Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 вересня 2011 р. Справа № 2а-1670/1579/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючого судді Шевцової Н.В.,
суддів - Мінаєвої О.М. , Макаренко Я.М.
за участю секретаря судового засідання Антоненко Н.В.
представника позивача Жовковського М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду в м. Харкові адміністративну справу за апеляційними скаргами Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод" та Державної податкової інспекції у м. Полтаві на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2011р. по справі№2а-1670/1579/11
за позовом Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод"
до Державної податкової адміністрації в Полтавській області, Державної податкової інспекції у м. Полтаві
про скасування рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Закрите акціонерне товариство «Полтавський лікеро-горілчаний завод»(далі позивач, ЗАТ«Полтавський лікеро-горілчаний завод»звернувся до суду з позовом до Державної податкової адміністрації України у Полтавській області (далі відповідач, ДПА у Полтавській області), Державної податкової інспекції у м. Полтаві (далі відповідач, ДПІ у м. Полтаві), в якому просив:
- визнати протиправним акт перевірки,
- скасувати податкові рішення ДПІ у м.Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2010 №0010262306/0 та №0010252306/0.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2011р. адміністративний позов задоволено частково. Визнано протиправним та скасувано рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві № 0010252306/0 від 23 грудня 2010 року в частині визначення штрафних санкцій в сумі 4375 (чотири тисячі триста сімдесят пять) гривень 25 (двадцять пять) копійок. В частині визнання протиправним акту перевірки провадження у справі закрито. В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
В обгрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 6, 9, 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та ст.71 КАС України.
Відповідач, ДПІ у м. Полтаві також подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»та ст. 86,159 КАС України.
Державна податкова адміністрація у Полтавській області подала до суду заяву про приєднання до апеляційної скарги відповідача та заперечення на апеляційну скаргу позивача, в яких просила апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційних скарг, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, а апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що на підставі плану перевірок субєктів господарювання за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового обігу на грудень 2010 року, затвердженого головою ДПА у Полтавській області 30.11.2010 року, відповідно до направлень №№5170, 5171 від 06.12.2010 року державними податковими ревізорами-інспекторами ДПА у Полтавській області Ребро О.В. та Демянко А.А. в присутності особи, що здійснювала розрахунки, продавця ОСОБА_4 07.12.2010 проведено перевірку щодо дотримання позивачем порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці магазину, що знаходиться за адресою вул. Леніна, 36 у с. Яреськи Шишацького району Полтавської області, де позивач здійснює господарську діяльність.
У ході перевірки встановлено, що позивачем не забезпечено використання режиму попереднього програмування обліку та кількості товарів; не забезпечено зберігання останньої використаної Книги обліку розрахункових операцій. Також актом перевірки встановлено невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі кошів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (сума невідповідності склала 875,05 грн.); невиконання фіскальних звітних чеків за 19.02.2010, 12.03.2010, 07.04.2010, 17.04.2010, 27.05.2010, 18.06.2010, 13.07.2010, 07.09.2010, 23.11.2010, 29.11.2010 в Книзі обліку розрахункових операцій №112/160100523/2 від 27.01.2010 року; несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів в Книзі обліку розрахункових операцій №112/160411523/2 від 27.01.2010 на підставі фіскальних звітних чеків Z-звітів на загальну суму 2029,20 грн.
За результатами перевірки зафіксовано порушення вимог пунктів 6, 9, 11, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», пункту 7.2. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 та пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, про що складено відповідний акт №0793/16/01/23/32174761 від 07.12.2010 року.
На підставі вищезазначеного, 23.12.2010 ДПІ у м. Полтаві винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0010252306/0 на суму 8200,25 грн. та №0010262306/0 на суму 10 146,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з правомірності дій відповідача щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій відповідно до рішень №0010262306/0 від 23.12.2010 року та №0010252306/0 від 23.12.2010 року в частині застосування штрафних санкцій у сумі 3825 грн.
Колегія суддів погоджується з такими висновками суду з огляду на таке.
Відповідно до пункту 6 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.
За порушення вимог зазначеної норми до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) пунктом 3 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено застосовування фінансових санкцій у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (17,00 грн. х 20 = 340,00 грн.).
При розгляді справи у суді першої інстанції позивач визнав правомірність застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, за порушення вимог пункту 6 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Щодо правомірності застосованих до позивача штрафних фінансових санкцій за порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 3 400,00 грн. та за порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, в сумі 10 146,00 грн., колегія судді зазначає наступне.
Пунктом 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
У разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги) застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно з пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій або використанням Розрахункової книжки оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (даних розрахункової книжки). Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.
Абзацом третім статті 1 Указу Президента України №436/95 від 12.06.1995 року за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки встановлено відповідальність у формі штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (2 029,20 грн. х 5 = 10 146,00 грн.).
Статтею 5 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій та здійснення його ремонту або у разі тимчасового, але не більше 72 годин (7 робочих днів), відключення електроенергії проведення розрахункових операцій здійснюється з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки або із застосуванням належним чином зареєстрованого резервного реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 4.9. Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000, № 614, якщо на період виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) реєстратора розрахункових операцій або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через реєстратора розрахункових операцій суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також у відповідності до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу реєстратора розрахункових операцій з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою податку на додану вартість, після чого слід виконати Z-звіт. При потребі виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не виконано вимоги пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, несвоєчасно оприбутковано в Книзі обліку розрахункових операцій №112/160411523/2 від 27.01.2010 готівки на суму 2 029,20 грн. в 10 випадках, а також невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків у цих випадках.
Колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги позивача щодо неоприбуткування 19.02.2010 р., 12.03.2010р., 07.04.2010р., 17.04.2010р., 27.05.2010р., 18.06.2010р., 13.07.2010р., 07.09.2010р., 23.11.2010р., 29.11.2010р. суми доходу у розмірі 2 029,20 грн. у звязку з відсутністю енергопостачання, колегія суддів відхиляє з наступних підстав.
Пунктами 7.8. 7.10. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 встановлено, що у розділі 3 Книги обліку розрахункових операцій, зареєстрованої на реєстраторі розрахункових операцій, обліковуються розрахункові квитанції, використані під час відключення електроенергії або в період ремонту реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 9.7. вищевказаного Порядку, сума готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків до початку робочого дня, уноситься субєктом господарювання протягом робочого дня або перебуває на місці проведення розрахунків на момент виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій чи відключення електроенергії, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою "Службове внесення". Сума готівки, що вилучається субєктом господарювання протягом робочого дня з місця проведення розрахунків, записується у корінець розрахункової квитанції з поміткою "Службова видача".
Проте, позивачем доказів, які б підтверджували виконання ним вимог 7.8. 7.10., 9.7. Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614. надано не було.
За викладених обставин, колегія суддів вважає, що штрафні (фінансові) санкції за порушення позивачем вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 були застосовані відповідачем правомірно.
Щодо правомірності застосованих до позивача штрафних фінансових санкцій за рішенням ДПІ у м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2010 №0010252306/0 за порушення вимог пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 85,00 грн., колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції через реєстратори розрахункових операцій з використанням режиму попереднього програмування найменування, цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.
Пунктом 6 статті 17 зазначеного Закону встановлено відповідальність у вигляді застосування до субєкта підприємницької діяльності штрафних (фінансових) санкцій у розмірі п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (5 х 17,00 грн. = 85,00 грн.).
Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 встановлено, що касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити, зокрема найменування товару (послуги).
В розумінні розділу I вищезазначеного Положення, найменування товару (послуги) - слово, поєднання слів або слова та цифрового коду, які відображають споживчі ознаки товару (послуги) та однозначно ідентифікують товар чи послугу в документообігу субєкта господарювання.
З матеріалів справи вбачається, позивач в фіскальних чеках не вказує споживчі ознаки товару, що однозначно його ідентифікують.
Отже, суд дійшов вірного висновку про правомірність застосування штрафу до позивача за порушення пункту 11 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Задовольняючи позовні вимоги в частині неправомірності застосування до позивача штрафних фінансових санкцій за рішенням ДПІ у м. Полтаві про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 23.12.2010 №0010252306/0 за порушення вимог пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»в сумі 4 375,25 грн. суд першої інстанції виходив з того, що встановлена сума невідповідності готівкових коштів на місті проведення розрахунків у розмірі 875,05 грн. належить Яреськівському робітничому кооперативу Шишацької райспоживспілки.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів, що позивач здійснює господарську діяльність у магазині, що по вул. Леніна, 36 у с. Яреськи, Шишацького району Полтавської області.
ЗАТ «Полтавський лікеро-горілчаний завод»згідно до договору оренди б/н від 30.09.2010 орендує частину торгової зали площею 30 кв. м. магазину «Продукти»з площею торгової зали 82,8 м. кв., який належить Яреськівському робітничому кооперативу Шишацької райспоживспілки. Решта частина магазину використовується орендодавцем, який проводить торгівлю не підакцизними продовольчими товарами, побутовою хімією, канцтоварами, дитячими іграшками.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в торгівлі, громадського харчування та послуг»місце проведення розрахунків - місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних, чеків, жетонів тощо.
Згідно з п.4.5. Порядку реєстрації, пломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій, затвердженого наказом ДПА України від 01.12.2000 р. № 614, унесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків повинні реєструватись через РРО з використанням операцій "службове внесення" та "службова видача", якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.
Відповідно до положень пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
З матеріалів справи вбачається, сума у денному Х-звіті реєстратора розрахункових операцій складає 124,20 грн., а згідно опису наявних купюр та монет в касі проведення розрахунків 999,25 грн. (а.с. 72,75).
Опис наявних купюр та монет в касі був складений продавцем ОСОБА_4 власноручно. В цьому документі продавцем зазначено, що в касі підприємства на місці проведення розрахунків із споживачами знаходиться 999,25 грн.
Таким чином, продавцем підприємства було підтверджено, що зазначені кошти отримано за реалізовані підприємством товари та їх знаходження саме за місцем проведенні розрахунків.
За таких обставин, позивачем не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Статтею 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність (875,05 грн. х 5 = 4 375,25 грн.).
Отже, суд першої інстанції дійшов невірного висновку про неправомірність застосування до позивача штрафних санкції за порушення пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції, через порушення норм матеріального права підлягає частковому скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні в цій частині позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод" залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Полтаві задовольнити.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2011р. по справі№2а-1670/1579/11 в частині задоволення позову Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод" скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову Закритого акціонерного товариства "Полтавський лікеро-горілчаний завод"
до Державної податкової адміністрації в Полтавській області, Державної податкової інспекції у м. Полтавіпро визнання протиправним та скасування рішення Державної податкової інспекції у м. Полтаві № 0010252306/0 від 23 грудня 2010 року в частині визначення штрафних санкцій в сумі 4375, 25 грн. відмовити.
В іншій частині постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 12.04.2011р. по справі№2а-1670/1579/11 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя<підпис >Шевцова Н.В.
Судді<підпис >
<підпис >Мінаєва О.М. Макаренко Я.М. <Список ><Текст > Повний текст постанови виготовлений 26.09.2011 р.