Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2011 р.Справа № 2010/2а-3644/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації на постанову Дергачівського районного суду Харківської області від22.06.2011р. по справі№2010/2а-3644/11
за позовом ОСОБА_1 <Список ><Текст >
до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач,27.05.2011 року звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати двії відповідача протиправними, зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату, з урахуванням виплачних сум, щорічну разову грошову допомогу до 5 травня, у відповідності до ч.2 ст.12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", як ветерану війни - учаснику бойових дій, виходячи з розміру 5 мінімальних пенсій за віком за 2010-2011 роки і в подальшому.
За реультатами розгляду справи в порядку скороченого провадження постановою Дергачівського районноо суду Харківської області від 22 червня 2011 року позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області по відмові у перерахунку коштів до 5 травня за 2010 та 2011 роки у відповідності до ч.2 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області здійснити перерахунок та Харківському обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації провести відповідну виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2010 та 2011 роки як учаснику бойових дій, у відповідності до ч.2 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум у 2010-2011 роках.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити.
В обґрунтування своїх вимог відповідач зазначив, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, а саме: судом не враховані приписи ст. 95 Конституції України, ст.26 Закону України « Про державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст. 21-23, 30, 46, 87 Бюджетного кодексу України; положення Постанови КМУ № 1414 від 29.12.2009 року «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році» та Постанови КМУ № 299 від 07.04.2010р. “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань».
Позивач постанову суду першої інстанції не оскаржив.
Виходячи з приписів ч.1 ст. 197 КАС України вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 195 КАС України справа розглядається в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач є ветераном війни учасником бойових дій і має право на пільги, встановлені законодавством України, що підтверджується копією посвідчення НОМЕР_1 від 14.08.1996 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які є ветеранами війни учасниками бойових дій, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення належних умов для їх життєзабезпечення та формування в суспільстві шанобливого ставлення до них, їх правовий статус, визначені та закріплені в Законі Україні «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»
Статтею ст. 12 Закону Україні «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
На дату звернення позивача до відповідача про перерахунок та доплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік як ветерану війни учаснику бойових дій, спірні правовідносини регулювалися ст. 12 Закону Україні «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», в редакції від 09.07.2007 року, Законами України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та «Про Держаний бюджет на 2009 рік», відповідно до яких розміри разової грошової допомоги до 5 травня не можуть бути нижчими 5 мінімальних пенсій за віком.
Згідно доводів апеляційної скарги та довідки (а.с.13) позивачу було сплачено відповідачем 460 грн. щорічної разової грошової допомоги як учаснику боових дій відповідно до Постанови КМУ № 341 від 4.04.2011р. “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» .
Таким чином, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо відмови в здійсненні позивачу перерахунку та доплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2011 рік як учаснику бойових дій в розмірах, визначених Законом Україні «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», призвели до порушення прав позивача, які підлягають захисту в судовому порядку.
Щодо доводів апеляційної скарги стосовно правомірності нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня, в розмірах, встановлених постановами уряду, колегія суддів зазначає, що в в постанові № 341 від 4.04.2011р. “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» Кабінет Міністрів України установив розміри сум, з яких проводиться виплата разової грошової допомоги інвалідам війни всупереч положенням Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», причому ці суми не відповідають розмірам мінімальної пенсії за віком.
Відповідно ст. 17 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Враховуючи особливий статус громадян, які є інвалідами війни, Верховна Рада у 2003 році доповнила наведений закон ст. 71-1, якою встановлено, що виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення (Законом України Про внесення зміни до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 19.06.03 р.).
Відповідно до 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту, а ст. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент Верховна Рада України. Конституція не надала права парламенту делегувати свої повноваження іншим державним органам, а останнім - своїми нормативно-правовими актами змінювати положення законів. Верховною Радою України дія ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» протягом 2011 року не призупинялась.
Правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією та законами України основних соціальних гарантій, якими, зокрема, є пенсії, визначаються Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії". Статтями 17 та 19 цього Закону встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, як основна соціальна гарантія, встановлюється законами.
Отже, за конституційними нормами виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами колегія суддів приходить до висновку, що при визначенні розміру допомоги позивачеві застосуванню підлягають ст.12 Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а не постанова Кабінету Міністрів України № 341 від 04.04.11 р., яка істотно звужують обсяг встановлених законом прав.
Відповідно до статті 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Інші доводи апеляційної скарги не впливають на прийняте колегією суддів рішення.
Між тим, задовольняючи позовні вимоги за період 2010 року, судом першої інстанції порушено норми процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, виходячи з наступного.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлювався шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбчається з матеріалів справи у 2010 році поивачем отримана допомога до 5 травня в розмірах встановлених постановами уряду 04.10.2010 року (а.с.13), тобто саме з цієї дати права позивача слід вважати порушеними.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду, шестимісячний строк на звернення до суду з позовом та період за який позивач просить суд захистити його права, колегія суддів приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту з 27.12.2010 року.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
З матеріалів справи таких підстав не вбачається. Доказів поважності пропуску строку на звернення до суду з позовом позивачем не надано.
Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги щодо визнання незаконними дій відповідача та покладення на нього обовязку здійснити перерахунок та виплату доомоги до 5 травня за 2010 рік, у звязку з пропуском строку для звернення до суду, підлягають залишенню без розгляду.
Керуючись ст.99, 100, ст. 155, ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 4 ст. 198, 203, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації задовольнити частково.
Постанову Дергачівського районного суду Харківської області від 22.06.2011р. по справі№2010/2а-3644/11 скасувати в частині визнання протиправними дій Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області по відмові у перерахунку коштів до 5 травня за 2010 рік у відповідності до ч.2 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації Харківської області здійснити перерахунок та Харківському обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації провести відповідну виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 за 2010 рік як учаснику бойових дій, у відповідності до ч.2 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру, встановленого ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", з урахуванням фактично виплачених сум у 2010 році.
В цій частині прийняти ухвалу, якою позов ОСОБА_1 <Список ><Текст >до Управління праці та соціального захисту населення Дергачівської районної державної адміністрації, Харківського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Головного управління праці та соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації <3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >про зобовязання вчинити певні дії за період 2010 року - залишити без розгляду.
В іншій частині постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис) Кононенко З.О.
Судді (підпис)
(підпис) Бондар В.О. Донець Л.О. <Список >Кононенко З.О.