Рішення № 21426294, 07.02.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
07.02.2012
Номер справи
10/5005/13593/2011
Номер документу
21426294
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

02.02.12р.Справа № 10/5005/13593/2011 За позовом Прокурора Дніпровського району м. Дніпродзержинська в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Дочірнього підприємства "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровська область

про стягнення 10 647,59 грн.

Суддя Рудовська І.А.

Представники:

Від прокуратури: представник не з'явився

Від позивача: представник не з'явився

Від відповідача: представник не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Дніпровського району м. Дніпродзержинська звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області, яким просить стягнути з Дочірнього підприємства "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" шкоду у розмірі 10 647,59 грн., заподіяну внаслідок забруднення земельних ресурсів, судові витрати покласти на відповідача.

Позовні вимоги мотивовані тим, що при проведенні перевірки Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області зафіксовано порушення Дочірнім підприємством "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" вимог ст. 42 Закону України "Про охорону земель" , ст. 44 Водного кодексу України та завдано державі шкоду у розмірі 10 647,59 грн.

Позивач у своєму пояснені від 06.12.2011 р. , зазначає, що розрахунок шкоди проведено згідно "Методики визначення розмірів шкоди зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Мінприроди України від 04.04.2007 р. № 149 та зареєстрованого в Мін'юсті 25.04.2007 р. за № 422/13689, забруднюючи речовини, що спричинили забруднення земельних ділянок № 1, 2 відносяться до 1 та 4 групи небезпечності та надані в додатку № 1 до Методики визначення розмірів шкоди зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, просить позовні вимоги прокурора задовольнити у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечує. У своєму відзиві на позов посилається на те, що позивачем неправильно застосовані норми матеріального права, а саме безпідставне нарахування збитків у розмірі 10 647, 59 грн. на підставі застосування неналежної методики.

Розгляд справи був відкладений з 12.01.2012 року на 02.02.2012 року.

Прокурор та представники сторін у призначене судове засідання 02.02.2012р. не з'явилися, про час і місце сповіщені належним чином.

Клопотання позивача про відкладення розгляду справи на інший день у зв'язку з неможливістю бути присутнім у судовому засіданні, судом не задовольняється, оскільки спір не може бути відкладений , приймаючи до уваги закінчення строку вирішення спору встановленого ст. 69 ГПК України.

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні прийнято судове рішення.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області на неї покладена функції державного контролю за додержанням вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та вжиття заходів щодо відшкодування втрат і збитків унаслідок порушень вимог вказаного законодавства, яке затверджено наказом Державної екологічної інспекції України 12.12.2011 р. за № 136.

У період з 20 по 21 червня 2011 року Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Дочірнім підприємством "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця", за наслідками якої складений акт (а.с. 9).

При проведені перевірки, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області було встановлено, що в районі західної межі території ДП "Санаторій "Дніпровський" нижче будівлі котельні та каналізаційного колодязя відбувся порив труби інженерної мережі водовідведення, внаслідок чого відбулося псування неочищеними стічними господарсько–фекальними водами земельних ділянок, що є порушенням ст. 44 Водного кодексу України та ст. 42 Закону України "Про охорону земель" (акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України від 20-21.06.11р. №127).

Працівниками Державної екологічної інспекції на місці пориву для визначення ступеню забруднення відібрані 2 об'єднані проби ґрунту, про що складено відповідний акт відбору проб від 21.06.11р. № 1-06-11. Площі зіпсованих земельних ділянок виміряні за допомогою держповіреної рулетки №1 (тавро 4 кв. 2010р.).

За результатами проведеного відділом екологічного та інструментально –лабораторного контролю в Дніпродзержинському регіоні аналізу зафіксовано перевищення середнього вмісту амонію, хлоридів, нафтопродуктів (неполярні вуглеводні) в порівнянні з фоновою концентрацією:

- на земельні ділянці №1 площею 2,7 кв.м. (об'єднана проба №1-г-1-11) середній вміст хлоридів становить 526,1 мг/кг; амонію (в перерахунку на азот амонійний) становить 149,9 мг/кг.; нафтопродуктів (неполярні вуглеводні) становить 237,5 мг/кг.;

-           на земельні ділянці №2 площею 14,64 кв. (об'єднана проба №2-г-2-11) середній вміст хлоридів становить 546,85 мг/кг; амонію (в перерахунку на азот амонійний) становить 161,65 мг/кг.; нафтопродуктів (неполярні вуглеводні) ставить 278,5 мг/кг.

