Єдиний державний реєстр судових рішень Копія
Справа № 2270/6801/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 січня 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.
при секретаріГуцулу С.І.
за участі:представника позивача - ОСОБА_3 за довіреністю від 23.09.2011р. №29768/9/10 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >державної податкової інспекції у м. Хмельницькому <3-тя особа >до товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО МАРКА" , виконавчого комітету Запорізької міської Ради , відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради <3-тя особа >про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у м.Хмельницькому звернулась в суд з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО МАРКА", виконавчого комітету Запорізької міської ради, відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації змін до установчих документів з адреси: 69081, Запорізька область, місто Запоріжжя, Шевченківський район, вулиця Вольська, будинок 73 на адресу: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що листом від 05.05.2010 року ДПІ у Шевченківському районі м.Запоріжжя повідомила про зміну місцезнаходження ТзОВ "АГРО МАРКА" згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (далі - ЄДР). Відповідно до отриманої довідки від 09.07.2010 року №6408911 державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради до ЄДР щодо товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО МАРКА" внесено записи 3 - державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; запис 4 - внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, місцезнаходження: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55; запис 5 - зняття з обліку. Таким чином 30.04.2010 року відповідно до ЄДР шляхом внесення змін до установчих документів, змінено місцезнаходження відповідача з адреси: 69081, Запорізька область, місто Запоріжжя, Шевченківський район, вулиця Вольська, будинок 73 на адресу: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55. На підставі вказаної довідки, 14.05.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради внесено запис №6 про взяття на облік ТзОВ "АГРО МАРКА". Проведеними ДПІ у м.Хмельницькому заходами встановлено, що ТзОВ "АГРО МАРКА" за новим місцезнаходженням згідно ЄДР не знаходиться, про що складено відповідну довідку про встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків від 27.01.2011 року №55.
Позивачем 25.06.2010 року повідомлено державного реєстратора про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням. Відповідно до повідомлення Хмельницького Бюро технічної інвентаризації від 19.08.2010 року за №627593 за адресою м.Хмельницький, вул.Козацька, 55 зареєстрована приватна вланість за ТзОВ "Хмельницька універсальна компанія" та ОСОБА_5. На адресу вказаних осіб 20.08.2010 року направлено запити щодо укладення договорів оренди належних їм приміщень із ТзОВ "АГРО МАРКА" чи з його керівником та засновником, яким відповідно до витягу з ЄДР від 29.09.2010 року №7119716 являється ОСОБА_6. У відповідь на отриманий запит ТзОВ "Хмельницька універсальна компанія" повідомила листом від 06.09.2010 року №211 про відсутність таких договорів. Щодо ОСОБА_5, то відповідно до повідомлення відділу реєстрації актів цивільного стану по місту Хмельницькому Хмельницького міськрайонного управління юстиції, вона знаходиться в переліку громадян, які померли за квітень 2010 року.
Відповідно до вищевказаної довідки з ЄДР, державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради 05.07.2010 року до ЄДР внесено запис №7 про відсутність ТзОВ "АГРО МАРКА" за вказаною в ЄДР та установчих документах адресою.
Листом від 20.08.2010 року №02-03-992 відділом державної реєстрації Хмельницької міської ради повідомлено, що зміна місцезнаходження ТзОВ "АГРО МАРКА" з м.Запоріжжя на м.Хмельницький, здійснена на підставі рішення засновника від 29.04.2010 року, оформленого протоколом загальних зборів №2 від 29.04.2010 року.
Зазначає, що станом на 12.05.2011 року ТзОВ "АГРО МАРКА" не зверталося до органу ДПС України за отриманням нової довідки форми №4-ОПП та не повернуло довідки вказаної форми, виданої за попереднім місцем обліку. Проведеними ДПІ у м.Хмельницькому заходами встановлено, що ТзОВ "АГРО МАРКА" відсутнє за місцезнаходженням, визначеним в установчих документах, за зареєстрованим місцезнаходженням фактично не веде діяльності, не має розташованого офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи та здійснення управління і обліку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.
