Постанова № 21407655, 27.10.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2011
Номер справи
2а-1020/10/0470
Номер документу
21407655
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

27.10.2011< копія >

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 08 червня 2011 р. Справа № 2а-1020/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіБарановського Р. А. <Текст > при секретаріБринзі О.В. за участю: представників позивача Яблонського В.О. та Ремез Ю.В. представників відповідача Крушельницької С.М., Денисенко Я.В., Обертович М.Г. < ПІБ Представників ><Текст > розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного акціонерного товариства "КБ "Дніпровське" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання недійсним акту, недійсними та скасувати податкові повідомлення-рішення ВСТАНОВИВ: Державне акціонерне товариство «КБ «Дніпровське» звернулося до суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання Акту від 02.12.2009р. №1967/08-02/1-14308411 «Про результати документальної невиїзної перевірки ДАТ КБ «Дніпровське» (код ЄДРПОУ 14308411) з питань своєчасності сплати до бюджету сум ПДВ по деклараціях: за листопад 2008 року, за січень 2009 р., за лютий 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за травень 2009 року, орендної плати за землю по деклараціях: за листопад 2008 року за січень - липень 2009 року, та акту перевірки від 27.02.09 №78-02/1-14308411, та податку на прибуток, нарахованого згідно уточнюючого розрахунку з податку на прибуток за 2008 рік» недійсним; скасування податкових повідомлень-рішень від 21.12.09 р. №0002068811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 4,15 грн., від 21.12.09 р. №000203881 1/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 30 693,10 грн., від 21.12.09 р. №0002028811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 22 746,79 грн., від 21.12.09 р. №0002018811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 882,09 грн., від 21.12.09 р. №0002048811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 13 001,13 грн., від 21.12.09 р. №0002058811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 11 263,75 грн., як такі що не відповідають нормам чинного законодавства України. Податкові повідомлення - рішення від 21.12.2009 р. №№ 0002018811/0, 0002028811/0 0002038811/0, 0002048811/0, 0002058811/0, 0002068811/0, були складені СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетров ську відповідно Акту № 1967/08-02/1-14308411 від 02.12.2009 р. «Про результати документальної невиїзної перевірки ДАТ КБ «Дніпровське» (код ЄДРПОУ 14308411) з питань своєчасності сплати до бюджету сум ПДВ по деклараціях: за листопад 2008 року, за січень 2009 р., за лютий 2009 року, за березень 2009 року, за квітень 2009 року, за травень 2009 року, орендної плати за землю по деклараціях: за листопад 2008 року за січень - липень 2009 року, та акту перевірки від 27.02.09 №78-02/1-14308411, та податку на прибуток, нарахованого згідно уточнюючого розрахунку з податку на прибуток за 2008 рік». Позивач, не погоджуючись із висновками Відповідача, викладеними в Акті та податковому повідомленні-рішенні, в межах апеляційного узгодження, відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., із змінами та доповненнями, та «Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями», затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України № 29 від 11.12.1996 р., із змінами та доповненнями, оскаржував податкове повідомлення-рішення до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську. В задоволенні скарги ДАТ КБ «Дніпровське» було відмовлено.

Позивач не згоден із висновками Відповідача, викладеними в Акті, податкових повідомленнях-рішеннях, та вважає, що Відповідач, при проведенні перевірки Позивача, при пустився численних порушень норм чинного законодавства України, внаслідок чого були порушені права та охоронювані законом інтереси Позивача.

Позивач вказує на те, що документальна невиїзна перевірка ДАТ КБ «Дніпровське» з питань своєчасності спла ти до бюджету податків на додану вартість, на прибуток та орендної плати на землю прово дилась без належного повідомлення посадових осіб позивача - голови правління та головно го бухгалтера, що є порушенням Порядку, натомість в Акті зазначено, що перевірка була проведена в присутності головного бухгалтера ДАТ КБ «Дніпровське», що не відповідає дійсності.

Позовні вимоги мотивовані тим, що за думкою ДАТ КБ «Дніпровське», процедура проведення перевірки та оформлення її результатів були здійснені з грубими порушеннями «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом ДПА України від 10.08.2005 р. №327.

Відповідач надав суду Письмові заперечення на адміністративний позов, в якому відмовився визнати позов та просив відмовити Державному акціонерному товариству «КБ «Дніпровське» в позовних вимогах.

У судове засідання зявились представники позивача, які надали пояснення аналогічні доводам, що викладені у позовній заяві та просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представники відповідача, що прибули у судове засідання, заперечували проти задоволення позовних вимог посилаючись на те, що рішення оскаржено прийнято у повній відповідності до діючого законодавства.

Заслухавши пояснення представників позивача та представників відповідача, дослідивши матеріали та наявні у справі докази, оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.

На підставі п.1 ст.11 Закону України від 04.12.90 №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» СДПІ ВПП проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності сплати до бюджету сум податку на додану вартість за листопад 2008 року, за січень-травень 2009 року, орендної плати за землю за листопад 2008 року, за січень липень 2009 року, та податку на прибуток. За результатами перевірки складено акт від 02.12.09 №1967/08-02/1-14308411.

ДАТ «КБ «Дніпровське» проведено документальну невиїзну перевірку з питань своєчасності сплати до бюджету сум податку на додану вартість за листопад 2008 року, за січень-травень 2009 року, орендної плати за землю за листопад 2008 року, за січень - липень 2009 року, та податку на прибуток.

