ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2012 р.
9 год.35 хв.Справа № 2-а-6291/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Алексеєвої Н.С., представника відповідача Мкртчян Л.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Салют-С" до Державної податкової інспекції у м. Херсоні про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство "Салют-С" (далі - позивач, підприємство) звернулось до адміністративного суду з позовом про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у м. Херсоні (далі - відповідач, ДПІ) щодо відмови у прийняті податкових декларацій з податку на додану вартість за серпень, вересень 2011 року, позивач просить зобов'язати податкову інспекцію прийняти дані декларації та внести показники декларацій до електронної бази податкової звітності та до картки особового рахунку ПП "Салют-С". Позовні вимоги обґрунтовані тим, що підприємство надіслало до ДПІ декларації з ПДВ за серпень та вересень 2011 року, які отримані 05.10.11 та 20.10.11 відповідно до повідомлень про вручення поштового відправлення. Повідомлення від ДПІ про неприйняття декларацій підприємство не отримало. Позивач повторно надіслав дані декларації, які були зареєстровані в ДПІ 30.11.11 за №240107 та № 240104, останні набули статусу "звіт визнано недійсним" у зв'язку з поданням декларацій з ПДВ не платником цього податку. Рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ підприємство не отримувало, хоча на офіційному сайті ДПА України в розділі "Бази даних ДПС" в підрозділі "Анульовані свідоцтва платників ПДВ" розміщена інформація про анулювання свідоцтва 14.11.11 за ініціативою ДПІ у м. Херсоні. Позивач зазначає про те, що подання податкової звітності, а саме декларацій з ПДВ за серпень та вересень 2011 року є обов'язком підприємства згідно ст.ст. 46 та 203 ПК України, анулювання реєстрації платника ПДВ було здійснено 14.11.11, що не позбавляє підприємство від обов'язку подати податкову звітність за період коли ПП "Салют-С" було зареєстровано платником ПДВ. Таким чином, підприємство зобов'язане було подати податкову звітність за попередні звітні періоди. Тому дії ДПІ щодо неприйняття податкової звітності з податку на додану вартість за серпень, вересень 2011 року є протиправними.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила суд позов задовольнити.
Представник ДПІ в судовому засіданні просила суд відмовити в задоволенні позову з підстав, викладених в наданих суду запереченнях. В даних запереченнях зазначено, що згідно п. 184.1 ст. 184 ПК України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі, якщо: и) обсяг постачання товарів/послуг платником податку, зареєстрованого добровільно, іншим платникам податку за останні 12 календарних місяців сукупно становить менше 50 відсотків загального обсягу постачання. Реєстрацію платника ПП "Салют-С" анульовано на підставі пп. "и" п. 184.1 ст. 184 ПК України згідно рішення комісії ДПІ у м. Херсоні про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 14.11.11, яке направлене та вручене 29.12.11 уповноваженій особі позивача. Декларації позивача за серпень та вересень 2011 року були зареєстровані в ДПІ 30.11.11, тобто, після анулювання реєстрації платником ПДВ, у зв'язку з чим позивачу було відмовлено у їх прийняті, оскільки "Салют-С" не є платником ПДВ.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив, що приватне підприємство "Салют-С" надіслало рекомендованою поштою з повідомленням до ДПІ у м. Херсоні податкові декларації з податку на додану вартість за серпень та вересень 2011 року. З наявних в матеріалах справи поштових повідомлень вбачається, що декларація за серпень 2011 року прийнята 05.10.11, за вересень 2011 року - 20.11.11.
Листом ДПІ від 07.10.11 № 22452/10/15-212 повідомлено ПП "Салют-С" про невизнання декларації за серпень 2011 року як податкової звітності у зв'язку з порушенням ст. 48 ПК України. Підприємством було подано декларацію заповнену всупереч порядку заповнення, затвердженого наказом ДПА України "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість". Конкретизації порушення порядку заповнення декларації в листі ДПІ немає. Судом встановлено, що ДПІ декларація була зареєстрована в АРМ "Бест Звіт" від 05.10.11 № 212864, звітність набула статус "звіт визнано не дійсним", оскільки згідно Наказу ДПА України № 41 від 25.01.11 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" при складанні декларації показники зазначено з копійками, що є порушенням п.6 розділу 3 вказаного Наказу, який передбачає, що усі показники у податковій звітності проставляються у гривнях без копійок з відповідними округленнями за загальновстановленими правилами. Декларація за вересень 2011 року прийнята та зареєстрована в АРМ "Бест Звіт" 20.10.11 № 222028, набула статусу "звіт визнано не дійсним" з аналогічних підстав.
ПП "Салют-С" були надіслані до ДПІ у м. Херсоні поштою повторно декларації з ПДВ за серпень та вересень 2011 року, які зареєстровані в податковій інспекції 30.11.11 за № 240107 та № 240104. Листами ДПІ у м. Херсоні від 06.12.11 та 09.12.11 повідомило ПП "Салют-С", що декларації з ПДВ за серпень, вересень 2011 року зареєстровані, але відмовлено в їх прийнятті у зв'язку з поданням декларації з ПДВ не платником цього податку, декларації набули статусу "звіт визнано недійсним".
