Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" січня 2012 р. Справа № 5021/2044/2011
Колегія суддів у складі:
головуючий суддя Шепітько І.І., суддя Івакіна В.О. , суддя Пелипенко Н.М.
при секретарі Вороні В.С.
за участю представників сторін:
позивача ОСОБА_1. (дов.№2733/05.01.-09 від 22.12.2011 року);
третя особа не зявився;
відповідача ОСОБА_2. (дов.№768 від 06.09.2011 року)
розглянувши апеляційну скаргу позивача (вх. №5465С/1-28) на рішення господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року у справі
за позовом Сумської міської ради, м. Суми
до Підприємства Сумської облспоживспілки “Центральний ринок”, м. Суми
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Управління земельних ресурсів Сумської міської ради, м. Суми
про внесення змін до договору, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся до господарського суду Сумської області з позовними вимогами до відповідача, в яких просить суд вважати укладеними зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 22 липня 1998 року № 231 в частині розміру орендної плати, а саме - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення п. 2.1 договору в наступній редакції: “Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО 837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним“; судові витрати по справі покласти на відповідача.
Рішенням господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року по справі №5021/2044/2011 (суддя Зражевський Ю.О.) у задоволенні позову відмовлено.
Позивач з рішенням господарського суду не погодився, звернувся до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішенням господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року та прийняти нове, яким вважати укладеними зміни до договору. Апеляційну скаргу обґрунтовує вимогами статті 21 Закону України «Про оренду землі», статтею 288 Податкового кодексу України щодо розміру орендної плати, яка дорівнює трикратного розміру земельного податку та рішенням Сумської міської ради від 26.12.2007 року №1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми».
23.01.2012 року відповідач надав відзив на апеляційну скаргу (вх.№590), в якому вважає, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає. Посилається на статтю 274 Податкового кодексу України, довгостроковість договору №231 від 22.07.1998 року, який укладено між сторонами по справі та можливість згідно з вимогами статті 30 Закону України «Про оренду землі»змінювати умови договору за взаємною згодою сторін.
Дослідивши матеріали справи, а також викладені в апеляційній скарзі доводи позивача в межах вимог, передбачених статтею 101 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши у судовому засіданні пояснення уповноважених представників сторін, перевіривши правильність застосування господарським судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню, зважаючи на наступне.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав у Сумської міської ради для збільшення розміру орендної плати.
Однак колегія суддів не може погодитись з таким висновком місцевого господарського суду з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 22.07.1998 року між Сумською міською радою (орендодавець) та Спільним підприємством ринків «Ринок м.Суми»(орендар) укладено договір на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди), який зареєстрований в книзі записів договорів на право тимчасового користування землею від 22 липня 1998 року за №231.
Відповідно до умов договору орендодавець на підставі рішення Х сесії Сумської міської ради 22 скликання 28.02.1996 року надав, а орендар прийняв в тимчасове платне користування земельну площею 3,04 га за адресою: м. Суми, вул. Засумська, 2 згідно з планом землекористування на умовах оренди на 50 років.
Відповідно до п. 2.1. даного договору плата за землю вноситься землекористувачем щорічно у вигляді орендної плати у розмірі земельного податку щомісячно рівними частками.
Як вбачається з розрахунку орендної плати за землю на 2006 рік (додаток до договору оренди земельної ділянки №231 від 22.07.1998 року), підписаного та скріпленого печатками сторін, нормативно грошова оцінка землі станом на 01.01.2006 року становила 11028208 грн., цільове призначення земельної ділянки землі комерційного використання, розмір відсотку від грошової оцінки земельної ділянки 1%, розрахунок орендної плати на рік 110282,08 грн., на місяць 9190,17 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним на рахунок міського бюджету міста суми.
Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 03.06.2008 року частини четверту та п'яту статті 21 Закону України “Про оренду землі” викладено у такій редакції:
"Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю";
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України" Про плату за землю".
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю", який був чинний на момент виникнення спірних правовідносин, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Згідно з ст. 13 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно ст. 15 цього Закону, підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Як свідчать матеріали справи, рішенням Сумської міської ради від 26.12.2007 року №1119-МР «Про затвердження грошової оцінки земель міста Суми», затверджено грошову оцінку земель на території міста Суми та рішенням Сумської міської ради від 24.06.2009 року №2763-МР «Про затвердження розмірів відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за користування земельними ділянками на території міста Суми»затверджено розміри відсотків від грошової оцінки землі, що застосовується для обчислення орендної плати за оренду земельних ділянок на період з 01.01.2011 року, та які згідно з додатком до рішення становить 3%. (а.с.12-15). Зазначені рішення не оскаржувались, в судовому порядку не скасовані, а тому вони є чинними.
