26.09.2011
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 23 серпня 2011 р. Справа № 2а-13405/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бондар М.В.,
при секретарі Василенко К.Є.,
за участі:
представника позивача Земляного О.Ю.,
представника відповідача Феденко І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю „Веріса” до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська про скасування податкових повідомлень-рішень та першої податкової вимоги, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Веріса” (далі ТОВ „Веріса”, позивач) звернулось до адміністративного суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська (далі ДПІ у АНД районі, відповідач), в якій просить, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 23.12.2010 р. (а.с.115-116 т.1):
1.Скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у АНД районі №0000252304/0/24457/23-4 від 17.09.2010 року, яким ТОВ "Веріса" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за 2 квартал 2010 року у розмірі 1476907,00 грн.;
2.Скасувати податкове повідомлення-рішення ДПІ у АНД районі №0000242304/0/24459/23-4 від 17.09.2010 року, яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ "Веріса" з податку на додану вартість у розмірі 263,00 грн.;
3 Скасувати першу податкову вимогу ДПІ у АНД районі №1/1220 від 22.11.2010 року, якою повідомлено ТОВ "Веріса" про наявність суми податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями з податку на додану вартість у розмірі 259,91 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем в листопаді 2009 р. придбані 4 літаки, які відносяться до основних фондів 1 групи. Позивачем оплачена вартість літаків та отримано податкові накладні на суми сплаченого ПДВ. На підставі п.п.7.4.1, 7.4.5 п.7.4., п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону України „Про податок на додану вартість” від 03.04.1997 р. № 168/97-ВР (далі Закон №168) позивачем сформовано податковий кредит в листопаді 2009 р. на загальну суму 1477000,00 грн. ТОВ „Веріса” передало літаки в оренду та отримує орендні платежі, що підтверджує їх використання у власній господарській діяльності. Відповідачем безпідставно не визнано суму податкового кредиту ТОВ „Веріса” за листопад 2009 р., що призвело до зменшення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за 2 кв. 2010 року у розмірі 1476907,00 грн. Також позивач зазначив, що в грудні 2009 р. позивачем задекларовано податкове зобовязання з ПДВ в сумі 93,00 грн., яке погашено згідно п.п.7.7.1 п.7.1 ст.7 Закону №168 за рахунок наявного відємного значення попереднього періоду (листопаду 2009 р.). Також ДПІ в АНД районі виставлено першу податкову вимогу щодо неузгоджених податкових зобовязань, внаслідок чого перша податкова вимога повинна бути скасована. Представник позивача в судовому засіданні просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечувала, просила відмовити в його задоволенні. Представник відповідача зазначила, що позивач за юридично адресою (м. Дніпропетровськ, пр. Ім. газети „Правда”, 67) не знаходиться, через що перевірка позивача була проведена без відома та присутності посадових осіб позивача На підставі аналізу документів податкової звітності ДПІ в АНД районі зроблено висновок про практичну відсутність показників, повязаних з господарською діяльністю, спрямованою на отримання ТОВ „Веріса” доходу (прибутку), фактично у ТОВ „Веріса” відсутні трудові ресурси, виробниче обладнання, транспортне та торгівельне обладнання, сировина, матеріали для здійснення визначених виді діяльності.
Дослідивши письмові докази по справі та заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що 24.11.2009 р. між ЗАТ компанією „Приват Інтертрейдінг” (продавець) та ТОВ „Веріса” (покупець) укладено:
- договір №ВС-001/09 (а.с.40-43 т.1) купівлі-продажу літака Як-40 (заводський №9610647, дата випуску - 07.04.1976 р., бортовий номер UR-PIT) вартістю 690000,00 грн., в тому числі ПДВ 115000,00 грн., який було передано позивачу за актом приймання-передачі від 30.11.2009 р. (а.с.44 т.1).
- договір №ВС-002/09 (а.с.45-48 т.1) купівлі-продажу літака Як-40 (заводський №9711352, дата випуску - 12.03.1977 р., бортовий номер UR-BWF) вартістю 1356000,00 грн., в тому числі ПДВ 226000,00 грн., який було передано позивачу за актом приймання-передачі від 30.11.2009 р. (а.с.49 т.1).
