Постанова № 21495909, 16.01.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.01.2012
Номер справи
2270/13343/11
Номер документу
21495909
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2270/13343/11

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 січня 2012 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріГуцулу С.І.

за участі:представників позивача - ОСОБА_3 за довіреністю від 26.12.2011р. №2884-1/18, ОСОБА_4 за довіреністю від 03.01.2012р. №4/18

представників відповідача - ОСОБА_5 за довіреністю №36967/9/10 від 24.11.2011р., ОСОБА_6 за довіреністю від 12.12.2011р. №39044/9/10 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом <в особі ><в чиїх інтересах >Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" <3-тя особа >до державної податкової інспекції у м. Хмельницькому <3-тя особа >про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення № 000502301/3000 від 24.10.2011 року, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

В С Т А Н О В И В:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" звернулось в суд з позовом до державної податкової інспекції у м.Хмельницькому про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення №0005202301/3000 від 24.10.2011 року яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 206286 грн., в тому числі за основним платежем - 165029 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 41257 грн.. З висновками відповідача позивач не погоджується, зазначає, що відповідно до п.12 ч.2 ст.33 Закону України "Про акціонерні товариства" до виключної компетенції загальних зборів належить розподіл прибутку і збитків товариства, що передбачено і в п.п.9.2.2.11, п.п.9.2.2.14 п.9.2 розділу 9 Статуту ПАТ "Хмельницькгаз". Станом на 01.07.2010 року загальні збори за результатами діяльності товариства у 2009 році не проводилися, що зафіксовано і в акті перевірки. Вказує, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо сплати авансових платежів з податку на прибуток є дата прийняття рішення про виплату дивідендів. Оскільки ПАТ "Хмельницькгаз" не проводило загальні збори, а отже, не приймалося рішення про розподіл прибутку та виплату дивідендів, відповідач не може виставляти боргове зобов'язання про сплату авансового платежу з податку на прибуток з суми дивідендів за 2009 рік. Зазначає, що до моменту фактичної виплати дивідендів до товариства не можуть застосовуватися штрафні санкції за несплату авансового внеску з податку на прибуток.

Звертає увагу на те, що відповідач самовільно, на власний розсуд, втрутившись в корпоративні права та інтереси товариства, вирахував розмір дивідендів (у сумі 660115 грн.), а далі і розмір авансового внеску - 165029 грн., що суперечить вимогам чинного законодавства та Конституції України.

Вказує на те, що авансовий внесок з податку на прибуток сплачується із нарахованої суми дивідендів, призначених для виплати на підставі рішення емітента корпоративних прав про виплату дивідендів, а оскільки рішення про нарахування дивідендів не було, то автоматично відсутня підстава для винесення податкового повідомлення-рішення №000502301/3000 від 24.10.2011 року.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримують та наполягають на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.

Повноважні представники відповідача проти позову заперечують, вважають позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства. Зазначають, що перевіркою були встановлені порушення вимог пп.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 року №334/94-ВР (із змінами та доповненнями) з урахуванням вимог ст.30 Закону України “Про акціонерні товариства” від 17.09.2008р. №514-VI (із змінами і доповненнями), ст.15, п. "д" ст.41 Закону України “Про господарські товариства” від 19.09.1991р. №1576-ХІІ, в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів з нерозподіленого прибутку минулих років в термін до 01.07.2010 року в сумі 165029 грн.. Вказують на те, що позивач повинен був в строк до 01.07.2010 року нарахувати і виплатити дивіденди грошовими коштами у розмірі не менше 30% чистого прибутку, отриманого у 2009 році, та/або нерозподіленого прибутку минулих років та внести до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток з суми дивідендів, а саме в сумі не менше 165029 грн..

Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в її взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню на підставі наведеного нижче.

Суд встановив, що Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа зареєстроване 25.03.1997 року виконавчим комітетом Хмельницької міської ради Хмельницької області (код ЄДРПОУ - 05395598), що підтверджується копією довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) №330326; свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №834603.

Основними видами діяльності товариства за КВЕД є: розподілення та постачання газу (40.22.0); будівництво місцевих трубопроводів, ліній зв'язку та енергопостачання (45.21.4); газопровідні роботи (45.33.3); роздрібна торгівля іншими непродовольчими товарами, не віднесеними до інших групувань (52.48.9); діяльність у сфері інжинірингу (74.20.1); будівництво будівель (45.21.1).

10.10.2011 року працівниками ДПІ у м.Хмельницькому на підставі направлень від 10.10.2011 року №000719 та №000720, пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, ст.75, пп.78.1.4, п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VІ та наказу №4790 від 10.10.2011 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка Публічного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року з питань правильності обчислення та своєчасності сплати до бюджету авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів за 2009 рік.

