Ухвала суду № 21084612, 31.08.2011, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2011
Номер справи
21951/10
Номер документу
21084612
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" серпня 2011 р.справа № 2а-1878/10/1170 Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді:Мірошниченка М.В.

суддів: Юхименка О.В. Руденко М.А.

при секретарі судового засідання:Федоровій Т.С.

за участю представників :

позивача: не зявився;

відповідача: не зявився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні

апеляційну скаргу Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції,

м. Кіровоград

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду

від 23.06.2010р.

у справі № 2а-1878/10/1170

за позовом Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції,

м. Кіровоград

до відповідача Міської організації соціал-демократичної партії України

(обєднаної), м. Кіровоград

про припинення підприємницької діяльності юридичної особи

ВСТАНОВИВ:

Кіровоградською обєднаною державною податковою інспекцією заявлено позов до Міської організації соціал-демократичної партії України (обєднаної) про припинення підприємницької діяльності юридичної особи, у звязку з відсутністю відповідача за його місцезнаходженням.

За наслідками розгляду справи по суті, постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2010р. у справі №2а-1878/10/1170 у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що у податкового органу відсутні повноваження на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи - політичної партії, порядок припинення діяльності якої визначено спеціальним Законом України «Про політичні партії в Україні».

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Кіровоградською ОДПІ подана апеляційна скарга, в якій ставиться вимога про скасування постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2010р. у справі №2а-1878/10/1170. В обґрунтування таких вимог позивач посилається на те, що постанова суду прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права. Доводи скарги ґрунтуються на тому, що наявність в Єдиному держаному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, є підставою для ухвалення судом рішення про припинення юридичної особи.

Від Міської організації соціал-демократичної партії України (обєднаної) заперечень на апеляційну скаргу до суду не надходило.

Сторони законним правом на участь своїх представників в судовому засіданні не скористались. Про час, дату та місце розгляду справи за адресами наявними в матеріалах справи, повідомлялись належним чином. Колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за наявними у справі доказами, у відсутності сторін, відповідно до ст.196 КАС України, оскільки їх неявка не перешкоджає вирішенню спору.

Технічне фіксування судового процесу здійснювалось за допомогою комплексу «Камертон».

За результатами судового розгляду справи в судовому засіданні 31.08.2011р. колегією суддів було оголошено вступну та резолютивну частини ухвали суду апеляційної інстанції.

Дослідивши доводи апеляційної скарги та обставини справи, перевіривши їх доказами колегія суддів не знаходить підстав для задоволення апеляційної скарги.

Як випливає з матеріалів справи, Міська організація соціал-демократичної партії України (об'єднана) (ідентифікаційний код 33797356, Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Луначарського, 29) зареєстрована як юридична особа 06.03.1998р., про що свідчить витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

Відповідно до акту ДПІ у м. Кіровограді №10433/10/15-10 від 20.05.2010р. з 03.10.2005р. відповідач взятий на облік платників податківяк неприбуткова установа.

Згідно витягу з облікової справи відповідача, 21.11.2008р. до ДПІ у м. Кіровограді надійшла інформація з Єдиного державного реєстру про внесення до ЄДР 20.11.2008р. запису №14441430003001853 про відсутність юридичної особи - Міської організації соціал-демократичної партії України (об'єднаної) - за її місцезнаходженням.

Наявність в Єдиному держаному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, стало підставою для звернення податкового органу з позовом про припинення юридичної особи.

Колегія суддів зазначає, що у відповідності з ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи, зокрема є: визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути; провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом; невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону; наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Відповідно до п.17 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Отже, вказаною нормою матеріального права визначено, що податкові органи мають право звертатися з позовом про скасування державної реєстрації субєкта підприємницької діяльності (припинення юридичної особи) в межах наданої компетенції.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та обєднані державні податкові інспекції виконують функції, зокрема, з контролю своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, повязаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення обєктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів а також здійснюють, у межах своїх повноважень, контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію субєктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Таким чином, функції, якими обумовлена компетенція податкових органів, полягають у контролю за додержанням податкового законодавства платниками податків.

Доказів того, що відповідачем порушено вимоги податкового законодавства, у вигляді неподання платником податків податкових декларацій та фінансової звітності, що могло б бути підставою для припинення юридичної особи, ДПІ не надано.

Отже, суд першої інстанції обґрунтовано зазначив про те, що підстав для задоволення позовних вимог, з огляду на повноваження, якими наділений податковий орган, не існує.

Крім цього, суд першої інстанції вірно виходив з того, що відповідачем у справі є політична партія і спеціальним Законом, який регулює діяльність таких організацій, є Закон України «Про політичні партії в Україні». Вказаним Законом визначено, зокрема, підстави та спосіб ліквідації політичних партій, і цим Законом передбачено інший порядок припинення юридичних осіб, що відносяться до таких громадських організації.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», цим Законом можуть бути встановлені особливості державної реєстрації об'єднань громадян (у тому числі професійних спілок), благодійних організацій, політичних партій, органів державної влади та органів місцевого самоврядування, асоціацій органів місцевого самоврядування, банків, торгово-промислових палат, фінансових установ (у тому числі кредитних спілок), бірж, а також інших установ та організацій.

Відповідно до змісту ст.11 Закону України «Про політичні партії в Україні»реєстрація обласних, міських і районних організацій або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється відповідними органами юстиції Міністерства юстиції України, якщо інший порядок не передбачений законом, лише після реєстрації політичної партії Міністерством юстиції України. Після реєстрації обласних, міських та районних організацій політичних партій вони можуть набувати статусу юридичної особи, якщо це передбачено статутом партії.

Статтею 23 вказаного Закону регламентовано порядок припинення діяльності політичної партії, а саме шляхом реорганізації чи ліквідації (саморозпуску) або в разі заборони її діяльності чи анулювання реєстраційного свідоцтва в порядку, встановленому цим та іншими законами України. Рішення про реорганізацію чи саморозпуск приймається з'їздом (конференцією) політичної партії відповідно до статуту політичної партії. Одночасно з прийняттям такого рішення з'їзд (конференція) політичної партії приймає рішення про використання майна та коштів політичної партії на статутні чи благодійні цілі.

Крім того, ч.1 ст.18. Закону України «Про політичні партії в Україні»передбачено, що державний контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії здійснює Міністерство юстиції України.

Наведене свідчить, що законодавство України не передбачає повноваження податкового органу на звернення до суду із позовом про скасування державної реєстрації (припинення підприємницької діяльності) юридичної особи політичної партії, яка не є суб'єктом підприємницької діяльності, а відтак у позивача відсутнє право вимоги про припинення такої юридичної особи на підставі положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі зясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у звязку з чим підстав для його скасування не існує.

Керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції, м. Кіровоград залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 23.06.2010р. у справі № 2а-1878/10/1170 залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання до адміністративного суду касаційної інстанції.

Повний текст ухвали виготовлено 06.09.2011р.

Головуючий:М.В. Мірошниченко

Суддя:О.В. Юхименко

Суддя:М.А. Руденко