Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 лютого 2012 р. Справа № 5024/1526/2011
Господарський суд Херсонської області у складі судді Пінтеліної Т.Г. при секретарі Чумаченко М.М, розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції в Херсонській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Новокаховський ливарний завод" місцезнаходження: м. Нова Каховка, Херсонської області, вул.Першотравнева, 35-В, код ЄДРПОУ 36463057
про стягнення 187 874, 00 грн.
за участі представників:
Позивача ОСОБА_1. дов. № 09-8/786-500/11 від 18.04.2011р.
Відповідача Кожемякін І.М.-генеральний директор, ОСОБА_2.- довіреності у справі
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до господарського суду із позовною заявою, просить стягнути з відповідача 187874, 00грн. збитків, заподіяних державі викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря без спеціального дозволу на викиди.
07.07.2010 року державними інспекторами Державної екологічної інспекції в Херсонській області відповідно до пункту 6 статті 20 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» та Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»була проведена перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем - ТОВ «Новокаховський ливарний завод».
За результати перевірки встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами відповідача здійснювалися без дозволу на викиди, що підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07 липня 2010 року № 04-11/311 Інспекції, приписом Інспекції від 07.07.2010 р.
Дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря відповідачем отримано лише 10.01.2011р. ( Дозвіл № 6540700000-38 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами від 10.01.2011 р).
Позивач вважає, що відповідачем порушено вимоги природоохоронного законодавства та вимоги Закону України «Про охорону атмосферного повітря», чим було заподіяно державі збитки на суму 187 874 грн. 00 коп.
Згідно статті 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Статтею 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»встановлено, що підприємства, установи організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища, а розмір збитків обчислюється на підставі затверджених у встановленому законом порядку такс та методик
Розрахунок збитків заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Новокаховський ливарний завод» за період з 07.07.2010 р. по 10.01.2011 р. здійснено позивачем на підставі «Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10 грудня 2008р. № 639, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 21 січня 2009р. №48/16064.
Відповідач надав письмовий відзив по суті заявленого розміру та пояснив наступне.
В Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 07.07.2010р. позивачем зазначено, що в результаті виробничої діяльності на підприємстві здійс нюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Джерелами викидів забруд нюючих речовин є об'єкти підприємства: технологічне устаткування ливарного виробницт ва та допоміжних дільниць, всього налічується 21 джерело викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з яких для 21 джерела виконані інструментальні лабораторні вимі рювання для інвентаризації джерел. Надано договір № 53 від 03.02.2010 року терміном до остаточного виконання робіт з ПВКФ "Довкілля", м.Херсон, на виконання коректування інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря та розробки документів, у яких обґрунтову ються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосфе рне повітря, стаціонарними джерелами. На даний час на Підприємстві інвентаризація ви конана, але звіт по інвентаризації джерел викидів забруднюючих речовин на Підприємстві та документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами не надані, дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел на ТОВ "Новокаховський ливарний завод" відсутній, чим порушується абз. 5 ст. 11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря ".
В результаті перевірки позивачем видано приписи від 07.07.2010 року на усунення порушень.
З метою перевірки виконання приписів позивачем було складено Акт перевірки дотримання ви мог природоохоронного законодавства від 26.10.2011р., яким встановлено ступінь вико нання приписів, зокрема, що:
"п. 1. Оформити дозвіл на розміщення відходів з затвердженими лімітами на утво рення і розміщення відходів на 2011 рік - термін 01.10.2010 року - не виконано. Підготовлені документи пакету для оформлення дозволу на розміщення відходів на 2011 року та направ лені до Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській обла сті.
п. 2. Складати правильно та достовірно "Податковий збір за забруднення навколиш нього природного середовища" - термін щоквартально, річний - в зв'язку з відсутністю ін формації по утворенню фактичних обсягів розміщення відходів "Податковий збір" не скла дався і не нараховувався. За 9 місяців 2010року "Податковий збір... " не складався і не нара ховувався.
п. 3. Впровадити первинний облік відходів - термін постійно, з 07.07.2010 року - ви конується, впроваджено та є в наявності журнал первинного обліку відходів, в якому ре єструються обсяги відходів на протязі місяця поточного року. Журнал почато з 07.07.2010р.
п. 4. Отримати звіт по інвентаризації джерел викидів ЗР в атмосферне повітря - термін 07.08.2010 року - виконано, звіт по інвентаризації джерел викидів ЗР в атмосферне повітря виконано ПВКФ "Довкілля", м. Херсон, в результаті якого встановлено, що на Під приємстві нараховується 21 джерело викидів ЗР в атмосферне повітря. На час складання акту звіт по інвентаризації стаціонарних джерел направлено до Херсонської обласної СЕС для оформлення дозволу на викиди ЗР в атмосферне повітря.
п. 5. Надати документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів ЗР в атмосферне повітря від стаціонарних джерел - термін 07.08.2010 року - виконано, а саме документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів ЗР в атмосферне повітря направлені до Херсонської обла сної СЕС для оформлення дозволу на викиди ЗР в атмосферне повітря.
