Рішення № 21437360, 08.02.2012, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
19/5014/112/2012(19/32/2011)
Номер документу
21437360
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08.02.12 Справа № 19/5014/112/2012(19/32/2011)

Суддя Косенко Т.В., за участю секретаря судового засідання Хухрянської І.В., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” про перегляд рішення господарського суду від 11.04.2011 №19/32/2011 за нововиявленими обставинами у справі за позовом

Луганської міської ради, м.Луганськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, с.Ювілейне м.Луганськ

про стягнення 55259 грн. 03 коп.

в присутності представників сторін:

від позивача ОСОБА_1, заступник начальника відділу довіреність № И01/03-30./7227/0/2-11 від 11.11.2011;

від відповідача Качан О.В., директор, протокол № б/н від 15.09.2009.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: розгляд заяви Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” про перегляд рішення господарського суду від 11.04.2011 №19/32/2011 за нововиявленими обставинами.

Згідно ст.77 Господарського процесуального кодексу України в судовому засіданні 26.01.2012 оголошувалась перерва.

Позивач листом б/н від 26.01.2012 зазначив, що після виконання постанови Ленінського районного суду м.Луганська від 24.10.2011 по справі №2а-3166/11 заборгованість з орендної плати за заявлений період згідно уточненого розрахунку склала 3924 грн. 62 коп., пеня в сумі 43 грн. 79 коп.

Відповідач в судовому засіданні 08.02.2012 усно повідомив, що з наявними сумами заборгованості та пені згоден.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін, встановивши фактичні обставини справи, оцінивши надані докази, господарський суд Луганської області встановив наступне.

Рішенням Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/33 Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” в оренду терміном на 49 років за адресою: м.Луганськ, кв.Южний (біля гаражного кооперативу „Донбас”) була надана земельна ділянка загальною площею 0,3000 га під будівництво та розміщення торгівельно-виставочного комплексу та благоустрою прилеглої території.

Між Луганською міською радою (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” (орендар, відповідач) було укладено договір оренди землі від 24.03.2008, державна реєстрація від 18.04.2008 № 040840200047.

За умовами договору орендодавець на підставі рішення Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/33, рішення Луганської міської ради від 27.12.2006 № 12/26, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під будівництво та розміщення торгівельно-виставочного комплексу та благоустрій прилеглої території за адресою: м.Луганськ, кв.Южний (біля гаражного кооперативу „Донбас”). Кадастровий номер земельної ділянки: 4410100000:01:049:0046 (п.1 договору).

Відповідно до п.2 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,3000 га.

На момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2035440 грн. 00 коп., а нормативна грошова оцінка земельної ділянки без застосування коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки становить 814176 грн. 00 коп. Після набрання чинності договором оренди землі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, в тому числі коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки визначаються (змінюються) згідно рішення Луганської міської ради від 21.12.2000 № 22/4 або згідно іншого нормативно-правового рішення прийнятого замість вказаного органом уповноваженим орендодавцем, про що вказаний орган надає відповідну (і) довідку (и) орендарю у тижневий термін після звернення орендаря до вказаного органу (п.4 договору).

Згідно п.7 договору договір укладено на 49 років.

З розділу „Орендна плата” вбачається, що сторони домовились про те, що річна орендна плата встановлюється у розмірі 250 відсотків земельного податку (річного) у гривнях (п.8 договору).

Щороку станом на 1 січня поточного року річна орендна плата попереднього року індексується на коефіцієнт, який застосовується для індексації грошової оцінки земель, порядок проведення якої затверджений Кабінетом Міністрів України. Якщо розрахований згідно цього порядку коефіцієнт менше чи дорівнює одиниці, індексація орендної плати не проводиться (п.9 договору).

Обчислення розміру річної орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексу інфляції, який нараховується при здійсненні індексації, яка проводиться у порядок визначеному у п.9 даного договору, а також з урахуванням інших змін розмірів земельного податку що відбуваються протягом терміну дії договору оренди (п.10 договору).

Відповідно до п.11 договору орендна плата сплачується за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, у грошовій безготівковій формі щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

У разі невнесення орендної плати у строки визначені цим договором, з орендаря справляється пеня у розмірі пені за несвоєчасну сплату земельного податку від несплаченої суми за кожний день прострочення (п.15 договору).

