Постанова № 21207503, 19.01.2012, Рівненський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
19.01.2012
Номер справи
5004/1877/11
Номер документу
21207503
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" січня 2012 р. Справа № 5004/1877/11

Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії:

Головуючого судді Філіпова Т.Л.

судді Василишин А.Р. , судді Саврій В.А. при секретарі Карпець О.О.

за участю представників сторін:

позивача - Сініцина Л.М.

відповідача - Романюк Л.С.

прокурор - Іллюк С.В.

розглянувши апеляційну скаргу відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Ківерцівський механічний завод" на рішення господарського суду Волинської області від 08.11.11 р. у справі № 5004/1877/11

за позовом Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Ківерцівський механічний завод"

про спонукання до виконання угоди

Рішенням господарського суду Волинської області від 08.11.2011р. у справі №5004/1877/11 (суддя Слободян П.Р.) задоволено позов Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ківерцівський механізований завод»про спонукання до виконання угоди.

Суд першої інстанції, приймаючи рішення, виходив з того, що позовні вимоги відповідають чинному законодавству і фактичним обставинам справи, підтверджені належними доказами.

Не погоджуючись із рішенням господарського суду Волинської області від 08.11.2011р. у справі №5004/1877/11 відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить прийняти до свого провадження апеляційну скаргу на рішення господарського суду Волинської області по справі №5004/1877/11, апеляційну скаргу задовольнити. Скасувати рішення господарського суду Волинської області від 08.11.2011 року по справі №5004/1877/11 та прийняти нове рішення, яким в позові відмовити.

В апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Ківерцівський механічний завод» посилається на ту обставину, що позивач не надав суду доказів того, що апелянт відмовляється виконувати умови щодо здійснення передачі цілісного майнового комплексу заводу у відповідності з порядком, а також формуючи свої позовні вимоги, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Волинській області вийшло за рамки Порядку, встановлюючи свою редакцію його в додаткових вимогам до позовної заяви.

Ухвалою Рівненського апеляційного господарського суду від 05.12.2011р. у даній справі апеляційну скаргу Товариство з обмеженою відповідальністю «Ківерцівський механізований завод» прийнято до провадження, справу призначено до слухання.

До початку розгляду справи розпорядженням голови Рівненського апеляційного господар-ського суду від 14.12.2011р. у справі №5004/1877/11 змінено склад колегії, окрім заміни голову-ючого судді, змінено склад суду, визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя Філіпова Т.Л., суддя Василишин А.Р., суддя Саврій В.А.

Представник відповідача Романюк Л.С. в судове засідання з'явилися та підтримав доводи апеляційної скарги, а також надав пояснення на обгрунтування своєї правової позиції.

Представник позивача - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Волинській області Сініцина Л.М. та прокурор Іллюк С.В. заперечили проти доводів апеляційної скарги та надали пояснення на обгрунтування своєї правової позиції. Вважають, що рішення господарського суду Волинської області від 08.11.11 р. у справі №5004/1877/11 є законним і обгрунтованим, тому просять залишити його без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесу-ального права, Рівненський апеляційний господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням господарського суду Волинської області від 30.08.2010 по справі № 6/29-91, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 26.10.2010, було розірвано договір оренди №370 цілісного майнового комплексу /далі ЦМК/ Ківерцівського механічного заводу від 27.03.2007р., що знаходиться за адресою Волинська область, м. Ківерці вул. Грушевського, 26, укладеного між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Волинській області та ТзОВ “Ківерцівський механічний завод”.

Було зобовязано Товариство з обмеженою відповідальністю “Ківерцівський механічний завод” (м. Ківерці, вул. Грушевського, 26, код ЄДРПОУ 33980592) звільнити та повернути цілісний майновий комплекс Ківерцівського механічного заводу що знаходиться за адресою Волинська область, м. Ківерці, вул. Грушевського, 26 органу уповноваженому управляти майном - Регіональному відділенню Фонду державного майна України по Волинській області (м. Луцьк, Київський майдан, 9/815, код ЄДРПОУ 13347870) по акту прийому-передачі.

