Рішення № 21342172, 03.02.2012, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
03.02.2012
Номер справи
5008/684/2011
Номер документу
21342172
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.02.2012 Справа № 5008/684/2011

позивач: Закарпатського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Воловецької селищної ради с.м.т.Воловець

відповідач: ВАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” м.Ужгород-Оноківці

м.Ужгород

про: стягнення 13659,04 грн. шкоди за порушення вимог земельного законодавства.

Суддя О.С.Йосипчук

за участю представників сторін:

позивача: представник не зявився

відповідача: Страшко С.О. - представник

від Закарпатської природоохоронної прокуратури:

Розглянувши матеріали справи за позовом

Закарпатського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Воловецької селищної ради до ВАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” м.Ужгород-Оноківці про стягнення 13659,04 грн. у відшкодування шкоди,

ВСТАНОВИВ:

Предметом даного позову є вимога прокурора стягнути з відповідача 13659,04 грн. шкоди, заподіяної внаслідок зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) на земельній ділянці сільськогосподарського призначення, площею 1,5 Га на користь місцевого бюджету Воловецької селищної ради.

Позовні вимоги ґрунтуються на факті порушення відповідачем вимог земельного законодавства при здійсненні реконструкції існуючої траси електропередач ПЛ-110Кв на території Воловець-Майдан-Міжгіря-ТРГЕС.

Згідно з позовною заявою, зміст правопорушення земельного законодавства зводиться до того, що при проведенні будівельно-монтажних робіт в створі існуючої траси на території Воловецького району, на земельній ділянці сільськогосподарського призначення площею 1,5 Га знято родючий шар грунту, без дозволу на зняття та перенесення ґрунтового покриву в урочищі „Табла”, „Сараково”, „Гимба” при проведенні робіт по реконструкції існуючої траси електропередач ПЛ-110Квт. Означені дії відповідача порушують правила ст.168 Земельного кодексу України.

З огляду на вчинене правопорушення, та на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільно зайнятих земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої Постановою КМ України №963 від 25.07.2007р., прокурором заявлено вимогу про стягнення з відповідача 13659,04 грн., що є розміром шкоди, заподіяної внаслідок безпідставного зняття родючого шару грунту на земельній ділянці площею 1,5 Га.

Відповідач проти позову заперечує з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зокрема стверджує про безпідставність позовних вимог, оскільки:

- недостовірними є виміри пошкодженої земельної ділянки. План схема пошкодженої земельної ділянки містить відомості про її ширину 6 м і довжину 2,5 км, в той час, як фактична ширина земельної ділянки становить 4 м і довжина 2,5 км. Дане твердження підтверджено Актом обстеження земельної ділянки від 30.07.2008р., складеним працівниками відповідача та ВАТ „Південьзахіделектромережбуд”.

- не доведено факт приналежності земельної ділянки Воловецькій селищній раді, в той час, як Листом Головного управління земельних ресурсів у Закарпатській області №846 від 14.05.2008р. підтверджується факт державної, а не комунальної власності на спірну земельну ділянку, що перевірялась на предмет пошкодження.

- ПАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” самостійно відшкодувало збитки, завдані відновлювальними та реконструкційними роботами громадянам, на земельних ділянках яких було знято родючий шар грунту. Як доказ відшкодування збитків відповідач надав копії угод відшкодування збитків від 10.04.2008р., укладених із землекористувачами, відомості розрахунку збитків та розписки про отримання компенсації.

На виконання ухвали Господарського суду Закарпатської області від 22.11.2011р. та на підставі Розпорядження Воловецького селищного голови №69 від 05.11.2011р. і вимоги Закарпатської міжрайонної природоохоронної прокуратури комісією у складі заступника Голови виконкому селищної ради, спеціаліста-землевпорядника селищної ради, державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області та майстра Воловецького ЛД служби ВВ ЛЕП було здійснено обміри земельних ділянок, на яких у 2008 році було знято родючий шар грунту відповідачем, проведено привязку до місцевості та встановлено форму власності земельних ділянок, категорію, цільове призначення. За результатами діяльності комісії було складено акт від 09.11.2011р. із поясненнями і додатками план схем земельних ділянок №1,№2 та №3.

Представник Воловецького ЛД служби ВВ ЛЕП від підписання даного акту відмовився без наведення причин відмови.

У судових засіданнях наведений вище акт відповідачем не заперечувався.

Судовим розглядом встановлено, що 14.07.2008р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області, за участю спеціаліста землевпорядника Воловецької селищної ради, у присутності директора з капітального будівництва ВАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” було проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при реконструкції існуючої траси електропередач ПЛ-110кВт.

