ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
18 жовтня 2011 р. (12:39) Справа №2а-7594/11/0170/15 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Рульовій О.О., за участю представника позивача Бирковського М.М.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим
до Сімферопольської районної організації громадської організації "Українська соціал-демократична молодь"
про ліквідацію громадської організації,
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сімферопольської районної організації громадської організації "Українська соціал-демократична молодь" та просить примусово розпустити (ліквідувати) - Сімферопольську районну громадську організацію "Українська соціал-демократична молодь", яка зареєстрована Сімферопольським районним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в АР Крим 29.01.2002 року, свідоцтво про реєстрацію обєднання громадян № 21, юридична адреса організації: 95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул.Київська, 77/4, пр. 221. Позовні вимоги мотивовані тим, що Сімферопольська районна громадська організація "Українська соціал-демократична молодь" в порушення вимог ст.ст. 13, 15, 24, 25, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і ст. 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців”, не знаходиться за юридичною адресою, не реєструє змін до Статуту, не проводить засідання та переобрання статутних органів та не звітує до контролюючих органів, що шкодить інтересам держави.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, з підстав викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не зявився, про день, час і місце судового засідання повідомлений належним чином відповідно до вимог КАС України за адресою реєстрації, заперечення на позов, будь які докази до суду не надав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для зясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі ст.128 КАС України розглядати справу у відсутності представника відповідача, повідомленого належним чином про день та час слухання справи, на підставі наявних у справі доказів.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані представником позивача, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян” від 16.06.1992 року і постанови Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 року № 140 “Про затвердження Положення про порядок легалізації обєднань громадян”, на органи юстиції покладено функції державної реєстрації і контролю за діяльністю громадських організацій. А якщо органи юстиції мають функції державної реєстрації та контролю за діяльністю громадських організацій, то відповідно до п. 5 ч. 2 ст.17 КАС України Сімферопольське районне управління юстиції Автономної Республіки Крим має право звертатися з позовами до адміністративного суду.
Положеннями ч. 1 ст.1 Закону України “Про обєднання громадян” визначено, що обєднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Легалізація (офіційне визнання) обєднання громадян згідно зі ст. 14 Закону України “Про обєднання громадян” є обовязковою і здійснюється шляхом їх реєстрації або повідомлення про заснування. Діяльність обєднань громадян, які не легалізовані або примусово розпущені за рішенням суду, є протизаконною. Після реєстрації обєднання громадян воно набуває статус юридичної особи. Легалізація громадської організації здійснюється відповідно органами Міністерства юстиції України, місцевими органами державної виконавчої влади, виконавчими комітетами сільських, селищних, міських рад.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач 29.01.2002 року зареєстрований Сімферопольським районним управлінням юстиції АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію обєднання громадян № 21.
Юридичною адресою організації є: м. Сімферополь, вул.Київська, 77/4, пр. 221.
Відповідно до ч.2 ст. 25 Закону України “Про обєднання громадян”органи, що проводять легалізацію обєднань громадян, здійснюють контроль за додержанням ними положень статуту.
Так, перевіркою Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим статутної діяльності Громадської організації було встановлено, що за адресою, вказаною у статутних документах Громадська організація не знаходиться, у звязку з чим проведення перевірки стало неможливим. Про відсутність організації складено акт від 18.08.2009 року.
Згідно зі ст. 13 Закону України “Про обєднання громадян”інформація стосовно місцезнаходження організації є невідємною частиною статуту організації. Згідно статті 15 вищезгаданого закону зміни та доповнення до статуту підлягають обовязковій реєстрації.
Як вбачається з п. 3 статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”, зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру.
Судом встановлено, що відповідачем документи на реєстрацію змін до статуту, у звязку зі зміною місцезнаходження Громадської організації, до органу реєстрації не надавались.
Таким чином, відповідачем порушено вимоги ст. 15 Закону України “Про обєднання громадян”та статті 4 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців”в частині обовязкової реєстрації змін у статутних документах.
З моменту реєстрації організації до Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим документи про саморозпуск Громадської організації не надавались. За такі порушення обєднання громадян несуть відповідальність, яка передбачена ст. 28 Закону “Про обєднання громадян”у тому числі у вигляді попередження і примусового розпуску (ліквідації).