Представник відповідача - ТзОВ "АГРО МАРКА" в судове засідання не з'явився. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та призначення справи до розгляду в судовому засіданні направлена на адресу згідно реєстрації та повернута з відміткою Укрпошти "організація не зареєстрована", повістка про відкладення розгляду справи повернулась до суду з відміткою Укрпошти "немає такої організації".
Відповідно до ч.11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Представник відповідача - виконавчого комітету Запорізької міської ради в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та призначення справи до розгляду в судовому засіданні, повістка про відкладення розгляду справи надіслані та отримані 12.12.2011 року та 03.01.2012 року відповідно, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.
Представник відповідача - відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи. 16.12.2011 року на адресу суду надійшли письмові пояснення, відповідно до яких зазначає, що державним реєстратором відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради відповідно до п.6 ст.14 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" 14.05.2010 року ТзОВ "АГРО МАРКА" взято на облік. Державну реєстрацію змін до статуту 30.04.2010 року та внесення змін до ЄДР даного товариства, які пов'язані з зміною місцязнаходження (протокол загальних зборів учасників товариства №2 від 29.04.2010 року) проводив державний реєстратор виконавчого комітету Запорізької міської ради, а тому він не може бути відповідачем по діях, які не виконував.
Враховуючи думку представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності представників відповідачів, оскільки їх явка не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні адміністративного позову слід відмовити на підставі наведеного нижче.
Суд встановив, що відповідно до протоколу загальних зборів учасників ТзОВ "АГРО МАРКА" від 29.04.2010 року №2 прийнято загальними зборами ТзОВ "АГРО МАРКА" прийнято рішення про зміну місцезнаходження товариства з адреси: 69081, Запорізька область, місто Запоріжжя, Шевченківський район, вулиця Вольська, будинок 73 на адресу: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55, що підтверджується листом відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради від 20.08.2010 року №02-03-992.
На підставі вказаного рішення державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради до ЄДР внесено записи щодо ТзОВ "АГРО МАРКА": Запис 3: 30.04.2010, 11031050002025679, державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи; запис 4: 30.04.2010, 1 103 107 0003 025679, внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах; місцезнаходження: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55; запис 5: 30.04.2010, зняття з обліку, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 06.04.2011 року №9431559.
14.05.2010 року державним реєстратором виконавчого комітету Хмельницької міської ради внесено запис №6 про взяття на облік ТзОВ "АГРО МАРКА".
Пунктом 5 ч.4 ст.50 КАС України передбачено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень в інших випадках, встановлених законом.
Статтею 67 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) визначено підстави та порядок зняття з обліку в органах державної податкової служби юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб. Частиною 2 даної статті встановлено, що органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення щодо: припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; відміни державної реєстрації припинення юридичних осіб або підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців; скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців регулюються Законом України від 15.05.2003 року №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (далі - Закон).
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обовязковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру (ст.16 Закону).
Відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України (ст.17 Закону).
Згідно із ст.18 Закону якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно зі ст.29 Закону для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Крім того, суд зазначає, що чинним законодавством не передбачено обов'язок державного реєстратора здійснювати перевірку достовірності відомостей, що подаються на реєстрацію.
Позивач у тексті позовної заяви та його представник у судовому засіданні не зазначають, що державними реєстраторами виконавчого комітету Запорізької міської ради та відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради були допущені порушення порядку проведення державної реєстрації змін до установчих документів, зняття та постановки ТзОВ "АГРО МАРКА" на облік, передбаченого вищезазначеними вимогами Закону, та будь-яких доказів на підтвердження цього не надають.
За наведених обставин суд приходить до висновку, що державна реєстрація змін до установчих документів ТзОВ "АГРО МАРКА" проведено державним реєстратором виконавчого комітету Запорізької міської ради у межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.
Стаття 31 Закону визначає вичерпні підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи: у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Частиною 2 статті 31 Закону визначено, що державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
Представник позивача у судовому засіданні не надав доказів скасування рішення засновників товариства або уповноваженого органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів, чи існування спору з цих питань.
