ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" січня 2012 р. Справа № 5019/2712/11
За позовом Бориспільська міська рада
до відповідача Колективне підприємство "Будінвестсервіс"
про внесення змін до умов договору оренди землі від 10.04.2006р. та стягнення недоотриманої вигоди
Суддя Крейбух О. Г.
Представники:
від позивача: представник не з'явився
від відповідача: представник Хижняк А.В., директор
СУТЬ СПОРУ:
Позивач Бориспільська міська рада звернувся до господарського суду з позовом до відповідача про внесення змін у пункт 4.1 Договору оренди земельної ділянки від 10.04.2006р., укладеного між Бориспільською міською радою та колективним підприємством "Будінвестсервіс", та стягнення 28250,62 грн. втрат надходжень бюджету за оренду.
Позивач участі уповноваженого представника в судових засіданнях 14.12.2011р., 11.01.2012р. та 31.01.2012р. не забезпечив, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений в установленому законом порядку.
12 січня 2012 року позивачем подано до суду письмову заяву від 10.01.2012р. № 14-20-108 про розгляд справи без участі уповноваженого представника /а.с.91/.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що 10.04.2006р. між Бориспільською міською радою та КП «Будінвестсервіс»було укладено договір оренди землі під існуючим складським приміщенням по вул.Радгоспна, 1 в м.Бориспіль, площею 1,200 га строком на 25 років, відповідно до якого орендна плата становила 1 % від нормативної грошової оцінки. 10.02.2010р. сторонами укладено додаткову угоду зі зміною відсоткової ставки орендної плати на 3 %, яка вступила в дію з моменту реєстрації у державному переліку земель, тобто з 05.08.2011р. При цьому рішення про зміну відсоткової ставки орендної плати в залежності від цільового використання земельної ділянки було прийнято радою 22.02.2007р., а рішення про внесення змін до договору оренди землі від 10.04.2006р. –23.12.2009р. Тобто відповідач не вчасно уклав додаткову угоду про зміну відсоткової ставки орендної плати, що призвело до втрат бюджету. У відповідності з Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»від 03.06.2008р. та Податкового кодексу України з 04.06.2008р. розмір орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, а тому спірний договір в цій частині є таким, що суперечить чинному законодавству. Відтак, в результаті порушення зазначених законів відповідачем, міська рада понесла втрати до місцевого бюджету у сумі 28250,62 грн., які виникли за період з 01.01.2010р. і по день набрання рішенням законної сили. Просить позовні вимоги задоволити.
Відповідач позовні вимоги заперечує з підстав, викладених у відзиві на позов від 12.12.2011р. № 54. Зазначає, що договір оренди земельної ділянки від 10.04.2006р. з урахуванням змін, внесених додатковою угодою від 12.02.2010р., відповідає вимогам чинного законодавства в частині встановлення розміру орендної плати –3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Копія договору передана в Бориспільську ОДПІ, яка здійснює контроль за надходженням орендної плати. Згідно з довідкою податкового органу станом на 31.01.2012р. КП «Будінвестсервіс»заборгованості по податках і зборах немає. Окрім того, на підтвердження сплати орендної плати протягом 2010-2011 рр. у повному обсязі в розмірі 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідач надав копії банківських виписок та платіжних доручень. Просить в позові відмовити.
Відводи з підстав, передбачених статтею 20 ГПК України, відсутні.
Протокол судового засідання складено відповідно до статті 811 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши наявні в матеріалах справи і досліджені в судовому засіданні докази, суд
ВСТАНОВИВ:
10 квітня 2006 року між Бориспільською міською радою (надалі –орендодавець, позивач) та колективним підприємством «Будінвестсервіс»(надалі –орендар, відповідач) укладено договір оренди землі (надалі –Договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку під існуючим складським приміщенням, загальною площею 1,200 га в м.Борисполі Київської області по вул.Радгоспній, 1, строком на 25 років. Договір посвідчено приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу Київської області Хміль Т.М., зареєстровано в реєстрі за № 2611. Договір зареєстровано в Бориспільському міському відділенні Київської регіональної філії Державного підприємства центр Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 040633700078 від 11.04.2006р. /а.с.10-13/.
