Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 2/7/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.12 Справа № 5009/126/12
Суддя Мойсеєнко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Заводського району м. Запоріжжя, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, -
позивач: Запорізька міська рада, м. Запоріжжя,
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “БІРС”, м. Запоріжжя,
про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2006р.,
за участю представників:
від прокуратури: Кошовий І.О. (посвідчення прокуратури Запорізької області № 121 від 30.12.2011 р., помічник прокурора Заводського району Запорізької області);
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 01-17/2440 від 09.06.2011 р., головний спеціаліст відділу юридичного забезпечення та самоврядного контролю управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради),
від відповідача: не зявився;
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Заводського району м. Запоріжжя, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - позивач: Запорізька міська рада, до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “БІРС” про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 14.11.2006р., виклавши його в такій редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 51717,24 грн. (пятдесят одна тисяча сімсот сімнадцять грн. 24 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2011 року».
В обґрунтування позовної заяви прокурор посилається на те, що відповідно до вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. річний розмір орендної плати для інших категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. Відповідно до рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі»встановлено орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжі такою, що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Землекористувачам, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення менше 3%, укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Пункт 9 договору оренди, укладеного між сторонами, не відповідає вимогам Податкового кодексу України в частині встановлення орендної плати. На пропозицію Запорізької міської ради внести зміни до договору відповідач відповів відмовою, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 269, 274, 276 Податкового кодексу України.
Ухвалою від 04.01.2012 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/7/12 та призначено розгляд справи на 02.02.2012 р.
В судовому засіданні 02.02.2012 р. були присутніми прокурор та представник позивача. За їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не надав відзиву на позовну заяву, не направив у судове засідання свого представника, не повідомив причин неявки, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 30.01.2012 р.
Відповідно до ст. 75 ГПК України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для прийняття рішення
по суті спору і розгляд справи можливий без присутності представника відповідача.
В судовому засіданні 02.02.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника позивача та прокурора, суд встановив наступне.
На підставі рішення двадцять другої сесії четвертого скликання Запорізької міської №37/542 від 01.08.2005 р. Запорізькою міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “БІРС” (орендар) укладено договір оренди землі від 14.11.2006р., зареєстрований у Державному реєстрі земель 29.11.2006 р. за №0040626101060.
Згідно з п. 2-5 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,2972 га. На земельній ділянці знаходяться будівлі та споруди орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 416109,72 грн. (в цінах 2006 року).
Договір укладено строком на 10 років, який набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. п. 8, 39 договору).
Відповідно до умов п. п. 10, 11 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33211812600004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 26014146, код 13050200.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 4161,10 грн. за календарний рік в цінах 2006 року.
29.11.2006 р. земельну ділянку передано орендарю за актом-приймання-передачі.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79, яким затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
27.07.2011 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя.
Даним рішенням встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули:
О=П*К*Кі,
де О розмір орендної плати, П розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К коефіцієнт, визначений даним рішенням, Кі- коефіцієнт індексації.
У звязку з прийняттям Запорізькою міською радою вказаних рішень та з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства договорів оренди земельних ділянок, міським головою надіслано Товариству з обмеженою відповідальністю «БІРС»лист від 10.10.2011 р. № 01-32/3296 про внесення змін в п. 9 договору оренди в наступній редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 51717,24 грн. (пятдесят одна тисяча сімсот сімнадцять грн. 24 коп.), що складає трикратний розмір земельного податку за календарний рік в цінах 2011 року».
Відповідач відповів на пропозицію позивача листом від 01.11.2011 р. № 1-11, в якому висловив свою незгоду із запропонованими розмірами орендної плати.
У звязку з цим прокурор звернувся до господарського суду з даним позовом про внесення відповідних змін у договір оренди в інтересах держави в особі Запорізької міської ради.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 269, 274, 276 Податкового кодексу України.
Стаття 188 Господарського кодексу України передбачає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
За приписами ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За приписами ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
В даному випадку, в обґрунтування вимог про зміну договору прокурор посилається на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зокрема, посилається на те, що згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., розмір орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Суд зазначає, що відповідно положень ч. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-XIV «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011 р., віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності до загальнодержавних податків (п. п. 9.1, 14.1.147 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п. п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель не може бути меншою - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто Податковим кодексом України встановлено мінімальний та максимальний розміри орендної плати.
Згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Таким чином, норми Податкового кодексу України встановлюють обовязкові вимоги до граничних розмірів орендної плати (мінімальний та максимальний розмір).
Разом із цим, конкретних розмірів орендної плати Податковий кодекс України не встановлює.
Конкретний розмір орендної плати, виходячи з положень ст. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»та п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, є істотною умовою договору оренди та обовязково має бути погоджений сторонами в установленому порядку в договорі оренди.
Відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України
Повноваження ради реалізуються шляхом прийняття відповідних рішень.
Тому конкретні ставки земельного податку та орендної плати мають бути затверджені рішенням ради, до виключеної компетенції якої належать дані повноваження.
В даному випадку, Запорізька міська рада не приймала рішень про затвердження нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року та конкретних ставок земельного податку, від яких визначається орендна плата.
В матеріалах справи також відсутній розрахунок нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року, тому суд не має можливості перевірити правильність її визначення позивачем.
Також Запорізька міська рада не приймала рішень про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у звязку із затвердженням розмірів орендної плати, а рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі», на яке посилається прокурор, втратило чинність на підставі рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. №16.
Тому дані рішення ради не можуть бути прийняті судом у якості підстав для зміни розміру орендної плати.
Крім того, суд зауважує, що позовні вимоги не відповідають змісту пропозиції про внесення змін у договір оренди.
Так, відповідно до листа міського голови від 10.10.2011 р. № 01-32/3296 орендна плата визначена у кратному розмірі до земельного податку, а в позовних вимогах розмір орендної плати визначений у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що не відповідає вимогам Податкового кодексу України.
За вказаних обставин, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Повне рішення оформлено і підписано,
згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 13.02.2012 р.