На момент укладення договору розмір річної орендної плати у гривнях, згідно мети використання земельної ділянки, визначеної рішенням Луганської міської ради від 31.10.2007 № 25/33, складає 50886 грн. 00 коп.

У подальшому розмір річної орендної плати розраховується орендарем самостійно з урахуванням форми розрахунку розміру орендної плати, положень договору оренди землі та на підставі відповідної довідки, наданої органом, уповноваженим орендодавцем. Розрахунок розміру орендної плати за землю надається на підпис в орган, уповноважений орендодавцем (п.16 договору).

Згідно до п.29.4 договору орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати, а відповідно до п.32.1 орендар зобов”язаний для обчислення розміру річної орендної плати звернутись в тижневий термін з моменту державної реєстрації договору оренди землі, а в подальшому звертатись до органу уповноваженого орендодавцем, для отримання відповідної довідки; п.32.2 самостійно, на підставі вищезазначеної довідки, обчислювати розмір орендної плати.

Як зазначив позивач, у зв'язку з неналежним виконанням відповідачем умов даного договору, за останнім за період з 01.02.2010 по 31.12.2010 утворилась заборгованість з орендної плати за землю у сумі 53588 грн. 05 коп., у зв”язку з чим йому нарахована пеня за період з 01.08.2010 по 31.01.2011 у сумі 1670 грн. 98 коп.

Відповідно до ч.1 ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, яка полягає в забезпеченні й відтворенні родючості грунтів, захисті їх від псування та забруднення, реалізації громадянами, юридичними особами та державою їхніх прав власності та землекористування відповідно до закону.

Статтею 13 Конституції України передбачено, що земля, її надра та інші природні ресурси є об”єктами права власності Українського народу, від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Згідно ст.80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

Відповідно ст.ст.142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших обєктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади безпосередньо або через органи самоврядування, в межах їх повноважень, визначених законом, шляхом прийняття рішень, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.

Відповідно до п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці третьому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно до ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад віднесено здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням та охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення.

Виконавчі органи Луганської міської ради, на підставі ст.33 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, стягують плату за землю, яка в повному обсязі надходить до місцевого бюджету. Несвоєчасне надходження таких платежів призводить до невиконання доходної частини бюджету і, внаслідок цього, - неналежного фінансування закладів освіти, охорони здоровя та інших соціальних програм міста, чим завдається істотна шкода державним інтересам.

Частиною 1 ст.206 Земельного кодексу України передбачено, що використання землі в Україні є платним.

Пунктом 2 ст.288 Податкового кодексу України передбачено, що платником орендної плати є орендар.

Відповідно до ст.9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.

Згідно п.14.1.147 Податкового кодексу України плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.ст.13, 15 Закону України „Про оренду землі” договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобовязаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобовязаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. До істотних умов договору, зокрема, віднесено орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Статтею 21 зазначеного Закону передбачено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, відповідно до ст.274 Податкового кодексу України, встановлюється у розмірі і відсотках від їх нормативної грошової оцінки.

З наведеного вбачається, що розмір орендної плати, яку відповідач має сплачувати за договором оренди земельної ділянки, безпосередньо залежить від грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно ст.24 Закону України „Про оренду землі” орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов”язані своєчасно сплачувати орендну плату.

Відповідно до п.п.129.1.1 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України пеня нараховується після закінчення строків погашення узгодженого грошового зобов”язання на суму податкового боргу.

Згідно п.4 ст.129 Податкового кодексу України, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Пунктом 5 ст.129 Податкового кодексу України передбачено, що зазначений розмір пені застосовується щодо всіх видів податків, зборів та інших грошових зобов”язань, крім пені, яка нараховується за порушення строку розрахунку у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється відповідним законодавством.

Встановивши вказані обставини, рішенням господарського суду Луганської області від 11.04.2011 у справі №19/32/2011 позовні вимоги задоволені у повному обсязі.

26.07.2011 на виконання вказаного рішення господарського суду Луганської області були видані відповідні накази, за якими, як зазначили сторони, в подальшому відкриті виконавчі провадження.