Земельна ділянка передана в оренду згідно з Актом прийому-передачі в строкове платне володіння і користування земельної ділянки під існуючим складським приміщенням в м.Борисполі Київської області по вул.Радгоспній, 1 /а.с.17/.
06 березня 2008 року рішенням Бориспільської міської ради № 3370-30-Y затверджено відсотки від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м.Борисполя /а.с.30/.
23 грудня 2009 року Бориспільська міська рада, розглянувши лист КП «Будінвестсервіс»від 02.12.2009р. № 26 щодо внесення змін до договору оренди землі від 10.04.2006р., прийняла рішення № 7207-60-Y про внесення змін до зазначеного договору оренди землі /а.с.28/.
12 лютого 2010 року між Бориспільською міською радою та колективним підприємством «Будінвестсервіс»укладено договір про внесення змін і доповнень до договору оренди землі від 10 квітня 2006 року (надалі –Договір від 12.02.2010р.). Договір посвідчено приватним нотаріусом Бориспільського міського нотаріального округу Київської області Хміль Т.М., зареєстровано в реєстрі за № 397. Договір зареєстровано у відділі Держкомзему у м. Бориспіль Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис № 387050004000095 від 05.08.2011р. /а.с.20/.
Відповідно до Договору від 12.02.2010р. у Договір оренди землі було внесено такі зміни та доповнення:
«пункт 2.3 викладено у такій редакції:
«Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на поточний рік виготовлена відділом Держкомзему у м.Борисполі Київської області.
Орендар земельної ділянки самостійно обчислює розмір орендної плати щороку з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року , розміру відсотків від нормативної оцінки землі, встановлених рішенням міської ради «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах міста Борисполя»на поточний рік та індексу інфляції.
Орендар щорічно до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі»;
пункт 4.1 викладено у такій редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Орендна плата на наступні роки вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі відповідного відсотка від нормативної грошової оцінки даної земельної ділянки, що визначений рішенням міської ради від 06.03.2008р. № 3370-30-Y (регуляторний акт) «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м.Борисполя»з відповідними змінами і доповненнями».
пункт 4.2 викладено у такій редакції:
«Розмір орендної плати обчислюється відносно нормативної грошової оцінки на поточний рік та встановлених 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Орендна плата сплачується щомісячно в рівних частках, з урахуванням плати за день. На наступні роки орендна плата обчислюється з урахуванням п.2.3 додаткового договору. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції».
пункт 4.3 викладено у такій редакції:
«Орендна плата вноситься орендарем протягом 30 календарних днів наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на рахунок орендодавця. Реквізити розрахункового рахунку уточнюються орендарем у орендодавця кожного місяця та у разі їх зміни, орендна плата вноситься на новий розрахункових рахунок».
підпункт 5 пункту 4.4 викладено у такій редакції:
«У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня згідно діючого законодавства України».
доповнено пунктом 5.2 у такій редакції:
«Цільове призначення земельної ділянки –для виробництва».
доповнено пунктом 5.3 у такій редакції:
«Категорія земельної ділянки, яка здається в оренду –землі промисловості».
20 жовтня 2011 року Бориспільською міською радою листом від 19.10.2011р. № 14-20-5269 направлено КП «Будінвестсервіс»проект додаткової угоди щодо зміни відсоткової ставки та втрат бюджету для укладення та нотаріального посвідчення, який останнім отримано 26.10.2011р. і залишено без реагування /а.с.26-27, 92/.
Зазначений проект додаткової угоди –Додатковий договір до договору оренди землі від 10.04.2006р. містить наступні пропозиції:
· пункт 2.3 договору викласти у такій редакції: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить ____грн. згідно витягу № ___ від _____».
· пункт 4.1 договору викласти у такій редакції: «Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення Бориспільської міської ради від 06.03.2008р. № 3370-30-Y «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах м.Борисполя».
· пункт 4.2 договору викласти у такій редакції: «Розмір річної орендної плати на поточний рік становить _____. Орендна плата сплачується щомісячно в рівних частках, з урахуванням плати за день. На наступні роки орендна плата обчислюється з урахуванням цього договору. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендар земельної ділянки самостійно обчислює розмір орендної плати щороку з урахуванням нормативної грошової оцінки землі станом на 1 січня поточного року , розміру відсотків від нормативної оцінки землі, встановлених рішенням міської ради «Про затвердження відсотків від нормативної грошової оцінки земельних ділянок для встановлення розмірів орендної плати в межах міста Борисполя»на поточний рік та індексу інфляції.