Відповідно до п. 3 Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 № 847 (далі - Порядок), якщо договір оренди розірвано за рішенням суду, то протягом 5 днів після того, як це рішення набрало законної сили, між Орендарем та Орендодавцем укладається угода, в якій зазначаються порядок та умови повернення орендованого майна.

Рішенням господарського Волинської області від 14.02.2011 по справі № 6/47-89 , залишеного без змін постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 18.04.2011, угоду про повернення орендованого цілісного майнового комплексу у звязку з розірванням договору оренди на підставі рішення господарського суду Волинської області від 30.08.2010 р. по справі № 6/29-91 та постанови Львівського апеляційного господарського суду від 26.10.2010 р. по справі № 6/29-91 та між регіональним відділенням ФДМУ по Волинській області та ТзОВ “Ківерцівський механічний завод” визнано укладеною в узгодженій редакції, преамбулу, абзац 2 пункту 3.6, пункти 5.1, 5.3, 5.4 визнано укладеними в редакції регіонального відділення ФДМУ по Волинській області:

На виконання п. 2.1.1. Угоди та п. 4, розд. 2 Порядку наказами регіонального відділення від 29.10.2010 № 358 та від 29.10.2010 № 359 було створено інвентаризаційну комісію та спільну комісію по розмежуванню і оцінці майна ЦМК у складі представників ТзОВ «Ківерцівський механічний завод» та РВ ФДМУ по Волинській області.

Згідно з п. 2.2 Угоди комісія з повної інвентаризації майна протягом 15 днів проводить інвентаризацію майна цілісного майнового комплексу відповідно до Положення про інвентаризацію майна державних підприємств, що приватизуються (корпоратизуються), а також майна державних підприємств та організацій, яке передається в оренду (повертається після закінчення строку дії договору оренди або його розірвання), затвердженого постановою КМУ від 02.03.1993 № 158, та складає зведений Акт інвентаризації, який надається до спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна.

19.11.2010 інвентаризаційною комісією було складено зведений Акт інвентаризації майна цілісного майнового комплексу Ківерцівський механічний завод, який був затверджений начальником регіонального відділення 26.11.2010.

Відповідно до п. 2.3, 2.3.1, 3.3.2., 2.4 вищезазначеної Угоди Спільна комісія по розмежуванню і оцінці майна має такі повноваження:

- здійснює свою роботу відповідно до "Порядку повернення орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди", затвердженого наказом Фонду державного майна України від 07.08.97 № 847;

- у п'ятнадцятиденний термін після затвердження результатів інвентаризації комісія складає акт оцінки вартості майна цілісного майнового комплексу із зазначенням в ньому частки, що належить Орендодавцю і Орендарю, і затверджує його у Орендодавця.

- складає протокол розподілу вартості майна між орендодавцем та орендарем та акт приймання-передачі від Орендаря Орендодавцю частки, яка належить державі у майні ТзОВ “Ківерцівський механічний завод”.

- створює підприємство на майні колишнього орендного підприємства за організаційно-правовою формою, визначеною Фондом державного майна України.

В свою чергу, Орендар відповідно до розділу, 3 Угоди зобов'язаний:

-повернути Орендодавцю орендоване майно за актом приймання-передачі майна, який підписується Орендарем та Орендодавцем у п'ятиденний термін з дня затвердження акту оцінки майна цілісного майнового комплексу і передаточного балансу;

- сплатити заборгованість до Державного бюджету по орендній платі та пені на підставі рішень господарського суду Волинської області на загальну суму 541 317,63 грн.

Відповідно до п. 11 Порядку вартість майна, що повертається орендодавцю, визначається відповідно до вимог Методики оцінки вартості об'єктів оренди (надалі - методика), затвердженої постановою KM України від 10.08.95 N629.

Згідно з п. 6 зазначеної Методики оцінка ЦМК, підприємства, його структурного підрозділу включає в себе проведення стандартизованої оцінки цілісного майнового комплексу на підставі даних передавального балансу з урахуванням аудиторського висновку і складення акта встановленого зразка.

