Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
23 січня 2012 року № 2а-18029/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Деко»
до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва
про визнання нечинним податкового повідомлення рішення.
за участю представників сторін:
від позивача: Ярова В.О., представника,
від відповідача: Коваленко А.О., представника.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Приватне акціонерне товариство «Деко»з позовом про визнання нечинним податкового повідомлення рішення Державної податкової інспекції у Дніпровському районі міста Києва № 0001012390 від 25.11.2011р.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем помилково визначені податкові зобовязання позивача, з огляду на те, що товариство нараховувало та сплачувало земельний податок з урахуванням узагальнюючого локального коефіцієнта, згідно витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятого рішення.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у Дніпровському районі міста Києва було проведено планову виїзну перевірку Приватного акціонерного товариства «Деко» за період з 01.04.2007 по 30.06.2008, про що складено акт перевірки від 09.11.2011р. №6808/23-222-251 (далі - Акт перевірки)
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення ПрАТ «Деко»ст. 2, 13, 14 Закону України «Про плату за землю»в результаті заниження земельного податку на загальну суму 572,24 грн., оскільки невірно застосування грошової оцінки земельної ділянки.
На підставі даного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 25.11.2011 № 0001012390, яким ПрАТ «Деко»визначено суму податкового зобов'язання за земельним податком у розмірі 715,30 грн., у тому числі основний платіж 572,24 грн. та штрафні (фінансові) санкції 143,06 грн.
Як вбачається з акту перевірки, ПрАТ «Деко»нараховувало та сплачувало земельний податок до ДПІ у Дніпровському районі м. Києва за земельну ділянку під будівлею, що розташована за адресою : м.Київ, вул. Сулеймана Стальського, 32, в якій було придбано у власність частину нежилих приміщень загальною площею 208,0 кв. м. згідно договору купівлі-продажу від 20.02.2007 року, укладеного з ТОВ «Даском»та зареєстрованого у Київському міському бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна у реєстровій книзі №дЗз-198 за реєстровим №9з (реєстраційне посвідчення №038234 від 13.04.2007).
За період з 01.07.08 по 31.12.08 позивач для розрахунку земельного податку використовував витяг з технічної документації №Ю-06026/2007 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 66:077:030, виданий 17.10.2007 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) ЗАТ «Київенергобуд»(код ЄДРПОУ 24250954). Згідно даної довідки, функціональне використання земельної ділянки землі житлової забудови, узагальнюючий локальний коефіцієнт = 1.
Проте, відповідач вказує на те, що частина приміщень була виведена з житлового фонду згідно реєстраційного посвідчення №038234 від 13.04.07, виданого Київським міським бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на обєкти нерухомого майна та зареєстрованого в реєстровій книзі №д3з-198 за реєстровим №9з, за ЗАТ «Деко»зареєстровано нежилі приміщення загальною площею 208,0 кв.м., що розташовані в м.Києві по вул. Сулеймана Італьського,32. Тому функціональне використання частини земельної ділянки, яку використовувало ПрАТ «Деко»- землі комерційного використання, коефіцієнт на функціональне використання земельної ділянки 2,50.
Згідно витягу з технічної документації №Ю-24188/2009, виданого 13.01.09 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради, узагальнюючий локальний коефіцієнт становить 1,40. Він визначений на підставі Порядку визначення нормативної грошової оцінки земельних ділянок у місті Києві, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 26.07.07 №43/1877 «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва та Порядку її визначення»(із змінами та доповненнями) як добуток значень окремих локальних коефіцієнтів, що впливають на місце розташування цієї земельної ділянки(п. 2.1 Положення).
Таким чином, перевіркою встановлено, що ПрАТ «Деко»занижено земельний податок за період з 01.07.08 по 31.12.08 на загальну суму 572,24 грн. внаслідок застосування узагальнюючого локального коефіцієнту 1 згідно витягу з технічної документації №Ю-06026/2007 від 17.10.2007р. застосований для земель житлової забудови, замість 1,40, що визначений як добуток локальних коефіцієнтів на місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко - планувальної зони та зазначений у витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку частини земельної ділянки №Ю-24188/2009 від 13.01.09р. та №Ю-28958/2010 від 30.03.10р.
У відповідності до преамбули Закону України „Про плату за землю”, цей Закон визначає розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку.
Законом України “Про плату за землю” передбачено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначаються залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, часток (паїв) та землекористувач, крім орендарів та інвесторів учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок (ст.2 Закону).
