Постанова № 21584345, 27.01.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.01.2012
Номер справи
5455/11/2170
Номер документу
21584345
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" січня 2012 р. Справа № 2-а-5455/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представника позивача - Анісімова В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Херсонській області про скасування п.п.7, 8 припису № 05/31-10-0438 від 23.09.2011 р,

встановив:

Відкрите акціонерне товариство Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі - позивач) звернулося з позовом до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області (далі - відповідач) про скасування п.п.7, 8 припису № 05/31-10-0438 від 23.09.2011 р.

Свої вимоги мотивує тим, що у вересні 2011 року за результатами позапланового інспектування ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" відповідачем винесено припис № 05/31-10-0438 від 23.09.2011 р., пунктами 7, 8 якого було зобов"язано позивача розробити заходи та внести зміни в процедуру оцінки відповідності потужності силових трансформаторів, що знаходяться в експлуатації по відношенню до розрахункових навантажень при розробці ТУ, а саме: розрахунки проводити на підставі добових графіків знятих в дні режимних вимірів; простимим навантаженням трансформаторів, що знаходяться в експлуатації при видачі ТУ вважати 105 % від номінальної потужності; погодити запропоноване ПП "ЛідерЄвробуд" внесення змін до технічних умов № 36/80-496 від 15.07.2011 р. щодо підключення від РП-0,4 кВ ТП-180. Вважає дані пункти припису неправомірними, оскільки при підготовці ТУ не використовуються добові заміри навантаження, у зв"язку з тим, що на час підготовки ТУ завантаження трансформатора не може бути максимальне, що в свою чергу не дає змоги визначити перевантаження трансформатора з урахуванням потужності замовника під час зимово-літніх максимальних навантажень. Зміни технічних умов № 36/80-496 від 15.07.2011 р. виконати неможливо, так як при підключенні до ТП-180 об"єкта потужністю 96 кВт трансформатор буде перевантажений і габарити камер трансформатора не дозволяють встановити трансформатор більшої потужності, оскільки згідно проведених вимірів завантаження трансформатора буде складати 139,5 %, що не відповідає вимогам п.12.3.14 ПТЕЕСіМ.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити. На обгрунтування неправомірності оскаржуваних пунктів припису також зазначив, що жодного нормативного документу, який би чітко визначав порядок розрахунку завантаження силового трансформатора при видачі технічних умов інженерного забезпечення електропостачання на даний час не існує. Вимоги Держенергонагляду при підготовці та видачі технічних умов проводити добові виміри навантаження по трансформаторним підстанціям по-перше, некоректне, так як добовий графік навантаження на день замірів може бути не типовим для даної трансформаторної підстанції в залежності від характеристики існуючих споживачів, по-друге, стислі терміни підготовки технічних умов (10 робочих днів) не дозволяють використовувати даний метод при виконанні розрахунків. Що стосується вимог п.8 припису, зазначив, що ПП "Лідер Євробуд" звернувся до ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" із заявою на отримання технічних умов інженерного забезпечення електропостачання 4-х поверхового житлового будинку з мансардним поверхом за адресою: м.Херсон, вул.Чорноморська, 8-д, потужністю 96 кВт (ІІІ катагорії). Технічні умови були видані замовнику 15.07.2011 р. за № 36/80-496 з джерелом електропостачання ТП-6/0,4 кВ № 133. Варіант джерела постачання від ТП-6/0,4 кВ № 180 розглядався, але був відхилений, оскільки: завантаження ТП-6/0,4 кВ № 180 по замірам навантаження станом на 10.03.2009 р. з урахуванням виданих технічних умов та потужності замовника складає 98,5 %, без урахування дозволеної до споживання потужності к/т "Спутник", яка складає 140 кВт; завантаження ТП-6/0,4 кВ № 180 з урахуванням виданих технічних умов, дозволеної до споживання потужності к/т "Спутник", згідно договору про постачання № 550 від 15.03.2004 р. та потужності замовника складає 139 %.

Представник відповідача в попередньому судовому засіданні заперечував проти задоволення позову, оскільки відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому підстави для скасування п.п.7, 8 припису від 23.09.2011 р. № 05/31-10-0438 відсутні.

Свідок ОСОБА_2 у судовому засіданні пояснив, що у вересні 2011 року проведено позаплановий захід з інспектування ПАТ "ЕК "Херсонобленерго", за результатами якого складено акт від 23.09.2011 р. Під час інспектування встановлено, що існуюча завантаженість силового трансформатора ТП-180 дозволяє приєднати струмоприймачі ПП "Лідер Євробуд" у межах заявлених 210 кВт, а відмова ПАТ "ЕК "Херсонобланерго" у підключенні струмоприймачів ПП "Лідер Євробуд" від ТП-180 є безпідставною. Вказав на те, що з представлених позивачем розрахунків відсотка завантаження ТП незрозуміло, на підставі якого нормативного документу ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" зазначає припустиме завантаження трансформатора на вірні 80 % від номінального.

Заслухавши пояснення сторін, свідка, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що у вересні 2011 року інспекцією Держенергонагляду у Херсонській області на підставі звернень громадян та юридичних осіб здійснено позапланове інспектування ПАТ "ЕК "Херсонобленерго", за результатами якого складено акт від 23.09.2011 р. № 05/31-10-0438

На підставі акту перевірки 23.09.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Херсонській області винесено припис № 05/31-10-0438, згідно п.п.7, 8 якого пунктами 7, 8 якого зобов"язано позивача розробити заходи та внести зміни в процедуру оцінки відповідності потужності силових трансформаторів, що знаходяться в експлуатації по відношенню до розрахункових навантажень при розробці ТУ, а саме: розрахунки проводити на підставі добових графіків знятих в дні режимних вимірів; простимим навантаженням трансформаторів, що знаходяться в експлуатації при видачі ТУ вважати 105 % від номінальної потужності; погодити запропоноване ПП "ЛідерЄвробуд" внесення змін до технічних умов № 36/80-496 від 15.07.2011 р. щодо підключення від РП-0,4 кВ ТП-180.

