Постанова № 21584932, 02.02.2012, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2012
Номер справи
2а/2370/14/2012
Номер документу
21584932
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2012 року Справа № 2а/2370/14/2012

02.02.12

Черкаський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мишенка В. В.,

при секретарі - Гришанові Д.Є.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1 - за довіреністю, представника відповідача ОСОБА_2 - за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк»до комунального підприємства «Черкаське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації», про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії,

                                                  В С Т А Н О В И В:

Звернувшись до суду, публічне акціонерне товариство «Ерсте Банк» (далі-позивач) просить визнати нечинним рішення про відмову в державній реєстрації прав від 02.12.2011 року за №52551р, прийняте реєстратором комунального підприємства «Черкаське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації»(далі-відповідач). Зобов’язати відповідача зареєструвати право власності позивача, місцезнаходження якого: 03056, місто Київ, вул. Польова, будинок 24-Д, ідентифікаційний код –34001693 на жилий будинок з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174, на підставі свідоцтва, виданого ОСОБА_3, приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу 03 листопада 2011 року і зареєстрованого в реєстрі за №7511.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що звернувшись з заявою до відповідача з метою реєстрації права власності на жилий будинок з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174, відповідач рішенням за №52551р від 02.12.2011 року відмовив позивачу у реєстрації права власності з тих підстав, що відчуження або інше визначення юридичної долі об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.

Зазначена у рішенні відповідача підстава для відмови в реєстрації права власності, на думку позивача, не узгоджується із переліком тих підстав, які визначені у статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», яка становить вичерпний перелік підстав, з яких у державній реєстрації прав може бути відмовлено.

Позивач вважає дії відповідача, що полягають у прийнятті рішення про відмову в державній реєстрації прав від 02.12.2011 року за № 52551р, незаконними та такими, що суперечать чинному законодавству України.

В судовому засіданні представник позивача підтримав вимоги позивача у повному обсязі. Представник відповідача позовних вимог не визнала та просила суд відмовити в їх задоволенні із підстав, зазначених у письмовому запереченні та зазначила, що відповідно до вимог пункту 3.5. Тимчасового положення, затвердженого наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 року за № 7/5 «Про порядок державної реєстрації прав власності та інших речових прав на нерухоме майно», реєстратор БТІ відмовляє у проведенні державної реєстрації прав, якщо відчуження або інше визначення юридичної долі об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.

Вислухавши доводи представників сторін та дослідивши матеріали адміністративної справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до постанови головного державного виконавця відділу державної виконавчої служби Черкаського районного управління юстиції ОСОБА_4 від 02.11.2011 року, з якої вбачається, що описане та арештоване майно не було реалізоване на прилюдних торгах та акту державного виконавця про передачу майна стягувану від 02.11.2011 року, який видано на підставі заяви стягувача від 07.10.2011 року про залишення за собою нереалізованого на прилюдних торгах майна, позивачу було передано в рахунок погашення боргу майно, а саме: жилий будинок з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3 та земельна ділянка (кадастровий номер –7124981000:03:002:0382) наданої для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1672 га, що розташовані за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174. Вказане майно передано позивачу в рахунок погашення боргу за ціною, що дорівнює початковій вартості майна, за якою воно передавалось на реалізацію на публічних торгах –49100 грн. 00 коп.

Частиною 9 ст.62 Закону України «Про виконавче провадження»№ 606-ХІV від 21.04.1999 року передбачено, що майно передається стягувачу за ціною, що дорівнює початковій вартості майна, за якою воно передавалося на реалізацію. Про передачу майна стягувачу в рахунок погашення боргу державний виконавець виносить постанову, яка затверджується начальником відділу, якому він безпосередньо підпорядкований. За фактом такої передачі державний виконавець складає акт. Постанова та акт є підставами для подальшого оформлення стягувачем права власності на це майно.

Приватним нотаріусом Черкаського районного нотаріального округу Черкаської області ОСОБА_3 03.11.2011 року позивачу було видано свідоцтво, зареєстроване в реєстрі за №7511, в якому зазначено, що позивачу належить на праві власності майно, що складається: з жилого будинку з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3 та земельна ділянка (кадастровий номер –7124981000:03:002:0382) наданої для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, площею 0,1672 га, що розташовані за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174.

Статтею 72 Закону України «Про нотаріат №3425-ХІІ від 02.09.1993 року передбачено, що придбання жилого будинку (квартири) з прилюдних торгів оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням будинку (квартири) шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання жилого будинку (квартири). Якщо торги не відбулися, свідоцтво про придбання жилого будинку (квартири) видається стягувачеві. Придбання нерухомого майна, яке було предметом застави (іпотеки), оформлюється нотаріусом за місцезнаходженням цього нерухомого майна шляхом видачі набувачу свідоцтва про придбання нерухомого майна. Свідоцтва про придбання жилого будинку (квартири) з прилюдних торгів видаються на підставі акта про продаж будинку (квартири) з прилюдних торгів чи акта про те, що будинок (квартира) залишено за стягувачем у зв'язку з тим, що торги не відбулися. Свідоцтва про придбання нерухомого майна видаються на підставі акта про придбання нерухомого майна або реалізацію предмета іпотеки.

23.11.2011 року позивач звернувся з заявою до відповідача з метою реєстрації права власності на жилий будинок з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174.

Рішенням відповідача від 02.12.2011 року за № 52551р позивачу відмовлено у реєстрації права власності з тих підстав, що відчуження або інше визначення юридичної долі об’єкта, права щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився.

Нормативними актами, що визначають порядок проведення державної реєстрації права власності на об’єкти нерухомого майна, є Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а також Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно, затверджене наказом Міністерства юстиції України від 07.02.2002 року №7/5.

