Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/15545/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільков В.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до приватного підприємства "Круанда" про стягнення коштів в рахунок пошгашення податкового боргу з податку на прибуток, податку на додану вартість, комунальному податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальній сумі 12820,00 грн., - ВСТАНОВИВ:
Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція Дніпропетровської області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного підприємства «Круанда» про стягнення коштів в рахунок пошгашення податкового боргу з податку на прибуток, податку на додану вартість, комунальному податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальній сумі 12820,00 гривень.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем, в порушення вимог Податкового кодексу України, ст. 67 Конституції України, не було сплачено податкові зобовязання з податку на прибуток приватних підприємств, комунального податку та із земельного податку у встановлені законом строки. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.
Позивач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 КАС України, що підтверджується розпискою від 12.12.2011р., надав до суду 13.12.2011р. клопотання про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження, в якому зазначив, що позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не зявився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 КАС України шляхом направлення судової повістки на адресу відповідача, зазначену в ЄДРПОУ, однак, на адресу суду 07.12.2011р. та 12.12.2011р. повернулися конверти з приміткою поштового відділення про причини невручення поштового відправлення адресату, а саме - «за закінченням терміну зберігання».
За даних обставин суд, керуючись положеннями ч. 6 ст.128 КАС України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, дослідивши подані до суду докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та обєктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи, суд встановив наступне.
Відповідач приватне підприємство «Круанда» (код ЄДРПОУ 31256188) зареєстроване як юридична особа рішенням Виконавчого комітету Нікопольської міської ради Дніпропетровської області від 21.02.2001р., що підтверджується довідкою з ЄДР від 25.10.2011 року.
Відповідач з перебуває на обліку в Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції Дніпропетровської області, як платник окремих видів податків, в тому числі, податку на прибуток приватних підприємств, комунального податку та земельного податку, з 11.03.2001р. за № 1479, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника від 11.08.2010 року.
Відповідно до п.п. 1, 3 положень ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів та контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням
податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів.
Відповідно до п.п. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до положень ст. 75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.
Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
18.07.2011р. уповноваженими особами Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та інших нормативно правових актів була проведена перевірка приватного підприємства «Круанда» з питання своєчасності внесення до бюджету комунального податку та збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 19.02.2011р. по 18.07.2011 року. За результатами перевірки складено акт №626/153/31256188.
Перевіркою податкового органу було виявлено порушення відповідачем:
-п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. за № 2181-III (був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон України № 2181-III) несвоєчасна сплата комунального податку за 4 квартал 2010 року по строку 19.02.2011р. у сумі 66,30 гривень;
-п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000р. за № 2181-III (був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) (далі Закон України № 2181-III), п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. за № 303 (був чинний на момент виникнення спірних правовідносин) несвоєчасна сплата збору за забруднення навколишнього природного середовища по строку 19.02.2011р. у сумі 858,75 гривень.
Відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-III податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання податкової декларації. Згідно аб.1 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 зазначеного Закону платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п. 10 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. за № 303 платники збору протягом десяти календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір:
1) за місцем знаходження стаціонарних джерел забруднення - у разі здійснення викидів стаціонарними джерелами забруднення та скидів;
2) за місцем знаходження спеціально відведених для розміщення відходів місць чи об'єктів - у разі розміщення відходів;
3) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - у разі здійснення викидів пересувними джерелами забруднення;
4) за місцем перебування платника збору на податковому обліку - в разі утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) та тимчасового зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Відповідно до п. 13 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.1999р. за № 303 платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згідно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до п. 126.1 ст. 126 ПК України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
-при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
-при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
На підставі акту №626/153/31256188 щодо відповідача винесено податкові повідомлення-рішення від 22.07.2011р. за № 0001781530 на суму 85,88 гривень та від 22.07.2011р. за №0001791530 на суму 6,63 гривень, які отримані уповноваженою особо відповідача 22.07.2011р., що підтверджується матеріалами справи.
За рахунок переплати у розмірі 0,30 грн. сума податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища склала 85,58 гривень.
Відповідно до п. 100.1 ст. 100 ПК України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені.
Згідно з п. 100.2 ст. 100 ПК України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Пунктом 100.6 ст. 100 ПК України встановлено, що розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Відповідно до п. 100.8 ст. 100 ПК України рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку: стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником); стосовно місцевих податків і зборів - керівником органу державної податкової служби (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Згідно з п. 100.11 ст. 100 ПК України розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення).
На підставі вищезазначених норм Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області були винесені щодо відповідача рішення про розстрочення грошового зобовязання:
-від 18.02.2011р. за № 9;
-від 18.05.2011р. за № 35;
-від 30.03.2011р. за № 24.