При перевірці сплати підприємством орендної плати за землю виявлено порушення норм пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.17 Закону України від 03.07.92 №2535-ХІІ «Про плату за землю» у частині несвоєчасної сплати орендної плати за землю за листопад 2008 року по строку на 30.12.08 у сумі 23 244,19 грн., за січень-липень 2009 року у сумі 163 085,88 грн. Загальна сума узгодженого податкового зобов'язання із затримкою сплати до 30 календарних днів становить 130 011,30 грн., із затримкою сплати від 31 до 90 календарних днів становить 56 318,77 грн.

Відповідно до п.1.2 ст.1 Закону № 2181, податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону № 2181 визначено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону № 2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону для подання податкової декларації.

Згідно з пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону № 2181, податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює, зокрема, календарному місяцю, - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Пунктами 4.3 та 5.3 Інструкції про порядок ведення органами ДПС оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами ДПС України, затвердженої Наказом ДПА України від 18.07.05 №276 (зареєстровано в Мін'юсті України 02.08.05 за №843/11123), передбачено, що нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюється відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. У разі, якщо останній день граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, нарахування платежів в особових рахунках платників здійснюється у наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день.

Відповідно до п.4.2 Наказу №327 акт невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок складається у двох примірниках та підписується протягом 5-ти робочих днів з дня, наступного за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для суб'єктів малого підприємництва - протягом 3-х робочих днів, а для суб'єктів господарювання, які мають філії та перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10-ти робочих днів). Строк складання акта перевірки не зараховується до строку проведення перевірки з урахуванням його продовження, встановленого законом.

В свою чергу п. 2.6 розділу 2 акта перевірки зафіксовано, що ДАТ «КБ «Дніпровське» не має філій, відділень та інших відокремлених структурних підрозділів, які не є юридичними особами та консолідовано сплачують податок, отже, строки для проведення невиїзної документальної перевірки, встановлені п. 4.2 Наказу № 327, не розповсюджуються на порядок проведення перевірки відносно ДАТ «КБ «Дніпровське».

Згідно з п.4.3 Порядку №327 у разі проведення невиїзних документальних перевірок суб'єкта господарювання посадовими особами органу державної податкової служби підписання акта здійснюється у приміщенні органу державної податкової служби, куди посадові особи суб'єкта господарювання письмово запрошуються для підписання акта до закінчення строку, передбаченого у пункті 4.2 Порядку №327, але, як вже зазначалось, строки визначені п.4.2 Наказу №327 не розповсюджуються на проведення невиїзної документальної відносно ДАТ «КБ «Дніпровське».

16.11.2009р. о 12 годин 29 хвилин на факс ДАТ КБ «Дніпровське» (телефонний номер - 747-30-92) надійшов лист СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську від 13.11.2009 р. №35915/10/08-02/1-16 з запрошенням посадових осіб позивача на 11.00 16.11.2009р. для під писання акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності сплати податків до бюджету за 2008р. - 2009р. У зв'язку з несвоєчасним та неналежним повідомленням представник позивача прибув до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську 17.11.2009 р. та отримав не підписану та неоформлену належним чином чернетку акту, при цьому офіційного повідомлення позивача, шляхом направлення на його адресу вказаного листа поштою, здійснено не було.

Офіційного, належного та своєчасного повідомлен ня посадових осіб ДАТ КБ «Дніпровське» про необхідність прибуття до СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську для отримання оригіналу Акту здійснено не було.

Правова позиція позивача заснована на правових нормах пп. 1.7., 3.8. Ін струкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої по становою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22. та підтверджу ється позицією Вищого адміністративного суду України з цього питання, яка викладена у Листі ВАСУ від 17.03.2009 р. № 358/13/13-09. Відповідно до Листа ВАСУ у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та ви конання податкових зобов'язань, передбаченого пунктом 7.7. статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську для обґрунтування своєї правової пози ції посилається на п. 7.7. ст. 7 Закону, відповідно до якого податковий борг погашається по передньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. При цьому СДПІ по роботі з ВПП у м. Дніпропетровську здійснюється самостійне зарахування плате жів, спрямованих платником податку в рахунок погашення поточних податкових зобо в'язань, у рахунок сплати податкового боргу, що виник раніше. Такі дії податкового органу є безпідставними та незаконними, адже право визначати призначення платежу належить виключно платнику, який здійснює такий платіж. Саме тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відпові дних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Самостійне зарахування податковим органом сплачених плат ником податку сум у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бю джету, є неправомірним.

Акт перевірки не є тим рішенням суб'єкта владних повноважень, який би породжував певні правові наслідки, був спрямований на регулювання тих чи інших відносин і мав обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин, та, відповідно, міг бути предметом розгляду судами за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Частиною 1 статті 69 КАС України визначено: доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи; ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Як зазначено у частині 2 статті 71 КАС України: в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно з частиною 4 статті 71 КАС України, суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі; у разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що адміністративний позов Державного акціонерного товариства «КБ «Дніпровське» до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Дніпропетровську про визнання недійсним акту, недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень, підлягає частковому задоволенню.

Податкові повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002068811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 4,15 грн., від 21.12.09 р. №000203881 1/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 30 693,10 грн., від 21.12.09 р. №0002028811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 22 746,79 грн., від 21.12.09 р. №0002018811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 882,09 грн., від 21.12.09 р. №0002048811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 13 001,13 грн., від 21.12.09 р. №0002058811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 11 263,75 грн., є незаконними та підлягають скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 86, 159-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002068811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток у розмірі 4,15 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №000203881 1/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 30 693,10 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002028811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 22 746,79 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002018811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 882,09 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002048811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 13 001,13 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 21.12.09 р. №0002058811/0 про визначення штрафних санкцій за затримку строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 11 263,75 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови складено 13 червня 2011 року

Суддя <(підпис) >

< Список >

< Список >

< Список >Р.А. Барановський

< Текст >