Рішення № 21489370, 13.02.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
13.02.2012
Номер справи
15/882-10
Номер документу
21489370
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" лютого 2012 р.Справа № 15/882-10 За позовом Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький

до Фермерського господарства "Вільний селянин" смт. Білогір'я

про стягнення 3287,50 грн.

Головуючий суддя Муха М.Є.

Суддя Димбовський В.В.

Суддя Шпак В.О.

Представники сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: ОСОБА_1 - голова фермерського господарства

В судовому засіданні відповідно до ч.2ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач звернувся із позовом до суду в якому просить стягнути з відповідача на користь держави шкоду в сумі 3287,50 грн. заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням. Наголошує, що відповідач здійснював спеціальне водокористування для забезпечення господарсько - побутових потреб за відсутності дозволу на спеціальне водокористування в період з 31.01.2009р. по 23.02.2010р., що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №46/06 від 24.02.2010р., постановою про притягнення до адміністративної відповідальності №007131/06 від 25.02.2010р., довідкою відповідача №16 від 24.02.2010р.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив.

30.01.2012. від позивача на адресу суду надійшло клопотання відповідно до якого позивач у зв'язку із зміною реквізитів для зарахування сум шкоди заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього середовища внаслідок господарської та іншої діяльності просить стягнути з відповідача 3287,50 грн. шкоди для зарахування до місцевого бюджету Білогірської селищної ради (р/р 33112331700009, код класифікації 24062100, ОКРО одержувача коштів 23566632, МФО 815013, банк одержувача ГУДКСУ у Хмельницькій області). Клопотання судом приймається

Представник відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позов від 30.01.12р. проти позовних вимог заперечують з підстав викладених у ньому.

Розглядом наявних матеріалів справи встановлено:

Працівниками Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області 24.02.10р. проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Фермерського господарства "Вільний селянин", за результатами якої складено акт перевірки №46/06. В акті зафіксовано, що відповідач, здійснює спеціальне водокористування підземною водою із свердловини, що розташована в с.Тростянка по вул.Центральній за відсутності дозволу на спеціальне водокористування, чим порушено вимоги ст.ст. 44, 47, 48, 49, 110 Водного кодексу України.

Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. та враховуючи норми Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" згідно якого норматив збору за спеціальне водокористування в частині використання підземних вод, встановлений як 26,3 коп. за куб. метр, розмір шкоди завданої внаслідок самовільного водокористування, що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування з 31.01.09р. по 23.02.10р. розраховано за формулою:

З сам. = 100*W* Тар, де - W- об'єм води при самовільному водокористуванні; Тар норматив збору за спеціальне водокористування що діє в регіоні на момент виявлення порушення. Тому, збитки завдані державі при самовільному водокористуванні ФГ "Вільний селянин" становлять:

З сам. = 100*W*Тар = 100*0,263*125 = 3287,50 грн.

25.02.2010р. Державною екологічною інспекцією винесено постанову №007131/06 на підставі протоколів про адміністративне правопорушення № 007131, № 007030, № 007127 від 24.02.2010р. про накладення адміністративного стягнення на голову ФГ "Вільний селянин" в сумі 1275,00грн. за правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст.ст. 47, 48, 60, 78, 82, 82-1 КУпАП.

Постановою Білогірського районного суду Хмельницької області від 30.04.2010р. у справі №2-а-76/10 за позовом ОСОБА_1 до державного інспектора з охорони навколишнього середовища в Хмельницькій області про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення скасовано постанову державного інспектора з охорони навколишнього середовища в Хмельницькій області від 25.02.2010р. №007131/06 в частині притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.ст.78,82, 82-1 КУпАП та визнано винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 47,48, 60 КУпАП.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2011р. у справі 26456/10/9104 скасовано постанову Білогірського районного суду Хмельницької області від 30.04.2010р. визнано протиправною та скасовано постанову державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища в Хмельницькій області №007131/06 віл 25.02.2010р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень передбачених ст.ст.47, 60, 48, 82, 82-1 КУпАП і накладення на нього адміністративного стягнення в розмірі 1275 грн. При цьому постановою підтверджено висновок Білогірського районного суду про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, передбачених ст.ст.47,48, 60 КУпАП. Зокрема, виходячи з вимог ч.1 ст.48, ч.1 ст.49 Водного кодексу України, правопорушенням за ст.48 КУпАП слід вважати сам забір води з водоносного горизонту без спеціального дозволу; подальше використання води після її забору на кваліфікацію дій за даною статтею не впливає. Згідно ст.21 Кодексу України про надра для видобування прісних підземних вод надра надаються також на підставі спеціального дозволу, якого позивач у встановленому порядку не отримав, через що в його діях також вбачаються ознаки самовільного користування надрами, тобто правопорушення, передбаченого ст.47 КУпАП. В діях ОСОБА_1 наявні ознаки правопорушення, передбаченого ст.60 КУпАП, так як господарюючим суб'єктом в порушення вимог п.7 ч.1 ст.44 Водного кодексу України не вівся первинний облік забору води.

27.02.10р. позивачем направлено відповідачу припис №46/06 від 25.02.10р. щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства.

19.03.2010р. позивач направив на адресу відповідача лист за № 1214/03, в якому зазначив що зобов'язання щодо добровільного відшкодування шкоди в розмірі 3287,50 грн. повинно бути виконано в місячний термін, а у разі невиконання позивач змушений буде звернутися з вимогою до суду про примусове стягнення завданої шкоди.

