корецькому відділу освіти райдержадміністрації в оренду строком на 5 років приміщення, яке знаходиться за адресою м.Корець, вул.Київська, 71, під влаштування гуртожитку для учнів загальноосвітнього ліцею та частину приміщення дитячого садка «Ромашка»(корпус № 4 перший та другий поверхи) площею 601,3 кв.м під влаштування Будинку школяра /т.1, а.с.27/.

Відповідно до ст.35 ГПК України, факти, встановлені рішенням господарського суду (іншого органу, який вирішує господарські спори), за винятком встановлених рішенням третейського суду, під час розгляду однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.

Так, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 за позовом Корецької міської ради до Корецької районної ради про визнання недійсним рішення № 144 від 26.06.2001р. встановлено:

«Щодо факту перепрофілювання приміщення за адресою вул.Київська, 71 під гуртожиток, то він підтверджується технічним паспортом на громадський будинок, виданим Рівненським обласним бюро технічної інвентаризації 25 вересня 2003 року.

Будинок школярів розміщений в приміщенні дитячого садка «Ромашка»(частина першого та другого поверхів) за адресою м.Корець, вул.Київська, 58а.

Рішення Корецької міської ради № 347 від 24 жовтня 2001 року є на момент розгляду справи чинним, у встановленому порядку не оспорювалося».

Відтак, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 встановлено факт знаходження по вул.Київській, 71 в м.Корець гуртожитку для учнів загальноосвітнього ліцею.

Відповідачем не подано доказів перепрофілювання у період з січня 2004 року по теперішній час гуртожитку по вул.Київська, 71 в м.Корець на Будинок школяра.

Відповідно до п.1.7 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 р. № 7/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 28 січня 2003 р. N 6/5), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2002 р. за N 157/6445, реєстр прав власності на нерухоме майно (далі - Реєстр прав) є інформаційною системою, яка містить відомості про зареєстровані права власності, суб'єктів прав, об'єкти нерухомого майна, правовстановлювальні документи, на підставі яких здійснено реєстрацію прав власності.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 01.06.2005р. серія ЯЯЯ № 018712 приміщення гуртожитку по вул.Київська, 71 в м.Корець належить на праві комунальної власності Корецькій міській раді на підставі рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 25.05.2005р. № 174 /т.1, а.с.25/.

Рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 25.05.2005р. № 174 на момент розгляду даної справи є чинним.

Давши оцінку доказам у справі, доводам сторін, Рівненський апеляційний господарський суд, прийшов до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до част.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п.32 част.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішується питання надання згоди на передачу об'єктів з державної власності у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст та прийняття рішень про передачу об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад, у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.

Судова колегія Рівненського апеляційного господарського суду погоджується з висновком суду першої інстанції, що станом на день розгляду справи , приміщення гуртожитку по вул.Київській, 71 в м.Корець було комунальною власністю територіальної громади м.Корець, а тому рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення «Будинок школяра»розділу «Освіта»до обєктів спільної власності територіальних громад було визнано недійсним.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 1991 року № 311 «Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)»установлено, що:

- розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів;

- розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських Рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів.

Рішенням Рівненської обласної ради народних депутатів від 04.11.1992р. № 176 запропоновано обласній державній адміністрації оформити передачу майна комунальної власності області у комунальну власність відповідних адміністративно-територіальних одиниць, зокрема, по Корецькому району виробниче управління комунального господарства м.Корець. При цьому зазначеним рішенням ні «Будинок школяра», ні «Корецькі ринки»у комунальну власність Корецької районної ради не передавалися /т.1, а.с.128-132/.

Рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 24.03.1994р. № 207 Корецьке виробниче управління комунального господарства передано в управління Корецькій міській раді /т.1, а.с.14/.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), до державної власності в Україні належать загально-державна (республіканська) власність і власність адміністративно-територіальних одиниць (комунальна власність).

Згідно з ч.2 ст.32 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

У відповідності до част.1 ст.33 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.), управління державним майном від імені народу (населення адміністративно-територіальної одиниці) здійснює відповідно Верховна Рада України і місцеві Ради народних депутатів України, а також уповноважені ними державні органи.