За результатами перевірки відповідачем складено акт №7064/23-3/05395598 від 10.10.2011 року, відповідно до висновків акту, перевіркою встановлені порушення пп.7.8.2 п.7.8 ст.7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 року №334/94-ВР (із змінами і доповненнями) (далі-Закон) з урахуванням вимог ст.30 Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 року №514-VІ (із змінами і доповненнями), ст.15, п. "д" ст.41 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 року №1576-ХІІ, в частині несплати авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів з нерозподіленого прибутку минулих років в термін до 01.07.2010 року в сумі 165029 грн..

На підставі висновків акту №7064/23-3/05395598 від 10.10.2011 року відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 24.10.2011 року №0005202301/3000, яким позивачеві збільшено суму грошового зобов'язання по податку на прибуток приватних підприємств в сумі 206286 грн., в тому числі за основним платежем в сумі 165029 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) в сумі 41257 грн..

Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням-рішенням, позивач оскаржив його в судовому порядку.

Суд встановив, що підставою для визначення податкових зобов'язань по податку на прибуток приватних підприємств є викладені в акті документальної позапланової виїзної перевірки висновки відповідача щодо не виплати дивідендів і не сплати авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів з нерозподіленого прибутку минулих років в термін до 01.07.2010 року в сумі 165029 грн..

Загальні збори акціонерів товариства за 2009 рік не проводились, що зафіксовано в акті перевірки №7064/23-3/05395598 від 10.10.2011 року. Відповідно до наявних в матеріалах справи протоколів реєстрації учасників Загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницьгаз" №1 від 21.01.2010р., №1 від 23.04.2009 року, №1 від 25.09.2008 року кворум для проведення загальних зборів не досягнуто, у звязку з чим збори не є правомочними.

Відповідно до витягу з протоколу від 06.05.2010 року №10 засідання правління ВАТ "Хмельницькгаз" при розгляді 5-го питання порядку денного: “про заходи ВАТ "Хмельницькгаз" у зв'язку з внесенням змін до законів України "Про господарські товариства" та "Про акціонерні товариства", було вирішено - до вирішення даного питання Загальними зборами акціонерів товариства не направляти нерозподілений прибуток минулих років на виплату дивідендів; просити загальні збори акціонерів, як вищий орган товариства, враховуючи фінансовий стан підприємства, не нараховувати дивіденди, а впорядкувати наявні прибутки та збитки для визначення фактичного фінансового результату. Відповідно до витягу з протоколу чергових загальних зборів акціонерів ВАТ по газопостачанню та газифікації "Хмельницьгаз" від 06.07.2010 року №17 при розгляді 5-го питання порядку денного: “затвердження розподілу прибутку товариства за 2007-2009рр., строку та порядку виплати дивідендів (визначення порядку покриття збитків) та порядку розподілу прибутку товариства за 2010 рік", було вирішено - чистий прибуток за результатами діяльності ВАТ "Хмельницькгаз" у 2007 році розподілити наступним чином: у зв'язку з досягненням резервного фонду нормативного розміру (25% статутного капіталу) резервний фонд не поповнювати; фонд дивідендів за результатами діяльності у 2007 році не створювати; дивіденди акціонерам ВАТ "Хмельницькгаз" не нараховувати та не виплачувати; 100% чистого прибутку товариства, одержаного у 2007 році направити на погашення збитків за 2008-2009 роки; визнати причиною не нарахування та не виплати дивідендів акціонерам ВАТ "Хмельницькгаз" за 2008-2009 рр. - збиткову діяльність товариства в ці періоди; плановий розподіл прибутку на 2010 рік запропонований Правлінням товариства затвердити: фонд дивідендів - 30%; резервний фонд - 5%; фонд нерозподіленого прибутку (покриття збитків) - 65%.

Відповідно до ст.41 Закону України "Про господарські товариства" від 19.09.1991 року, №1576-XII вищим органом акціонерного товариства є загальні збори товариства, до компетенції яких належить крім іншого затвердження порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів) з урахуванням вимог, передбачених цим та іншими законами. Аналогічна позиція викладена і в Статуті позивача, який затверджений черговими загальними зборами акціонерів ВАТ "Хмельницькгаз" від 06.07.2010 року, протокол №17 (п.7.3 розділу 7, пп.9.2.2.11, 9.2.2.14 п.9.2 розділу 9).

Перевіркою встановлено, що позивач у декларації з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2010 року (рядок 20) не зазначило “авансові внески нараховані на суму дивідендів та прирівняних до них платежів”.

Частиною 1 статті 30 Закону України "Про акціонерні товариства" від 17.09.2008 року, №514-VI визначено, що дивіденд - частина чистого прибутку акціонерного товариства, що виплачується акціонеру з розрахунку на одну належну йому акцію певного типу та/або класу. За акціями одного типу та класу нараховується однаковий розмір дивідендів.

Відповідно до п.1.9 ст.1 Закону дивіденд - платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у зв'язку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку.