Позивачем надано в матеріали справи реєстр рекомендованої кореспонденції, який підтверджує направлення відповідачу вказаних вище припису та вимоги.

Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням в сумі 3287,50 грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.

Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, суд до уваги бере таке :

Відповідно до приписів статті 1 Водного кодексу України: використання води - це процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб; водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів); забір води - вилучення води з водного об'єкта для використання за допомогою технічних пристроїв або без них.

Цією статтею визначено, що водний об'єкт - це природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт); а водні ресурси - обсяги поверхневих, підземних і морських вод відповідної території, водоносний горизонт - однорідна пластова товща гірських порід, де постійно знаходяться води.

Згідно зі статтею 6 цього кодексу води (водні об'єкти) є виключно власністю народу України і надаються тільки у користування.

Статтею 46 цього кодексу визначено, що водокористування може бути двох видів - загальне та спеціальне.

Загальне водокористування, як визначено статтею 47 зазначеного кодексу, здійснюється громадянами для задоволення їх потреб (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство, водопій тварин, забір води з водних об'єктів без застосування споруд або технічних пристроїв та з криниць) безкоштовно, без закріплення водних об'єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів. На водних об'єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених водокористувачем, за погодженням з органом, який надав водний об'єкт в оренду (ч.4). Водокористувач, який узяв водний об'єкт у користування на умовах оренди, зобов'язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об'єкті, наданому в оренду (ч.5).

Згідно зі статтею 48 Кодексу спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.

В п.9 ст.44 кодексу встановлено, що водокористувачі зобов'язані, зокрема, здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу.

Відповідно до п. 7 Порядку погодження та видачі дозволів на спеціальне водокористування, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002р. №321 видача дозволів та погодження клопотань здійснюються безоплатно.

Як вбачається з матеріалів справи відповідачем дозволу на спеціальне водокористування не отримувалось, що відображено в акті перевірки. При цьому згідно довідки відповідача від 24.02.2010р. № 16 ФГ "Вільний селянин" використано води із свердловини с.Тростянка для забезпечення господарсько - побутових потреб за період з 31.01.2009р. по 24.08.2009р. 72 м. куб, за період з 25.08.2009р. по 23.02.2010р. 53 м. куб.

З огляду на приписи ст. 48 Водного кодексу, якими встановлено, що спеціальне водокористування-це зокрема забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, непереконливим є посилання відповідача на те, що ним не здійснювалось водокористування, а також те, що зазначено свердловиною користуються заклади освіти с.Тростянка.

Згідно зі ч.4 ст.68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно зі ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Водокористувачі звільняються від відповідальності за порушення водного законодавства, якщо вони виникли внаслідок дії непереборних сил природи чи воєнних дій. Відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні, зокрема, у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування.

Відповідно до ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. Притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства.

Згідно зі ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної та юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної та юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, що її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від відшкодування, якщо доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Позивач відповідно до положень чинного законодавства обґрунтовано дійшов висновку про неправомірну поведінку відповідача, що полягала у здійсненні спеціального водокористування без наявності відповідного дозволу, що спричиняє обов'язок відшкодувати заподіяну цими неправомірними діями шкоду.

Разом із тим, колегія суддів враховує, що Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2011р. у справі №26456/10/9104 підтверджено висновок Білогірського районного суду про наявність в діях ОСОБА_1 ознак правопорушень, передбачених ст.ст.47,48, 60 КУпАП.

Враховуючи вищенаведені обставини, колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи, такими, що відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Судові витрати по справі згідно ст.49 ГПК України підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області м. Хмельницький до Фермерського господарства "Вільний селянин" смт. Білогір'я про стягнення 3287,5 грн. задовольнити.

Стягнути з Фермерського господарства "Вільний селянин" смт. Білогір'я Хмельницька область вул. Миру 3а (код за ЄДРПОУ 21316486) до місцевого бюджету Білогірської селищної ради (р/р 33112331700009, код класифікації 24062100, ОКРО одержувача коштів 23566632, МФО 815013, банк одержувача ГУДКСУ у Хмельницькій області) - 3287,50 грн. ( три тисячі двісті вісімдесят сім гривень 50 коп.) шкоди заподіяної навколишньому природному середовищу.

Видати наказ.

Стягнути з Фермерського господарства "Вільний селянин" смт. Білогір'я Хмельницька область вул. Миру 3а (код за ЄДРПОУ 21316486) в доход Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності 095 через відділення державного казначейства на рахунок 31112095700002 УДК м. Хмельницького, банк отримувача ГУ ДКУ у Хмельницькій області, код 23565225, МФО 815013) державне мито в сумі 102 грн. ( сто дві гривні 00 коп.) та в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22050000, банк ГУ ДКУ у Хмельницькій області (на рахунок 31215259700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, УДК у Хмельницькій області, МФО 815013) 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень) витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ.

Головуючий суддяМ.Є. Муха

СуддяВ.В.Димбовський

Суддя В.О.Шпак

Повний текст рішення виготовлено та підписано 17.02.2012р.

віддруковано 2 примірники: 1 - до справи, 2 - позивачу (рекомендованим: м. Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, ).