п. б. Отримати дозвіл на викиди ЗР в атмосферне повітря - термін 01.10.2010 року - не виконано. ТОВ "Новокаховський ливарний завод" на момент перевірки знаходиться в робочому стані, здійснюється виробнича діяльність по литтю металів. Дозвіл на викиди ЗР в атмосферне повітря відсутній, чим порушується абз. 5 ст. 11 ЗУ "Про охорону атмосфе рного повітря ".
п. 7. Розробити та погодити реєстраційні карти утворення, оброблення і утилізації відходів в Держуправлінні охорони навколишнього природного середовища в Херсонській об ласті - термін 20.08.2010 року - не виконано.
Таким чином, Підприємством не виконано пункти 1, б, 7 припису від 7 липня 2010 року, чим порушується п. ї) ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середови ща".
Отже, позивачем було встановлено, що відповідач виконав всі вимоги приписів, вико нання яких залежало від відповідача.
26.12.2009 року (а не 03.02.2010р., як зазначає позивач) відповідач уклав договір з ПВКФ "Дозвілля", згідно умовам якого ПВКФ "Дозвілля" зобов'язалось виконати інвентаризацію джерел викидів забрудню ючих речовин в атмосферу та розробити документи, у яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонар ними джерелами у відповідності з вимогами методик, інструкцій та діючого екологічного законодавства України, що регулює порядок їх виконання.
Враховуючи те, що підприємство відповідач є новоутвореним підприємством, з травня 2009р., дозвіл необхідно було отримати для юридичної особи, яка тільки починає виробничу діяльність, інвентаризація проводилась шляхом проведення безпосеред ніх інструментальних вимірів, для чого було потрібно запустити виробництво.
Статтею 246 ГК України визначено, що здійснення будь-якої господарської діяльнос ті, що загрожує життю і здоров'ю людей або становить підвищену небезпеку для довкілля, забороняється.
У разі здійснення господарської діяльності з порушенням екологічних вимог діяль ність суб'єкта господарювання може бути обмежена або зупинена Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, а також іншими уповноваженими органами в порядку, встановленому законом.
Статтею 20 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить, зокрема, обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності підприємств і об'єктів, незалежно від їх підпорядкування та форм власності, якщо їх експлуатація здійснюється з порушенням зако нодавства про охорону навколишнього природного середовища, вимог дозволів на викорис тання природних ресурсів, з перевищенням нормативів гранично допустимих викидів, впли ву фізичних та біологічних факторів і лімітів скидів забруднюючих речовин.
Згідно зі ст. 12 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" господарська чи інші види діяльності, пов'язані з порушенням умов і вимог до викидів забруднюючих речо вин в атмосферне повітря і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів на його стан, пе редбачених дозволами, може бути обмежена, тимчасово заборонена (зупинена) або припи нена відповідно до законодавства.
Однак ні під час перевірки 07.07.2010р., ні під час перевірки 26.10.2010р. позивач припису про обмеження чи зупинення виробничої діяльності відповідача (на віть тимчасово) не надавав.
Тому відповідач вважає, що його вина в тому, що він почав виробничу діяльність до отримання відповідного дозволу, відсутня, оскільки:
- відповідач вжив всіх необхідних і достатніх заходів для отримання дозволу та під готовки потрібних документів;
- без початку виробничої діяльності відповідача було неможливо здійснити інвента ризацію викидів забруднюючих речовин на підприємстві;
- після того, як позивач провів перевірку відповідача і встановив, що відповідач запу стив виробництво без дозволу на викиди забруднюючих речовин та подав необхідні докуме нти для отримання такого дозволу, позивач не видавав відповідачу приписів про обмеження чи зупинення виробничої діяльності.
Крім того, розмір нарахованої позивачем шкоди не співмірний з розміром збору за забруднення навколишнього природного середовища, який відповідач сплачує після отри мання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними дже релами.
Для підтвердження викладеного стосовно порядку здійснення інвентаризації викидів та отримання дозволу на викиди на клопотання відповідача суд викликав до судового засідання та заслухав пояснення керівника ПВКФ “Довкілля” Реви Олександра Олександровича, який пояснив, що . в грудні 2009 року ТОВ «Новокаховський ливарний завод»звернувся з проханням провести інвентаризацію джерел викидів забруднюючих речовин та підготувати документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів, для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин (лист вх. № 039\2 від 12.12.09 р.).
22-23 грудня 2009 р. спеціалістами ПВКФ «Довкілля»було проведено попереднє обстеження об'єкту для встановлення кількості джерел викиду та функціонування пило - газоочисних установок, в результаті якого був укладений договір про надання послуг екологічного характеру № 68 від 26.12.2009 р.
Згідно п. 1.3. договору ПВКФ «Довкілля»приступав до виконання робіт після отримання передплати у вигляд1 50 % від загальної суми.
05.01.10 р. був виписаний рахунок-фактура № СФ-0000001 на попередню оплату, який був оплачений ТОВ «Новокаховський ливарний завод».
