Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"27" січня 2012 р.
11 год.20 хв.Справа № 2-а-6084/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
суддів: Дубровної В.А.,
Морської Г.М.,
при секретарі: Мельник О.О., за участю представника позивача Хазова Ю.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро" до Державної податкової служби України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро" (позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати бездіяльність Державної податкової служби України (далі - відповідач, ДПС) протиправною та зобовязати скасувати запис про анулювання свідоцтва платника ПДВ у Реєстрі платників податку на додану вартість. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що 30.12.2010 ДПІ у м. Херсоні було прийнято рішення № 476/15-2, яким анульовано реєстрацію платника податку на додану вартість ТОВ "Отрада-Агро", але в подальшому на підставі протесту прокурора ДПІ було прийнято рішення від 19.08.2011 № 9942/8/15-290 про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення від 30.12.2010 № 476/15-2. В порушення п. 8 розділу ІІ наказу ДПА України від 22.12.2010 № 978 "Про затвердження положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" відповідач не вніс до Реєстру відомості згідно рішення від 19.08.2011, хоч даний реєстр поновлюється щодекадно. Позивач в позові зазначив, що відповідна бездіяльність ДПС України позбавляє підприємство можливості здійснювати свою господарську діяльність, реалізовувати вирощену продукцію за ринковою ціною, укладати договори з покупцями.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив суд позов задовольнити.
Відповідач Державна податкова служба України явку свого представника в судове засідання не забезпечила, виклик на судове засідання отримала своєчасно. Клопотань про відкладення розгляду справи та заперечень проти позову від відповідача не надходило.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Представник позивача заперечує проти відкладання розгляду справи, мотивуючи негативним впливом на фінансовий стан підприємства, тривале позбавлення позивача статусу платника ПДВ, та відсутністю поважних причин для відкладання справи.
Виходячи з викладеного, колегія суддів вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали та заслухавши пояснення учасника процесу всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегією суддів встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 33511359, платником податку з ПДВ, основний вид діяльності - вирощування зернових та технічних культур, оптова торгівля зерном, насінням та кормами для тварин. ДПІ у м. Херсоні 30.12.2010 прийнято рішення № 476/15-2 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Отрада-Агро" у зв'язку з наданням до ДПІ податкових декларацій з ПДВ, які свідчать про відсутність оподатковуваних поставок протягом 12 послідовних податкових місяців та відповідно до пп. "г" п. 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість".
На підставі протесту прокурора м. Херсона від 25.02.2011 № 102/573 ДПІ у м. Херсоні прийнято рішення про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення від 30.12.10 № 476/15-2 про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Отрада-Агро", яке зареєстроване за № 9942/8/15-29 від 19.08.2011.
Крім того, позов ТОВ "Отрада-Агро" до ДПІ у м. Херсоні про скасування рішення від 30.12.2010 про анулювання реєстрації платника ПДВ був задоволений судом, постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 08.06.11 по справі № 2а-557/11/2170 набрала законної сили 19.10.2010.
Суду надано витяг з Єдиної бази податкових знань від 27.01.2012, в якій відображені відомості щодо анулювання свідоцтва платника ПДВ № 100191304 ТОВ "Отрада-Агро" 30.12.2010 за ініціативою податкового органу. Відомості в даному витягу щодо скасування рішення про анулювання свідоцтва ПДВ ТОВ "Отрада-Агро" станом на 27.01.2012 відсутні.
Відповідно до Закону України від 04.12.1990 № 509-ХІІ "Про державну податкову службу в Україні" визначено статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності. До системи органів державної податкової служби належать: Державна податкова адміністрація України, спеціалізовані державні податкові інспекції, державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах. Одним із завдань органів державної податкової служби є формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків та Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб. Органи державної податкової служби України у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України, іншими нормативно-правовими актами органів державної влади, а також рішеннями Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з питань оподаткування, виданими у межах їх повноважень.
Державна податкова служба України в своїй діяльності керується також Указом Президента України "Про Положення про Державну податкову службу України" від 12 травня 2011 року № 584/2011, в якому зазначено, щодо системи органів Державної податкової служби України (ДПС України) належать центральний апарат та територіальні органи державні податкові служби в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, округах (на два і більше регіони), державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні, об'єднані та спеціалізовані державні податкові інспекції. ДПС України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію єдиної державної податкової політики, а також державної політики у сфері контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснює міжгалузеву координацію у цій сфері та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністра, іншими актами законодавства України, а також дорученнями Президента України та Міністра. ДПС України відповідно до покладених на неї завдань здійснює, зокрема, формування та ведення Державного реєстру фізичних осіб - платників податків, Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Згідно пункту 183.12 статті 183 Податкового кодексу України центральний орган державної податкової служби веде реєстр платників податку, в якому міститься інформація про осіб, зареєстрованих як платники податку. Для інформування платників податку центральний орган державної податкової служби щодекади оприлюднює на своєму веб-сайті: дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера, номера свідоцтва про реєстрацію платника податку, дати початку його дії; інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників податку за заявою платника податку, з ініціативи органів державної податкової служби чи за рішенням суду, а саме про анульовані свідоцтва про реєстрацію платника податку із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин анулювання та підстав для анулювання свідоцтв (пункт 183.13). Відповідно до пункту 183.14 ПКУ форми реєстраційної заяви, заяви про анулювання реєстрації, свідоцтва про реєстрацію, а також положення про реєстрацію платників податку затверджуються центральним органом державної податкової служби.