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, форма якої встановлюється центральним органом державної податкової служби за погодженням з Міністерством фінансів України (п. 46.5). Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною. Декларація повинна містити в собі необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. Обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (ст. 48 ПК України).
Податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді (пп. 49.1 та 49.2 ПКУ).
Відповідно до вимог п. 49.8 ст. 49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Згідно п. 49.10 ст. 49 ПК України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Виходячи з аналізу вищевказаних норм Податкового кодексу України вбачається, що суб'єкт господарювання зобов'язаний подавати звітність до податкової інспекції, в якій він перебуває на обліку незалежно від того чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді, а ДПІ в свою чергу зобов'язана прийняти дану декларацію та зарахувати її як податкову звітність. Отже, дії ДПІ по неприйняттю декларацій з мотиву неправильного їх заповнення є неправомірними. Тим паче, що про таку відмову податкова інспекція не повідомила платника податків, доказів надіслання відповідного листа суду не надано.
14.11.11 рішенням комісії ДПІ у м. Херсоні про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, реєстрацію платника ПДВ ПП "Салют-С" анульовано відповідно пп. "и" п. 184.1 ст. 184 ПК України. Представник відповідача стверджує, що дане рішення було надіслано позивачу рекомендованою поштою та отримане останнім 29.12.11. Позивач стверджує, що рішення про анулювання реєстрації платником ПДВ отримано ним 05.01.12.
Суд вважає неправомірним неприйняття ДПІ у м. Херсоні декларації ПП "Салют-С" з ПДВ за серпень та вересень 2011 року з підстав подання декларацій з ПДВ не платником цього податку виходячи з наступного.
Згідно п. 203.1 ст. 203 ПК України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Пункт 184.1 ст. 184 ПК України передбачає, що реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається в даному випадку якщо: а) будь-яка особа, зареєстрована як платник податку протягом попередніх 12 місяців, подала заяву про анулювання реєстрації, якщо загальна вартість оподатковуваних товарів/послуг, що надаються такою особою, за останні 12 календарних місяців була меншою від суми, визначеної статтею 181 цього Кодексу, за умови сплати суми податкових зобов'язань у випадках, визначених цим розділом. У разі анулювання реєстрації особи як платника податку останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації (пункт 184.6). Про анулювання реєстрації платника податку податковий орган зобов'язаний письмово повідомити особу протягом трьох робочих днів після дня анулювання такої реєстрації (п. 184.10).
Відповідно до наданого представником ДПІ поштового повідомлення вбачається, що рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ПП "Салют-С" від 14.11.11 було надіслано адресату 23.12.11 (дата на печатці пошти), що є порушенням строку повідомлення особи про таке рішення (п. 184.10 ст. 184 ПК України). Представник ДПІ у м. Херсоні не зміг пояснити суду причини порушення строку надіслання чи повідомлення ПП "Салют-С" про анулювання реєстрації платника ПДВ, тому суд вбачає в цьому невиконання посадовими особами ДПІ свої посадових обов'язків відповідно до норм чинного законодавства. Крім того, анулювання реєстрації платника ПДВ не звільняє суб'єкта господарювання від обов'язку подання податкової звітності за періоди, коли він здійснював свою господарську діяльність та був зареєстрований платником ПДВ. ДПІ у м. Херсоні була зобов'язана прийняти у позивача декларації з ПДВ за серпень та вересень 2011 року.
Виходячи з вищевикладеного, суд не вбачає порушень з боку ПП "Салют-С" під час подання декларацій з податку на додану вартість за серпень, вересень 2011 року, декларації заповнені та подані до податкової інспекції відповідно до вимог ст. 48 Податкового кодексу України та Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 25.01.11 №41, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.02.11 №197/18935. Суд вважає безпідставну відмову державної податкової інспекції у м. Херсоні в прийнятті податкової звітності ПП "Салют-С", у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати понесені позивачем підлягають відшкодуванню з Державного бюджету.
Відповідно до положень ст. 267 КАС України суд вважає необхідним зобов'язати ДПІ у м. Херсоні надати до суду звіт про виконання постанови суду протягом 10 днів з дня набрання останньою законної сили.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, повідомлено про дату складення постанови в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у м. Херсоні щодо відмови у прийняті податкових декларацій Приватного підприємства "Салют-С" з податку на додану вартість за серпень та вересень 2011 року.
Зобов'язати ДПІ у м. Херсоні прийняти податкові декларації ПП "Салют-С" з податку на додану вартість за серпень, вересень 2011 року як податкову звітність, внести показники декларації до електронної бази податкової звітності та до картки особового рахунку ПП "Салют-С".
Відшкодувати з Державного бюджету на користь ПП "Салют-С" (код ЄДРПОУ 37238908) витрати зі сплати судового збору в сумі 28 грн. 23 коп.
Зобов'язати ДПІ у м. Херсоні надати звіт про виконання постанови суду протягом 10 днів з дня набрання постановою законної сили.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 07 лютого 2012 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8