Місцевим судом, правомірно встановлено, що в даному випадку є обов'язковим проведення аудиторської перевірки бухгалтерської звітності, обліку, первинних документів та іншої інформації щодо фінансово-господарської діяльності на підприємстві для забезпечення повернення орендованого ЦМК після розірвання договору оренди, оскільки на це є пряма вказівка підзаконного нормативно - правового акта: п. 6 Методики оцінки вартості об'єктів оренди, затвердженої постановою KM України від 10.08.95 N 629.

Вимога надання аудиторського висновку встановлена також Переліком документів, необхідних для проведення оцінки цілісного майнового комплексу, зазначеному у Додатку 1 до Методики оцінки майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003 № 1891, відповідно до якого підприємство (балансоутримувач) має подати до державного органу приватизації Передавальний баланс підприємства за підписом керівника підприємства та головного бухгалтера, завірений аудитором.

Згідно з п 14 зазначеної Методики аудиторська перевірка під час проведення оцінки цілісних майнових комплексів підприємств, що приватизуються, проводиться за кошти таких підприємств. Метою аудиторської перевірки є підтвердження правильності ведення бухгалтерського обліку підприємства на дату оцінки, складення передавального балансу на дату оцінки за результатами переоцінки необоротних активів підприємства; а для підприємств, які орендують державне майно, також підтвердження джерел придбання орендарем за час оренди необоротних активів, що належать державі. Аудиторська перевірка проводиться у межах строків підготовки об'єкта до приватизації.

Листами від 30.11.2010 № 11-06-1985, від 13.12.2010 № 11-08-2089, від 24.12.2010 № 11-04-2147, від 21.01.2011 № 11-03-129, від 22.03.2011 № 11-03-475 регіональне відділення зверталось до ТзОВ "Ківерцівський механічний завод" з проханням надати аудиторський висновок на розгляд спільної комісії. Однак, всупереч вимогам зазначеного законодавства відповідач спільній комісії аудиторського висновку не надав.

Товариством було надано Спільній комісії передавальний баланс, в якому була виявлена невідповідність відображених сум первісної вартості основних засобів, виробничих запасів та готової продукції сумам зведеного акту інвентаризації майна ЦМК Ківерцівський механічний завод (Протокол засідання спільної комісії сторін по розмежуванню та оцінці майна ЦМК Ківерцівський механічний завод від 16.12.2010).

Листом від 20.12.2010 № 11-04-2117 регіональне відділення направило Відповідачу для погодження 2 примірники Протоколу від 16.12.2010 засідання спільної комісії сторін по розмежуванню та оцінці майна ЦМК Ківерцівський механічний завод. Проте, Відповідач не погодився з розмежуванням майна, що належить державі і майна орендаря, і направив регіональному відділенню заперечення до вищезазначеного Протоколу за підписом т.в.о. генерального директора ТзОВ ОСОБА_1

Як свідчать матеріали справи, з акту державного виконавця Косинської Н.В. від 01.02.2011 регіональному відділенню стало відомо, що наказом від 08.12.2010 № 76-к т.в.о. генерального директора ТзОВ ОСОБА_1 було звільнено з займаної посади.

Тому, в результаті неналежного оформлення Відповідачем документів, Спільна комісія не змогла вчасно завершити процедуру по розмежуванню майна між орендодавцем і орендарем та оформити акт оцінки цілісного майнового комплексу, що призвело до застаріння даних інвентаризації проведеної інвентаризаційною комісією станом на 31.10.2010, у зв'язку з чим виникла необхідність проведення повторної інвентаризації.

Листами від 03.06.2011 № 11-06-906, від 14.07.2011 № 11-06-1171 регіональне відділення зверталось до Відповідача з проханням надати кандидатури представників ТзОВ до складу комісії з повної інвентаризації майна та спільної комісії по розмежуванню і оцінці майна цілісного майнового комплексу. Проте, листом від 25.07.2011 № 73 Відповідач відмовив регіональному відділенню, мотивуючи це тим, що процедура повернення ЦМК у державну власність виконана у повній відповідності до Порядку.

