Україна
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 січня 2012 року Справа № 1170/2а-4706/11
Кіровоградський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого-судді Л.І. Хилько
при секретарі - Бабіч О.В.
за участю представників:
позивача - Шмалько О.О.
відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу за позовом Вільшанського районного центру зайнятості Кіровоградської області до Вільшанської дитячої школи мистецтв Вільшанського району Кіровоградської області про стягнення заборгованості в сумі 1074,43 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Вільшанський районний центр зайнятості Кіровоградської області (надалі по тексту позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Вільшанської дитячої школи мистецтв Кіровоградської області (надалі по тексту відповідач) про стягнення суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду в сумі 1074,43 грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на підставі Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та Закону України «Про зайнятість населення»гр. ОСОБА_2 зареєструвалася у Вільшанському районному центрі зайнятості як шукаюча роботу 03.03.2011 року. Звільнена ОСОБА_2 була з Вільшанського районного будинку культури з 28.01.2011 року з посади керівника народного самодіяльного театру згідно ст.38 КЗпП України.
На підставі ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»згідно поданої 10.03.2011 року заяви на імя директора Вільшанського РЦЗ, гр. ОСОБА_2 набула статусу безробітного. У період з 03.03.2011 року по 14.09.2011 року гр. ОСОБА_2 була нарахова та виплачена допомога по безробіттю в сумі 1074,43 грн..
14.09.2011 року гр. ОСОБА_2 було подано до Вільшанського РЦЗ рішення Кіровоградського окружного апеляційного суду від 23.08.2011 року про поновлення її на роботі та стягнення середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу з Вільшанської дитячої школи мистецтв, у звязку з чим персональна справа ОСОБА_2 була закрита, а безробітна знята з обліку з 14.09.2011 року.
На підставі наказу заступника директора Вільшанського РЦЗ від 28.09.2011 року №58-О «Про повернення матеріального забезпечення», 28.09.2011 року на адресу відповідача направлено претензію про добровільне повернення коштів в сумі 1074,43 грн., яка станом на день звернення до суду не виконана, а кошти в добровільному порядку не сплачені.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив суд їх задовольнити та стягнути з відповідача суму виплаченого забезпечення в розмірі 1074,43 грн..
Представник відповідача в судове засідання не зявився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи без участі представника відповідача (а.с.109).
В наданому до суду заперечення зазначено, що на виконання рішення Апеляційного суду Кіровоградської області від 23.08.2011 року ОСОБА_2 було поновлено на роботі у Вільшанській дитячій школі мистецтв за сумісництвом, але, у звязку з відсутністю основного місця роботи наказом №10-К від 26.08.2011 року по Вільшанській ДШМ вона була прийнята на посаду викладача класу театрального мистецтва як за основним місцем роботи. Розрахунок допомоги по безробіттю ОСОБА_2 проводився Вільшанським РЦЗ згідно довідок про доходи з основного місця роботи (Вільшанського РБК) та з роботи за сумісництвом (Вільшанської ДШМ), наданими централізованою бухгалтерією відділу культури та туризму Вільшанської РДА, а відтак, нарахована Вільшанським РЦЗ сума має бути зменшена, оскільки враховувалася довідка з основного місця роботи (а.с.46-47).
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та докази, надані сторонами в ході розгляду справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з частиною другою ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України «Про зайнятість населення» № 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості,діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
Державна служба зайнятості складається з:Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, центру зайнятості Автономної Республіки Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських, районних, міськрайонних, міських і районних у містах центрів зайнятості, центрів організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.
Згідно з п.4 ст.18 Закону України "Про зайнятість населення", у складі державної служби зайнятості створюється інспекція, що здійснює контроль за виконанням законодавства про зайнятість підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності і господарювання, фермерами та іншими роботодавцями.
