ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
м. Сімферополь
26 січня 2012 р. (11:46) Справа №2а-15969/11/0170/2 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В., при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Обслуговуючого кооперативу "Агрокапітал"
до Сакської районної державної адміністрації АР Крим
про спонукання до виконання певних дій
за участю представників:
від позивачів ОСОБА_1 пред-к, дов. від 16.01.2012 р.
від відповідача ОСОБА_2 пред-к,дов. № 01.1.-26/14 від 12.01.2012 р.
Суть спору: Обслуговуючий кооператив «Агрокапітал» (далі позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом , в якому просив зобовязати Сакську районну державну адміністрацію (далі відповідач) дати дозвіл на складання проекту землеустрою. Вимоги мотивовані тим,що відповідач в безпідставно відмовив в наданні дозволу на складання землеустрою по відведенню земельної ділянки, на який знаходиться орендований ним обєкт водного фонду.
У судовому засіданні , яке відбулось 26.01.2012 р., представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, визначених у позовній заяві, представником відповідача надані заперечення на позов, в яких зазначено ,що звернення позивача розглянуто та йому надана відповідь з дотриманням вимог чинного законодавства.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників сторін , суд
ВСТАНОВИВ:
Між позивачем та Сакською районною радою 21.05.2008 р. був укладений договір оренди поверхового водного обєкту (частини озера Донузлав, площею 30 га) строком на 49 років.
Позивач, діючи відповідно до вимог чинного законодавства, звернулись до відповідача з заявою про надання дозвілу на складення проекту землеустрію по відведенню у довгострокову оренду земельної ділянки площею 120 га для влаштування та уходу за прибережною захисною смугою поверхового водного обєкту (частини озера Донузлав, площею 30 га), орендованого на підставі договору , укладеного 21.05.2008 р. з Сакською районною радою .
На адресу позивача був надісланий лист №011-34/1528 від 05.08.2011 р. , яким він був повідомлений про можливість вирішення питання щодо надання в оренду земельної ділянки площею 120 га для влаштування та уходу за прибережною захисною смугою поверхового водного обєкту (частини озера Донузлав, площею 30 га) за результатами проведення аукціону відповідно до ст. 21 ЗК України. Вказана відповідь підписана першим заступником голови Сакської районної державної адміністрації Золкіним С.С.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які він повинен дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта., встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії) : 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Ст.19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти на підстава, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.
Серед передбачених ст. 17 Земельного кодексу України ( далі ЗК України) повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин є розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом( ст. 116 ЗК України).
Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений у ст. 123 ЗК України, відповідно до якої надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом її відведення, звертається з клопотанням про вибір місця розташування земельної ділянки до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації. До клопотання додаються матеріали, передбачені частиною п'ятою статті 151 цього Кодексу. Вибір місця розташування земельної ділянки та надання дозволу і вимог на розроблення проекту її відведення здійснюються у порядку, встановленому статтею 151 цього Кодексу. Умови і строки розроблення проектів відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розробку проекту відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України. Розроблений проект відведення земельної ділянки погоджується з територіальним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, а також з відповідним територіальним органом виконавчої влади з питань лісового або водного господарства (у разі вилучення (викупу), надання, зміни цільового призначення земельних ділянок лісогосподарського призначення чи водного фонду). Погоджений проект відведення земельної ділянки після одержання позитивного висновку державної землевпорядної експертизи у випадках, передбачених законом, подається разом з клопотанням про надання земельної ділянки до відповідної державної адміністрації, Ради міністрів Автономної Республіки Крим або сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, які розглядають його в місячний строк і в межах своїх повноважень, визначених цим Кодексом, приймають рішення про надання земельної ділянки у користування.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, які є місцевими органами виконавчої влади і входять до системи органів виконавчої влади, в межах своїх повноважень здійснюють виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізують повноваження, делеговані їм відповідними радами.
У ст.6 Закону визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Як зазначено вище, позивачем залучена до матеріалів справи копія листа за підписом першого заступника голови Сакської районної державної адміністрації , яким повідомлено про нібито здійсненний розгляд заяви позивача.
Суд, вивчивши зазначений документ , прийшов до висновку, що відповідачем в порядку, передбаченому чинним законодавством, зокрема, Законом України «Про місцеві державні адміністрації» , не розглянуто питання щодо розгляду клопотання позивача щодо надання згоди на складання проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки .
За таких обставин, керуючись встановленим у ст. 7 КАС України принципом верховенства права , згідно з яким людина , її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави , суд вважає, що права позивача підлягають захисту шляхом спонукання відповідача розглянути його заяву в порядку, передбаченому чинним законодавством для прийняття законного рішення по неї.
Під час судового засідання, яке відбулось 26.01.2012 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 31.01.2012 р.
Керуючись ст.ст. 160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити .
2. Зобовязати Сакську районну державну адміністрацію в порядку , передбаченому чинним законодавством, розглянути клопотання Обслуговуючого кооперативу «Агрокапітал» ( с. Суворовське, вул. Російська 20, код ЄДРПОУ35483748) про видачу дозволу на складання проекту землеустрою по відведенню в довгострокову оренду строком на 49 років земельну ділянку загальною площею 120 га для устрою та уходу за прибережною захисною смугою поверхового водного обєкту частки озера Донузлав.
3. Стягнути з Державного бюджету на користь Обслуговуючого кооперативу «Агрокапітал» ( с.Суворовське, вул. Російська 20, код ЄДРПОУ35483748) судовий збір у розмірі 28,23 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.