Єдиний державний реєстр судових рішень 12.01.2012< копія >
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 26 грудня 2011 р. Справа № 2а/0470/7240/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Тулянцевої І.В.
при секретарі Кичинській Т.А.
за участю:
представника позивача Панишко А.О.
представників відповідачаШпичак Ю.О., Скрипчук К.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс»про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 122856, 66 грн. та пені у розмірі 2248,46 грн., а всього 125105,12 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі позивач) звернулося до адміністративного суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 122856, 66 грн. та пені у розмірі 2248,46 грн., а всього 125105,12 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним: відповідач в порушення ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» від 21.03.91 N 875-XII (далі - Закон №875) не забезпечив працевлаштування інвалідів у кількості 6 осіб та не сплатив адміністративно-господарські санкції за нездійснення працевлаштування інвалідів у розмірі 122856, 66 грн. та пені у розмірі 2248,46 грн., а всього 125105,12 грн.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов із зазначених в ньому підстав.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив суд відмовити у задоволенні позову, пояснюючи, що, відповідно до ст.18 Закону №875 обовязок працевлаштування інвалідів покладено на центральний орган виконавчої влади, тобто обовязок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обовязком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.
Дослідивши письмові докази по справі, проаналізувавши чинне законодавство України, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що 10.03.2011 р. відповідач подав до Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів Форми № 10-ПІ за 2010 рік, згідно якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу становить 427 осіб, із них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність складає 11 осіб, а кількість інвалідів штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 ЗУ «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» становить 17 осіб (а.с. 4).
Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів складає 0 грн (а.с. 4).
Сума адміністративно-господарських санкцій відповідачем в добровільному порядку сплачена не була.
Відповідно до ч.8 ст. 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування, зокрема, інвалідів. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон №875.
Частиною 3 ст. 18 Закону № 875 передбачено, що підприємства, установи, організації зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 19 Закону № 875 для підприємств, установ, організацій установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів.
Згідно зі статтею 20 цього Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, які використовують найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 25 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю.
Згідно ч. 2 ст. 20 Закону № 875 порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені; пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Роботодавці зобовязані повідомляти територіальні відділення Фонду соціального захисту інвалідів про наявність вакансій щодо працевлаштування інвалідів шляхом подання статистичної звітності у формі N 10-ПІ поштова - річна «Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів».
Водночас, про наявність вакантних місць роботодавці щомісячно повідомляють центри зайнятості, направляючи звітність у формі N 3-ПН «Звіт про наявність вакансій», затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року N 420, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 21.12.2005 за N 1534/11814.
З оглянутих в судовому засіданні звітів про наявність вакансій за січень-вересень та грудень 2010 року (а.с. 26-36), судом встановлено, що записи в графі 15 «Окрема категорія громадян у рахунок броні, а також інваліди, пенсіонери, студенти та інші» зроблені відповідачем з порушенням Інструкції щодо заповнення форми звітності № 3ПН «Звіт про наявність вакансій», затверджену Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.12.2005 року № 40, зареєстровану в міністерстві юстиції України 21.12.2005 року за № 1534/11814. Так, відповідно до до п.3 зазначеної інструкції, графи 13-15 Звіту заповнюються, якщо до претендента на вакантне робоче місце (посаду) висуваються додаткові (особливі) вимоги. У графі 15 наводяться дані про можливість працевлаштування на вільне робоче місце (вакантну посаду) особи, що належить до окремої групи громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці. Наявність вільного робочого місця (вакантної посади) зазначається щодо кожної категорії громадян окремо. У разі працевлаштування інваліда, ця категорія працівників зазначається в Звіті під шифром «11».
Як вбачається зі звітів Форми 3-ПН про наявність вакансій, в них визначена не тільки інша кількість вакансій, що визначена в Звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік Форми № 10-ПІ, а також не вміщують необхідної інформації в графі 9-14 щодо спеціальності, кваліфікаційного рівня, додаткових навчань та характеристики особи, вакантної посади на яку може бути працевлаштований інвалід (а.с. 26-36).
Суд також звертає увагу на ту обставину, що відповідачем Звіти про наявність вакансій за жовтень і листопад 2010 року до Центрально-Міського центру зайнятості м.Кривого Рогу не подавались, що підтверджується відповіддю Криворізького міського центру зайнятості від 31.10.2011 року № 1959. Крім того, за повідомленням Центру зайнятості на підприємство направлялось 18 осіб з числа інвалідів для працевлаштування, однак, працевлаштовані вони не були.
За таких обставин, суд вважає, що відповідач не виконав обов»язок по створенню 6 робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році, тому повинен сплатити адміністративно-господарські санкції в сумі 122856,66 грн., та пеню в сумі 2248,46 грн.
Стосовно пояснень відповідача, що ним нібито приймались заходи для працевлаштування інвалідів на підприємстві і з цією метою ним надавались оголошення у засобах масової інформації, суд звертає увагу на ту обставину, що що відповідачем не наведено доказів створення робочих місць для працевлаштування інвалідів по нормативу у 6 осіб в 2010 році та виконання вимог ст. 18 Закону України № 875, щодо подання Державній службі зайнятості необхідної інформації для працевлаштування інвалідів, що являється підставою для застосування відносно відповідача адміністративно-господарських санкцій.
Відповідно до ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб»єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» про стягнення адміністративно-господарських санкцій у розмірі 122856, 66 грн. та пені у розмірі 2248,46 грн., а всього 125105,12 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Екоспецтранс» (юридична адреса: 50045, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Урожайна, буд. 1, МФО 306975, р/р 26008310159501 філія акціонерного банку «Південний» в м.Кривому Розі код ЄДРПОУ 33265283 ) на користь Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (49101, м.Дніпропетровськ, вул.. Чкалова, буд. 11, МФО 805012, ЕДРПОУ 25005978, р/р 31219230700026 отримувач Центрально-міський район м. Кривого Рогу Дніпропетровської області, банк отримувача ГУДКУ у Дніпропетровській області), адміністративно-гасподарські санкції та пеню у розмірі 125105 ( сто двадцять п»ять тисяч сто п»ять грн. 12 коп).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя <(підпис) >
< Список >
< Список >
< Список >І.В. Тулянцева
< Текст >