Рішення № 21435940, 13.02.2012, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
13.02.2012
Номер справи
18/4/5022-54/2012
Номер документу
21435940
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"13" лютого 2012 р.Справа № 18/4/5022-54/2012 Господарський суд Тернопільської області у складі судді Охотницької Н.В.

Розглянув справу:

за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль

до відповідача Гукалівської сільської ради, с. Гукалівці Зборівського району Тернопільської області

про cтягнення 6 807,78 грн. збитків, заподіяних державі в результаті самовільного водокористування

За участю представників сторін:

прокурора: Козар С.В. - помічник Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора, посвідчення № 60;

позивача: ОСОБА_1 - головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного сектору, довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012 р.;

відповідача: Довга С.В. - сільський голова , посвідчення № 1 від 04.11.2010 р.

В судовому засіданні учасникам судового процесу розяснено процесуальні права та обовязки, передбачені статтями 20, 22, 29, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області до Гукалівської сільської ради про 6 807,78 грн. збитків, заподіяних державі в результаті самовільного водокористування.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено ст. ст. 44, 48, 49 Водного кодексу України, а саме за період з 01.01.2008 р. по 31.12.2008 р. без наявності спеціального дозволу сільською радою самовільно здійснено забір 5 328,96 м.куб. водних ресурсів, у звязку з чим державі завдано збитків в заявленій до стягнення сумі.

В підтвердження викладеного додано акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 17.02.2009 р., претензію №1-1/649 від 11.03.2009 р., розрахунок розміру відшкодування збитків, розрахунок водоспоживання, протокол про адміністративне правопорушення №002094 від 17.02.2009 р., постанова про накладення адміністративного стягнення від 10.03.2009 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Ухвалою суду від 27.01.2012 р. порушено провадження у даній справі та її розгляд призначено на 13.02.2012 р.

Помічник прокурора та представник позивача присутні у судовому засіданні 13.02.2012 р. позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні 13.02.2012 р. позовні вимоги визнав в повному обсязі, проте зазначає про неможливість сплати боргу одним платежем у зв'язку із обмеженістю коштів на рахунку.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши представлені докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Згідно вимог ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру", ст. 29 ГПК України на органи прокуратури покладається представництво інтересів громадян та держави в судах у випадках, визначених Законом. Прокурор має право звернутися до господарського суду з позовом в інтересах держави або громадянина. В силу ст. ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб при наявності порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.

Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.

Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.

Гукалівська сільська рада (ідентифікаційний код 04392497) є юридичною особою, яка 21.05.1997 р. зареєстрована Зборівською районною державною адміністрацією Тернопільської області та станом на 10.02.2012 р. значиться в ЄДРПОУ, що підтверджується довідкою статуправління №31-55 від 10.02.2012 р.

Згідно ст. 20 Закону №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.

Відповідно до норм Закону №1264-ХІІ та Водного кодексу України усі води підлягають охороні від забруднення, засмічення, вичерпання та інших дій.

Як передбачено п. 9 ст. 44 Водного кодексу України, користувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. У випадку використання води водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища (ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України).

Відповідно до ч. 1 ст. 110 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України. Особи, які винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування несуть відповідальність за порушення водного законодавства (п. 6 ч. 3 ст. 110 Водного кодексу України).

Пунктом "з" ч. 2 ст. 68 Закону №1264-ХІІ передбачено, що особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів, несуть відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

У відповідності до ст. 68 Закону №1264-ХІІ та ч. 1 ст. 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.

17.02.2009 р. головним спеціалістом - державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було здійснено перевірку Гукалівської сільської ради на предмет дотримання останньою природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт, у якому зафіксовано, серед іншого, що водопостачання мешканців сільської ради здійснюється із двох свердловин без дозволу на спецводокористування, що є порушенням п. 9 ст. 44 Водного кодексу України.

За порушення природоохоронного законодавства 17.02.2009 р. складено протокол про адміністративне правопорушення №002094 та 10.03.2009 р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення (направлена рекомендованим листом № 1915740 05.03.2009 р.), згідно якої на сільського голову, голову виконкому Гукалівської сільської ради ОСОБА_2 за вчинення нею адміністративного правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 127 грн.

Стаття 68 Закону №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Так, позивачем здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків при самовільному водокористуванні, переуступці права водокористування, заборі води з порушенням планів водокористування, при безгосподарському використанні води, при порушенні правил ведення обліку кількості води, що збирається з водних об'єктів і скидаються до них, проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення правил охорони водних ресурсів на землях водного фонду, пошкодження водогосподарських споруд і пристроїв, порушення правил їх експлуатації (затверджена Наказом Державного комітету України по водному господарству від 29 грудня 2001 року N 290, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 18 січня 2002 р. за N 44/6332), внаслідок порушення вимог діючого законодавства, та встановлено, що державі заподіяні збитки на загальну суму 6 807,78 грн., а саме:

- водоспоживання Гукалівської сільської ради в період з 01.01.2008 р. по 03.06.2008 р. становило з артсвердловини № 1, с. Гукалівці 1 054 м. куб, з артсвердловини № 2 , с. Лопушани 1 202,80 м. куб., що сумарно складає 2 256,80 м. куб. при діючому на час порушення тарифі на воду 0,2359 грн./м.куб., чим заподіяно збитки в сумі 2 661,90 грн.

- водоспоживання Гукалівської сільської ради в період з 04.06.2008 р. по 31.12.2008 р. становило з артсвердловини № 1, с. Гукалівці 1 434,80 м. куб, з артсвердловини № 2 , с. Лопушани 1 637,36 м. куб., що сумарно складає 3 072,16 м. куб. при діючому на час порушення тарифі на воду 0,2699 грн./м.куб., чим заподіяно збитки в сумі 4 145,88 грн.

З метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією у Тернопільській області направлено відповідачу претензію №1-1/649 від 11.03.2009 р. для добровільного відшкодування Гукалівською сільською радою 6 807,78 грн. збитків, завданих державі в результаті порушення вимог водного законодавства. Однак претензія залишена відповідачем без відповіді та задоволення.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач проти позовних вимог не заперечив, проте доказів погашення заподіяних державі збитків суду не надав, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 6 807,78 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача.

На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 33, 43, 44, 49, 82, 84, 85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити.

2.Стягнути з Гукалівської сільської ради (с. Гукалівці Зборівського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 04392497) 6 807,78 грн. збитків, завданих самовільним водокористуванням на р/р 31518921700252, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588616 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 8380122.

3.Стягнути з з Гукалівської сільської ради (с. Гукалівці Зборівського району Тернопільської області, ідентифікаційний код 04392497) 1 609 (одну тисячу шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору (одержувач УДКСУ м. Тернопіль 22030001, р/р 31217206783002 у ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001).

4.Накази видати стягувачам після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його підписання 15.02.2012 р. через місцевий господарський суд.

СуддяН.В. Охотницька