Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 2-1233/11/0121
Справа № 2-1233/2011
2/0121/98/2012
.
РІШЕННЯ
Іменем України
07 лютого 2012 року Феодосійський міський суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Блейз І.Г.
при секретарі Копосової Н.І.
за участю прокурора Панової А.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Феодосія цивільну справу за позовом прокурора м. Феодосія в інтересах держави в особі Феодосійської міської ради до ОСОБА_1 про зміну умов договору оренди землі, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся із відповідним позовом, мотивуючи свої вимоги тим, що згідно статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Отже органи місцевого самоврядування контролюючі дотримання учасниками земельних правовідносин норм земельного законодавства, реалізують повноваження держави у даній галузі. Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України право розпорядження землями комунальної власності належить сільським, селищним і міським радам, і порушення норм земельного законодавства може призвести до порушення як прав та інтересів місцевої територіальної громади, так і держави в цілому. Рішенням 20 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 15.06.2007 року № 897 громадянину України ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею- 0,6622 га, яка розташована за адресою:АДРЕСА_1, зона «Ближні Комиши»оціночний район № 94, кадастровий номер 0111600000010150686, для комерційного використання, про що укладено відповідний договір оренди землі (далі Договір) від 08.10.2007 року реєстраційний номер 040701900243 строком до 15.06.2012 року. Відповідно до пункту 5 цього Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору оренди землі складала 1870417,81 гривень. Орендна плата згідно з пункту 9 Договору мала вноситися орендарем в грошовій формі у розмірі 74816,71 гривень за рік, що складало 4 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Пунктом 4.2 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія»затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Феодосії, у відповідності зі статтею 18 Закону України «Про оцінку земель», з урахуванням даних економічної оцінки земель, розроблену з метою економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно- правових угод, передбачених законодавством України, визначення розмірів земельного податку та є вихідною базою для здійснення операцій з землею, відповідно до якої встановлено розмір земельного податку. Відповідно до «технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії»затвердженої рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698, згідно якої з 01.01.2009 року замість «зон»застосовуються «економіко- планувальні зони». Пунктом 4.1 даного рішення вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства. Рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 28.11.2008 року № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю»встановлено розмір річної орендної плати згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки. Згідно зі статтею 18 Закону України «Про плату за землю» платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд нарахованого податку допускається не більш як за два попередні роки. Умовами договорів оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції і в інших випадках, передбачених законом». Що і було передбачено усіма договорами оренди земельних ділянок. Рішенням 46 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 27.01.2006 року № 2633 «Про застосування нової форми договору оренди землі»було рекомендовано застосовувати типову форму договору, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі», зі змінами та доповненнями відповідно до чинного законодавства. Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»всі вищезазначені рішення Феодосійської міської ради були опубліковані в місцевих засобах масової інформації, тим самим були доведені до відома орендаря. Керуючись статтею 188 Господарського кодексу України, листом від 29.01.2010 року № 02-30-26 Феодосійською міською радою відповідачу надіслана додаткова угода від 05.11.2009 року до договору оренди від 08.10.2007 року № 040701900243, відповідно до якої позивач запропонував відповідачу пункти спірної додаткової угоди викласти у запропонованій редакції. Повідомленням про вручення поштового відправлення від 29.01.2010 року підтверджується факт отримання відповідачами 04.02.2010 року зазначеного листа. Однак ніяких дій з боку відповідачів для укладання додаткової угоди прийнято не було. Таким чином, відповідачі відмовляються виконувати свої зобов'язання за Договором в частині перегляду розміру орендної плати за землю, що підлягає сплаті до бюджету міста. Частиною 1 статті 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»встановлено, що акти органів місцевого самоврядування прийняті в межах власної компетенції, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями, посадовцями, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території. Місцеві органи виконавчої влади, підприємства, установи і організації, а також громадяни несуть встановлену законом відповідальність перед органами місцевого самоврядування за заподіяні місцевому самоврядуванню збитки їх діями або бездіяльністю, а також в результаті невиконання рішень органів і посадових осіб місцевого самоврядування. Пунктами 3, 4 статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що цивільні права і обовязки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства, цивільні права і обовязки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування. Відповідно до статті 189 Господарського кодексу України, ст. 632 Цивільного кодексу України ціна є істотною умовою договору, у випадках, встановлених законом застосовуються ціни, які встановлюються або регулюються уповноваженим органом державної влади або органом місцевого самоврядування. Частиною 4 статті 188 Господарського кодексу України встановлено, що у випадку, якщо сторони не досягли згоди щодо зміни договору, зацікавлена сторона має право передати спір на розгляд суду. Статтею 20 Господарського кодексу України передбачено, що права та законні інтереси субєктів господарювання захищаються, в тому числі, шляхом зміни господарських правовідносин.