Таким чином, судом встановлено, що Вільшанський районний центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Вільшанська дитяча школа мистецтв, 19.02.2001 року зареєстрована Вільшанської районною державною адміністрацією Кіровоградської області, про що зроблено запис за номером 1423105 0008 000012 (а.с.48).
Судом встановлено, що відповідно до наказу директора Вільшанської ДШМ від 10.02.2011 року №4-К «Про звільнення з роботи ОСОБА_2», ОСОБА_2 викладача-сумісника по класу театрального мистецтва було звільнено 10.02.2011 року за власним бажанням (а.с.50).
На підставі ст.2 Закону України «Про зайнятість населення»згідно поданої 10.03.2011 року ОСОБА_2 заяви (а.с.30), та згідно наказу №НТ110310 від 10.03.2011 року вона набула статусу безробітного та у період з 03.03.2011 року по 14.09.2011 року отримала допомогу по безробіттю в сумі 1074,43 грн. (а.с.27, 32).
Відповідно до рішення Вільшанського районного суду від 11.07.2011 року в справі №2-105/11 за позовом ОСОБА_2 до Вільшанської ДШМ про поновлення на роботі і стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу (а.с.93-100) та рішення колегії суддів судової палати в цивільних справах апеляційного суду Кіровоградської області від 23.08.2011 року в справі №22-2245 на рішення Вільшанського районного суду від 11.07.2011 року в справі №2-105/11 (а.с.90-92), ОСОБА_2 поновлено на роботі у Вільшанській дитячій школі мистецтв на посаді викладача театрального мистецтва.
У звязку з цим, на підставі наказу заступника директора Вільшанського РЦЗ від 28.09.2011 року №58-О «Про повернення матеріального забезпечення»(а.с.28), на адресу відповідача направлено претензію №04-377 від 28.09.2011 р. про добровільне повернення коштів в сумі 1074,43 грн., які отримано ОСОБА_2 в період з 03.03.2011 по 25.08.2011 р. як допомогу по безробіттю (а.с.27).
Відповідно до листа відповідача від 24.10.2011 року №15 претензія не виконана з підстав того, що розрахунок допомоги по безробіттю ОСОБА_2 проводився Вільшанським РЦЗ згідно довідок про доходи з основного місця роботи (Вільшанського РБК) та з роботи за сумісництвом (Вільшанської ДШМ), наданими централізованою бухгалтерією відділу культури та туризму Вільшанської РДА, а відтак, нарахована Вільшанським РЦЗ сума має бути зменшена, оскільки враховувалася довідка з основного місця роботи (а.с.51-52).
Як вбачається із преамбули закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№1533-III від 02.03.2000 р., цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Згідно п.4,5,6 ст.12 Закону виконавча дирекція Фонду та її робочі органи:
1) здійснюють облік та ведуть реєстр платників страхових внесків;
2) провадять збір страхових внесків;
3) здійснюють оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду в межах затвердженого бюджету;
4) виплачують забезпечення та надають соціальні послуги, передбачені цим Законом, забезпечують здійснення профілактичних заходів, спрямованих на запобігання настанню страхових випадків;
5) контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду.
Відповідно до ч.4 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»№1533-III від 02.03.2000 р., у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду сума виплаченого забезпечення, яким згідно з ч.1 ст.7 вказаного вище Закону є допомога по безробіттю, утримується з роботодавця.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд дійшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.
Таким чином, з системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 94, 158-163 КАС України, ст.12, п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Позовні вимоги Вільшанського районного центру зайнятості Кіровоградської області до Вільшанської дитячої школи мистецтв Кіровоградської області про стягнення суми виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду в сумі 1074,43 грн. - задовольнити повністю.
2. Стягнути з Вільшанської дитячої школи мистецтв (код - 02223046) на користь Вільшанського районного центру зайнятості (код - 20655453) суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду в розмірі 1074,43 грн. (одна тисяча сімдесят чотири гривні 43 коп.).
Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її оголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається в 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 03.02.2012 року.
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Л.І. Хилько