Станом на 19.09.2011 товариством не надано спільній комісії аудиторського висновку щодо бухгалтерського обліку, не погашена заборгованість по орендній платі та пені до державного бюджету на суму 573,183 тис.грн., по суборендній платі на суму 9,999 тис.грн., не відшкодовано збитки, нанесені державі за відсутнє державне майно, виявлене під час інвентаризації у розмірі 23,294 тис.грн.

Як уже зазначалося вище, згідно рішення господарського суду Волинської області від 30.08.2010р. у справі № 6/29-91 було розірвано договір оренди № 370 від 27.09.2007р. цілісного майнового комплексу Ківерцівського механічного заводу, що знаходиться за адресою: Волинська область, м. Ківерці, вул. Грушевського, 26 та зобовязано відповідача повернути орендоване майно цілісного майнового комплексу, а у відповідності з рішенням господарського суду Волинської області від 14.02.2011р. у справі № 6/47-89 визнано укладеною угоду між позивачем та відповідачем про повернення орендованого майна ЦМК у звязку з розірванням договору оренди. Рішення господарського суду Волинської області у справі №6/29-91 та 6/47-89 набрали законної сили, проте, всупереч положенням ч.5 ст.124 Конституції України, ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" та статті 115 ГПК України не виконані, майно ЦМК позивачу не повернуто.

Дослідивши матеріали справи та обставини на предмет повноти їх встановлення, надання їм судом першої інстанції належної юридичної оцінки, вивчивши доводи апеляційної скарги стосовно дотримання норм матеріального і процесуального права, колегія суддів Рівненського апеляційного господарського суду дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до положень статей 167,170 Цивільного кодексу України держава діє у цивільних відносинах на рівних правах з іншими учасниками цих відносин. Держава набуває і здійснює цивільні права та обов'язки через органи державної влади в межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Держава є суб'єктом права власності на майно, грошові кошти (ст.326 ЦК України).

Від імені та в інтересах держави право власності здійснюють державні органи.

Так, згідно п.1,2 Тимчасового положення про Фонд державного майна України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 07.07.1992 року №2558-ХІІ (діяло до прийняття Закону України "Про Фонд державного майна України" від 09.12.2011 року №4107-VI) Фонд державного майна України є державним органом, який здійснює державну політику в сфері приватизації державного майна, виступає орендодавцем майнових комплексів, що є загальнодержавною власністю. У своїй діяльності Фонд керується Конституцією та законодавчими актами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням.

Таким чином, Регіональне відділення ФДМ України у Волинській області, діючи як компетентний орган, зобовязаний вчинити дії, спрямовані на захист порушеного права власності на майно ЦМК «Ківерцівський механічний завод», що належить державі.

Враховуючи конституційний принцип обовязковості виконання судових рішень, постановлених іменем України, які набрали законної сили, та відповідний порядок повернення орендованого майна, встановлений наказом Фонду державного майна України від 07.08.1997 року №847, орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств після припинення або розірвання договору оренди, судом першої інстанції висновок про задоволення позову здійснено обґрунтовано та правомірно.

Доводи апеляційної скарги відповідача суд апеляційної інстанції не вважає переконливими та віхиляє, з огляду на викладене вище.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що доводами апеляційної скарги висновків господарського суду не спростовано, підстав для скасування або зміни рішення, встановлених статтею 104 Господарського процесуального кодексу України, не встановлено, а відтак апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, рішення господарського суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 99,101,103,105,109,110 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Ківерцівський механічний завод"на рішення господарського суду Волинської області від 08.11.11 р. у справі №5004/1877/11 залишити без задоволення, рішення господарського суду Волинської області - без змін.

Справу №5004/1877/11 повернути до господарського суду Волинської області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову суду апеляційної інстанції може бути оскаржено у касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів з дня набрання постановою законної сили.

Головуючий суддя Філіпова Т.Л.

Суддя Василишин А.Р.

Суддя Саврій В.А.

01-12/922/12 922/12