Постанова № 21420946, 28.07.2011, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.07.2011
Номер справи
2а-2935/10/1870
Номер документу
21420946
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 липня 2011 р. Справа № 2а-2935/10/1870

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду

у складі: головуючого судді: Курило Л.В.

суддів: Рєзнікової С.С.

Калиновського В.А.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2010 р. по справі№2-а-2935/10/1870

за позовом Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка»

до Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області

про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Позивач,Казенне підприємство «Шосткінський казенний завод «Зірка», (далі КП «Шосткінський казенний завод «Зірка»), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області (далі Шосткінської МДПІ у Сумській області), в якому просив:

-скасувати податкове повідомлення-рішення Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області від 19.05.2006 р. № 000058233/0 в частині визначення відповідачем суми податкового зобовязання з податку на прибуток (основний платіж) у розмірі 66524 грн. і штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 13304,80 грн.;

-скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області від 19.05.2006 р. № 000057233/0.

В обґрунтування вимог адміністративного позову позивач посилався на неправомірність прийняття податковим органом у відношенні позивача оскаржених податкових повідомлень-ршень.

Позивач наполягав на законності і обгрунтованості своїх дій по формуванню валових витрат і обрахуванню дивідентів, а тому вважає, що прийняті податкові повідомлення-рішення Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області підлягають скасуванню.

Постановою Господарського суду Сумської області від 25.09.2006 року у задоволені позовних вимог Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка» відмовлено (а. с. 57-59).

Ухвалою Харківського апеляційного господарського суду від 21.11.2006 року апеляційну скаргу Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка» задоволено частково.

Постанову господарського суду Сумської області від 25.09.2006 р. по адміністртаивній справі № АС-10/313-06 в частині відмови в задоволені позовних вимог про визнання недійсним податкового повідомленнярішення від 19.05.2006 р. № 0000058233/0 про нарахування суми податкового зобовязання з податку на прибуток у розмірі 66524 грн. основного платежу, 13304,80 грн. штрафних (фінансових санкцій) скасовано та в цій частині прийнято нову ухвалу про задоволення позову (а. с. 95-99).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.01.2010 року касаційна скарга Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка» задоволена частково.

Постанова Господарського суду Сумської області від 25.09.2006 року та ухвала Харківського апеляційного господарського суду від 21.11.2006 року в оскаржуваній частині у даній справі скасовані і направлені у цій частині на новий судовий розгляд до суду першої інстанції (а. с. 131-135).

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.01.2010 року касаційна скарга Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області залишена без задоволеня (а. с. 163-164).

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2010 року адміністративний позов Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка» задоволено.

Скасовано податкове повідомлення-рішення Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області № 000057233/0 від 19.05.2006 р. про визначення Казенному підприємству «Шосткінський казенний завод «Зірка» податкового зобовязання з частини прибутку, що вилучається до бюджету в розмірі 396000 грн., з яких за основним платежем 264000 грн., штрафних санкцій 132000 грн.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволені позовних вимог позивача.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції, норм матеріального права, а саме, Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Позивач подав заперечення на апеляційну скаргу відповідача, в яких, наполягаючи на законності і обґрунтованості постанови суду першої інстанції, просить відмовити у задоволені апеляційної скарги відповідача, залишивши постанову суду першої інстанції без змін.

Сторони в судове засідання суду апеляційної інстанції не з"явилися, про дату, час та місце апеляційного перегляду справи повідомлені своєчасно та належним чином, просили справу слухати за їх відсутності.

За таких обставин суд апеляційної інстанції, у відповідності до ч. 1 ст. 197 КАС України, розглядає справу у порядку письмового провадження за наявними у справі доказами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що податковим органом проведено виїзну планову перевірку Казенного підприємства «Шосткінський казенний завод «Зірка» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2004 року по 31.12.2005 року,за результатами якої складено акт перевірки № 575/23- 3/14315351 від 12.05.2006 року (а. с. 12-20).

Відповідно до акту перевірки № 575/23- 3/14315351 від 12.05.2006 року, податковим органом зроблено висновок про порушення позивачем ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», пунктів 2, 3 Порядку і нормативів відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частини прибутку ( доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15.01.2005 року № 50, що призвело до заниження підприємством частини прибутку ( доходу), що сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року на суму 264000 грн. (а. с. 19).

На підставі зазначеного акту податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення № 000057233/0 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з частини прибутку господарських організацій, що вилучається до бюджету в розмірі 396000,00 грн., в тому числі за основним платежем - 264000,0 грн., штрафних(фінансових) санкцій - 132000,00 грн.

Визначаючи розмір такого прибутку, відповідач виходив лише з показників за січень-лютий 2005 року, застосувавши норматив 15 відсотків.

Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції помилково вважав, що при визначенні прибутку ( доходу) позивача за перший квартал 2005 року, податковий орган мав обраховувати його наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності в цьому періоді, тобто врахувати як прибутки в січні-лютому 2005 року, так і збитки в березні 2005 року.

Колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до акту від 12.05.2006 року № 575/23-3/14315351, перевіркою правильності визначення повноти нарахування та своєчасності сплати відрахувань частини прибутку (доходу) від обсягу чистого прибутку встановлено, що підприємством занижені дивіденди, що сплачуються казенними підприємствами до Державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року в сумі 264000 грн. (а. с. 15).

