Постанова № 21606406, 01.02.2012, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
01.02.2012
Номер справи
5027/1299/2011
Номер документу
21606406
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01.02.12 Справа № 5027/1299/2011

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії суддів: Желік М.Б. /головуючий/, Кузь В.Л., Юркевич М.В., розглянувши апеляційні скарги фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) та Вижницької районної ради Чернівецької області

на рішення Господарського суду Чернівецької області

від 22.12.2011р. у справі № 5027/1299/2011

за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1)

до відповідача -1 Вижницької районної ради Чернівецької області

до відповідача -2 фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_2)

про визнання недійсним та скасування рішення конкурсної комісії та зобовязання вчинити певні дії

за участю представників:

від Позивача: ОСОБА_3;

від Відповідача: не зявився;

З правами та обовязками, передбаченими ст. 22 ГПК України, представник Позивача ознайомлений.

Рішенням від 22.12.2011р. у справі № 5027/1299/2011 Господарського суду Чернівецької області (суддя Паскарь А.Д.) частково задоволено позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1) до Вижницької районної ради Чернівецької області та фізичної особи-підприємця ОСОБА_4 (АДРЕСА_2) про визнання недійсним та скасування рішення конкурсної комісії та зобовязання вчинити певні дії та визнано недійсним рішення конкурсної комісії Вижницької районної ради Чернівецької області з питань управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селища, міст району, оформлене протоколом засідання від 01.07.2011 року №13. В решті позову відмовлено.

Не погоджуючись із зазначеним процесуальним документом, фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 подано апеляційну скаргу, у якій Скаржник просить рішення Господарського суду Чернівецької області скасувати, з огляду на наступне:

- суд своїм рішенням помилково умови проведення конкурсу на визначення переможця в 2-му етапі застосував принципи проведення аукціону запропонування найбільшої ціни його учасниками;

- місцевим господарським судом не застосовано та порушено вимоги ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», де вказано, що передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно за конкурсом, а не аукціоном при здачі в оренду і таке порушення є підставою для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду;

- суд безпідставно почав розглядати первісний позов, замість поданих в порядку ст. 24 ГПК України уточнених позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії від 01.07.2011 року та визнання права, інше.

Також не згідна з вказаним рішенням місцевого господарського суду і Вижницька районна ради Чернівецької області, яка подала апеляційну скаргу, відповідно до якої просить рішення Господарського суду Чернівецької області скасувати з огляду на наступне:

- частково задовольняючи позов, місцевий господарський суд вийшов за межі позовних вимог;

- сам протокол №13 від 01.07.2011 року не є рішенням комісії з оренди приміщення, він є лише частиною рішення комісії, оскільки результати конкурсу підсумовуються, в даному випадку, двома протоколами, інше.

Колегія суддів, заслухавши пояснення представника Позивача у справі, обговоривши доводи апеляційних скарг, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права, вважає, що підстави для скасування рішення Господарського суду Чернівецької області - відсутні, з огляду на наступне:

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно на конкурсних засадах. Для обєктів, що перебувають у комунальній власності, порядок проведення конкурсу визначається органами місцевого самоврядування.

На виконання вимог зазначеного закону, рішенням Х сесії Вижницької районної ради V скликання від 21.06.2007 № 86-10/07 затверджено Положення про порядок та умови проведення комерційних конкурсів на право укладення договорів оренди нежилих приміщень (будівель, споруд), що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селища, міст району, (далі Положення).

27 травня 2011 року угазеті «Вижницькі обрії»було опубліковано оголошення про проведення 20.06.2011 року в кабінеті заступника голови Вижницької районної ради конкурсу на право укладання договору оренди частини нежитлового приміщення (кабінет), загальною площею 26,0 м кв в АДРЕСА_3, в приміщенні кінотеатру «Карпати». Початкова ставка орендної плати за 1 м кв оголошенням була визначена в розмірі 8,68 грн.

Як випливає з наявних у справі матеріалів та не заперечується сторонами у даній справі, заяви на адресу конкурсної комісії про участь у конкурсі надійшли лише від двох субєктів господарювання ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_3, однак останній безпосередньо в засіданні комісії участі не приймав.

Відповідно до пункту 1 рішення комісії Вижницької районної ради з питань управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району від 21.06.2011, оформленого протоколом № 11, на підставі п. 5.5.1 Положення попереднім переможцем конкурсу визначений Позивач, як такий, що подав найвищу цінову пропозицію за 1м кв 14,75 грн.

Пунктом 2 цього ж рішення комісія визначила другий етап конкурсу провести в тому ж місці 01.07.2011, про що інформувала учасників першого етапу конкурсу.

Рішенням конкурсної комісії від 01.07.2011, оформленого протоколом № 13, після розгляду повторних пропозицій учасників конкурсу остаточним переможцем конкурсу визначений Відповідач-2 - ОСОБА_4, який запропонував орендну плату в розмірі 25,50 грн. за 1 м кв приміщення.

Разом з цим, Пунктами 4.1 та 4.3 Положення, визначено, що конкурс на право укладення договорів оренди проводить комісія з питань управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району, кількісний склад, якої становить 7 чолловік. Збори комісії є правомочними, якщо на них присутні 2/3 кількісного складу.

