Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 листопада 2011 р. Справа № 2а/0470/1325/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" м. до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі про визнання незаконним та скасування рішення, - ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Центральної міжрайонної державної податкової інспекції у м. Кривому Розі. Звернувшись до суду, позивач просить визнати незаконним та скаувати податкове повідомлення рішення відповідача від 22.07.2010 року № 0002121502/0.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення, що оскаржено.
Відповідач надав до суду заперечення на адміністративний позов відповідно до яких позов не визнав.
Дослідивши матеріали справи та чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство, судом встановлено наступне.
Центральною МДПІ у м. Кривому Розі на підставі ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.90 була проведена документальна невиїзна перевірка КП «ЖЕО № 45» з питання дотримання граничних термінів сплати узгоджених сум податку на додану вартість.
В ході перевірки було встановлено факт порушення підприємством граничних строків сплати угоджених податкових зобов'язань, зокрема в порушення абз. 1 п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 21.12.00 № 2181 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон №2181) підприємством несвоєчасно сплачувало узгоджене податкове зобов'язання з податку на додану вартість, визначене податковими деклараціями, а саме:
за вересень 2009 року - строк сплати узгодженого податкового зобов'язання 30.10.2009 року, фактично ПДВ сплачено КП "ЖЕО № 45" 25 01.2010 року, 27.01.2010 року, 29.01.2010 року, 17.02.2010 року, 24,02.2010 року, 25.02.2010 року, 26.02.2010 року, 05.03.2010 року, тобто кількість днів затримки склала від 91 до 126 днів;
за жовтень 2009 року - строк сплати узгодженого податкового зобов'язання 02.12.2009 року, фактично ПДВ сплачено КП "ЖЕО № 45 13.04.2010 року, 14.04.2010 року, 15.04.2010 року, 16.04.2010 року, 21.04.2010 року, 22.04.2010 року, 23.04.2010 року, 26.04.2010 року, 27.04.2010 року, 28.04.2010 року. 29.04.2010 року, 30.04.2010 року, 12.05.2010 року, 13.05.2010 року, 25.05.2010 року, 26.05.2010 року, 27.05.2010 року, 28.05.2010 року, тобто кількість днів затримки склала від 132 до 177 днів, уточнюючий розрахунок - строк сплати узгодженого податкового зобов'язання 13.10.2009 року, фактично ПДВ сплачено КП "ЖЕО № 45" 25.01.2010 року, тобто кількість днів затримки склала 104 дні, рішення № 0001552301 - строк сплати узгодженого податкового зобов'язання 30.11.2009 року, фактично ПДВ сплачено КП "ЖЕО № 45" 05.03.2010 року, 18.03.2010 року, тобто кількість днів затримки склала від 95 до 108 днів. За результатами документальної невиїзної перевірки Центральною МДПІ 16.07.2010 року складено акт № 2077/212/1640/20244448. На підставі акту було прийнято податкове повідомлення - рішення від 22.07.2010 № 00002121502/0 про застосування штрафних (фінансових) санкцій (яке направлено на юридичну адресу КП "ЖЕО № 45" рекомендованим листом з повідомленням про вручення, та отримано 26.07.2010 року уповноваженою особою КП "ЖЕО № 45" ) до КП "ЖЕО № 45" на суму 191 316,66 грн., що складає 50 % несвоєчасно сплаченої суми узгодженого податкового зобов'язання згідно податкових декларації з податку на додану вартість за звітні податкові періоди з жовтня 2009 року по травень 2010 року включно у розмірі 382 633,19 грн.
Згідно п. 1.2. ст. 1 Закону № 2181 податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Згідно п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Згідно абз. 1 п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно п.п. 5.4.1. п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків визначених п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Законом № 2181, застосовується санкція у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми боргу;
при затримці що є більшою 90 календарних днів наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Отже, за порушення КП «ЖЕО № 45» термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань з податку на додану вартість податковим органом на виконання пп. 17.1.7. п. 17.1. ст. 17 Закону № 2181 до позивача були застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 20% відсотків на суму 173 443,85 грн.
Так, відповідно до вимог:
п. 7.7 ст. 7 Закону № 2181 податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення.
п.п. 16.1.1. п. 16.1 ст. 16 Закону № 2181 після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня;
п.п. 16.3.1 п .16.3 ст. 16 Закону № 2181 нарахування пені закінчується у день прийняття банком, обслуговуючим платника податків, платіжного доручення на сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку;
п.п. 16.3.2. п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 у разі погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів або відчуження інших активів боржника у порядку, передбаченому цим Законом, нарахування пені зупиняється у день такого стягнення або відчуження активів з права власності (повного господарського відання) боржника в рахунок погашення, незалежно від строків оплати вартості таких активів їх покупцем.
Порядок застосування цього підпункту розробляється центральним податковим органом за погодженням з Державним казначейством України;
-п.п. 16.3.3. п. 16.3 ст. 16 Закону № 2181 при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.
Якщо платник податків не сплачує пеню разом зі сплатою податкового боргу (його частини) або не визначає її окремо у платіжному документі (чи визначає з порушенням зазначеної пропорції), то податковий орган самостійно здійснює розподіл такої сплаченої суми на суму, що спрямовується на погашення такого податкового боргу (його частини), та суму, що спрямовується на погашення пені, нарахованої на суму такого погашеного податкового боргу (його частини).
Відповідно до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Правління Національного банку України від 21.01.04 №22, (далі Інструкція ), а саме:
п. 1.7. глави 1 Інструкції, яка має назву «Загальні положення», що кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції.
п. 3.8. глави 3 Інструкції, яка має назву «Розрахунки із застосуванням платіжних доручень», що реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.
Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.
Станом на 01.01.2009 року заборгованість по ПДВ КП «ЖЕО № 45» складала 496468,37 грн., на 30.10.2009 року - 477119,48 грн., на 01.01.2010 року - 689233,83 грн. та в залежності від розміру сум узгоджених податкових зобовязань та сплачених коштів змінювалась, але не погашалась у повному обсязі і обліковується по особовому рахунку КП «ЖЕО № 45» на даний час.
Таким чином, кошти, які надходили на сплату зобовязань з ПДВ спрямовуються на погашення податкових зобов'язань з того самого платежу у порядку календарної черговості настання граничних термінів їх сплати. Така черговість погашення діє незалежно від волі платника та стосується як самостійно розрахованих платником податку податкових зобов'язань, так і податкових зобов'язань, які розраховані контролюючим органом.
Відповідно до вимог п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181 встановлено, що за винятком випадків, визначених підпунктом 15.1.2 цього пункту, податковий орган має право самостійно визначити суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання, таким чином застосування штрафних санкцій є правомірним.
З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є правомірним. Тому, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволені адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 23.11.2011
Суддя Р.А. БарвновськийР.А. Барановський