Орендар щорічно до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі».
Таким чином, проект Додаткового договору, направлений відповідачу листом від 19.10.2011р. № 14-20-5269 не містить всіх даних, зокрема, розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки; номеру та дати витягу, на підставі якого визначається розмір нормативної грошової оцінки, та розміру річної орендної плати на поточний рік. При цьому проект Додаткового договору до договору оренди землі від 10.04.2006р. орендодавцем Бориспільською міською радою не підписано та не скріплено печаткою /а.с.27/.
В зв’язку з тим, що відповідач не розглянув даної пропозиції Бориспільська міська рада звернулась до суду з позовом про викладення п.4.1 Договору оренди земельної ділянки від 10.04.2006р. в такій редакції: «Річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України, від нормативної грошової оцінки земель (3 %), на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного управлінням у місті Бориспіль Київської області на розрахунковий рахунок № 33211812700004 КБК 13050200, УДК в Київській області в м.Бориспіль, МФО 821018 ЗКПО 23570059 місцевий бюджет».
Тобто позивач просить внести зміни в п.4.1 Договору оренди землі від 10.04.2006р., проект яких відповідачу не надсилався.
При прийнятті судового рішення за результатами дослідження наявних у справі доказів, суд виходить з такого.
Згідно ст.21 Закону України "Про оренду землі", розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Згідно ст.30 Закону України "Про оренду землі", зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Аналогічна норма міститься у п.12.1 Договору оренди землі від 10.04.2006р., укладеного між Бориспільською міською радою та КП «Будінвестсервіс».
Відповідно до ст.2 Закону України "Про оренду землі", відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Порядок внесення змін у договір визначено ст.188 Господарського кодексу України, а саме:
1. Зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
2. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
3. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
4. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Судом встановлено, що пропозиція про внесення змін у п.4.1 Договору оренди землі від 10.04.2006р. в редакції, яку просить викласти позивач у позові, Бориспільською міською радою відповідачу КП «Будінвестсервіс»не надсилалася. Тобто позивачем не дотримано вимоги чинного законодавства щодо порядку внесення змін до правочинів, а тому передача спору на розгляд суду є передчасною. Відтак, позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.
Щодо позовних вимог про стягнення з КП «Будінвестсервіс»втрат надходжень бюджету за оренду в сумі 28250,62 грн. за 2010-1011 роки.
Відповідно до ст.14 Закону України «Про плату за землю», який втратив чинність 01.01.2011р., платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно зі ст.286.2 Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р, платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до ст.287.3 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до п.2.3 Договору оренди землі від 10.04.2006р. з урахуванням змін, внесених Договором від 12.02.2010р., орендар щорічно до 1 лютого поточного року подає відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом та до 15 лютого письмово повідомляє орендодавця про нову нормативну грошову оцінку землі.
Так, відповідно до податкових декларацій орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2010 та 2011 роки, поданих КП «Будінвестсервіс»до Бориспільської ОДПІ, відповідачем нараховано орендну плату за 2010р. у розмірі 28069,06 грн., за 2011р. –28069,06 грн. /а.с.46-47, 62-64/.
Відповідачем орендну плату за земельну ділянку, надану йому в користування по Договору оренди землі від 10.04.2006р., сплачено в повному обсязі що підтверджується відомостями розрахунків та копіями банківських виписок /а.с.48-61, 65-75/.
Відповідно до п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є: органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби;
Згідно з п.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції:
1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.
Так, згідно з довідкою Бориспільської ОДПІ від 31.01.2012р. № 827/10/24 платник податків КП «Будінвестсервіс»(код 22579348) станом на 31.01.2012р. заборгованості зі сплати податків, зборів (обов’язкових платежів) не має /а.с.97/.
Таким чином, позивачем в порядку ст.ст.33, 34 ГПК України не доведено обставин, на які він посилається як на підставу своїх позовних вимог про стягнення втрат надходжень до бюджету за оренду. А тому в частині стягнення 28250,62 грн. позивачу слід відмовити.
Керуючись ст.ст.49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Крейбух О. Г.
повне рішення складено "02" лютого 2012 року
Помічник судді
Васильєва О.М.