Згідно зі ст. 29 Закону України “Про обєднання громадян”якщо обєднанням громадян вчинено правопорушення, яке не тягне за собою обовязкового застосування іншого виду стягнення, передбаченого цим Законом, відповідний легалізуючий орган виносить письмове попередження.
За таких обставин Сімферопольським районним управлінням юстиції Автономної Республіки Крим на підставі ст.ст. 28, 29 Закону України “Про обєднання громадян” винесено попередження № 01/05-11/226 від 14.05.2009 року, в якому вимагалось надати інформацію про статутну діяльність організації.
Незважаючи на це, інформацію про здійснення статутної діяльності організацією надано не було, виявлені порушення не усунуто.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Згідно Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств”Громадська організація є неприбутковою організацією, а також на підставі положень ст. 85 Цивільного кодексу України є непідприємницьким товариством, яке не має на меті одержання прибутку для його наступного розподілу між учасниками. Але відповідно ч.1 ст.26 Закону України “Про обєднання громадян”обєднання громадян повинні у встановленому порядку подавати фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати.
Згідно даних, наданих Державною податковою інспекцією в Сімферопольському районі АРК немає відомостей щодо податкового обліку Сімферопольської районної організації громадської організації "Українська соціал-демократична молодь" (лист від 17.11.2011 року за вих. № 4040/9/29-0).
За даними Управління Пенсійного фонду України в Сімферопольському районі АР Крим відповідач в якості платника страхових внесків не зареєстрован (лист від 18.10.2010 року №6217/02-5).
Відповідно до довідки ГУС в АРК №05.3.-8.1/2520 від 03.10.2011 року Сімферопольська районна організація громадської організації "Українська соціал-демократична молодь" на обліку в регіональному фрагменті ЄДРПОУ АР Крим не значиться.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач не знаходиться за юридичною адресою, не зареєстрован у встановленому порядку в органах виконавчої влади, або місцевого самоврядування не веде оперативний і бухгалтерський облік, не надає звітність по податках і обовязкових платежах, тобто порушує ст.ст. 24, 26 Закону України “Про обєднання громадян” і завдає шкоду інтересам держави, що виявляється у неможливості держави в особі уповноважених нею органів (податкової інспекції, пенсійного фонду) контролювати фінансово-господарську діяльність громадської організації.
Згідно з частиною 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги і заперечення.
Представник громадської організації до суду не з'явився та не надав суду доказів виконання попередження Сімферопольського районного управління юстиції та усунення порушень законодавства.
Відповідно до п. 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян”, примусовий розпуск (ліквідація) обєднань громадян за поданням реєструючого органу або прокурора, здійснюється за рішенням суду у разі продовження протиправної діяльності після накладення стягнень передбачених вищезгаданим законом.
Громадська організація після винесення попередження продовжує ухилятися від державного контролю, у звязку з чим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 3 статті 32 Закону України “Про обєднання громадян”, про примусовий розпуск (ліквідацію) обєднання громадян, реєструючий орган протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомляє у засобах масової інформації.
З матеріалів справи вбачається, що позивач сплатив судовий збір, згідно до квитанції №70 від 22 червня 2011 року у розмірі 3,40 грн., тому, відповідно до ст.94 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути з Державного бюджету України на користь Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим сплачений судовий збір у розмірі 3,40 грн.
Під час судового засідання, яке відбулось 18.10.2011 р. оголошені вступна та резолютивна частини постанови.
Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 19.10.2011 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Примусово розпустити (ліквідувати) Сімферопольську районну громадську організаці "Українська соціал-демократична молодь" (95000, АР Крим, м. Сімферополь, вул.Київська, 77/4, пр. 221).
Зобовязати Сімферопольське районне управління юстиції Автономної Республіки Крим протягом пятнадцяти днів після набрання рішенням суду законної сили повідомити про ліквідацію Сімферопольської районної громадської організації "Українська соціал-демократична молодь" у засобах масової інформації.
Стягнути з Державного бюджету України (п\р 31115095700002, МФО 824026 ЗКПО 34740405, код платежу 22090200 у банку одержувача: ГУ ДКУ в АР Крим м. Сімферополь одержувач: Держбюджет м. Сімферополя (або іншого рахунку)) на користь Сімферопольського районного управління юстиції Автономної Республіки Крим (95493, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Київська,150) 3,40 грн. витрат зі сплати судового збору.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Тоскіна Г.Л.