Нормативна грошова оцінка 1 кв.м. земельної ділянки, що зазнала забруднення згідно інформації Держкомзему у м. Дніпродзержинську становить 223, 29 грн.

В результаті вказаного пориву належної відповідачеві труби, розмір збитків, заподіяних державі, розрахованих згідно з Методикою визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.07р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.07р. за № 422/13689 (далі –Методика) та за результатами здійснених нарахувань матеріальна шкода нанесена державі становить розмір 10 647,59 грн., про що на адресу відповідача 21.07.11р. направлено претензію № 31-9/11, яка залишена останнім без задоволення.

           Прокурор просить стягнути з відповідача шкоду, заподіяну внаслідок забруднення земельних ресурсів у розмірі 10 647, 59 грн., проти чого останній заперечує, що є причиною спору.

Таким чином, предмет спору свідчить, що між сторонами по справі виникли цивільні відносини відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення відповідачем законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Розглянувши позовні вимоги, господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Згідно зі ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади.

Положення ст. 16 Конституції України визначають, що забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, збереження генофонду нації є обов'язком держави.

Статтею 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено, що нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів з позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно ст. 16 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державний контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища і використання природних ресурсів здійснюється Кабінетом Міністрів України, спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі охорони навколишнього природного середовища і його органами на місцях. Таким спеціально уповноваженим центральним органом є Державна екологічна інспекція в Дніпропетровської області.

Згідно ст. 42 Закону України "Про охорону земель" забороняється скидання стічних вод, якщо внаслідок цього може відбутися забруднення ґрунтів небезпечними речовинами.

В силу ст. 56 Закону України "Про охорону земель" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі.

Статтею 153 Господарського кодексу України встановлений обов'язок суб'єктів господарювання здійснювати заходи щодо своєчасного запобігання псуванню, забрудненню, засміченню та виснаженню природних ресурсів.

Відповідно до Методики визначення розмірів шкоди зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.07р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.07р. за № 422/13689 (далі –Методика) поняття забруднення земель –це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.

Антропогенний вплив –це вплив, який відбувся в результаті господарської діяльності людини.

Згідно п. 3.1 землі вважаються забрудненими, якщо в їх складі виявлені негативні кількісні або якісні зміни, що сталися в результаті господарської діяльності. При цьому зміни можуть бути зумовлені не тільки появою в зоні аерації нових шкодочинних речовин, яких раніше не було, а і збільшенням вмісту речовин які характерні для складу незабрудненого ґрунту.

Як вбачається з матеріалів справи в наслідок пориву труби інженерної мережі водовідведення та зливу стічних господарсько-фекальних вод на земельних ділянках №№ 1, 2 відбулися негативні кількісні зміни в ґрунтах амонію, хлоридів та нафтопродуктів вміст яких перевищує природний фон на ділянці № 3 (незабруднений грунт).

Забруднюючи речовини, що спричинили забруднення земельних ділянок № 1, 2 відносяться до 1 та 4 групи небезпечності та надані в додатку № 1 до Методики визначення розмірів шкоди зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства.

Згідно п.1.2 Методика встановлює порядок розрахунку розмірів відшкодування шкоди суб'єктами господарювання в процесі їх діяльності через забруднення земель хімічними речовинами і поширюється на всі землі України незалежно від форм їх власності.

Положеннями зазначеної вище методики, зокрема, пунктом 1.3. застосовується під час встановлення розмірів шкоди від забруднення земель будь якого цільового призначення, що сталося внаслідок несанкціонованих (непередбачених проектами, дозволами) скидів речовин.

Відповідно до приписів статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень; обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Доводи відповідача, спростовуються вищевикладеними матеріалами справи і відхиляються судом як необґрунтовані.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача в такому розмірі: витрати по сплаті судового збору сумі 1 411,50 грн.

Керуючись ст.ст. 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (51916, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Гастело, 2, код ЄДРПОУ 32293110) на користь Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області (49010, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69, код ЄДРПОУ 34984968) шкоду у розмірі 10 647 грн. 59 коп. (десять тисяч шістсот сорок сім грн. 59 коп), про що видати наказ.

Стягнути з Дочірнього підприємства "Санаторій "Дніпровський" закритого акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України "Укрпрофоздоровниця" (51916, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, вул. Гастело, 2, код ЄДРПОУ 32293110) в дохід Державного бюджету України в особі управління Державного казначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31219206700005 в у відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001) судовий збір у розмірі 1411 грн. 50 коп. (одна тисяча чотириста одинадцять грн. 50 коп.), про що видати наказ.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя І.А. Рудовська Рішення підписано 07.02.2012 року