Поняття дивіденди, у відповідності до п. 1.9 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», визначено, як платіж, який здійснюється юридичною особою - емітентом корпоративних прав чи інвестиційних сертифікатів на користь власника таких корпоративних прав (інвестиційних сертифікатів) у звязку з розподілом частини прибутку такого емітента, розрахованого за правилами бухгалтерського обліку. До дивідендів прирівнюється також платіж, який здійснюється державним не корпоратизованим, казенним чи комунальним підприємством на користь відповідно держави або органу місцевого самоврядування у звязку з розподілом частини прибутку такого підприємства. При цьому наявність чи відсутність прибутку, розрахованого згідно з правилами податкового обліку, не може впливати на прийняття чи неприйняття рішення щодо нарахування дивідендів.

Відповідно до ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», встановлено, що господарські організації: державні, казенні підприємства та їх об'єднання і дочірні підприємства, а також акціонерні, холдингові компанії та інші суб'єкти господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірні підприємства сплачують до загального фонду Державного бюджету України частину прибутку (доходу).

Частина прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України за результатами фінансово-господарської діяльності 2004 року (крім результатів фінансово-господарської діяльності у 2004 році, з яких сплачено частину прибутку (доходу) відповідно достатті 72 Закону України "Про Державний бюджет України на 2004 рік"(Відомості Верховної Ради України, 2004 р., N 17 - 18, ст. 250) та наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Для акціонерних, холдингових компаній та інших суб'єктів господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніх підприємств зазначені відрахування провадяться з частини прибутку (доходу) відповідно до розміру державної частки (акцій, паїв) у їх статутних фондах.

Норматив і порядок відрахування частини прибутку (доходу), визначеної цією статтею, встановлюються Кабінетом Міністрів України з інформуванням Комітету Верховної Ради України з питань бюджету.

На виконання вимог вказаної статті, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 50 від 15.01.2005 року, якою затверджено Порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частин прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартально фінансово-господарської діяльності у 2005 році (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до п. 2 Порядку, відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році (крім частини прибутку (доходу) сплаченої відповідно до ст. 72 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік») та за результатами фінансово-господарської діяльності у січні-лютому 2005 року здійснюється державними, в тому числі казенними, підприємствами та їх обєднаннями і дочірніми підприємствами, акціонерними, холдинговими компаніями та іншими субєктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї) та їх дочірніми підприємствами у розмірі 15 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями і (стандартами) бухгалтерського обліку.

Пунктом 3 Порядку передбачено, що відрахування частини прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2005 році, починаючи з березня, здійснюється державними, у тому числі казенними, підприємствами та їх об'єднаннями і дочірніми підприємствами у розмірі 50 відсотків, а акціонерними, холдинговими компаніями та іншими суб'єктами господарювання, у статутному фонді яких державі належать частки (акції, паї), та їх дочірніми підприємствами - у розмірі 30 відсотків чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.

Таким чином, відповідно до Порядку відрахування частин прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 1 кварталі 2005 року здійснюється окремо за січень-лютий та березень 2005 року у звязку з різними нормативами відрахувань.

Як свідчать письмові докази, відповідно до довідки № 1319 про включення до ЄДРПОУ, Шосткінський казенний завод «Зірка» безпосередньо підпорядкований Міністерству промислової політики України (а. с. 30).

Відтак, колегія суддів вважає, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті Шосткінською МДПІ у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 50 від 15.01.2005 року, якою затверджено Порядок і нормативи відрахування господарськими організаціями до загального фонду Державного бюджету України частин прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності у 2004 році та щоквартально фінансово-господарської діяльності у 2005 році.

Посилання позивача про наявність протиріч між положенням постанови Кабінету Міністрів України № 50 від 15.01.2005 року та вимогами ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», колегія суддів не бере до уваги, враховуючи, що Постанову Кабінету Міністрів України № 50 від 15.01.2005 року прийнято на виконання вимог ст. 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», нею визначено порядок і нормативи відрахування частин прибутку (доходу) за результатами фінансово-господарської діяльності підприємств.

Вказана постанова Кабінету Міністрів України № 50 від 15.01.2005 року не скасована і є чинною (в редакції нормативно-правового акту на час виникнення правовідносин).

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку про правомірність висновків податкового органу про заниження частини прибутку (доходу), що сплачується до Державного бюджету за результатами фінансово-господарської діяльності підприємства позивача у січні-лютому 2005 року в сумі 264000 грн.

Суд першої інстанції безпідставно не врахував ці обставини, не надав їм належної оцінки.

Через неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального права, колегія суддів дійшла висновку про необхідність скасування рішення суду першої інстанції з прийняттям постанови про відмову у задоволенні позову в частині скасування податкового повідомлення-рішення Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області № 000057233/0 від 19.05.2006 р. про визначення Казенному підприємству «Шосткінський казенний завод «Зірка» податкового зобовязання з частини прибутку, що вилучається до бюджету в розмірі 396000 грн., в тому числі 264000 грн. - за основним платежем, 132000 грн. штрафні (фінансові) санкції.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Постанова суду першої інстанції від 21.12.2010 року не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому підлягає скасуванню з підстав, визначених п. 1, п. 3, п. 4, ч. 1 ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, п.п. 1,3,4 ч. 1 ст. 202, ч. 2 ст. 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Шосткінської міжрайонної державної податкової інспекції у Сумській області задовольнити.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 21.12.2010 р. по справі№2-а-2935/10/1870 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили через пять днів після направлення її копії особам,які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя<підпис >Курило Л.В.

Судді<підпис >

<підпис >Рєзнікова С.С. Калиновський В.А. <Список ><Текст > <повний текст ><Дата ><р. >