На підставі проведеної перевірки, представниками Управління було складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 14.07.2008р., яким зафіксовано порушення ст.168 ЗК України, що полягало у знятті відповідачем та перенесення ґрунтового покрову на земельній ділянці загальною площею 1,5 Га в урочищах „Табла”, „Сараково”, „Гимба”.

Актом обстеження земельних ділянок від 16.10.2008р., здійсненого комісією Воловецької селищної ради, земельні ділянки, з яких у спірній ситуації знято поверхневий шар грунту, є комунальною власністю селища Воловець, і відносяться до земель сільськогосподарського призначення.

Проти факту зняття перенесення і ґрунтового покрову на земельній ділянці в урочищах „Табла”, „Сараково”, „Гимба”, при здійсненні реконструкції існуючої траси електропередач ПЛ-110Кв на території Воловець-Майдан-Міжгіря-ТРГЕС без наявності спеціального дозволу, відповідач не заперечує.

У попередніх засіданнях суду оголошувались перерви.

Повний текст рішення складено та підписано 08.02.2012р.

Заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши подані по справі доказові матеріали, щодо спірного питання,

Суд задовольняє позов частково, виходячи з наступного:

Факт зняття і перенесення відповідачем ґрунтового покрову на земельній ділянці в урочищах „Табла”, „Сараково”, „Гимба”, при здійсненні реконструкції існуючої траси електропередач ПЛ-110Кв на території Воловець-Майдан-Міжгіря-ТРГЕС без наявності спеціального дозволу підтверджується матеріалами справи, зокрема Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства, складеним працівниками Управління з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області 14.07.2008р., і не заперечується відповідачем.

Видача дозволів на зняття та перенесення родючого шару грунту регламентується Порядком видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару грунту) земельних ділянок”, затвердженого Наказом Держкомзему України №1 від 04.01.2005р.

Пунктом 1.3 Порядку видачі та анулювання спеціальних дозволів на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) земельних ділянок, затвердженого наказом Держкомзему України від 04.01.2005 N 1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 20.01.2005 р. за N 70/10350, встановлено, що отримання дозволів є обов'язковими для власників земельних ділянок та землекористувачів, діяльність яких пов'язана з порушенням поверхневого (родючого) шару ґрунту. При цьому, власники землі та землекористувачі мають право на захист своїх прав шляхом стягнення збитків з особи, яка вчинила неправомірні дії щодо відповідних земельних ділянок, у випадках, встановлених главою 24 ЗК України, та за процедурою, передбаченою Порядком визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.93 N 284.

Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N110 "Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N963, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме:

- акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства;

- протокол про адміністративне правопорушення;

- припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства);

- акт обстеження земельної ділянки.

У відповідності до ст.168 ЗК України, грунти земельних ділянок є обєктом особливої охорони. Власники земельних ділянок та землекористувачі не мають права здійснювати зняття та перенесення ґрунтового покрову земельних ділянок без спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель. Порушення даної норми права тягне за собою відповідальність (ст.211 ЗК України).

Чинне законодавство покладає обовязок на підприємства, установи, організації і громадян відшкодовувати збитки, завдані ними внаслідок порушення земельного законодавства, у порядку і розмірах, визначених законодавством. Винні особи несуть цивільно-правову відповідальність незалежно від їх притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності за порушення земельного законодавства у випадках, встановлених законом. Крім того, відшкодування заподіяних збитків ст. 152 ЗК України розглядає як один із способів захисту прав на земельні ділянки. Підстави та порядок відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам визначені правовими приписами глави 24 ЗК України. Як вбачається з акту огляду пошкоджених земельних ділянок, складеного 09.11.2011р. на виконання Розпорядження Воловецького селищного голови №69 від 05.11.2011р. та вимог Закарпатської міжрайонної природоохоронної прокуратури, землі, на яких відбулося зняття і перенесення відповідачем ґрунтового покрову являються землями сільськогосподарського призначення. Наведене підтверджується і Актом обстеження земельної ділянки, складеним 14.07.2008р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Закарпатській області.

У відповідності до п.3 ст.207 ЗК України, відшкодуванню підлягають втрати завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршення якості угідь, внаслідок негативного впливу...

Таким чином, держава та/або орган місцевого самоврядування, як власник землі, теж має право на відшкодування шкоди, зумовленої порушенням природоохоронного законодавства.