- договір №ВС-003/09 (а.с.50-53 т.1) купівлі-продажу літака Як-40 (заводський №9530943, дата випуску - 24.09.1975 р., бортовий номер UR-BWЕ) вартістю 705000,00 грн., в тому числі ПДВ 117500,00 грн., який було передано позивачу за актом приймання-передачі від 30.11.2009 р. (а.с.54 т.1);
- договір №ВС-004/09 (а.с.55-58 т.1) купівлі-продажу літака Як-42д (заводський №4520423219102, дата випуску - 12.08.1992 р.) вартістю 6111000,00 грн., в тому числі ПДВ 1018500,00 грн., про передачу якого складено акт приймання-передачі від 30.11.2009 р. (а.с.59 т.1).
30.11.2009 р. ЗАТ компанією „Приват Інтертрейдінг” виписано ТОВ „Веріса” податкові накладні:
- №301118 на загальну суму 6111000 грн., в т.ч. ПДВ 1018500,00 грн. (а.с.60 т.1);
- №301119 на загальну суму 690000 грн., в т.ч. ПДВ 115000,00 грн. (а.с.61 т.1);
- №301120 на загальну суму 705000 грн., в т.ч. ПДВ 117500,00 грн. (а.с.62 т.1);
- №301121 на загальну суму 1356000 грн., в т.ч. ПДВ 226000,00 грн. (а.с.63 т.1).
25.12.2009 р. позивачем в повному обсязі оплачено вартість літаків на загальну суму 7385000,00 грн., в тому числі ПДВ 1477000,00 грн., згідно платіжних доручень №№197-200 (а.с.64 т.1).
Сума ПДВ в розмірі 1477000,00 грн. була включена ТОВ „Веріса” до складу податкового кредиту в декларації з ПДВ за 11 місяців 2009 року (а.с.21-22 т.1).
Державною авіаційною адміністрацією Міністерства транспорту та звязку України оформлено та видано ТОВ „Веріса” 15.12.2009 р. Реєстраційні посвідчення повітряного судна: - №РП 2997/6 на літак Як-40, заводський №9530943 (а.с.192 т.1);
- №РП 3233/2 на літак Як-40, заводський №9610647 (а.с.193 т.1);
- №РП 2998/5 на літак Як-40, заводський №9711352 (а.с.194 т.1).
За договором оренди від 25.11.2009 р. №АР-11/09 (а.с.89-91), ТОВ „Веріса”, з метою ведення господарської діяльності, передано ЗАТ компанії „Приват Інтертрейдінг” три літаки Як-40, бортові номери UR-BWF, UR-BWE, UR-PIT.
ДПІ у АНД районі проведено позапланову невиїзну перевірку ТОВ „Веріса” з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за 2 кв. 2010 року. За наслідками перевірки 16.09.2010 року відповідачем складено акт №2712/23-4/36096017 (а.с.7-18 т.1), в якому встановлено порушення позивачем п.п.7.4.4 п.7.4 ст.7 Закону №168 внаслідок завищення податкового кредиту на загальну суму 1481868,00 грн., в т.ч. листопад 2009 р. 1477000,00 грн., І кв.2010 р. 4571,00 грн., 2 кв.2010 р. 297,00 грн.; в порушення п.п.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168 занижено податкове зобовязання за грудень 2009 р. у сумі 93,00 грн., завищено суму бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобовязань з ПДВ наступних податкових періодів за 2 кв.2010 р. у розмірі 1476907,00 грн.
17.09.2010 р. на підставі акту перевірки ДПІ у АНД районі винесено податкові повідомлення-рішення:
- №0000252304/0/24457/23-4, яким ТОВ "Веріса" зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за 2 квартал 2010 року у розмірі 1476907,00 грн. (а.с.19 т.1);
- №0000242304/0/24459/23-4, яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ "Веріса" з податку на додану вартість у розмірі 263,00 грн., в тому числі за основним платежем 93,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 170,00 грн. (а.с.20 т.1).
22.11.2010 р. ДПІ у АНД районі виставлено першу податкову вимогу №1/1220 з визначеною сумою податкового боргу позивача з ПДВ у розмірі 259,91 грн.