На підставі вищезазначених рішень про розстрочення грошового зобовязання між Нікопольською об'єднаною державною податковою інспекцією Дніпропетровської області та приватним підприємством «Круанда» було укладено договори про розстрочення сплати грошового зобовязання, а саме:
-договір від 19.02.2011р. за № 10 про розстрочення сплати суми грошових зобовязань з податку на прибуток на загальну суму 23816,85 грн. під проценти з 15.03.2011 р. по 15.12.2011р.;
-договір від 20.05.2011р. за № 39 про розстрочення сплати суми грошових зобовязань з податку на прибуток на загальну суму 9042,00 грн. під проценти з 24.06.2011 р. по 26.12.2011р.;
-договір від 30.03.2011р. за № 27 про розстрочення сплати суми грошових зобовязань з податку на додану вартість на загальну суму 3295,41 грн. під проценти з 26.04.2011 р. по 25.12.2011 року.
Однак, приватним підприємством «Круанда» не сплачено в установлені ПК України строки по зазначеним договорам суми розстрочення грошових зобовязань:
1)по ПДВ:
-у розмірі 365,32 грн. по терміну сплати на 25.08.2011р. (з урахуванням переплати у розмірі 0,84 грн.);
-у розмірі 366,16 грн. по терміну сплати на 26.09.2011р.;
-у розмірі 366,16 грн. по терміну сплати на 25.10.2011р.;
2)по податку на прибуток:
-у розмірі 2381,69 грн. по терміну сплати на 12.08.2011р.;
-у розмірі 2381,69 грн. по терміну сплати на 12.09.2011р.;
-у розмірі 2381,69 грн. по терміну сплати на 11.10.2011р.;
-у розмірі 1291,71 грн. по терміну сплати на 23.08.2011р.;
-у розмірі 1291,71 грн. по терміну сплати на 22.09.2011р.;
-у розмірі 1291,71 грн. по терміну сплати на 24.10.2011р.
Крім того, на підставі положень ст. 129 ПК України на суму не сплачених розстрочених грошових зобовязань щодо відповідача була нарахована пеня у розмірі 34,43 гривень.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.
Згідно з п. 59.3 ст. 59 ПК України податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до п. 59.5 ст. 59 ПК України у разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Позивачем відповідно до ст.59 ПК України було вручено відповідачу 20.07.2011р. податкову вимогу № 37225481 від 20.07.2011 року.
Проте, податковий борг відповідачем сплачений не був. Про наявність податкового боргу свідчить довідка про стан розрахунків з бюджетом від 09.11.2011 року.
Згідно пункту 11 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу України», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Доказів сплати заборгованості відповідачем до суду надано не було.
З урахуванням наведеного, податкові зобовязання по податку на прибуток, податку на додану вартість, комунальному податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальній сумі 12820,00 грн. є узгодженими, і набули статусу податкового боргу платника податків.
Відповідно до ч. 1 ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п. 95.3 ст. 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
На підставі п. 4 ч. 2 ст. КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог, та необхідність їх задоволення.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить із того, що відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються. Крім того, судом враховується, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до Закону України «Про судовий збір».
Керуючись ст.ст. 70, 71, 86, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області до приватного підприємства «Круанда» про стягнення коштів в рахунок погашення податкового боргу з податку на прибуток, податку на додану вартість, комунальному податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища у загальній сумі 12820,00 грн. - задовольнити.
Стягнути кошти приватного підприємства «Круанда» (реєстраційний номер облікової картки платника податків 31256188, вул.К.Лібкнехта, 173/3, м.Нікополь, Дніпропетровська область) з розрахункових рахунків підприємства, відкритих у банківських установах, до бюджету держави на суму податкового боргу по платежам до бюджету у розмірі 12820 (дванадцять тисяч вісімсот двадцять) грн. 00 коп., у тому числі:
-по податку на прибуток у розмірі 11020 грн. 20 коп. (р/р 31113009700029, код платежу 11021000, отримувач: відділення ДКУ у м.Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012);
-по податку на додану вартість у розмірі 1132 грн. 07 коп. (р/р 31115029700029, код платежу 14010100, отримувач: відділення ДКУ у м.Нікополі, банк ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012);
-по комунальному податку у розмірі 6 грн. 63 коп. (р/р 33217828700029, код платежу 16010200, отримувач: відділення ДКУ у м.Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012);
-по збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 85 грн. 58 коп. (р/р 33119357700029, код платежу 13020400, отримувач: відділення ДКУ у м.Нікополі, банк УДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 23929847, МФО 805012).
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя
В.В Ільков