Прокурор у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник Феодосійської міської ради у судовому засіданні позовні вимоги також підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач у судове засідання не зявився, про причини неявки не повідомив, сповіщений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав, викладених у позовній заяві.
Суд, заслухавши прокурора, представника позивача, представника відповідача, дійшов до наступного.
Згідно статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства. Отже органи місцевого самоврядування контролюючі дотримання учасниками земельних правовідносин норм земельного законодавства, реалізують повноваження держави у даній галузі.
Відповідно до пункту 12 Перехідних положень Земельного кодексу України право розпорядження землями комунальної власності належить сільським, селищним і міським радам, і порушення норм земельного законодавства може призвести до порушення як прав та інтересів місцевої територіальної громади, так і держави в цілому.
Рішенням 20 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 15.06.2007 року № 897 громадянину України ОСОБА_1 надано в оренду земельну ділянку площею- 0,6622 га, яка розташована за адресою:АДРЕСА_1, зона «Ближні Комиши»оціночний район № 94, кадастровий номер 0111600000010150686, для комерційного використання, про що укладено відповідний договір оренди землі (далі Договір) від 08.10.2007 року реєстраційний номер 040701900243 строком до 15.06.2012 року (а.с.5-7)
Відповідно до пункту 5 цього Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на момент укладання договору оренди землі складала 1870417,81 гривень. Орендна плата згідно з пункту 9 Договору мала вноситися орендарем в грошовій формі у розмірі 74816,71 гривень за рік, що складало 4 відсотка від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Пунктом 4.2 рішення 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Феодосія»затверджено нову нормативну грошову оцінку земель міста Феодосії, у відповідності зі статтею 18 Закону України «Про оцінку земель», з урахуванням даних економічної оцінки земель, розроблену з метою економічного регулювання земельних відносин при укладанні цивільно- правових угод, передбачених законодавством України, визначення розмірів земельного податку та є вихідною базою для здійснення операцій з землею, відповідно до якої встановлено розмір земельного податку. Відповідно до «технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Феодосії»затвердженої рішенням 37 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 29.08.2008 року № 1698, згідно якої з 01.01.2009 року замість «зон»застосовуються «економіко- планувальні зони». Пунктом 4.1 даного рішення вказано на необхідність укладання додаткових угод до договорів оренди землі, з метою приведення їх у відповідність до чинного законодавства (а.с.14)
Рішенням 41 сесії 5 скликання Феодосійської міської ради від 28.11.2008 року № 1842 «Про введення ставок орендної плати за землю»встановлено розмір річної орендної плати згідно з Українським класифікатором цільового використання землі - для інших видів використання що дорівнює 3 відсоткам нормативної грошової оцінки (а.с.15)
Згідно зі статтею 18 Закону України «Про плату за землю» платники, яких своєчасно не було залучено до сплати земельного податку, сплачують податок не більш як за два попередні роки. Перегляд нарахованого податку допускається не більш як за два попередні роки.
Умовами договорів оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції і в інших випадках, передбачених законом». Що і було передбачено усіма договорами оренди земельних ділянок.
Рішенням 46 сесії 4 скликання Феодосійської міської ради від 27.01.2006 року № 2633 «Про застосування нової форми договору оренди землі»було рекомендовано застосовувати типову форму договору, затверджену постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі», зі змінами та доповненнями відповідно до чинного законодавства.
Відповідно до норм Закону України «Про основи державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»всі вищезазначені рішення Феодосійської міської ради були опубліковані в місцевих засобах масової інформації, тим самим були доведені до відома орендаря.
Відповідачу було надіслано повідомлення про необхідність укласти додаткову угоду (а.с.9-10)
Згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»у звязку з прийнятям Податкового кодексу України від 02.12.2010, внесені зміни в частину другу ст.21 Закону України «Про оренду землі», яка набула наступного змісту: «Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності), які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Пунктом 4 ст. 288 Податкового кодексу України визначено, що розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди між орендодавцем (власником)і орендарем. Також, пункт 5.1 ст.288 Податкового кодексу України визначає, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку. Пунктом 13 договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати переглядається щорічно у випадку: «зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, унаслідок інфляції і в інших випадках, передбачених законом. Оскільки змінилась грошова оцінка земель міста, то пропорційно змінився і розмір земельного податку, що згідно статті 274 Податкового кодексу України складає 1% від грошової оцінки землі. Отже, настали умови, передбачені договором, для перегляду орендної плати, яка, в свою чергу, дорівнює трикратному розміру земельного податку.
У відповідності до вимог ст. 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, а саме зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
Оскільки питання щодо орендної плати та нормативно-грошової оцінки земель регулюються на державному рівні, позовні вимоги щодо внесення відповідних змін у договір оренди є такими, що підлягають задоволенню.
Суд не вбачає правових підстав для задоволення позовних вимог про доповненні договору пунктом 48, оскільки він суперечить Закону України «Про оренду землі».
Таким чином, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України, суд здійснює розподіл судових витрат.
Повний текст рішення складено 10 лютого 2012 року.
Керуючись ст. ст. 213-215 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Змінити договір оренди землі від 06 серпня 2007 року, укладений між Феодосійською міською радою та ОСОБА_1, зареєстрований у Феодосійському міському відділі Кримської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України», запис №040701900243 від 08 жовтня 2007 року, виклавши пункти у наступній редакції:
П. 1 слова „зона «Ближні комиші»оціночний район №94” читати: „ з 01.01.2009 економіко-планувальна зона №28”.
П.5 читати у наступній редакції : нормативна грошова оцінка земельних ділянок становить з 01.01.2009 року 4494489,13 грн.
П. 9 читати у наступній редакції: „ Орендна плата за земельну ділянку державної або комунальної власності здійснюється у грошовій формі із зазначенням 3 відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки та розміром 134834, 67 грн (сто тридцять чотири тисячі вісімсот тридцять чотири гривні 67 коп) за рік ”
П.11 читати у наступній редакції: «Орендна плата сплачується рівними частками до 15 серпня і 15 листопада на рахунок місцевого бюджету з коду бюджетної класифікації «Орендна плата з юридичних (фізичних осіб»
П. 36 читати у наступній редакції: „ Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін шляхом укладання додаткових угод, які являються невідємною частиною основного договору. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується у судовому порядку. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду ”
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 107, 30 грн (реквізити для перерахування: отримувач коштів державний бюджет м. Феодосія, 22030001, код одержувача (код за ЄДРПОУ) 37986011, банк одержувача: Головне управління Державної казначейської служби України в АРК, м. Сімферополь, код банку одержувача (МФО) 824026, рахунок отримувача 31216206700024, Феодосійський міський суд, код ЄДРПОУ суду 02897135)
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим м. Феодосія через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя (підпис) І.Г.Блейз
Копія вірна суддя секретар