Спірні правовідносини між сторонами врегульовані чинними на час їх виникнення Законом №168 та Законом України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” №2181 від 21.12.2000 р. (далі Закон № 2181).
Відповідно до пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону №168 сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При від'ємному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності - зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно пп. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону №168 якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду.
Як зазначено в пп.7.4.1 п.7.4 ст. 7 Закону №168 податковий кредит звітного періоду визначається виходячи із договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги), та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 6.1 статті 6 та статтею 8-1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій в необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті, з метою подальшого використання у виробництві та/або поставці товарів (послуг) для оподатковуваних операцій у межах господарської діяльності платника податку.
Право на нарахування податкового кредиту виникає незалежно від того, чи такі товари (послуги) та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
У відповідності до пп. 7.2.6 п. 7.2 ст. 7 Закону №168 податкова накладна видається платником податку, який поставляє товари (послуги), на вимогу їх отримувача, та є підставою для нарахування податкового кредиту.
На підставі пп. 7.5.1 п. 7.5 ст.7 Закону №168 датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата здійснення першої з подій:
- або дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) - в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;
- або дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг).
Згідно пп. 7.4.5. п.7.4 ст.7 Закону №168 не підлягають включенню до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у зв'язку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (іншими подібними документами згідно з підпунктом 7.2.6 цього пункту).
Відповідно до п.1.17 ст.1 Закону №168 основні фонди та нематеріальні активи, що підлягають амортизації, розуміються у значенні, визначеному Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 28.12.1994 р. №334/94-ВР (далі Закон №334).
Згідно п.п.8.2.1 п.8.2 ст.8 Закону №334 під терміном “основні фонди” слід розуміти матеріальні цінності, що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку протягом періоду, який перевищує 365 календарних днів з дати введення в експлуатацію таких матеріальних цінностей, та вартість яких перевищує 1000 гривень і поступово зменшується у звязку з фізичним або моральним зносом.
Матеріалами справи підтверджено, що три літаки Як-40, бортові номери: UR-PIT, UR-BWF та UR-BWЕ відносяться до основних фондів позивача, придбані ТОВ „Веріса” з метою використання у господарській діяльності позивача шляхом передачі в оренду та отримання орендних платежів. Позивачем в повному обсязі, згідно умов договорів купівлі-продажу, здійснено оплату вказаних повітряних суден, отримано належним чином оформлені податкові накладні №301119 на загальну суму 690000 грн., в т.ч. ПДВ 115000,00 грн. (а.с.61 т.1); №301120 на загальну суму 705000 грн., в т.ч. ПДВ 117500,00 грн. (а.с.62 т.1); №301121 на загальну суму 1356000 грн., в т.ч. ПДВ 226000,00 грн.
Таким чином, суд вважає, що податковий кредит ТОВ „Веріса” в декларації з ПДВ за листопад 2009 року у загальній сумі 458500,00 грн. (115000,00 грн. + 117500,00 грн. + 226000,00 грн.) сформовано у відповідності до п.п.7.4.1, 7.4.5 п.7.4, п.п.7.5.1 п.7.5 ст.7 Закону №168.
В судовому засіданні зясовано та підтверджено представником позивача, що придбаний позивачем літак Як-42д (заводський №4520423219102, дата випуску - 12.08.1992 р.) вартістю 6111000,00 грн., в тому числі ПДВ 1018500,00 грн., не має жодного реєстраційного документа, внаслідок чого не використовується в господарській діяльності позивача. Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ст.25 Повітряного кодексу України цивільні повітряні судна підлягають обовязковій реєстрації і можуть бути зареєстровані тільки в одній державі; цивільному повітряному судну, занесеному до державного реєстру повітряних суден України, видається реєстраційне посвідчення, що є фактом визнання його національної належності; цивільні повітряні судна підлягають перереєстрації у державному реєстрі цивільних повітряних суден України у разі зміни власника повітряного судна, а також в інших випадках, передбачених правилами реєстрації цивільних повітряних суден України.