До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним некорпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у зв'язку з розподілом частини прибутку такого підприємства, платіж, який виплачується власнику сертифіката фонду операцій з нерухомістю в результаті розподілу доходу фонду операцій з нерухомістю. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

Порядок оподаткування дивідендів визначений пунктом 7.8 ст.7 Закону від 28.12.1994 року №334/94-ВР (із змінами та доповненнями) (далі-Закон), за приписами пп.7.8.1 якого, у разі прийняття рішення щодо виплати дивідендів емітент корпоративних прав, на які нараховуються дивіденди, провадить зазначені виплати власнику таких корпоративних прав пропорційно частці його в статутному фонді підприємства-емітента таких корпоративних прав незалежно від того, чи була діяльність такого підприємства-емітента прибутковою протягом звітного періоду при наявності інших власних джерел для виплати дивідендів, а також від того, чи є наявним прибуток, розрахований за правилами податкового обліку, чи ні.

Підпунктом 7.8.2 цього пункту встановлено, що емітент корпоративних прав, який приймає рішення про виплату дивідендів своїм акціонерам (власникам), нараховує та вносить до бюджету авансовий внесок з податку на прибуток у розмірі ставки, встановленої пунктом 10.1 статті 10 цього Закону, нарахованої на суму дивідендів, призначених для виплати, без зменшення суми такої виплати на суму такого податку. Зазначений авансовий внесок вноситься до бюджету до/або одночасно із виплатою дивідендів.

Обов'язок із нарахування та сплати авансового внеску з цього податку за визначеною пунктом 10.1 статті 10 цього Закону ставкою покладається на будь-якого емітента корпоративних прав, що є резидентом, незалежно від того, чи такий емітент або отримувач дивідендів є платником податку на прибуток або має пільги зі сплати податку на прибуток, надані цим Законом або іншими законодавчими актами, чи у вигляді застосування ставки податку іншої, ніж встановлена пунктом 10.1 статті 10 цього Закону.

Це правило поширюється також на державні некорпоратизовані, казенні або комунальні підприємства, які зараховують суми дивідендів у розмірі, встановленому відповідно державним або місцевим виконавчим органом, в управлінні якого знаходяться такі підприємства, відповідно до державного або місцевого бюджету.

За приписами пп.7.8.3 п.7.8 ст.7 Закону платник податку - емітент корпоративних прав, державне некорпоратизоване, казенне чи комунальне підприємство зменшує суму нарахованого податку на прибуток звітного періоду на суму авансового внеску, попередньо сплаченого протягом такого звітного періоду у зв'язку із нарахуванням дивідендів згідно з підпунктом 7.8.2 цього пункту.

Аналізуючи вищезазначені норми, суд приходить до висновку, що законодавець повязує внесення до бюджету авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів з прийняттям рішення загальними зборами акціонерів про виплату дивідендів та їх фактичним нарахуванням. Тому, на думку суду, сплата авансових внесків має співпадати або мати місце в момент прийняття рішення про виплату дивідендів та їх нарахування або одночасно із виплатою дивідендів.

Суд встановив, що позивачем не приймалося рішень про виплату дивідендів за 2009 рік своїм акціонерам (власникам). Вказана обставина підтверджується наявними в матеріалах справи витягами з протоколів №17 від 06.07.2010 року, №10 від 06.05.2010 року, протоколами реєстрації учасників Загальних зборів акціонерів ВАТ "Хмельницькгаз" №1 від 21.01.2010р., від 23.04.2009р., звітом про фінансові результати за 2009 рік, балансом за 2009 рік, декларацією з податку на прибуток підприємства за 3 квартали 2010 року.

Крім того судом враховується, що постановами Хмельницького міськрайонного суду від 23.12.2011 року по справах 3/2218/10228/11 та 3/2218/10229/11 встановлена відсутність в діях виконуючого обов'язки голови правління ПАТ "Хмельницькгаз" ОСОБА_7 та головного бухгалтера ПАТ "Хмельницькгаз" ОСОБА_3 складу правопорушення, передбаченого ч.2 ст.163-1 КУпАП, а відтак і невчинення ними порушень ведення податкового обліку, що призвело до несплати авансового внеску з податку на прибуток з суми дивідендів з нерозподіленого прибутку минулих років в термін до 01.07.2010 року в сумі 165029 грн.. Натомість в постановах зазначено, що відповідно до п.7.3.3 Статуту ПАТ "Хмельницькгаз" рішення про виплату дивідендів та їх розмір приймається загальними зборами. Загальні збори ВАТ "Хмекльницькгаз" за 2009 рік з питань виплати дивідендів не проводились.

Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розслідуванні інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. Відповідно до частини другої статті 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, нарахування державною податковою інспекцією у м.Хмельницькому позивачу податкових зобовязань за платежем податок на прибуток в сумі 165029 грн. та, відповідно, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на суму 41257 грн., а всього 206286 грн. є безпідставним, у звязку з чим податкове повідомлення-рішення від 24.10.2011 року №0005202301/3000 підлягає скасуванню.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м.Хмельницькому № 0005202301/3000 від 24.10.2011 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 20 січня 2012 року

< чи набрала законної сили ><Дата набрання законної сили >

Суддя/підпис/< Суддя >

"Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк