Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
18 січня 2012 року <Час проголошення >№ 2а-14122/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді ПащенкаК.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу
за позовомУкраїнського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»
доСпеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків
проскасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати дії відповідача з приводу винесення податкових повідомлень-рішень від 01.07.2011р. протиправними у зв'язку з порушенням строків для їх винесення; визнати дії відповідача з приводу застосування 5-ти кратного розміру штрафних (фінансових) санкцій вказаних в податкових повідомленнях-рішеннях від 01.07.2011р. протиправними; скасувати повністю податкові повідомлення - рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210, №0001324210 Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків, у зв'язку з їх незаконністю.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 18.01.2012 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 23.01.2012, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
За результатами фактичних перевірок господарських одиниць, що належать УДППЗ «Укрпошта», посадовими особами Славутської ОДПІ у Хмельницької області складено акти перевірки:
- №0023/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№231/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення вимог п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невикористання режиму попереднього програмування найменування товару на печиво «Моя Люба»та заказні листи на реєстраторі розрахункових операцій з фіскальним №2214000975, а також невідповідності сум готівкових коштів у сумі 227,20 грн., яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- 0024/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№232/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення: п.1, п.2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок не проведення розрахункової операції через реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції на суму 32,00грн.; п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок не збереження фіскального звітного чеку Z-звіту №408 від 25.08.2010 в КОРО №221401086р/2; п.13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у сумі 4,02грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- 0025/22/14/23/21344146 від 18.03.2011 (№233/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у сумі 78,60грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій;
- 0026/22/14/23/21344146 від 19.03.2011 (№234/2665/42/21560045 від 24.06.2011 згідно з даними реєстрації акту у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП), яким встановлено порушення: п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок незбереження фіскального звітного чеку Z-звіту №1235 в КОРО №22140091р/4; п. 11 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг» внаслідок невикористання режиму попереднього програмування найменування товару на печиво «Моя Люба»на реєстраторі розрахункових операцій з фіскальним №2214000919; п.13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування, торгівлі та послуг»внаслідок невідповідності сум готівкових коштів у розмірі 6966,84грн. сумі, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
За результатами розгляду вищевказаних актів фактичних перевірок СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято:
-на підставі акту перевірки №231/2665/42/21560045 податкове повідомлення-рішення №0001304210 від 01.07.2011, яким до УДППЗ«Укрпошта»застосовано штрафні (фінансова) санкції в сумі 1221,00грн.,
-на підставі акту перевірки №232/2665/42/21560045 податкове повідомлення-рішення №0001314210 від 01.07.2011, яким до УДППЗ«Укрпошта»застосовано штрафні санкції в сумі 520,10грн.;
-на підставі акту перевірки №233/2665/42/21560045 податкове повідомлення-рішення №0001324210 від 01.07.2011, яким до УДППЗ«Укрпошта»застосовано штрафні санкції в сумі 393,00грн.;
-на підставі акту перевірки №234/2665/42/21560045 податкове повідомлення-рішення №0001334210 від 01.07.2011, яким до УДППЗ«Укрпошта»застосовано штрафні санкції в сумі 35259,20грн.
В подальшому, за результатами оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень, ДПА у м. Києві прийнято рішення про результати розгляду скарги №9112/10/25-214 від 13.09.2011, яким скасовано податкове повідомлення-рішення №0001334210 від 01.07.2011 в частині 85,00 грн., та залишено без змін решту податкових повідомлень-рішень.
Відповідно до п.п. 1, 2, 9, 11, 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані:
-проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок;
-видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції;
-щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій;
-проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості;
-забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини. Обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
З огляду на те, що позивач не заперечує проти фактів порушень, встановлених актами фактичних перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045, а також враховуючи, що обставини порушень господарськими одиницями УДППЗ «Укрпошта»вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлені постановами Славутського міськрайонного суду у справах про адміністративні правопорушення № 3-1139 від 17.06.2011, №3-1140 від 17.06.2011, №3-1142 від 17.06.2011, № 3-1138 від 17.06.2011, №3-1141 від 17.06.2011, суд приходить до висновку, що відповідні обставини звільнюються від доказування.