Майно, що є державною власністю і закріплене за державною установою (організацією), яка перебуває на державному бюджеті, належить їй на праві оперативного управління (част.1 ст.39 Закону України «Про власність»(в редакції станом на 24.03.1994р.).

Тобто ст.39 Закону України «Про власність» регламентувалося поняття «оперативного управління»майном державної установи.

Відповідно до част.1 ст.137 Господарського кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2004р., правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

Також судова колегія, погоджується з місцевим господарським судом в тому, що той не прийняв твердження відповідача Корецької районної ради про те, що рішенням ради від 24.03.1994р. № 207 Корецьке виробниче управління комунального господарства було передано Корецькій міській раді не у власність, а в оперативне управління, поскільки поняття «оперативного управління»законодавчо закріплено з 01.01.2004р., тобто з набранням чинності Господарським кодексом України.

Відповідно до п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21 травня 1997 року№ 280/97-ВР, який набрав чинності 12.06.1997р., з набранням чинності цим Законом майно, яке до прийняття Конституції України у встановленому законодавством порядку передане державою до комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та набуте ними на інших законних підставах, крім майна, що відчужене у встановленому законом порядку, є комунальною власністю відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст.

Поскільки Корецьке виробниче управління комунального господарства передано в управління Корецькій міській раді рішенням Корецької районної ради народних депутатів від 24.03.1994р. № 207, тобто до прийняття Конституції України 28 червня 1996 року, то на підставі п.10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»виробнича база комбінату комунальних послуг є власністю Корецької міської ради. Відповідно рішення Корецької районної ради від 23.09.2010р. № 510 та від 22.02.2011р. № 64 в частині віднесення «Виробнича база комбінату комунальних послуг»розділу «Інші»до обєктів спільної власності територіальних громад слід визнати недійсним.

Сторонами визнається, що комплекс «Корецькі ринки»складається із двох ринків, що знаходяться за адресами: вул.Київська, 78 та вул.Є.Коновальця, 24 у м.Корець, та включає в себе земельні ділянки і нерухоме майно (мясний та молочний павільйони).

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 19.02.2004р. серія САА № 243352 мясний павільйон по вул.Коновальця, 24 в м.Корець належить на праві комунальної власності Корецькій міській раді на підставі рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 24.12.2002р. № 270 /т.1, а.с.24/.

Рішення виконавчого комітету Корецької міської ради від 24.12.2002р. № 270 оскаржувалося Корецькою районною радою в судовому порядку - рішенням господарського суду Рівненської області від 15.10.2003р. у справі № 12/283 Корецькій районній раді відмовлено в задоволенні позову. Даний факт підтверджується рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.2004р. у справі № 10/375 /т.1, а.с.21/.

Корецькій міській раді на підставі свідоцтва про право власності, виданого виконавчим комітетом Корецької міської ради 19.02.2004р., належало на праві спільної часткової власності 1/2 молочного павільйону, що знаходиться по вул.Коновальця, буд.24 у м.Корець.

Відповідно до витягу про реєстрацію права власності № 26974100 від 10.08.2010р. сільськогосподарському виробничому кооперативу «Головниця»належало на праві спільної часткової власності 1/2 молочного павільйону, що знаходиться по вул.Коновальця, буд.24 у м.Корець на підставі рішення господарського суду Рівненської області від 21.09.2007р. у справі № 5/53 /т.3, а.с.34-42/.

19 грудня 2010 року між Корецькою міською радою та сільськогосподарським виробничим кооперативом «Головниця»укладено договір про поділ нерухомого майна в натурі та припинення спільної часткової власності, згідно якого з метою припинення спільної часткової власності співвласники домовилися провести поділ нежитлового приміщення молочного павільйону в натурі, пропорційно належним їм часткам наступним чином:

- Корецька міська рада набуває право власності на окремий індивідуально визначений обєкт нерухомості нежиле приміщення молочний павільйон під літерою «Б-1», що в будинку № 24 по вулиці Коновальця в м.Корець, а саме: приміщення 2 торговий зал, загальною площею 60,5 кв.м, що складає 50/100 молочного павільйону;

- сільськогосподарський виробничий кооператив «Головниця»набуває право власності на окремий індивідуально визначений обєкт нерухомості нежиле приміщення молочний павільйон під літерою «Б-1», що в будинку № 24 по вулиці Коновальця в м.Корець, а саме: приміщення 1 торговий зал, загальною площею 60,4 кв.м, що складає 50/100 молочного павільйону.

