Рішення № 21649001, 21.02.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
21.02.2012
Номер справи
14/5005/16938/2011
Номер документу
21649001
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

21.02.12р.Справа № 14/5005/16938/2011 За позовом Прокурора Заводського району м. Дніпродзержинська, 51925, м. Дніпродзержинськ, вул. Губи, 2, в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради, 51931, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, 2

до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

про внесення змін до договору оренди земельної ділянки

Суддя Панна С.П.

Представники:

Від позивача ОСОБА_2 - представник за довіреністю № 01-17/2/21вих від 11.01.2012 року

Від відповідача ОСОБА_3 - представник за довіреністю від 06.02.2012 року

Від відповідача ОСОБА_4 - представник за довіреністю від 06.02.2012 року

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Заводського району м. Дніпродзержинська Дніпропетровської області звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 06.07.2005 року (державна реєстрація від 13.07.2015 року № 02460) шляхом викладення його в наступній редакції: "п. 4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Позовні вимоги обґрунтовані необхідністю приведення договору оренди земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства, оскільки відповідно до Податкового кодексу України - розмір орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, а спірний договір у цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству.

Відповідач з позовними вимогами не погоджується (відзив на позов від 07.02.2012 року), посилаючись на те, що:

- п. п. 4.1, 4.2, 4.3 спірного договору сторонами визначені розмір орендної плати, строки і умови оплати орендної плати; зазначені пункти договору відповідачем виконуються належним чином;

- новий розмір орендної плати, встановлений ст. 288 Податкового кодексу України, має бути застосований після закінчення строку дії даного договору, тобто після 06.07.2015 року;

- відповідачу не направлялось, не вручалось повідомлення щодо внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки.

07.02.2012 року до суду надійшла заява відповідача від 02.02.2012 року про залучення до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Управління земельних відносин міської ради.

Заява не задовольняється господарським судом Дніпропетровської області, оскільки в матеріалах справи № 14/5005/16938/2011 достатньо матеріалів для вирішення спору по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши Прокурора відділу прокуратури області та представників сторін, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України у справі оголошувались вступна та резолютивна частини рішення.

Ухвалою суду від 07.02.2012 року на підставі ч. 3 ст. 69 Господарського процесуального кодексу України, строки вирішення спору у справі № 14/5005/16938/2011 були продовжені терміном на 15 днів, а саме до 23.02.2012 року.

06.07.2005 року між Дніпродзержинською міською радою, як орендодавцем, та Приватним підприємцем ОСОБА_1, як орендарем, було укладено договір земельної ділянки, згідно п. 1.1 якого, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове, платне користування земельну ділянку площею, несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, згідно з планом земельної ділянки, що додається.

Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 29.04.2005 року № 531-18/IV (п. 1.2 договору оренди).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладання цього договору становить 99109,88 грн. (п. 2.2 договору оренди).

Договір укладається строком на десять років (п. 3.1 договору оренди).

Пунктом 4.1 договору оренди сторони встановили, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 1585,92 грн., без ПДВ, на рік, що становить 132,16 грн., без ПДВ, на місяць, і вноситься на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого подаються орендарю додаткового в письмовій формі.

Пунктом 4.4 договору оренди сторони передбачили наступне: розмір орендної плати переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

Частиною 1 ст. 651 Цивільного кодексу України передбачає, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 632 Цивільного кодексу України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Приписами ст. 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за користування земельними ділянками, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування у встановленому законом порядку.

Необхідно зауважити, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

15.12.2010 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 07-02/VI "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Дніпродзержинськ" відповідно до якого вирішено застосовувати з 1 липня 2011 року для визначення плати за землю базову вартість 1 кв. м земель міста у розмірі 202,37 грн. Крім того, зазначеним рішенням вирішено зобов'язати землекористувачів одержати в управлінні Держкомзему у м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області довідки про визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, які знаходяться в їх користуванні та надати їх до управління земельних відносин міської ради для підготовки документів щодо перегляду річної орендної плати в чинних договорах оренди земельних ділянок.

