Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.02.12 Справа № 9/236пд/2011
Суддя Ворожцов А.Г., розглянувши матеріали справи за позовом
Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, м. Луганськ
до Луганської митниці, м. Луганськ
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача:
1. Філія українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Донецькій залізниці, м. Луганськ
2. Міністерство інфраструктури України, м. Київ
про зобовязання укласти договір
в присутності представників:
від позивача ОСОБА_1, дов. № 12-01 від 23.03.11, ОСОБА_2, дов. № 53-01 від 15.08.11,
від відповідача не прибув,
від 3-ї особи, філії УДЦТС "Ліскі" ОСОБА_3, дов. № 103 від 20.12.11,
від 3-ї особи, Міністерства ОСОБА_3, дов. № 217/15/14-12 від 20.01.12
в с т а н о в и в:
суть спору: позивач звернувся з позовом, у якому просить врегулювати розбіжності, що виникли при укладенні договору оренди державного майна вбудованого нежитлового приміщення площею 93,54 кв. м. на другому поверсі двоповерхової будівлі товарної контори, яка перебуває на балансі 3-ї особи, філії українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Донецькій залізниці, та розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Тімірязєва, 1-є, виклавши п. 5.9 в редакції позивача:
п. 5.9. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, в тому числі на компенсацію сплати податку на землю.
Відповідач, Луганська митниця, відзивом на позовну заяву за № 1-17/738 просить у задоволенні позову відмовити з урахуванням того, що:
· згідно зі ст. 282.1.3 Податкового кодексу України від сплати податку звільняються органи державної влади … та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджетів,
· згідно зі ст. 284.3 Податкового кодексу України якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи в разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам… незалежно від форм власності і джерел фінансування.
Оскільки митниця є бюджетною установою, яка фінансується виключно з Державного бюджету України, а згідно з ст. 282.1.3 Податкового кодексу України вона звільнена від сплати земельного податку, у звязку з чим, кошторисом митниці, кошти на компенсацію цього податку не передбачені, а цей кодекс не містить визначення поняття компенсація податку на землю, то, вважає відповідач, вимоги позивача є безпідставними.
Представник 3-ї особи, філії УДЦТС "Ліски", листом за № 11 від 20.01.12 позов підтримав, зважаючи на те, що в разі незадоволення вимоги позивача, філія як балансоутримувач буде нести значні комунальні витрати та сплачувати податок на землю орендованого майна.
3-тя особа звертає увагу на те, що відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" використання землі в Україні є платним.
3-тя особа, Мінінфраструктури України, просить позов задовольнити, посилаючись на норму ст. 797 ЦК України, згідно з якою плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремих частин), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
Балансоутримувач, філія УДЦТС "Ліски", буде сплачувати податок на землю, тому орендар, митниця, має компенсувати ці витрати.
Доводи позивача, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області, полягають у наступному.
Відповідач звернувся із заявою від 11.08.11 про укладення договору оренди вбудованого нежитлового приміщення площею 93,54 кв. м., яке перебуває на балансі 3-ї особи та розташоване за адресою: м. Луганськ, вул. Тімірязєва, 1-є.
Позивач листом від 14.11.11 направив на адресу відповідача для підписання проект договору оренди та доданий до нього акт приймання-передачі.
Відповідач підписав цей проект договору з протоколом розбіжностей, в якому із запропонованої редакції п. 5.9 було виключені слова в тому числі на компенсацію сплати податку на землю.
Оцінивши матеріали справи, вислухавши доводи учасників судового процесу, суд вважає наступне.
Спірні відносини стосуються врегулювання розбіжностей, які виникли під час укладення договору оренди, зокрема, редакції п. 5.9.
Судом встановлено, що отримавши заяву відповідача від 11.08.11 про укладення договору оренди вбудованого нежитлового приміщення площею 93,54 кв. м. на другому поверсі двоповерхової будівлі товарної контори, яка перебуває на балансі 3-ї особи, філії українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Донецькій залізниці, та розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Тімірязєва, 1-є, позивач на підставі ст. 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" листом від 22.09.11 надіслав копії матеріалів до Міністерства інфраструктури України, органу, уповноваженому управляти відповідним державним майном.