03.01.2012 Товариство з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” звернулося до господарського суду Луганської області з заявою про перегляд рішення господарського суду від 11.04.2011 по справі №19/32/2011 за нововиявленими обставинами.

В обґрунтування вказаної заяви відповідач посилається на наступне.

Постановою Ленінського районного суду від 24.10.2011 по адміністративній справі №2а-3166/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” до Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів про визнання протиправними дій відповідача по видачі позивачу даних для розрахунку орендної плати за 2010 та 2011 роки за договором оренди землі від 24.03.2008 щодо застосування коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки 2,5 та зобов”язання Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів видати Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” для розрахунку орендної плати за 2010-2011 роки кадастрову довідку з застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки 0,5 „землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво” позовні вимоги задоволені повністю.

Відповідно до ст.112 Господарського процесуального кодексу України господарський суд може переглянути прийняте ним судове рішення, яке набрало законної сили, за нововиявленими обставинами.

Підставами для перегляду судових рішень господарського суду за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлені вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправильний висновок експерта, завідомо неправильний переклад, фальшивість документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення; 3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення; 4) скасування судового рішення, яке стало підставою для ухвалення рішення чи постановлення ухвали, що підлягають перегляду; 5) встановлена Конституційним Судом України неконституційність закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконане.

Перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами є окремою процесуальною формою судового процесу, яка визначається юридичною природою цих обставин.

До нововиявлених обставин відносяться матеріально-правові факти, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші факти, які мають значення для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство. Необхідними ознаками існування нововиявлених обставин є, одночасна наявність таких трьох умов: по-перше, їх існування на час розгляду справи, по-друге, те, що ці обставини не могли бути відомі заявникові на час розгляду справи, по-третє, істотність даних обставин для розгляду справи (тобто коли врахування їх судом мало б наслідком прийняття іншого судового рішення, ніж те, яке було прийняте).

Нововиявлені обставини за своєю юридичною суттю є фактичними даними, що в установленому порядку спростовують факти, які було покладено в основу судового рішення. Ці обставини мають бути належним чином засвідчені, тобто підтверджені належними і допустимими доказами.

Днем встановлення нововиявлених обставин, про які йдеться в п.1 ч.2 ст.112 Господарського процесуального кодексу України, слід вважати день, коли вони стали або повинні були стати відомими заявникові.

Прийняття та розгляд заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами не означає обов"язкового скасування чи зміни рішення, що переглядається. Результат перегляду повинен випливати з оцінки доказів, зібраних у справі, і встановлення господарським судом на основі цієї оцінки наявності або відсутності нововиявлених обставин, визначення їх істотності для правильного вирішення спору або розгляду справи про банкрутство. Господарський суд вправі змінити або скасувати судове рішення за нововиявленими обставинами лише за умови, що ці обставини впливають на юридичну оцінку обставин, здійснену судом у судовому рішенні, що переглядається.

Вищевикладені висновки відображені в постанові Пленуму Вищого господарського суду України №17 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики перегляду рішень, ухвал, постанов за нововиявленими обставинами" та підлягають обов"язковому застосуванню.

Як вбачається з матеріалів справи №19/32/2011, розмір заборгованості відповідача з орендної плати за період з 01.02.2010 по 31.12.2010 був розрахований позивачем із застосуванням коефіцієнту функціонального використання земельної ділянки 2,5, і виходячи з заборгованості нарахована пені за період з 01.08.2010 по 31.01.2011.

Постановою Ленінського районного суду м.Луганська від 24.10.2011 по адміністративній справі №2а-3166/11 визнані протиправними дії Управління Луганської міської ради з питань земельних ресурсів по видачі Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” даних для розрахунку орендної плати на 2010 та 2011 роки за договором оренди землі від 24.03.2008 з застосуванням функціонального коефіцієнту 2,5 по договору оренди землі від 24.03.2008, державна реєстрація від 18.04.2008 № 040840200047 та зобов”язано Управління нерухомим майном Луганської міської ради видати Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” для розрахунку орендної плати за 2010 та 2011 роки за земельну ділянку, що знаходиться у користуванні згідно з договором оренди землі від 24.03.2008, державна реєстрація від 18.04.2008 №040840200047 з застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки 0,5 „землі, зайняті поточним та введені під майбутнє будівництво”.