Суд вважає п.п.7, 8 припису від 23.09.2011 р. № 05/31-10-0438 правомірними з наступних підстав.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов"язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно преамбули Закону України "Про електроенергетику" він визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.

Відповідно до ст.9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснює, зокрема, державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 р. № 929 "Про посилення контролю за режимами споживання електричної і теплової енергії" передбачено, що державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Згідно вимог ст.30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки. Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою. Технічні умови надаються протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.

Пунктом 1.1 Типової інструкції з експлуатації трансформатори силові, затвердженої Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.03.2009 р. № 180 (СОУ 40.1-21677681-07:2009), ця інструкція поширюється на експлуатацію силових (сухих і масляних) трансформаторів та автотрансформаторів вітчизняного виробництва загального призначення напругою до 750 кВ включно (далі - трансформатори), які відповідають вимогам ГОСТ 11677 або технічним умовам, затвердженим після 1965 р., а також на масляні реактори.

Відповідно до п.10.2.1 Типової інструкції залежно від характеру добового або річного графіка на вантаження та температури охолодного середовища допускаються систематичні навантаження та аварійні перевантаження трансформаторів. Допустимі систематичні навантаження перевищують номінальне навантаження трансформатора, але вони не викликають скорочення встановленого терміну його служби, оскільки при цьому зношення виткової ізоляції трансформатора не перевищує нормального. Допустимі аварійні перевантаження викликають підвищене, порівняно з нормальним, зношення виткової ізоляції, що може призвести до скорочення встановленого строку служби трансформатора, якщо підвищене зношення згодом не буде компенсоване навантаженнями із зношенням виткової ізоляції нижче нормального.

Згідно з вимогами п.10.2.2 Типової інструкції значення і тривалість допустимих систематичних навантажень і аварійних перевантажень визначаються для прямокутного двоступінчастого або багатоступінчастого графіка навантаження, в які повинні бути перетворені вихідні графіки навантаження, згідно з ДСТУ 3463 і для сухих трансформаторів - згідно з ДСТУ 2767. Параметри вихідного графіку навантаження можна визначити з даних засобів вимірювань, якими оснащено трансформатор. Навантаження трансформатора понад його номінальну потужність допускається тільки за справної і повністю ввімкнутої системи охолодження трансформатора.

Пунктом 10.1.8 Типової інструкції передбачено, що допускається тривале перевантаження однієї або двох обмоток трансформатора струмом, що перевищує на 5 % номінальний, якщо напруга жодної з обмоток не перевищує номінальної. При цьому для обмотки з відгалуженням навантаження не повинне перевищувати 1,05 номінального струму відгалуження, якщо напруга на ньому не перевищує номінальної Струм у спільній обмотці трансформатора не повинен перевищувати значення, зазначеного в паспорті.

Відповідно до п.12.3.14 Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж для оливних трансформаторів допустиме тривале перевантаження струмом будь-якої обмотки на 5 % від номінального струму відгалуження, якщо напруга на відгалуженні не перевищує номінальної.

Як вбачається з акту від 23.09.2011 р. № 05/31-10-0438, при перевірці обгрунтованості вимог, викладених у технічних умовах № 36/80-496 від 15.07.2011 р., виданих ПП "Лідер Євробуд" встановлено, що згідно п.4 ТУ визначена точка підключення: на наконечниках кабелю живлення в місці приєднання до додатково встановленого комутаційного апарату в панелі № 1 на ІІ с.ш. РУ-0,4 кВ ТП-6/0,4 кВ № 133.

ПП "Лідер Євробуд" зверталося до ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" щодо зміни точки підключення на РУ-0,4 кВ ТП-6/0,4 кВ № 180, однак отримало відмову на підставі того, що трансформатор ТП-6/0,4 кВ № 180 буде перевантажено.

Згідно графічної частини визначено, що ТП-180 знаходиться в одному кварталі з об"єктом замовника та приблизно на 100 метрів ближче до об"єкту замовника, ніж за ТУ ТП-133.

Відповідно до представлених позивачем розрахунків завантаження ТП-180 (на підставі яких споживачу відмовлено в зміні точки приєднання), враховуючи існуючі навантаження на ТП, потужність за раніше виданими ТУ (ТОВ "Поліекспо", ФОП Токарєв) та заявку замовника ПП "Лідер Євробуд", розрахункове завантаження ТП-180 буде складати 98,5 %, що менше 100 % і перевантаження не буде.

Суд зазначає, що ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" безпідставно зазначило припустиме навантаження трансформатора на рівні 80 % від номінального, так як це суперечить вимогам п.12.3.14 Правил технічної експлуатації електричних станцій і мереж, п.10.1.8 СОУ 40.1-21677681-07:2009, якими визначено, що допустиме привале перевантаження обмоток трансформатора струмом, який перевищує на 5 % номінальний, тобто, 105 %.

Отже, існуюча завантаженість силового трансформатора ТП-180 дозволяє приєднати струмоприймачі ПП "Лідер Євробуд" у межах заявлених 210 кВт.

Таким чином, суд вважає, що при винесенні оскаржуваних пунктів припису відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією та законами України.

Оскільки судом не встановлено порушення відповідачем вимог законодавства та прав позивача при винесенні в результаті позапланового інспектування припису, підстави для задоволення позову відсутні.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Відмовити в задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Херсонській області про скасування п.п.7, 8 припису № 05/31-10-0438 від 23.09.2011 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 31 січня 2012 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 5.8.2