Розмір земельного податку не залежить від результатів господарської діяльності власника землі та землекористувачів, порядок обчислення, сплата земельного податку не можуть встановлюватись або змінюватись іншими законодавчими актами, крім цього Закону (ст.4 Закону).
У відповідності до ст.ст.7, 12 Закону України “Про плату за землю”, ставки земельного податку та пільги щодо плати за землю диференціюються в залежності від функціонального використання та місцезнаходження земельної ділянки.
Статтею 13 цього Закону передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідно до ст. 14 Закону, юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції.
Згідно зі ст. 23 Закону України «Про плату за землю», грошова оцінка земельної ділянки проводиться Державним комітетом України по земельних ресурсах за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України «Про оцінку земель», для визначення розміру земельного податку використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу, до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Згідно статі 15 Закону України «Про плату за землю», власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Як вбачається з матеріалів справи та не спростовується відповідачем, ПрАТ «Деко»за перевіряємий період нараховувало та сплачувало земельний податок за земельну ділянку, згідно витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №Ю-06026/2007 про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 66:077:030, виданий 17.10.2007 Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради.
Таким чином, за період з 01.07.08 по 31.12.08 ПрАТ «Деко»нараховувало та сплачувало земельний податок до ДПІ у Дніпровському районі м.Києва за дану земельну ділянку, з урахуванням узагальнюючого локального коефіцієнта 1,00.
Згідно вимог законодавства України, обовязок сплати земельного податку виникає з моменту придбання нерухомості, а отримання нормативної грошової оцінки користувачем (власником) нерухомості з внесенням змін до цільового призначення земель можливе виключно після внесення відповідних змін до переліку співкористувачів, якої нормативної грошової оцінки повинен бути здійснений розрахунок земельного податку.
Як свідчать матеріали справи позивачем в жовтні 2008р. були внесені зміни до технічного звіту по встановленню зовнішніх меж земельної ділянки та переліку землекористувачів, та в грудня 2008р. було подано документи для отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 66:077:030 від 13.01.2009р., в якому вказано про віднесення даної земельної ділянки до земель комерційного призначення.
Враховуючи вищенаведене, в період з 01.08.2008р. до 31.12.2008р. вказана земельна ділянка відносилась до земель житлового фонду, згідно чого позивач при розрахунку та сплаті земельного податку правомірно застосовував коефіцієнт 1,0 та грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 66:077:030.
Відповідно до п. 5 Порядку подання податкового розрахунку земельного податку, затвердженого наказом ДПА від 26.10.2001 № 434, зареєстрованого в Мін'юсті України 19.11.2001 за № 963/6154 (далі - наказ № 434), у разі зміни протягом року грошової оцінки землі, функціонального використання землі, настання іншої зміни чи виявлення помилок, що змінюють суму земельного податку за звітний(і) місяць(і), платник податку подає новий звітний Розрахунок з виправленими показниками за такий(і) звітний(і) місяць(і) у строки, установлені підпунктом 4.1.4 "а" пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (тобто, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця), без застосування штрафів, установлених пунктом 17.2 статті 17 цього Закону.
Отже, зазначеною правовою нормою прямо передбачено подання іншого розрахунку за рік, в якому змінилася вартість ділянки, та не застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Натомість, жодними нормами чинного законодавства не передбачено здійснення такого перерахунку за минулі роки.
Частиною 2 ст. 23 Закону України «Про плату за землю», передбачено щорічне уточнення грошової оцінки землі станом на 1 січня на коефіцієнт індексації. Відповідно до ч.І ст. 15 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Суд погоджується з посиланнями позивача на те, що протягом 2008 року земельний податок розрахований та сплачений ПрАТ «Деко»у відповідності із ч. 1 ст.7 Закону України «Про плату за землю» у розмірі одного відсотка від її грошової оцінки,. Інших підстав для обчислення та сплати земельного податку за 2008 рік ПрАТ «Деко»не мала.
Так, згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не довів правомірності прийнятих ним спірних рішень, зокрема, не довів наявності нормативної грошової оцінки земельної ділянки позивача за 2008 рік. В процесі судового розгляду справи такої оцінки отримати не виявилося можливим, тому суд доходить висновків про її відсутність, та, відповідно, про безпідставність донарахування позивачу податкових зобовязань.
Керуючись ст. ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Приватного акціонерного товариства «Деко»задовольнити повністю.
2.Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення - рішення області державної податкової інспекції у Дніпровському районі м.Києва від 25.11.2011р. № 0001012390.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян