Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 січня 2012 року <год:хв >Справа № 2а/0370/3573/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Дмитрука В.В.,
при секретарі судового засідання Сандовій Т.О.,
з участю представника позивача Парфелюк І.П.,
представника відповідача - Луцької обєднаної державної податкової інспекції Гаврилюка В.С.,
представника відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області Харка Д.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом приватного акціонерного товариства «Едельвіка» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України у Волинській області про визнання незаконною бездіяльності, зобовязання здійснити бюджетне відшкодування і стягнення з Державного бюджету України коштів,
ВСТАНОВИВ:
ПрАТ «Едельвіка» звернулося з позовом до Луцької ОДПІ, ГУДКУ у Волинській області про визнання неправомірною бездіяльності посадових осіб відповідачів щодо бюджетного відшкодування з ПДВ та стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість за травень-червень 2011 року в розмірі 458915грн.
В судовому засіданні 20.01.2012р. представником позивача подано заяву про уточнення позовних вимог, у якій виключено вимоги щодо визнання протиправною бездіяльності ГУ ДКС України у Волинській області, однак поставлено вимогу про зобовязання останнього здійснити бюджетне відшкодування з ПДВ та стягнути з Державного бюджету України на користь позивача 458915грн.
Ухвалою суду, постановленою 20.01.2012р. із занесенням в журнал судового засідання, замінено неналежного відповідача Головне управління Державного казначейства України у Волинській області на належного - Головне управління Державної казначейської служби України у Волинській області.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно з поданими до Луцької ОДПІ податковими деклараціями з ПДВ травень-червень 2011 року задекларовано суми, що підлягають бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку; податковим органом були проведені позапланові виїзні документальні перевірки ПрАТ «Едельвіка» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ на рахунок платника у банку і проведеними перевірками підтверджено відображене у деклараціях за травень-червень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ в розмірі 499647грн., однак позивач не отримав відшкодування податку у зазначеному розмірі в звязку з безпідставним неподанням посадовими особами Луцької ОДПІ до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми відшкодування податку на рахунок товариства.
Представник позивача в судовому засіданні підтримала уточнені позовні вимоги та зазначила про те, що станом на 20.12.2011р. до відшкодування з Державного бюджету України фактично підлягає сума 458915грн., оскільки за вересень 2011 року у позивача виникли податкові зобовязання з ПДВ в сумі 40624грн. та самостійно були нараховані штрафні санкції в сумі 108грн.
Представник Луцької ОДПІ у письмовому запереченні проти позову від 20.01.2012р. та в судових засіданнях просить в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, мотивуючи тим, що Луцькою ОДПІ не отримано результатів зустрічних перевірок позивача по усіх контрагентах, відповідно не вбачається можливим надати висновки до органів Державної казначейської служби України.
Відповідач 2 у письмовому поясненні від 05.01.2012р. зазначив, що відповідно до норм чинного законодавства відшкодування ПДВ з Державного бюджету України здійснюється органами Державного казначейства України на підставі висновків податкового органу або за рішенням суду, а тому, оскільки висновки Луцької ОДПІ на суму, заявлену в позовній заяві, не надходили, правових підстав для такого відшкодування немає. Крім того, представник відповідача 2 в судовому засіданні 25.01.2012р. вказав, що вимога щодо зобовязання ГУ ДКС України у Волинській області здійснити бюджетне відшкодування з ПДВ не підлягає до задоволення, оскільки останнє виключно виконує рішення щодо стягнення коштів Державного бюджету України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити частково з таких підстав.
Судом встановлено, що ПрАТ «Едельвіка» 23 серпня 1994 року зареєстроване виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області як юридична особа, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А01 № 139393 та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до свідоцтва №100284190 від 11 липня 1997 року підприємство є платником ПДВ.
17 червня 2011 року за вх. № 9004039272, 19 липня 2011 року за вх. № 9004937778 Луцькою ОДПІ зареєстровано податкові декларації позивача з ПДВ за травень та червень 2011 року. Відповідно до поданих податкових декларацій сума ПДВ, що підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку за травень-червень становить 499647грн., з них за травень 2011 року 232170грн., за червень 2011 року 267477грн.
У звязку із поданням підприємством заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на його рахунок у банку Луцькою ОДПІ проведено виїзні позапланові перевірки ПрАТ «Едельвіка» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування ПДВ за вказані періоди, про що складено довідки від 17 серпня 2011 року № 6613/23-3/20134458, від 07 вересня 2011 року №7015/23-3/20134458.
У висновках довідок перевірок підтверджено відображене ПрАТ «Едельвіка» у деклараціях за травень-червень 2011 року бюджетне відшкодування ПДВ за травень 2011 року 232170грн., за червень 2011 року 267477грн.
Як вбачається із письмових пояснень відповідача 2, зазначені в податкових деклараціях суми ПДВ є невідшкодованими.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначені ст. 200 Податкового кодексу України.
Згідно з підпунктом 14.1.18 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення ПДВ на підставі підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Відповідно до пунктів 200.1 200.3 Податкового кодексу України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума враховується у зменшення суми податковрого боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а в разі відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Також пунктом 200.4 статті 200 Податкового кодексу України встановлено, що бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, а в разі отримання від нерезидента послуг на митній території України - сумі податкового зобов'язання, включеного до податкової декларації за попередній період за отримані від нерезидента послуги отримувачем послуг; залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
За правилами пунктів 200.7 200.8 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Як зазначалося судом, позивачем було подано заяви про повернення сум бюджетного відшкодування ПДВ за деклараціями за травень і червень 2011 року.