Договір від 19.12.2010р. посвідчено приватним нотаріусом Корецького районного нотаріального округу Рівненської області Степанюк І.В. та зареєстровано в реєстрі за № 1300 /т.3, а.с.43-44/.

Судова колегія Рівненського апеляційного господарського суду перевіривши матеріали справи встановила, що:

Рішенням Корецької міської ради від 10.08.2010р. № 2794 майно міських ринків по вул.Київська, 78, Коновальця, 24 передано комунальному підприємству «Добробут»згідно додатку /т.3, а.с.18-19/.

Рішенням Корецької міської ради від 05.05.2011р. № 384 закріплено за КП «Добробут»Корецької міської ради майно міських ринків по вул.Київська, 78, Коновальця, 24, передане на підставі рішення ради від 10.08.2010р. № 2794 на праві господарського відання згідно додатку /т.3, а.с.20-21/.

Відповідно до п.2 Положення про основні вимоги до організації діяльності продовольчих, непродовольчих та змішаних ринків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 липня 2009 р. № 868, під терміном "ринок" розуміється об'єкт торгівлі, на території якого суб'єкт господарювання, що має право на користування чи розпорядження земельною ділянкою, на якій даний об'єкт розташований, організовує та/або забезпечує створення належних умов для провадження торговельної діяльності підприємцями (далі - суб'єкт господарювання).

Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що розпорядження землями територіальних громад, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відноситься до повноважень міської ради.

Право постійного користування земельною ділянкою по вул.Київській, 78 у м.Корець, цільове призначення для обслуговування ринків, на підставі рішення Корецької міської ради від 05.05.2011р. № 424 надано комунальному підприємству «Добробут»Корецької міської ради, що підтверджується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою серія ЯЯ № 262685 від 28.12.2011р. /т.3, а.с.30/.

Окрім того, рішенням господарського суду Рівненської області від 27.01.1994р. у справі № 10/375 встановлено:

«21 лютого 2003 року за № 77 Корецькою міською радою прийнято рішення № 77 «Про затвердження переліку обєктів комунальної власності, що належить територіальній громаді м.Корець», де визначено, що мясний та молочний павільйони міського ринку по вул.Є.Коновальця, 24 являються комунальною власністю територіальної громади м.Корця. дане рішення прийнято у відповідності до статті 142 Конститутції України, в якій зазначено, що перелік обєктів правакомунальної власності територіальної громади визначає відповідна сільська, селищна, міська рада.

Зазначене рішення органу самоврядування не оспорене, не оскаржене та не визнане недійсним у встановленому порядку /т.1, а.с.21/».

Таким чином, з урахуванням вищезазначеного право власності на «Корецькі ринки», що знаходяться по вул.Київська, 78 та вул.Коновальця, 24 у м.Корець належить Корецькій міській раді.

Згідно з част.5 ст.16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до част.8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Корецькою міською радою стверджується, що питання відчуження спірного майна (Будинок школяра, Виробнича база комбінату комунальних послуг, Корецькі ринки) на сесії міської ради, яка відповідно до чинного законодавства здійснює управління комунальним майном від імені територіальної громади, не розглядалося та рішення по даному питанню не приймалося.

Судом першої інстанції правомірно не прийнято твердження відповідача про те, що Корецька райдержадміністрація є субєктом правовідносин по управлінню обєктами спільної власності територіальних громад Корецького району з огляду на таке.

За змістом част.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на нерухоме майно.

Районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад (част.4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).

