Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 серпня 2011 р. справа № 2а/0570/12582/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: <година >
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Галатіної О.О.
при секретаріМичак О.С.
за участю:
представника позивача - Валова С.І.
представника відповідача Платонової Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “ДИВО ”до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “ДИВО ” звернулося до суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту САТ ДПА у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій у розмірі 6800 грн. В обґрунтування позову позивач зазначив, що 30.05.2011 Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА у Донецькій області на підставі акту перевірки від 05.05.2011 № 298/403/20385781 було прийнято рішення № 051625-2011-32-128 про застосування до ТОВ “ДИВО ”фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6800 грн. Позивач не погоджується із вказаним рішення та посилається на п. 1.4 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Мінекономіки України від 24.07.2002 № 219 та ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, зазначає, що субєкти господарювання здійснюють діяльність у сфері ресторанного господарства після їх державної реєстрації в установленому законом порядку. Роздрібна торгівля алкогольними напоями і тютюновими виробами в закладах (підприємствах) ресторанного господарства здійснюється за наявності відповідної ліцензії. Позивач вказує, що РУ САТ ДПА у Донецькій області 21.03.2010 була видана ліцензія серія на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями. П. 1.5 вказаних правил передбачені типи закладів ресторанного господарства, до яких також відноситься закусочна. 104 травня 2002 року управління торгівлі та побутового обслуговування населення при Донецькій обласній адміністрації видано Свідоцтво про підтвердження відповідного типу закусочна ТОВ «ДИВО». Вважає, що висновки відповідача, про те, що підприємство позивача не відноситься до підприємств громадського харчування є необґрунтованими. Просить суд визнати незаконним та скасувати рішення № 051625-2011-32-128 від 30.05.2011 року про застосування штрафних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача підтримала доводи адміністративного позову, просила задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач не погодився із адміністративним позовом та надав письмові заперечення, де зазначив, що службовими особами Регіонального управління 05.05.2011 була проведена перевірка закусочної, яка належить позивачу на предмет дотримання вимог законодавства, яке регулює порядок здійснення роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами. Відповідач вказує, що відповідно до положень Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” контроль за дотриманням цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної Законами. Відповідно до Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10.02.2007 № 71 ліцензування роздрібної торгівлі алкогольним напоями та тютюновими виробами здійснюють регіональні управління Департаменту. Відповідач зазначає, при здійсненні перевірки встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування. Відповідач посилається на приписи Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затвердженого наказом Мінекономіки України від 24.07.2002 № 219. Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку. Відповідач також посилається на вимоги Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”яким чітко визначені вимоги до підприємств, що здійснюють продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці (ч. 6 ст. 15-3 Закону № 481). Відповідно до абзацу 9 частини 2 статті 17 Закону № 481 передбачена відповідальність за порушення вимог ст. 15-3 Закону, а саме 6800 грн., факт порушення підтверджується матеріалами перевірки. Вважає рішення контролюючого органу цілком законним, а тому просить суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Розгляд справи здійснювався із застосування звукозаписувального цифрового пристрою “Камертон”.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову та наданих заперечень, встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю “ДИВО” зареєстроване виконавчим комітетом Єнакієвської міської ради 28.04.1999 року та є юридичною особою. Відповідно до Ліцензії серія АГ № 542495 виданої Регіональним управлінням Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області, позивач має право на здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями, термін дії ліцензії з 21.03.2011 по 21.03.2012 року.
Відповідач регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Донецькій області, яке на підставі п.п. 1.1 Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженим наказом ДПА № 71 від 10.02.2007 року, є самостійним функціональним підрозділом з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.
Відповідно до покладених завдань Департамент САТ ДПА здійснює контроль:
за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів;
за відвантаженням спирту етилового підприємствамвиробникам продуктів органічного синтезу;
за виробництвом парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового;
за додержанням норм виходу спирту та його втрат при виробництві алкогольних напоїв;
за додержанням стандартів, технічних умов, рецептур, регламентів і технологічних інструкцій та інших нормативних документів щодо виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів;
за показниками спиртовимірювальних апаратів, за пломбуванням місць можливого доступу до спирту на брагоректифікаційних апаратах підприємстввиробників спирту та спиртовмісної продукції всіх форм власності;
за відвантаженням спирту та за наявністю спеціальних технічних пристроїв, які фіксують в електронному вигляді дані про обсяг відвантаженого спирту та використання денатуруючих домішок.
Статтею 11-1 Закону України № 509 ХІІ від 14.12.1990 року “Про державну податкову службу в Україні” встановлено підстави та порядок проведення органами державної податкової служби планових і позапланових виїзних перевірок своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
У відповідності до вимог вищевказаного Закону в.о. начальника Регіонального управління Департаменту САТ ДПА України у Донецькій області було видано направлення № 000277 від 05 травня 2011 року про проведення фактичної перевірки ТОВ «ДИВО» з 05.05.2011 по 14.05.2011 року.