Згідно ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", рішення Сумської міської ради є обов'язковими для виконання за території міста Суми.
Враховуючи, що грошова оцінка землі законодавчо змінена та відповідно до цих змін, згідно з чинним законодавством, повинні бути внесені зміни до договору оренди землі від 22 липня 1998 року № 231.
Відповідно до статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", щодо виключної компетенції міської ради про передачу іншим органам окремих повноважень відносно управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, рішенням Сумської міської ради від 20.12.2006 року №279-МР було затверджено Положення про Управління земельних ресурсів Сумської міської ради. Згідно з вимогами пунктів 2.8 цього Положення, Управління земельних ресурсів здійснює контроль за використанням зобовязань по договорам оренди та купівлі-продажу земельних ділянок комунальної власності Сумської міської ради, у тому числі контроль за здійсненням платежів за користування землею.
Відповідно до функцій і повноважень Положення, в порядку досудового врегулювання питання щодо приведення у відповідність до чинного законодавства розміру орендної плати Управлінням земельних ресурсів направлено відповідачу лист від 26.07.2011р. № 364/10.01-08. (а.с.27)
Листом від 17.08.2011 року №716 відповідач повідомив Управлінням земельних ресурсів, що розглянувши зазначену пропозицію вважає, що договір оренди земельної ділянки від 22.07.1998 року не містить переліку підстав для зміни або перегляду розміру орендної плати (а. с. 28).
Колегія суддів вважає заперечення відповідача необґрунтованими, оскільки згідно з вимогами статті 21 Закону України "Про оренду землі", розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюється за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до статті 14 Податкового кодексу України, плата за землю це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Стаття 288.5 Податкового кодексу України передбачає, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, окрім земель сільськогосподарського призначення, для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом ХІІІ Податкового кодексу України.
Базою оподаткування плати за землю згідно статті 271 Податкового кодексу України, є нормативно-грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку встановленого розділом ХІІІ Податкового кодексу України, а у разі, якщо нормативно-грошову оцінку не проведено, - площа земельних ділянок.
Отже у разі зміни нормативно-грошої оцінки землі, яка є базою оподаткування для плати за землю, змінюється річна сума податкового зобовязання по земельному податку та орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності, що є підставою для зміни договору.
Основним способом зміни умов договору є згода сторін. Якщо згода сторін не досягнута, згідно з вимогами частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено (розірвано) за рішенням суду на вимогу зацікавленої сторони з підстав, передбачених законодавчими актами.
Згідно ст. 30 Закону України "Про оренду землі" у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
На підставі викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги Сумської міської ради законні, обґрунтовані, підтвердженні належними доказами та підлягають задоволенню.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що рішення господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року прийняте при неповному зясуванні всіх обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального права, в звязку з чим, рішення підлягає скасуванню, а апеляційна скарга позивача задоволенню.
Керуючись ст.ст. 99, 101, п. 2 ст. 103, п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 104, ст. 105 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду , -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу позивача на рішення господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року задовольнити.
Рішення господарського суду Сумської області від 25 жовтня 2011 року у справі №5021/2044/2011 скасувати.
Прийняти нове, яким позовні вимоги задовольнити.
Вважати укладеними зміни до договору на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) від 22 липня 1998 року № 231 в частині розміру орендної плати, а саме - розміру відсотку від нормативної грошової оцінки землі шляхом викладення пункту 2.1 договору в наступній редакції: “Плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати на рік у розмірі 3,0 % від нормативної грошової оцінки землі на рахунок міського бюджету № 33218812700002, код платежу 13050200, банк одержувача УДК Сумської області, код 23636315, МФО 837013 щомісячно рівними частками до 30 числа місяця, наступного за звітним“
Стягнути з Підприємства Сумської облспоживспілки “Центральний ринок” (400304, м. Суми, вул. Засумська, 2, код ЄДРПОУ 01562148) на користь Сумської міської ради (40000, м. Суми, м-н Незалежності, 2, код ЄДРПОУ 23823253) - 470,50 грн. судового збору.
Господарському суду Сумської області видати відповідний наказ.
Головуючий суддя Шепітько І.І.
Суддя Івакіна В.О.
Суддя Пелипенко Н.М.
Повний текст постанови по справі № 5021/2044/2011 складено та підписано 30.01.2012 р.