Відповідно до п. 1.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 року № 6/5 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції 28.01.2003 року за реєстраційним № 66/7387, з послідуючими змінами та доповненнями, реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють комунальні підприємства бюро технічної інвентаризації. У відповідності з додатком 1 до цього Положення, яким визначені правовстановлюючі документи на нерухоме майно на підставі яких здійснюється реєстрація прав власності за суб'єктами.

Тимчасове положення про порядок державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно визначає порядок проведення державної реєстрації права власності та права користування (сервітуту) на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельних ділянках; права користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; довірчого управління нерухомим майном; права власності на об'єкти незавершеного будівництва, а також порядок взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.

Державна реєстрація прав - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, а також права власності на об'єкти незавершеного будівництва шляхом внесення відповідного запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

Державна реєстрація прав проводиться реєстраторами бюро технічної інвентаризації у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць, обслуговування на території яких здійснюється БТІ, створеними до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»та інших законодавчих актів України" та підключеними до Реєстру прав власності на нерухоме майно.

У відповідності до п. 1.4 Положення, поняття державної реєстрації прав власності на нерухоме майно передбачає собою внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку із виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів, коштом особи, що звернулася до БТІ.

Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»№1952-ІV від 01.07.2004 року, визначає правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна. У статті 19 цього Закону, визначено перелік документів необхідних для державної реєстрації прав на нерухоме майно, зокрема рішення суду, що набрало законної сили, стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили також визначено як підставу для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, обмеження цих прав.

Цим Законом встановлено повноваження органу державної реєстрації прав провести державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовити у їх реєстрації.

Відповідно до ст.24 Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» №1952-ІV від 01.07.2004 року, у державній реєстрації прав та їх обтяжень може бути відмовлено у разі, якщо: заявлене право, обтяження не підлягає державній реєстрації відповідно до цього Закону; об'єкт нерухомого майна або більша його частина розміщені на території іншого органу державної реєстрації прав; із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень звернулася неналежна особа; подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують; заяву про державну реєстрацію прав, пов'язаних з відчуженням нерухомого майна, подано після державної реєстрації обтяжень, встановлених щодо цього майна, крім випадків, встановлених частиною дев'ятою статті 15 цього Закону; заявлене право вже зареєстровано. Відмова в державній реєстрації прав та їх обтяжень з підстав, не передбачених цим Законом, заборонена.

З огляду на викладене, суд не може погодитись з висновками відповідача, які зазначені в рішенні № 52551 р від 02.12.2011 року про відмову в державній реєстрації прав з підстав того, що відчуження або інше визначення юридичної долі об’єкта, право щодо якого підлягають державній реєстрації, у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, відбулося без отримання витягу з Реєстру прав або строк його дії закінчився, оскільки вказана у спірному рішенні відповідача підстава для відмови позивачу в реєстрації права власності не узгоджується із переліком тих підстав, які визначені у ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Крім того, відповідно до п. 5.11 наказу Міністерства юстиції України № 74/5 від 15.12.1999 року «Про затвердження Інструкції про проведення виконавчих дій»прилюдні торги проводяться за заявкою державного виконавця. До вказаної заявки державного виконавця додаються документи, що характеризують об’єкт нерухомості, в тому числі й витяг із Реєстру прав власників на нерухоме майно у відповідності до Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 N 127, зареєстрованим у Мін'юсті України 10.07.2001 за N 582/5773.

Таким чином, на етапі підготовки документів по проведенню прилюдних торгів жилого будинку з прибудовою позначеного на плані літерою А-1; сараю позначеного літерою-Б; огорожі позначена - № 1,2; колодязя (1/2) позначений № 3, що знаходяться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174 державним виконавцем витребовувався витяг із Реєстру прав власників на нерухоме майно, в зв’язку з чим відсутня необхідність у витребуванні вказаного витягу нотаріусом ОСОБА_3 під час видачі публічному акціонерному товариству «Ерсте Банк»свідоцтва про право власності на майно від 03.11.2011 року.

Вказане також підтверджується п. 247 наказу Міністерства юстиції України № 20/5 від 03.03.2004 року «Про затвердження Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», в якому зазначено, що якщо публічні торги (аукціон) оголошено такими, що не відбулися, нотаріус видає відповідне свідоцтво про придбання такого майна стягувачеві на підставі складеного та затвердженого в установленому порядку акта із зазначенням того, що публічні торги (аукціон) не відбулися.

Отже, ніяких додаткових умов, окрім акта із зазначенням того, що публічні торги (аукціон) не відбулися, чинне законодавство України від нотаріусів для видачі відповідного свідоцтва про придбання майна не вимагає.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами та свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані відповідачем, не підтверджують обставини, на які відповідач посилається та їх обґрунтування.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159-163 КАС України,суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати нечинним рішення про відмову в державній реєстрації прав від 02.12.2011 року за №52551р, прийняте комунальним підприємством «Черкаське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації».

Зобов’язати комунальне підприємство «Черкаське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації»вчинити дії відповідно до вимог діючого законодавства України, щодо реєстрації права власності публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк», ідентифікаційний код -34001693 на жилий будинок з прибудовою позначений на плані літерою А-1; сарай позначений літерою-Б; огорожа позначена - № 1,2; колодязь (1/2) позначений № 3, що знаходиться за адресою: Черкаська область, Черкаський район, с. Білозіря, вул. Чмиренка, буд. 174.

Стягнути з Державного бюджету України на користь публічного акціонерного товариства «Ерсте Банк»28 грн.23 коп. понесених судових витрат.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд відповідно до статті 185-187 КАС України.

Суддя В.В. Мишенко