Порядок та строки вчинення дій податковим органом у звязку із надходженням декларації та заяви про повернення суми бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку встановлено у пунктах 200.10 200.11 статті 200 Податкового кодексу України. Так протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Проведеними перевірками в повній мірі було підтверджено відображене ПрАТ «Едельвіка» бюджетне відшкодування ПДВ за визначені ним періоди, тобто, підтверджено право платника на таке відшкодування.
Відповідно до пунктів 200.12 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Умови дотримання термінів відшкодування визначені пункту 200.23 Податкового кодексу України, відповідно до якої суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Як встановлено судом, Луцькою ОДПІ в порушення вищевказаних норм не було надано до органу державного казначейства висновок із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету на користь позивача за травень 2011 року 232170грн., за червень 2011 року 267477грн., хоча право на таке відшкодування було повністю підтверджене результатами перевірок. Крім того, як вбачається зі змісту листа ДПА у Волинській області від 30 грудня 2011 року № 5831/10/07-112 на ПрАТ «Едельвіка» від 05 грудня 2011 року № 458 підтверджені за результатами перевірок суми ПДВ були неодноразово включені до узагальнених інформацій про відшкодування ПДВ, однак першочергово бюджетне відшкодування надається платникам, які відповідають критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування, визначеним п.200.19 ст.200 ПК України.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до наказу ДПА України «Щодо здійснення ефективного контролю за правомірністю відшкодування з бюджету сум ПДВ» від 12.11.2002р. №538 у ході проведення документальної перевірки заявленого до відшкодування ПДВ проводяться зустрічні перевірки основних постачальників (до виробника або імпортера товарів, робіт, послуг), причому обов'язковій перевірці підлягають підприємства, у яких платником за місяць придбано товарів (робіт, послуг), де сума ПДВ становить 10 тис. грн. і більше при заявленій до відшкодування сумі ПДВ до 100 тис. грн. та сума ПДВ становить 50 тис. грн. і більше при заявленій до відшкодування сумі ПДВ більше 100 тис. грн.
Як встановлено судом, Луцькою ОДПІ 18.08.2011р. були направлені запити до ДПІ в Соломянському районі м.Києва та ДПІ у Личаківському районі м.Львова щодо наявних розбіжностей в сторону завищення податкового кредиту ПрАТ «Едельвіка» по взаємовідносинах з контрагентами, які перебувають на обліку в даних податкових інспекціях.
За таких обставин, суд вважає, що Луцькою ОДПІ дійсно було допущено зволікання з наданням висновків до органу ДКС України, однак таке зволікання не має ознак незаконної бездіяльності, а тому в задоволенні такої позовної вимоги ПрАТ «Едельвіка» слід відмовити.
Згідно з пунктом 200.17 статті 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.
Враховуючи те, що підприємству безпідставно не відшкодовано ПДВ у сумі 499647грн., в тому числі за деклараціями за травень 2011 року 232170грн., за червень 2011 року 267477грн., суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення з Державного бюджету України на користь ПрАТ «Едельвіка» бюджетної заборгованості підлягають задоволенню в сумі 458915грн. із врахуванням поданої позивачем податкової декларації за вересень 2011 року, відповідно до якої до сплати в бюджет підлягає податкове зобовязання в сумі 40624грн., а також уточнюючого розрахунку податкових зобовязань з ПДВ у звязку з виправленням самостійно виправлених помилок за лютий-березень 2011 року, відповідно до якого позивачем самостійно розраховано належну до сплати штрафну санкцію в сумі 108грн.
При цьому, суд погоджується з твердженням відповідача 2 щодо неможливості зобовязання ГУ ДКС України у Волинській області здійснити бюджетне відшкодування з ПДВ, оскільки відповідно до вимог Бюджетного кодексу України повернення суми бюджетної заборгованості з відшкодування сум ПДВ можливе в порядку безспірного списання коштів Державного бюджету за рішенням суду і органи ДКС здійснюють лише казначейське обслуговування бюджетних коштів.
При постановленні рішення суд відповідно до статті 162 КАС України може визначити спосіб захисту порушеного права, а тому, з врахуванням обставин справи, суд вважає за необхідне задовольнити вимоги позивача шляхом стягнення бюджетного відшкодування з ПДВ з Державного бюджету України.
Частиною 3 статті 94 КАС України передбачено, що якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, в звязку із задоволенням судом лише позовної вимоги щодо стягнення бюджетної заборгованості, з Державного бюджету України підлягає стягненню на користь позивача 1882,00 грн. судового збору, сплаченого при поданні адміністративного позову згідно з платіжним дорученням від 20 грудня 2011 року № 950.
Керуючись статтями 2, 71, 94, 158-163, Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Едельвіка» 458915 (чотириста пятдесят вісім тисяч девятсот пятнадцять) гривень бюджетної заборгованості з податку на додану вартість.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного акціонерного товариства «Едельвіка» 1882 (одну тисячу вісімсот вісімдесят дві) гривні витрат по сплаті судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 30 січня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.В.Дмитрук