Також, суд звертає увагу, що державний реєстратор не встановлює прав і обов'язків для суб'єктів господарювання і не проводить реєстраційні дії від власного імені. Права і обовязки сторони набувають на підставі рішення власника, а реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власника і доданих до нього правовстановлюючих документів.
Відповідно до ст.8 Закону відповідальність за відповідність установчих документів чинному законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи. Тому державний реєстратор не наділений повноваженнями визнавати недійсним рішення загальних зборів учасників ТзОВ "АГРО МАРКА" про затвердження змін до статуту і відповідальність за законність прийнятого рішення покладається на засновника.
Вказане спростовує доводи позивача в цій частині.
Відповідно до ч.2 ст.81 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ) юридична особа приватного права створюється на підставі установчих документів відповідно до статті 87 цього Кодексу.
Положення ст.87 ЦКУ, які визначають порядок складання і затвердження установчих документів та положення ст.88 ЦКУ, які встановлюють вимоги до змісту установчих документів, не передбачають внесення до статуту суб'єкта господарювання відомостей про місцезнаходження цього суб'єкта.
Приписи ст.57 Господарського кодексу України також не містять вимог про включення до змісту установчих документів, якими в розумінні наведеної норми права є рішення про утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання, відомостей про місцезнаходження субєкта господарювання.
Таким чином, зміна місцезнаходження відповідача не пов'язана із внесенням змін до установчих документів даної особи, що підтверджується також найменуванням спірного реєстраційного запису 4 "Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані із змінами в установчих документах".
Виходячи з вищевикладеного, суд дійшов висновку про те, що вчинення спірного запису не є державною реєстрацією змін до установчих документів відповідача, отже, у позивача відсутнє право на звернення до суду з даним позовом.
Підстави, які визначає позивач, є підставами для припинення юридичної особи (визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом; неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням), однак ніяк не підставами для скасування державної реєстрації змін до установчих документів.
Щодо посилання позивача на порушення відповідачем обов'язку стати на облік як підстави для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, то згідно ч.64.1. ст.64 ПК України взяття на облік за основним місцем обліку юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів як платників податків та зборів в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби. Даний обов'язок ДПІ в м.Хмельницькому не виконала.
Позовні вимоги до державного реєстратора відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради також задоволенню не підлягають. У відповідності до ч.ч. 1, 4, 6 ст.14 Закону передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.
За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний надіслати поштовим відправленням за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити поштовим відправленням юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до ЄДР запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Суд приймає до уваги пояснення відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради щодо непроведення ним дій по реєстрації змін до статуту ТзОВ "АГРО МАРКА" 30.04.2010 року та внесення змін до ЄДР даного товариства, які пов'язані з зміною місцезнаходження, а лише взято ТзОВ "АГРО МАРКА" на облік 14.05.2010 року відповідно до п.6 ст.14 Закону. Тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Позивачем зазначається як відповідач TзOB «АГРО МАРКА», однак будь-яких позовних вимог до нього не заявляється.
Суд також враховує, що відповідно до ч.ч.1, 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб - платників податків та інших обов'язкових платежів.
Оскільки TзOB «АГРО МАРКА» на обліку в ДПІ м.Хмельницького не знаходиться, то у позивача відсутні підстави для звернення з даним позовом до суду.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 21.1.1 ст.21 ПКУ передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Аналізуючи вищевикладені норми та дослідивши матеріали справи суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ "АГРО МАРКА" щодо місцезнаходження з адреси: 69081, Запорізька область, місто Запоріжжя, Шевченківський район, вулиця Вольська, будинок 73 на адресу: 29000, Хмельницька область, місто Хмельницький, вулиця Козацька, будинок 55.
Керуючись ст.ст. ст.ст. 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
В адміністративному позові державної податкової інспекції у м.Хмельницькому до товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО МАРКА", виконавчого комітету Запорізької міської Ради, відділу державної реєстрації Хмельницької міської ради про скасування державної реєстрації змін до установчих документів - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 19 січня 2012 року
< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >
Суддя/підпис/< Суддя >
"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк