Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
16.09.2008 р. № 9/198
13:10
За позовомПриватного підприємства «Ньютех»
доДержавної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва
про визнання недійсними податкові повідомлення-рішення № 0013821504/0 від 24.05.2007 р. та № 0013831504/0 від 24.05.2007 р. Суддя: Кротюк О.В. Секретар судового засідання: Таран Т.К.
Представники:
Від позивачаНе прибув
Від відповідачаМокрицька К.В. (довіреність № 79 від 31.05.2007 р.) Обставини справи: Позивач Приватне підприємство «Ньютех»звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва з вимогами визнати недійсними податкові повідомлення-рішення № 0013821504/0 від 24052007 р. та № 0013831504/0 від 24.05.2007 р. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем безпідставно та в порушення положень Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»винесено оскаржувані рішення, якими застосовано штраф, оскільки позивачем вчасно сплачено суму узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість.
Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, мотивуючи тим, що оскаржувані рішення прийняті в межах повноважень, у порядку та спосіб, встановлених Законом України «Про державну податкову службу в Україні»та Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», оскільки позивачем прострочено сплату узгодженого податкового зобовязання.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
встановив:
12.09.2006 р. позивачем Приватним підприємством «Ньютех»подано до Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2006 р., якою визначено суму ПДВ, що підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду, у розмірі 893,00 грн., про що свідчить реєстраційна відмітка на першому аркуші декларації.
12.09.2008 р. Приватним підприємством «Ньютех»згідно декларації з податку на додану вартість за серпень 2006 р. сплачено 893,00 грн., про що свідчить платіжне доручення № 98 від 12.09.2006 р. (оригінал знаходиться в матеріалах справи).
Актом Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва про результати перевірки дотримання платіжної дисципліни № 5376/15-2-33885384 від 24.05.2007 р. встановлено, що Приватним підприємством «Ньютех»в порушення п. 5.3.1. ст. 5.3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»до установи банку платіжні доручення подано з затримкою оплати узгодженої суми податкового зобовязання на перерахування ПДВ.
Податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва № 0013831504/0 від 24.05.2007 р. (Форма «Ш») визначено штрафні санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, передбаченого п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку 32 календарних днів граничного строку в розмірі 319,40 грн., Приватне підприємство «Ньютех»зобовязано сплатити штраф у розмірі 20 % у розмірі 63,88 грн.
Податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва № 0013821504/0 від 24.05.2007 р. (Форма «Ш») визначено штрафні санкції за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, передбаченого п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»та на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»за затримку 3, 4, 12, 14, 17 календарних днів граничного строку в розмірі 5655,12 грн.. Приватне підприємство «Ньютех»зобовязано сплатити штраф у розмірі 10 % у розмірі 565,51 грн.
Аналізуючи викладені вище обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі з урахуванням наступного.
Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»від 21 грудня 2000 року N 2181-III є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Відповідно до п.п. 4.1.1. п. 4.1. ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Положеннями п.п. 4.1.2. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначено: прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом.
П.п. 4.1.4. п. 4.1 ст. 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено: податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:
а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.
Пунктом 5.1. ст.5 1. Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»встановлено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
П.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
П.п. 5.3.3. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»також встановлено, що якщо останній день зазначених у цьому пункті строків припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем кожного з таких строків вважається наступний за вихідним або святковим робочий операційний (банківський) день.
Закон України «Про податок на додану вартість»від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР визначає платників податку на додану вартість, об'єкти, базу та ставки оподаткування, перелік неоподатковуваних та звільнених від оподаткування операцій, особливості оподаткування експортних та імпортних операцій, поняття податкової накладної, порядок обліку, звітування та внесення податку до бюджету.
Положеннями пункту 7.8. Закону України «Про податок на додану вартість»визначено, що податковим періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Законом, календарний квартал.
Відповідно до положень статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.
Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків.
У разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:
при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;
при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Платник податків сплачує один із зазначених у цьому підпункті штрафів відповідно до загального строку затримки незалежно від того, чи були застосовані штрафи, визначені у підпунктах 17.1.1 - 17.1.6 цього пункту, чи ні.
Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
На підставі викладеного вище, враховуючи всі обставини справи та матеріали, надані сторонами і їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки оскаржувані рішення прийняті з порушенням вказаних вище норм, так як позивачем сплачено суму самостійно визначеного податкового зобовязання у встановлений законодавством України строк. Так, не порушуючи встановлений законом для подачі звітності з ПДВ строк - 12.09.2006 р., позивачем подано до органу податкової служби податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2006 р., про що свідчить відповідна реєстраційна відмітка на першому аркуші декларації, якою визначено суму ПДВ, яка підлягає нарахуванню до сплати в бюджет за підсумками поточного звітного періоду, з урахуванням залишку відємного значення попереднього звітного періоду у розмірі 893,00 грн. При цьому, відповідно до положень п.п. 5.3.1. п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами»позивачем надано докази сплати зазначеної суми ПДВ у розмірі 893,00 грн. (також 12.09.2006 р.), про що свідчить платіжне доручення № 98 від 12.09.2006 р. Крім того, згідно з банківською випискою зазначена сума перерахована установою обслуговуючого позивача банку до державного бюджету 12.09.2006 р. (знаходиться в матеріалах адміністративної справи).
Отже, оскаржуване податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва № 0013831504/0 від 24.05.2007 р. про застосування штрафних санкцій за порушення термінів сплати податкового зобовязання винесено помилково, упереджено, з порушенням принципів, визначених статтею 2 КАС України, в порушення норм Закону України «Про державну податкову службу в Україні», Закону України «Про порядок погашення зобовязань перед бюджетом та державними цільовими фондами», Закону України «Про податок на додану вартість», внаслідок помилкового неврахування податковим органом правомірно, вчасно та в повному обсязі сплаченого податкового зобовязання.
Щодо вимоги про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва № 0013821504/0 від 24.05.2007 р. (Форма «Ш»), яким за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість, визначено штраф у розмірі 10 % у розмірі 565,51 грн., суд дійшов висновку про її обґрунтованість та підставність.
Матеріалами справи підтверджено, що внаслідок неврахування відповідачем суми ПДВ, що підлягала нарахуванню до сплати в бюджет за серпень 2006 р., сплаченої позивачем 12.09.2006 р. у розмірі 893,00 грн. та, при цьому, належного виконання податкових зобовязань Приватним підприємством «Ньютех», за останнім рахувалась заборгованість. Тобто, неврахування органом податкової інспекції платежу, здійсненого позивачем 12.09.2006 р., стало підставою для застосування штрафних санкцій щодо сплати наступних податкових зобовязань, визначених рішенням № 0013821504/0 від 24.05.2007 р., при відсутності порушення податкового законодавства та належному виконанні обовязків платника податку Приватним підприємством «Ньютех».
У відповідності до частини другої статті 19 Конституції України (№254к/96-ВР від 28.06.1996р.) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст. 9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7)з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8)пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності та наявність законних підстав для винесення оскаржуваних рішень.
Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню в повному обсязі.
При цьому позивач на поверненні сплаченого судового збору за подання адміністративного позову не наполягає.
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Соломянському районі міста Києва № 0013821504/0 від 24.05.2007 р. та № 0013831504/0 від 24.05.2007 р.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя О.В.Кротюк