ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 грудня 2011 року <Час проголошення >№ 2а-11609/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії:
головуючого судді Аблова Є.В.,
судді Амельохіна В.В.,
судді Федорчука А.Б.,
при секретарі судового засідання Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представника позивача Терези Ю.О.,
представника відповідача Мартинова К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Спільного українсько-німецького товариства з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "КЕРШЕР" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 22.02.2011 р. № 0001362305.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача, відповідачем у порушення норми податкового законодавства України було прийняте протиправне податкове повідомлення-рішення, яким позивачу визначено до сплати штрафні (фінансові) санкції.
Відповідач проти позову заперечував, вважаючи оскаржуване рішення законним та обґрунтованими, прийнятим за результатами перевірки, просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши представника позивача, представника відповідача, суд дійшов наступних висновків:
Спільне українсько-німецьке товариство з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "КЕРШЕР" зареєстроване Шевченківською районною у місті Києві державною адміністрацією 29.08.1997 р., є платником податків (ЄДРПОУ 25196004) та має відокремлені підрозділи.
Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Дніпропетровська було проведено фактичну перевірку за дотриманням порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами), відокремленого підрозділу позивача АЗС, магазину з кафетерієм, що розташовані за адресою: місто Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 5-а.
Перевіркою встановлено, зокрема, незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків, а саме: Z-звіт за 04.07.2010 р. знятий 05.07.2010 р., несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в день їх фактичного надходження на підставі фіскальних звітних чеків в Книзі обліку розрахункових операцій (Z-звіт за 04.07.2010 р. знятий 05.07.2010 р., але оприбутковано в Книзі обліку розрахункових операцій 04.07.2010 р. Z-звіт № 1299 на загальну суму 80103,19 грн.), чим порушено пп.2.6.п.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. № 637, що зафіксовано в акті перевірки від 28.01.2011 р. № 000177.
Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі міста Дніпропетровська листом від 01.02.2011 р. № 4512/10/23-314 про надсилку матеріалів перевірок, направлено зазначений акт перевірки для розгляду та прийняття відповідного рішення, Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва.
Державною податковою інспекцією у Шевченківському районі міста Києва, на підставі акта перевірки, згідно з абз.3 ст.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436, було прийняте податкове повідомлення-рішення форми "С" від 22.02.2011 р. № 0001362305, яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 400515,95 грн.
Використовуючи право адміністративного оскарження рішень податкових органів, позивач звертався зі скаргами на податкове повідомлення-рішення форми "С" від 22.02.2011 р. № 0001362305 до Державної податкової адміністрації у м. Києві та Державної податкової адміністрації України, в результаті розгляду яких, оскаржуване рішення було залишене без змін, а скарги без задоволення.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог виходячи з наступного.
Факт наявності порушень, зафіксованих в акті перевірки, підтверджується наявними в матеріалах справи документами наданими позивачем, зокрема, з Книги обліку розрахункових операцій та фіскального звітного чеку № 1299, роздрукованого 05.07.2010 р., вбачається, що готівкові кошти у розмірі 80103,19 грн. оприбутковані в Книзі обліку розрахункових операцій на підставі вказаного фіскального чеку 04.07.2010 р. Отже, доводи позивача щодо технічних причин роздрукування фіскального звітного чеку № 1299 05.07.2010 р., а не 04.07.2010 р. в день фактичного надходження готівки до каси, судом до уваги не приймаються.
Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою, регулюється Положенням про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (далі - Положення), затвердженого Постановою Правління Національного Банку України від 15.12.2004 р. № 637.
Відповідно до п.1.2 Положення, оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.
Книга обліку розрахункових операцій - прошнурована і належним чином зареєстрована в органах державної податкової служби України книга, що містить щоденні звіти, які складаються на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг).
Розрахунковий документ - документ встановлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ тощо), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", і зареєстрований у встановленому порядку реєстратором розрахункових операцій або заповнений вручну.
Згідно пп.2.6. п.2. Положення, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій або використанням розрахункової книги оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстратора розрахункових операцій (даних розрахункової книги).
Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Статтею 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436 передбачено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є субєктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у пятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість застосування відповідачем до позивача штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки у національній валюті.
За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників сторін по справі, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції України та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обовязковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідач по справі, як субєкт владних повноважень, повністю виконав покладений на нього обовязок щодо доказування правомірності прийнятого ним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.94,158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог товариству з обмеженою відповідальністю з іноземною інвестицією "КЕРШЕР" відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилаються особою, яка її подає, до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Головуючий суддя Аблов Є.В.
Суддя Амельохін В.В.
Суддя Федорчук А.Б.
Суддя Є.В. Аблов