Вказана обставина не була відома Товариству з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс” під час розгляду справи та на момент винесення рішення у справі №19/32/2011, а тому є нововиявленою.

Оскільки постанова Ленінського районного суду набула законної сили 04.11.2011 і отримана відповідачем тільки 06.12.2011, а звернення із заявою про перегляд рішення господарського суду Луганської області від 11.04.2011 у справі №19/32/2011 за нововиявленими обставинами відбулося 03.01.2012, відповідачем не був пропущений місячний строк, передбачений ст.113 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи викладені приписи законодавства та обставини справи, суд дійшов висновку про задоволення заяви відповідача про перегляд рішення господарського суду Луганської області від 11.04.2011 по справі №19/32/2011 за нововиявленими обставинами.

Згідно ч.5 ст.114 Господарського процесуального кодексу України за результатами перегляду судового рішення приймаються: 1) рішення - у разі зміни або скасування рішення; 2) постанова - у разі зміни або скасування постанови; 3) ухвала - у разі зміни чи скасування ухвали або залишення рішення, ухвали, постанови без змін.

Таким чином, рішення господарського суду Луганської області №19/32/2011 від 11.04.2011 підлягає скасуванню.

Приймаючи до уваги новий розрахунок боргу та пені, який позивач здійснив з урахуванням постанови Ленінського районного суду м.Луганська по справі № 2а-3166/11 від 24.10.2011, суд приходить до висновку, що відповідач не проводив оплату за користування земельною ділянкою у повному обсязі, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість у сумі 3924 грн. 62 коп. За несвоєчасну оплату орендної плати за землю позивач правомірно нарахував пеню за період з 01.11.2010 по 31.01.2011 у розмірі 43 грн. 79 коп., яка підлягає стягненню з відповідача.

Тобто, позовні вимоги позивача підлягають до часткового задоволення.

Судові витрати за позовом покладаються на відповідача пропорційно задоволеним вимогам, оскільки на момент прийняття рішення №19/32/2011 діяв Декрет Кабінету Міністрів України „Про державне мито”, за яким позивач був звільнений від сплати судових витрат за наявністю пільг.

Судовий збір за подання відповідачем заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами покладається на позивача, оскільки даний перегляд виник з його вини.

У судовому засіданні 08.02.2012 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85, 112 - 114 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Заяву № б/н та без дати Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, с.Ювілейне м.Луганськ, про перегляд рішення господарського суду Луганської області №19/32/2011 від 11.04.2011 за нововиявленими обставинами задовольнити.

2.Рішення господарського суду Луганської області №19/32/2011 від 11.04.2011 скасувати.

3.Прийняти нове рішення, яким позовні вимоги Луганської міської ради, м.Луганськ, до Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, с.Ювілейне м.Луганськ, задовольнити частково.

4.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Цементна, б.3, код 31719466 на користь Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794, на р/рахунок місцевого бюджету Артемівського району, банк УДК в Луганській області, МФО 804013, код 24046582, р/р 33217812700003, код платежу: 13050200 заборгованість з орендної плати за землю в сумі 3924 грн. 62 коп., пеню у сумі 43 грн. 79 коп., видати наказ позивачу.

5.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Цементна, б.3, код 31719466 в доход Державного бюджету України на рахунок 31214206783006, МФО 804013, код ОКПО 37991503, отримувач УДКСУ у м.Луганську, банк отримувача ГУДКСУ у Луганській області, код класифікації доходів 22030001, символ 206 судові витрати у розмірі 56 грн. 01 коп. (39,25 грн. + 16,76 грн.), видати наказ державній податковій інспекції у Артемівському районі у м.Луганську.

6.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

7.Стягнути з Луганської міської ради, м.Луганськ, вул.Коцюбинського, б.14, код 26070794 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Агроремсервіс”, м.Луганськ, смт.Ювілейне, вул.Цементна, б.3, код 31719466 судовий збір за подання заяви про перегляд рішення господарського суду Луганської області від 11.04.2011 по справі № 19/32/2011 за нововиявленними обставинами у розмірі 804 грн. 75 коп., видати наказ відповідачу.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 13.02.2012.

СуддяТ.В.Косенко