05.05.2011 року посадовими особами Регіонального відділення Департаменту САТ ДПА у Донецькій області було проведено фактичну перевірку дотримання порядку здійснення оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами ТОВ “ДИВО”, за результатами якої складено акт від 05.05.2011 № 298/03/20385781, яким встановлено, зокрема, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування.
30.05.2011 відповідачем прийнято спірне рішення про застосування фінансових санкцій № № 051625-2011-32-128, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 6800 грн.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначені Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”.
Частиною 6 статті 15-3 цього Закону визначено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, суб'єктів господарювання з універсальним асортиментом товарів.
Абзацом 9 частини 2 статті 17 цього Законом України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачено, що у разі порушення субєктом господарювання вимог статті 15- 3 цього Закону застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 6800 гривень.
Основні вимоги до роздрібної торгівлі горілкою і лікеро-горілчаними виробами, вином виноградним та плодово-ягідним, коньяком, шампанським, вином ігристим (далі - алкогольні напої), спрямовані на забезпечення прав споживачів щодо належної якості товару і рівня торгівельного обслуговування визначені Правилами роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету міністрів України N 854 від 30 липня 1996 року (далі Правила роздрібної торгівлі алкогольними напоями).
Відповідно до пункту 2 цієї постанови, роздрібна торгівля алкогольними напоями є діяльністю з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування.
Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.
Відповідно до пункту 22 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки підприємствам громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.
Визначення терміну “підприємство громадського харчування” містилося в Правилах роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року. Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 309 від 09 жовтня 2006 року поняття “підприємство громадського харчування” було змінено на поняття “підприємство ресторанного господарства”.
Відповідно до пункту 1.3. цих правил, закладом ресторанного господарства є організаційно-структурна одиниця у сфері ресторанного господарства, яка здійснює виробничо-торговельну діяльність: виробляє і (або) доготовляє, продає і організовує споживання продукції власного виробництва і закупних товарів, може організовувати дозвілля споживачів.
Згідно пунктів 1.5., 1.6 цих Правил роботи закладів (підприємств) громадського харчування, затверджених Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України № 219 від 24 липня 2002 року заклади (підприємства) ресторанного господарства поділяються за типами: фабрики-кухні, фабрики-заготівельні, ресторани, бари, кафе, їдальні, закусочні, буфети, магазини кулінарних виробів, кафетерії, а ресторани та бари - також на класи (перший, вищий, люкс). Вибір типу закладу (підприємства) ресторанного господарства та класу ресторану або бару здійснюється суб'єктом господарської діяльності самостійно з урахуванням вимог законодавства України.
Суб'єкти господарської діяльності у сфері ресторанного господарства при облаштуванні закладу (підприємства) згідно з обраним типом (класом) повинні мати необхідні виробничі, торговельні та побутові приміщення, а також обладнання для приготування та продажу продукції. Вимоги, що пред'являються до виробничих, торговельних та побутових приміщень закладів (підприємств) ресторанного господарства, обладнання, інвентарю, переліку послуг, технологічних режимів виробництва продукції, встановлюються законодавством України.
Відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.
Як вбачається з поданих документів, у 2002 році позивач узгодив з органом місцевого самоврядування в особі управління торгівлі та побутового обслуговування населення Донецької облдержадміністрації тип підприємства громадського харчування, про що свідчить відповідне узгодження від 14.05.2001 року та свідоцтво про підтвердження відповідного типу «закусочна», видане на підставі Наказу Управління торгівлі та побутового обслуговування населення Донецької облдержадміністрації від 14 травня 2002 року № 330.
Таким чином, суд приходить до висновку, про наявність у позивача документів, що підтверджують узгодження позивачем відкриття закладу ресторанного господарства з органами місцевого самоврядування. З огляду на це, висновки відповідача, щодо позивач здійснює продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці підприємством, що не має статусу підприємства громадського харчування є необґрунтованими, а тому позовні вимоги про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій підлягають задоволенню.
У порядку ст. 94 КАС України присуджує до стягнення з Державного бюджету на користь позивача витрати по сплаті судового збору у розмірі - 3,40 грн.
Керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ДИВО» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів у Донецькій області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій задовольнити повністю.
Скасувати рішення про застосування фінансових санкцій № 051625-2011-32-128 від 30 травня 2011 року.
Стягнути на користь ТОВ «ДИВО» витрати по сплаті судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини у судовому засіданні 18 серпня 2011 року. Повний текст постанови складено 21 серпня 2011 року.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня виготовлення повного тексту постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
У разі відсутності в судовому засіданні сторони по справі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
< Список >
Суддя Галатіна О.О.