Разом з тим, у відповідності до п.2.1. Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару грунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. N963, затверджених наказом Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 N110, шкода, що заподіяна на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у користування та не передані у власність, внаслідок їх самовільного зайняття, використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, повинна бути відшкодована державі та територіальній громаді. В той час, згідно з п.2.3. наведених вище Методичних рекомендацій, шкода (збитки), що заподіяні на земельних ділянках, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, внаслідок їх використання не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, якщо порушення вчинено власником чи користувачем земельної ділянки, повинні бути відшкодовані державі та територіальній громаді. А у разі вчинення зазначених порушень іншими юридичними та фізичними особами, які самовільно зайняли надані у користування чи передані у власність земельні ділянки та здійснили вищезазначені правопорушення, шкода повинна бути відшкодована власнику чи користувачу земельної ділянки. При цьому, згідно ч.2 п.2.4. Методичних рекомендацій, кошти за шкоду (збитки), що заподіяні на земельних ділянках державної та комунальної власності, які надані у користування чи передані у власність юридичних та фізичних осіб, відшкодовуються власникам чи користувачам земельних ділянок, крім випадків, коли останні є самі порушниками земельного законодавства (використовують земельні ділянки не за цільовим призначенням чи вчинили зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу - шкода відшкодовується державі та територіальній громаді).

Актом огляду пошкоджених земельних ділянок, складеного 09.11.2011р. на виконання Розпорядження Воловецького селищного голови №69 від 05.11.2011р. та вимог Закарпатської міжрайонної природоохоронної прокуратури встановлено, що землі, на яких знято відповідачем родючий шар грунту в урочищі „Сараково” передана у користування фізичним особам ОСОБА_1., ОСОБА_2. (земельна ділянка №НОМЕР_1) та ОСОБА_3., ОСОБА_4. (земельна ділянка №НОМЕР_1).

Таким чином, у віданні Воловецької селищної ради є лише частина пошкодженої відповідачем земельної ділянки, що знаходиться в урочищі „Табла”, і перебуває у межах означеного населеного пункту.

У відповідності до Перехідних положень ЗК України, до розмежування земель державної та комунальної власності, повноваження щодо розпорядження землями у межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради. За таких обставин, заперечення відповідача щодо перебування пошкоджених земель у державній, а не комунальній власності, не приймається до уваги судом.

Посилання відповідача на факти відшкодування шкоди громадянам землекористувачам, як на підставу заперечення позову, судом також не приймається до уваги. Як вбачається із поданих відповідачем Угод на відшкодування збитків, заподіяних при відновлювальних у будівельних роботах ЛЕП -110кВт Воловець-Майдан ВАТ ЕК „Закарпаттяобленерго” від 10.04.2008р. відповідач відшкодував громадянам шкоду, завдану проїздом важкої автомобільної техніки біля оселі землекористувача, в той час, як предметом дослідження у даній справі є порушення земельного законодавства, яке полягало у знятті та перенесенні без спеціального дозволу ґрунтового покриву на земельних ділянках в урочищі „Табла”, „Сараково”, „Гимба”, що мають сільськогосподарське призначення пасовище.

За таких обставин, на користь місцевого бюджету Воловецької селищної ради позов підлягає задоволенню частково, виходячи з площі пошкодженої земельної ділянки №1, згідно План-схемі земельної ділянки №1. що є додатком до Акту перевірки від 14.07.2008р. та Акту від 09.11.2011р.

Згідно з даною План-схемою земельної ділянки №1, яку не було передано у користування чи власність, площа землі, з якої було знято родючий шар грунту відповідачем, становить 1,17 Га.

Тому, зважаючи на те, що площа земельної ділянки що є у віданні позивача і не перебуває у власності чи користуванні інших осіб та з якої було знято та перенесено родючий шар грунту відповідачем, становить 1,17 Га, розмір відшкодування, який підлягає стягненню на користь Воловецької селищної ради становить 10654,05 грн.

Тому, керуючись ст.ст.33,34,49, 82-85, 87 ГПК України,

СУД ВИРІШИВ:

1.Позов задоволити частково.

Стягнути з публічного акціонерного товариства енергопостачальна компанія „Закарпаттяобленерго” (Ужгородський район, с.Оноківці, вул..Головна, 57 код 00131529) на користь Воловецької селищної ради (с.м.т.Воловець. вул..Пушкіна, 7) суму 10654,05 грн. шкоди за порушення земельного законодавства.

2.В решті вимог у задоволенні позову відмовити.

Суддя О.С.Йосипчук