Твердження відповідача про відсутність актів перевірки, на підставі яких винесені спірні податкові повідомлення-рішення не відповідає дійсним обставинам справи та спростовується актами фактичних перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045, копії яких залучені до матеріалів справи.
Згідно з п.п.1, 4, 6 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:
у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання: вчинене вперше - 1 гривня; вчинене вдруге - 100 відсотків вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг); за кожне наступне вчинене порушення - у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими цим підпунктом, товарів (послуг);
двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання;
п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій без використання режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Судом не береться до уваги твердження позивача про те, що ним вперше було порушено вимоги ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а відтак відповідно до п.1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до Хмельницької дирекції УДППЗ«Укрпошта»повинні були застосовуватись фінансові санкції у розмірі 1 грн., з огляду на наступне.
З аналізу п. 1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»видно, що вказане положення містить кілька складів правопорушень:
проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи;
невідповідність і суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній у денному звіті, а в разі використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня;
нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання.
При цьому, за змістом п. 1 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»відповідні фінансові санкції за вчинення будь-якого з вказаних правопорушень застосовуються до суб'єктів господарювання.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 55 ГК України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці;
Згідно з п. 1.6 Положення про Хмельницьку дирекцію УДППЗ «Укрпошта», затвердженого наказом генерального директора №426 від 25.09.2006, Хмельницька дирекція УДППЗ «Укрпошта»не є юридичною особою і здійснює свою діяльність від імені УДППЗ«Укрпошта»в межах повноважень, наданих їй УДППЗ «Укрпошта»і закріплених цим положенням, а відтак не є окремим субєктом господарювання в розумінні ст.55 ГК України
Водночас, відповідно до змісту загальних положень Статуту УДППЗ «Укрпошта», затвердженого наказом Міністерства транспорту та звязку України №599 від 22.05.2008, УДППЗ «Укрпошта»є державним унітарним комерційним підприємством, що засноване на державній власності, до складу якого входять філіали-дирекції, які не є юридичними особами, здійснюють свою діяльність на підставі Положення про них.
Таким чином, враховуючи, що Хмельницька дирекція УДППЗ «Укрпошта»є філіалом УДППЗ «Укрпошта»без прав юридичної особи та не є самостійним субєктом господарювання, у випадку вчинення нею відповідних правопорушень фінансові санкції, передбачені ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовуються до УДППЗ «Укрпошта».
З матеріалів справи видно, що у звязку з порушенням вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»до УДППЗ «Укрпошта»уже застосовувались штрафні санкції, встановлені п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», шляхом прийняття податкових повідомлень-рішень №0000444210 від 04.05.2011 та №0000664210 від 04.05.2011.
За таких умов, суд приходить до висновку, що встановлені актами фактичних перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045 порушення вимог ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за які п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено застосування фінансових санкцій, були вчинені субєктом господарювання УДППЗ«Укрпошта»втретє, а відтак у СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП існували належні правові підстави для застосування до позивача фінансових санкцій у п'ятикратному розмірі вартості проданих з порушеннями, встановленими п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», товарів (послуг).
Судом не приймається посилання позивача на порушення відповідачем вимог п. 86.8 ст.86 ПК України, оскільки податкові повідомлення-рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210 та №0001324210 були винесені СДПІ у м.Києві по роботі з ВПП у десятиденний термін з моменту надходження до них, як до податкового органу, на обліку у якому перебуває УДППЗ «Укрпошта», актів фактичних перевірок від 24.06.2011 №231/2665/42/21560045, №232/2665/42/21560045, №233/2665/42/21560045, №234/2665/42/21560045.
Зважаючи на викладене, а також враховуючи, що відповідач прийняв спірні податкові повідомлення-рішення від 01.07.2011 року №0001334210, № 0001304210, №0001314210, №0001324210 в межах повноважень та з дотриманням вимог чинного законодавства, суд приходить до висновку про відсутність належних правових підстав для скасування вказаних рішень СДПІ у місті Києві по роботі з ВПП.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги, суду не надав.
Натомість відповідач довів суду відсутність протиправних дій зі свого боку.
За таких обставин позовні вимоги визнаються судом необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта»відмовити повністю.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
СуддяК.С. Пащенко