Згідно наказу Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 № 978 "Про затвердження положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" (далі Положення) Реєстр - це автоматизований банк даних, створений відповідно до пункту 183.12 статті 183 розділу V Податкового кодексу України для забезпечення: реєстрації та єдиного обліку платників ПДВ; єдиних принципів ідентифікації платників ПДВ; контролю за справлянням податку на додану вартість; організації суцільного й вибіркового аналізу. У Реєстр включаються такі види даних, як ідентифікаційні, довідкові, реєстраційні, класифікаційні, кількісні та інші дані, передбачені формами документів, встановленими цим Положенням. Зокрема, до реєстраційних даних відносяться відомості про реєстрацію, перереєстрацію, анулювання свідоцтв та анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування, зміни режимів оподаткування податком на додану вартість. Формування та ведення Реєстру здійснює центральний орган державної податкової служби. Дані Реєстру передаються до податкових органів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, а також податкових органів у районах, містах, районах у містах, міжрайонних, об'єднаних та спеціалізованих податкових органів. Податкові органи забезпечують достовірність даних про платників податків у Реєстрі, їх захист від несанкціонованого доступу, оновлення, архівування та відновлення даних.
Згідно пункту 8 даного Положення відповідно до пункту 183.13 статті 183 розділу V Податкового кодексу України для інформування платників ПДВ центральний орган державної податкової служби щодекади, але не пізніше 2, 12 та 22 числа кожного місяця, оприлюднює на веб-сайті центрального органу державної податкової служби (www.sta.gov.ua) зокрема інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників ПДВ за заявою платника ПДВ або з ініціативи податкових органів чи за рішенням суду, а саме: про анульовані свідоцтва платників ПДВ із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дат, причин та підстав для анулювання свідоцтв. Пункт 6.2 Положення передбачає, що підставою для внесення до Реєстру запису про відміну анулювання реєстрації, що відбулась за ініціативою податкового органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування свого рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ. Рішення із копіями відповідних документів направляються до центрального органу державної податкової служби для розгляду та внесення відповідних змін до Реєстру.
Рішення податкового органу про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ викладається з описом ситуації, посиланням на Кодекс, зазначенням мотивів та обґрунтувань прийняття такого рішення, оформляється на бланку та підписується керівником такого органу чи особою, яка виконує його обов'язки.
Рішення ДПІ у м. Херсоні від 19.08.2011 про відміну анулювання реєстрації та скасування рішення від 30.12.10 № 476/15-2 про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Отрада-Агро" відповідно до вищевказаного Положення мало бути внесено ДПС України до Реєстру, але відповідач не вчинив дані дії, що призвело до неможливості суб'єктом господарювання ТОВ "Отрада-Агро" здійснювати свою господарську діяльність.
Скарга позивача до ДПС України щодо невиконання судового рішення по справі № 2а-557/11/2170, яке набрало законної сили, разом з копією судового рішення, яка містила прохання скасувати запис про анулювання реєстрації платником ПДВ, не була розглянута по суті та була скерована до ДПА у Херсонській області. Про обізнаність відповідача щодо факту скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ свідчить також лист Державної податкової адміністрації у Херсонській області від 14.12.11 № 6513/10/29-011, адресований позивачу, з якого вбачається, що ДПА у Херсонській області 25.11.11 було надіслано лист до ДПС України № 11438/8/29-009 щодо відміни анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ "Отрада-Агро" та внесення відповідних змін до Реєстру платників податку на додану вартість.
Незважаючи на викладені обставини, станом на 27.01.2012 до Реєстру платників ПДВ не внесено запису про відміну анулювання реєстрації ТОВ платником податку на додану вартість. Таким чином, бездіяльність відповідача підтверджується належними доказами, є невиправданою ні законодавством, ні фактичними обставинами справи, тому колегія суддів приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог. Позов задовольняється в повному обсязі. Судові витрати відшкодовуються позивачу з Державного бюджету. В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови суду.
Керуючись ст.ст. 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Задовольнити позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Отрада-Агро".
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової служби України та зобов'язати ДПС України внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про відміну анулювання реєстрації ТОВ "Отрада-Агро" платником ПДВ, що відбулось за ініціативою податкового органу 30.12.10.
Відшкодувати з Державного бюджету на користь ТОВ "Отрада-Агро" (код ЄДРПОУ 33511359) сплачений судовий збір у розмірі 28 (двадцять вісім) грн. 23 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 лютого 2012 р.
Головуюча суддя Хом'якова В.В.
Судді Дубровна В.А.
Морська Г.М.
кат. 8