Щодо необхідності виконання прямих інструментальних вимірів при інвентаризації стаціонарних джерел викиду, представник ПВКФ «Довкілля»повідомив, що в процесі розробки проектної документації ПВКФ «Довкілля»керується вимогами «Інструкції про зміст та порядок складання звіту проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємстві»затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 10.02.95 р. № 7, зареєстрованої в Mіністepcтві юстиції України 15.03.95 р. за № 61\597. ( пункти: 2.4.3, 2.5.1, 2.5.2, 2.5.3);
Щодо розрахунків річних викидів забруднюючих речовин (тон\р1к), то представник ПВКФ «Довкілля»в судовому засіданні повідомив, що в інвентаризацію закладені максимально передбачувані викиди при повній завантаженості обладнання підприємства замовника, за домовленістю з керівництвом підприємства.
Ухвалою від 18 жовтня 2011р. суд призначив судову експертизу для з'ясування питань, чи мали місце в господарській діяльності ТОВ "Новокаховський ливарний завод" порушення законодавства про охорону атмосферного повітря, чи завдані ТОВ "Новокаховський ливарний завод" державі збитки внаслідок порушень законодавства про охорону атмосферного повітря, якщо такі порушення мали місце, який дійсний розмір збитків, заподіяних дepжaвi внаслідок можливих порушень ТОВ "Новокаховський ливарний завод" законодавства про охорону атмосферного повітря.
Проведення судової експертизи суд доручив Херсонському відділенню Одеського науково - дослідного інституту судових експертиз (73000, м. Херсон вул. 28 Армії,6) та зобовязав Херсонське відділення Одеського науково - дослідного інституту судових експертиз (73000, м. Херсон вул. 28 Армії,6) надіслати суду примірник експертного висновку до господарського суду Херсонської області, згідно Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08.10. 98р. N 53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 30.12.2004р. N 144/5. )
Цією ж ухвалою від 18.10.2011р. суд зупинив провадження у справі у звязку з призначенням судової експертизи. Ухвалою від 16 січня 2012р. провадження у справі поновлено. Строк вирішення спору відповідними ухвалами суду продовжувався, на підставі узгоджених клопотань сторін, зважаючи на складність справи, призначення експертизи, необхідність здійснення контр розрахунків суми збитків та шкоди.
В судовому засіданні 24 січня 2012р. відповідач надав доповнення до відзиву по суті позову та повідомив, що керівник відповідача перевірив розрахунок, зроблений позивачем, та зробив влас ний розрахунок розміру відшкодування збитків, що додається.
При цьому відповідач керувався Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речо вин в атмосферне повітря, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 року № 639.
Дані про обсяг забруднюючих речовин, які використовувались для розрахунку, зведено в таблицю, що додається. Під час розрахунку використовувались журнали обліку робочого часу джерел викидів забруднюючих речовин. Згідно розрахунку відповідача, розмір відшкодування збитків складає 64950,19 грн., що є значно менше суми, яку вимагає позивач.
Проте своїх контррозрахунків суми збитків відповідач позивачу не надсилав. Для надання можливості позивачу перевірити розмір наданого відповідачем розрахунку суми збитків суд відклав розгляд справи, згідно ухвали від 24 січня 2012р.
В судове засідання 14 лютого 2012р., після здійснення перевірки розрахунків, поданих відповідачем, позивач подав заяву про зменшення розміру збитків, заподіяних державі відповідачем та просить вважати сумою позовних вимог 72644 грн.04 коп. Розрахунок додано. В судовому засіданні сторони дійшли згоди, що реальна сума збитків, заподіяних державі відповідачем становить 72644 грн.04 коп.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі викладеного, п. “з” ст.20, ст. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, ч.5 ст. 11, ст.ст. 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» , ст. 1166 Цивільного кодексу України, Роз'ясненнями Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. №02-5/744 “Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища” ст. ст. 1,2, 12, 54, 56, 61, 82 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити повністю (з урахуванням зменшення суми позову позивачем).
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю “Новокаховський ливарний завод”, місцезнаходження: м. Нова Каховка, Херсонської області, вул.Першотравнева, 35-В, код ЄДРПОУ 36463057
- на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Херсонській області (м. Херсон, провулок Козацький, буд. 10, ідентифікаційний код 34906216) до державного фонду охорони навколишнього природного середовища м. Нова Каховка на р/р № 33117331700012 у ВДК м. Нова Каховка , МФО 852010, код ЄДРПОУ 24103977, ККД 24062100, ) 72644 ( Сімдесят дві тисячі шістсот сорок чотири) грн. 04 коп. шкоди, завданої навколишньому природному середовищу.
- 1609 ( Одна тисяча шістсот дев'ять ) грн. 05коп. судового збору в доход державного бюджету - отримувач: управління Державного казначейства у м. Херсоні р/р 31215206783002 в Головному управлінні Державного казначейства по Херсонській області, МФО 852010, код ЄДРПОУ 37959779, код призначення платежу 03500045.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення надіслати: позивачу, відповідачу.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Дата підписання рішення 16.02.2012р.