27.05.2011 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 116-08/VI "Про плату за землю", яким затверджено коефіцієнти, що застосовуються для розрахунку річної орендної плати за землю у відповідності до кваліфікації видів цільового призначення земель (наказ державного комітету із земельних ресурсів України від 23.07.2010 року № 548 "Про затвердження Класифікації видів цільового призначення земель").

Пунктом 3.1 рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.05.2011 року вирішено відповідно до вимог діючого законодавства України завчасно попередити орендарів земельних ділянок про необхідність переукладенння діючих договорів оренди землі або оформлення додаткових угод до них в частині зміни розміру орендної плати за землю з 01.07.2011 року.

Зазначені вище рішення міської ради 22.06.2011 року були оприлюднені в офіційному виданні - газеті "Відомості", а також на офіційному сайті Дніпродзержинської міської ради.

Як встановлено матеріалами справи, рішенням Дніпродзержинської міської ради № 116-08/VI від 27.05.2011 року та додатком до нього затверджено коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядником яких є Дніпродзержинська міська рада, де встановлено для інших земель коефіцієнт 3 (п. 1 рішення та п. 13 додатку до рішення) (а. с. 14-15).

Згідно приписів ст. 21 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно доПодаткового Кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 288 Податкового Кодексу України встановлено, що:

288.1. Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

288.4. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

288.5. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

288.5.1. не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

288.5.2. не може перевищувати:

а) для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;

б) для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Приймаючи до уваги викладене, розмір річної орендної плати щодо спірної земельної ділянки не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.

Як вбачається з матеріалів справи, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору (постанова Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10).

За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, позивач вправі був вимагати від орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін (постанови Вищого господарського суду України у справах № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010 року, № 1/125пд від 15.11.2010 року, № 19/132пд від 17.11.2010 року, № 54/91-10 від 25.11.2010 року, № 11/171-10 від 23.12.2010 року).

Відповідно до оголошення газети "Відомості" від 22.06.2011 року (а. с. 25) та листа позивача від 01.02.2011 року за № 1-13вих/2/55 (а. с. 13), підтвердженням направлення якого є реєстр № 1 (а. с. 26), відповідача повідомлено про необхідність приведення спірного договору до вимог чинного законодавства шляхом укладення додаткової угоди до договору в частині встановлення розміру орендної плати.

Відповідач на звернення позивача (вищезазначені оголошення газети "Відомості" від 22.06.2011 року та лист від 01.02.2011 року за № 1-13вих/2/55) не відреагував, відповіді не надав, додаткову угоду не уклав.

Необхідно зауважити, що обрання правового засобу правового захисту, у тому числі і досудового врегулювання спору, є правом, а не обов'язком особи, яка добровільно, виходячи з власних інтересів, його використовує (рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року № 15-рп/2002 у справі № 1-2/2002).

Крім того, внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством (постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).

Окрім іншого, як зазначив позивач у судових засіданнях, Дніпродзержинська міська рада не має можливості самостійно провести розрахунок орендної плати, оскільки відповідачем не наданий витяг з технічної землевпорядної документації паро нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

З огляду на вищевикладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати, відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, необхідно покласти на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 288 Податкового кодексу України, ст. ст. 651, 652, 653 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Внести зміни до п. 4.1 договору оренди земельної ділянки від 06.07.2005 року (державна реєстрація від 13.07.2015 № 02460), укладеного між Дніпродзержинською міською радою (код ЄДРПОУ 24604168) та фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) виклавши його в наступній редакції: "п. 4.1. Річна орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється на рівні трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".

Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (ЄДРПОУ 37989269, рахунок 31219206700005 в Управлінні Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської обл., МФО 805012, код бюджетної класифікації 22030001) 941 (дев'ятсот сорок одна) грн. - судового збору, про що видати наказ.

СуддяС.П. Панна Повне рішення складено - 27.02.2012 року.