Державна адміністрація залізничного транспорту України за дорученням цього міністерства листом від 24.10.11 погодила передачу вказаного майна в оренду за умови внесення певних змін до спірного договору оренди, тому позивач листом від 14.11.11 направив на адресу відповідача для підписання проект договору оренди та доданий до нього акт приймання-передачі у трьох примірниках.
Відповідач підписав цей проект договору з протоколом розбіжностей, в якому із запропонованої редакції п. 5.9 було виключені слова в тому числі на компенсацію сплати податку на землю, оскільки митниця звільнена від сплати земельного податку на підставі ст. ст. 282.1.3, 284.3 Податкового кодексу України.
Вирішуючи цей спір, суд виходить з наступного.
Відповідно до пп. 282.1.3 п. 282.1 ст. 282 Податкового кодексу України від сплати податку на землю звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державна прикордонна служба України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.
За нормою п. 284.3 ст. 284 вказаного кодексу якщо платники податку, які користуються пільгами з цього податку, надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачується на загальних підставах з урахуванням прибудинкової території.
Ця норма не поширюється на бюджетні установи у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування.
З аналізу наведених норм вбачається, що вони регулюють суто податкові відносини тих субєктів оподаткування, які:
- мають пільги щодо сплати земельного податку,
- надають в оренду іншим бюджетним установам будівлі, споруди (їх частини).
У такому випадку пільговики звільняються від сплати податку на землю.
У спірних правовідносинах митниця, хоча й має пільги щодо сплати земельного податку та повністю утримується за рахунок коштів державного бюджету, однак не надає в оренду спірне приміщення, а, навпаки, бере в користування це приміщення, орендодавцем якого виступає позивач (бюджетна установа), на якого податкові пільги не розповсюджуються.
Цей спір не лежить в площині податкових відносин між сторонами, ці відносини є суто господарськими (орендними) і повязані з правом позивача на відшкодування (компенсацію) відповідачем витрат останнього на сплату земельного податку.
Правовідносини, які виникли між сторонами за цим спором, регулюються, зокрема, Господарським кодексом України та Законом України "Про оренду державного та комунального майна".
Частина 1 статті 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" містить вимоги щодо істотних умов договору оренди.
Згідно з нормою ст. 797 ЦК України плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремих частин), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою.
Крім тугого, підпунктом 5.13 Типового договору оренди індивідуально визначеного (нерухомого або іншого) майна, що належить до державної власності, затв. наказом ФДМУ від 23.08.2000 № 1774 (з подальшими змінами) на орендаря покладений обовязок здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна.
При цьому протягом 15 робочих днів після підписання договору оренди орендар має укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю.
Таким чином, редакція п. 5.9 спірного договору оренди, викладена позивачем, відповідає вимогам чинного законодавства, що регулює спірні відносини.
За таких обставин спірний пункт договору оренди державного майна має бути викладений в редакції позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в :
1. Позов РВ Фонду державного майна України по Луганській області задовольнити.
2. Викласти п. 5.9 договору оренди державного майна вбудованого нежитлового приміщення площею 93,54 кв. м. на другому поверсі двоповерхової будівлі товарної контори, яка перебуває на балансі 3-ї особи, філії українського державного центру транспортного сервісу "Ліски" на Донецькій залізниці, та розташована за адресою: м. Луганськ, вул. Тімірязєва, 1-є, в редакції позивача:
п. 5.9. Протягом 15 робочих днів після підписання цього договору укласти з балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, в тому числі на компенсацію сплати податку на землю.
3. Стягнути з відповідача, Луганської митниці, 91047, м. Луганськ, вул. Оборонна, 34-а, код 21797244, на користь позивача, РВ Фонду державного майна України по Луганській області, 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3-а, код 13398493, витрати зі сплати судового збору в сумі 941,0 грн.
Наказ видати після набрання законної сили цим рішенням.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення підписане 07.02.12.
Суддя А.Г.Ворожцов