З огляду на наведене, висновок місцевого господарського суду про те, що рішення конкурсних комісій вважаються правомочними, якщо на її засіданнях були присутні не менше пятьох членів комісії є обгрунтованим.

При цьому, як вбачається з наявних у справі протоколів № 11 та № 13 засідання конкурсної комісії станом на день їх прийняття збори діяли у складі: голова комісії ОСОБА_5, члени комітету ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8

За текстом вищезазначених протоколів засідання конкурсної комісії Вижницької районної ради з питань управління обєктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст району вбачається, що члени конкурсної комісії ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11 були відсутні під час прийняття рішення про визначення переможців конкурсу, тобто згадані рішення приймалися за відсутності кворуму.

Таким чином, оскаржуване у справі рішення Відповідача-1 №13 від 01.07.2011 року було прийняте за відсутності кворуму, обовязковість наявності якого і є однією з обставин, що визначають законність чи незаконність прийнятого рішення.

З огляду на зазначене, суд апеляцяійної інстанції зазначає, що висновок місцевого господарського суду про те, що вказане рішення суперечить вимогам ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»та Положення про порядок та умови проведення комерційних конкурсів на право укладення договорів оренди нежилих приміщень (будівель, споруд), що належать до спільної власності територіальних громад сіл, селища, міст району, затвердженого рішенням Х сесії Вижницької районної ради V скликання від 21.06.2007 № 86-10/07, є обгрунтованим та таким, що підтверджується матеріалами, наявними у справі.

Разом з тим, твердження Вижницької районної ріди, визначене як підстава для скасування оскаржуваного рішенняу даній справі про те, що частково задовольняючи позов, місцевий господарський суд вийшов за межі позовних вимог, є необґрунтованим, оскільки однією з позовних вимог Позивач визначив визнання недійсним рішення Відповідача-1, оформленого протоколом №13 від 01.07.2011 року, рішення щодо якого й було прийнято місцевим господарським судом.

Щодо твердження Відповідача-1, зазначеного в апеляційній скарзі про те, що сам протокол №13 від 01.07.2011 року не є рішенням комісії з оренди приміщення, він є лише частиною рішення комісії, оскільки результати конкурсу підсумовуються, в даному випадку, двома протоколами, то колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду погоджується із зазначеним твердженням та зазначає, що рішенням Господарського суду Чернівецької області й було визнано недійсною частину вказаного рішення, а не повністю рішення в цілому.

Стосовно доводів ФОП ОСОБА_3 про те, що суд своїм рішенням помилково умови проведення конкурсу на визначення переможця в 2-му етапі застосував принципи проведення аукціону запропонування найбільшої ціни його учасниками, то Позивач ні у проданому позові, ні під час перегляду даної справи в апеляційному порядку, не навів нормативного обґрунтування тієї обставини, що на 2-му етапі конкурсу, орган місцевого самоврядування не має права приймати пропозицій учасників конкурсу щодо вартості орендної плати. Не встановлені такі обмеження й господарським судом апеляційної інстанції.

Щодо посилання Позивача в апеляційній скарзі на те, що місцевим господарським судом не застосовано та порушено вимоги ст. 7 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», де вказано, що передача в оренду державного та комунального майна здійснюється виключно за конкурсом, а не аукціоном при здачі в оренду і таке порушення є підставою для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду, то як випливає зі змісту самого оголошення, опублікованого в газеті «Винницькі обрії»та протоколів №11 та 13, Винницька районна рада проводила саме конкурс, а не аукціон, одним з критеріїв якого була вартість орендної плати за користування приміщенням, а тому вказане твердження також не може слугувати підставою для скасування оскаржуваного рішення.

Стосовно твердження Позивача про те, що суд не взяв до уваги уточнену позовну заяву при прийнятті рішення, то як правильно зазначив Господарський суд Чернівецької області в оскаржуваному рішенні відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення у справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Разом з цим, ухвалою від 01.12.2012 року у даній справі розгляд справи було відкладено на 20.12.2011 року.

При цьому, відповідно до змісту ухвали, 01.12.2012 року розгляд справи розпочався по суті.

Відповідно до протоколу судового засідання від 20.12.2011 року у даній справі (а.с. 109), в засіданні суду 20.12.2011 року після початку розгляду справи по суті було оголошено перерву до 22.12.2011 року, а тому уточнена позовна заява, в якій було змінено предмет спору, прийняттю до розгляду не підлягала.

З огляду на вищевикладене, приймаючи оскаржуване рішення, Господарський суд Чернівецької області належним чином дослідив усі обставини, які мають значення для справи при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, а тому воно є таким, що підлягає залишенню без змін, а апеляційні скарги без задоволення.

На підставі наведеного та відповідно до вимог ст. ст. 99, 101, 103, 105 ГПК України, Львівський апеляційний господарський суд

п о с т а н о в и в:

Рішення від 22.12.2011р. у справі № 5027/1299/2011 Господарського суду Чернівецької області залишити без змін, апеляційні скарги без задоволення.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку.

Матеріали даної справи повернути в місцевий господарський суд.

ГоловуючийсуддяЖелік М.Б.

суддяКузь В.Л.

суддяЮркевич М.В.