Відповідно до пп. 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону №168 якщо платник податку придбаває (виготовляє) матеріальні та нематеріальні активи (послуги), які не призначаються для їх використання в господарській діяльності такого платника, то сума податку, сплаченого у зв'язку з таким придбанням (виготовленням), не включається до складу податкового кредиту.
З огляду на зазначене, суд погоджується з позицією відповідача про безпідставне віднесення позивачем до складу податкового кредиту в декларації з ПДВ за листопад 2009 р. ПДВ у сумі 1018500,00 грн. внаслідок придбання матеріального активу, який не призначається для використання в господарській діяльності ТОВ „Веріса”, що призвело до завищення суми бюджетного відшкодування з ПДВ за 2 кв. 2010 року на суму 1018500,00 грн.
Таким чином, частково підтвердились доводи позивача, внаслідок чого податкове повідомлення-рішення ДПІ у АНД районі №0000252304/0/24457/23-4 від 17.09.2010 року підлягає визнанню протиправним та скасуванню в частині зменшення ТОВ „Веріса” суми бюджетного відшкодування з ПДВ за 2 кв.2010 р. у розмірі 458407,00 грн.
В податковій декларації з ПДВ за грудень 2009 р. (а.с.24-25 т.1) позивачем задекларовано суму податкових зобовязань у розмірі 93,00 грн., яка була погашена згідно п.п.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168 за рахунок наявності відємного значення попереднього періоду, яке з урахуванням вищезазначених висновків суду, складає 458500,00 грн. (1477000,00 грн. - 1018500,00 грн.).
Отже, позивачем правомірно погашено суму податкового зобовязання у розмірі 93,00 грн. за рахунок наявного відємного значення.
На підставі ст.17 Закону №2181 штрафні санкції накладаються на платника податків за порушення податкового законодавства.
Таким чином, податкове повідомлення-рішення ДПІ у АНД районі №0000242304/0/24459/23-4 від 17.09.2010 року, яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ "Веріса" з ПДВ в загальному розмірі 263,00 грн., в тому числі за основним платежем 93,00 грн., та за штрафними (фінансовими) санкціями 170,00 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до п.п.6.2.1 п.6.2 ст.6 Закону №2181 у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
22.11.2010 р. ДПІ у АНД районі виставлено першу податкову вимогу №1/1220 з визначеною сумою податкового боргу позивача з ПДВ у розмірі 259,91 грн.(а.с.117 т.1).
Враховуючи встановлені в судовому засіданні факти протиправності податкового повідомлення-рішення 0000242304/0/24459/23-4 від 17.09.2010 року, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про скасування першої податкової вимоги №1/1220 від 22.11.2010 року.
Позивачем в позовній заяві заявлено клопотання про стягнення з Державного бюджету на користь ТОВ „Веріса” судового збору в розмірі 3,40 грн.
Відповідно до ч.3 ст.94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Оскільки позов підлягає частковому задоволенню, суд вважає за можливе стягнути з Державного бюджету на користь позивача понесені судові витрати у вигляді судового збору в сумі 1,70 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська №0000252304/0/24457/23-4 від 17.09.2010 року в частині зменшення Товариству з обмеженою відповідальністю „Веріса” суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за 2 квартал 2010 року у розмірі 458407 (чотириста пятдесят вісім тисяч чотириста сім) гривень 00 копійок.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська №0000242304/0/24459/23-4 від 17.09.2010 року про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю „Веріса” податкового зобов'язання з податку на додану вартість у сумі 263 (двісті шістдесят три) гривні 00 копійок.
Визнати протиправною та скасувати першу податкову вимогу Державної податкової інспекції у Амур-Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська №1/1220 від 22.11.2010 року, якою повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю „Веріса” про наявність суми податкового боргу за узгодженими податковими зобовязаннями з податку на додану вартість у розмірі 259 (двісті пятдесят девять) гривень 91 копійка.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю „Веріса” судовий збір у сумі 1 (одна) гривня 70 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, визначені с. 186 КАС України та набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України.
Постанова в повному обсязі виготовлена 29 серпня 2011 року.
.
Суддя
< Список >
< Список >
< Список > М.В. Бондар < Текст >