Відповідно до ст.15 Закону України «Про місцеві державні адміністрації»від 09.04.1999р. № 586-XIY, який набрав чинності 05.05.1999р., в управлінні відповідних місцевих державних адміністрацій перебувають об'єкти державної власності, передані їм в установленому законом порядку. У разі делегування місцевим державним адміністраціям районними чи обласними радами відповідних повноважень в їх управлінні перебувають також об'єкти спільної власності територіальних громад.

Згідно з п.27 част.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»від 21.05.1997р. № 280/97-ВР, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються питання: прийняття рішень щодо делегування місцевим державним адміністраціям окремих повноважень районних, обласних рад.

Статтею 44 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено виключний перелік повноважень, які районні, обласні ради делегують відповідним місцевим державним адміністраціям.

При цьому в даному переліку відсутні повноваження щодо управління обєктами спільної власності територіальних громад.

Відповідачем не надано доказів делегування Корецькій РДА повноважень по управлінню об'єкти спільної власності територіальних громад Корецького району після набрання чинності Законом України «Про місцеві державні адміністрації», тобто після 05.05.1999 року.

Відповідно до пп.3 п.21 розділу III Положення про місцеву державну адміністрацію, затвердженого Указом Президента України від 14.04.1992р. № 252, яке втратило чинність згідно з Указом Президента України від 27 січня 1999 року № 70/99, районна державна адміністрація у галузі управління комунальною власністю у межах повноважень, наданих відповідною Радою народних депутатів, здійснює управління майном, що належить до комунальної власності відповідно області, міст Києва та Севастополя, району, району в містах Києві та Севастополі, зокрема, забезпечує підготовку на розгляд відповідної Ради необхідних матеріалів з питань управління комунальною власністю, подає на затвердження відповідній Раді пропозиції про перелік об'єктів комунальної власності адміністративно-територіальної одиниці та їх статус.

За наведеного, у період з 1992р. по 1999р. районна державна адміністрація мала повноваження на подання на затвердження районній раді переліків обєктів комунальної власності адміністративно-територіальної одиниці, а починаючи з травня 1999 року такі повноваження у райдержадміністрації відсутні.

Також судом першої інстанції було правильно встановлено з чим погоджується судова колегія Рівненського апеляційного господарського суду, що Корецька районна адміністрація, звертаючись до Корецької районної ради з проханням внести на розгляд сесії ради питання «Про внесення змін до переліку обєктів спільної власності територіальних громад району»(п.12 листа від 09.02.2011р. № 01-46/498/11), діяла без відповідних повноважень /т.1, а.с.152-156/.

Відповідно до ст.ст.33, 34 ГПК України кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Не приймаються до уваги доводи апелянта щодо розгляду справи в судовому засіданні 11 січня 2012 року без його участі. Як вбачається з матеріалів справи, представники відповідача та третьої особи в судове засідання 11.01.2012 року не з"явились. Подали клопотання про відкладення розгляду справи (т.3, а.с.25-28).

Місцевим господарським судом правомірно відхилені клопотання у зв"язку із закінченням двохмісячного строку розгляду справи.

Крім того, вважає судова колегія, що явка представників сторін в судове засідання обов"язковою не визнавалась (т.3, а.с.16 ). Неможливість явки представників сторін не перешкоджала розгляду справи. Чинне законодавство не обмежує коло можливих представників сторін.

На підставі вищевикладеного колегія суддів прийшла до висновку, що доводи Відповідача викладені у апеляційній скарзі є безпідставними та необґрунтованими такими, що не підлягають задоволенню.

Таким чином, місцевим господарським судом повністю з"ясовані обставини, що мають значення для справи. Висновки, викладені у рішенні місцевого господарського суду, відповідають обставинам справи. Судом не порушені та правильно застосовані норми матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105 ГПК України, Рівненський апеляційний господарський суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Корецької районної ради на рішення господарського суду Рівненської області від 11 січня 2012 року по справі №5019/971/11 залишити без задоволення.

2. Рішення господарського суду Рівненської області від 11 січня 2012 року по справі №5019/971/11 залишити без змін.

3. Матеріали справи №5019/971/11 повернути в господарський суд Рівненської області.

4. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Головуючий суддя Савченко Г.І.

Суддя Грязнов В.В.

Суддя Мельник О.В.

3057/12