Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № <Внутрішній Номер справи >
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
13 грудня 2007 року 15:15 № 7/74
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О. при секретарі судового засідання Ісіковій О.Г., вирішив адміністративну справу
за позовомКомунального підприємства "Київський метрополітен"
до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі звеликими платниками податків
пропро скасування повідомлення - рішення Представники:
від позивачаОСОБА_1, за довіреністю
від відповідачаОСОБА_2, за довіреністю
ОСОБА_3, за довіреністю
ОСОБА_4, за довіреністю
Комунальне підприємство “Київський метрополітен” (надалі КП “Київський метрополітен”, позивач) звернулось до суду з позовною заявою про скасування податкових повідомлень-рішень Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків (надалі СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП, відповідач) № 0000464230/0 та № 0000344230/0 від 10.05.2007 р.
Позивач вважає, що рішення відповідача не відповідають фактичним обставинам справи та вимогам Закону України “Про плату за землю”.
Відповідач проти позову заперечує. У запереченні на позов зазначає, що позивачем порушено ч.1 ст. 14, 23 Закону України “Про плату за землю”, так, нормативні грошові оцінки земель, розташованих на дільниці від станції “Харківська” до Харківської площі, встановлені виходячи з функціонального коефіцієнту 0,5, як для земель рекреаційного призначення та інших відкритих земель, що відведені під майбутнє будівництво. В серпні 2005 року КП “Київський метрополітен” введено в експлуатацію перший пусковий комплекс дільниці Сирецько-Печерської лінії метрополітену в м. Києві від станції “Харківська” до Харківської площі. Згідно листа Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві від 10.04.2007 р. № 071649/1000 коефіцієнт функціонального використання земель, якими користується КП “Київський метрополітен” –1 (землі наземного та підземного транспорту).
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -встановив:
Спеціалізованою державною податковою інспекцією у м. Києві по роботі з великими платниками податків було проведено виїзну планову перевірку Комунального підприємства “Київський метрополітен” з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства у період з 01.07.2005 р. по 31.12.2006 р., за результатами якої складено акт перевірки від 25.04.2007р. № 399/42-30/03328913 (далі –акт перевірки).
На підставі акта перевірки СДПІ у м. Києві по роботі з ВПП прийнято податкові повідомлення-рішення від 10.05.2007р. №0000344230/0, яким позивачу визначено суму податкового зобов’язання за платежем: орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 228564,42 грн. (основний платіж –152149,61 грн., штрафні (фінансові) санкції 46414,81 грн.), № 0000464230/0, яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності у розмірі 5507559,30 грн.
В акті перевірки зазначено, що нормативні грошові оцінки земель, розташованих на дільниці від станції “Харківська” до Харківської площі, встановлені виходячи з функціонального коефіцієнту 0,5, як для земель рекреаційного призначення та інших відкритих земель, що відведені під майбутнє будівництво. В серпні 2005 року КП “Київський метрополітен” введено в експлуатацію перший пусковий комплекс дільниці Сирецько-Печерської лінії метрополітену в м. Києві від станції “Харківська” до Харківської площі. Листом від 10.04.2007 р. № 071649/1000 Управління з контролю за використанням та охороною земель у м. Києві визначило коефіцієнт функціонального використання земель –1 (землі наземного та підземного транспорту). Тому відповідачем зроблено висновок про порушення КП “Київський метрополітен” ч.1 ст. 14, 23 Закону України “Про плату за землю”.
Розглянувши висновки акту перевірки щодо порушень, які оспорюються, судом встановлено наступне.
Відповідно до договору оренди земельних ділянок від 07.07.2005 р. (зареєстровано Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради 28.11.2005 р. за № 63-6-00310) Київською міською радою надано КП “Київський метрополітен” в оренду на 3 роки земельні ділянки розташовані на дільниці від станції “Харківська” до Харківської площі у Дарницькому районі м. Києва, загальною площею 12,1039 га (кадастрові номери 8000000000:90:171:0065, 8000000000:90169:0013, 8000000000:90:436:0004, 8000000000:90:487:0010) для будівництва 1-го пускового комплексу дільниці Сирецько-Печерської лінії метрополітену.
Згідно ст. 2 Закону України “Про плату за землю” використання землі в Україні є платним, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
У відповідності до ст. 13 Закону України “Про плату за землю” підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно витягів Головного управління земельних ресурсів від 18.01.2005 р. з технічної документації № Ю-30823/2005, № Ю-30822/2005, № Ю-30821/2005, №Ю-30820/2005 про нормативну грошову оцінку земельних ділянок (кадастрові номери 8000000000:90:171:0065, 8000000000:90169:0013, 8000000000:90:436:0004, 8000000000:90:487:0010) коефіцієнт на функціональне використання землі, згідно рішення Київської міської ради від 27.04.2000 р. № 104/825 “Про затвердження грошової оцінки земель м. Києва” становить 0,50.
Відповідно до ст. 5 Закону України “Про плату за землю” об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону України “Про плату за землю” передбачено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
Отже, земельний податок сплачується власниками або землекористувачами земельних ділянок, які отримали земельну ділянку у власність або у користування при умові внесення відповідних даних до земельного кадастру, які відповідно являються підставою для обчислення плати за землю.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України “Про плату за землю” платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Стаття 15 вказаного Закону передбачає, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
В ст. 17 Закону України “Про плату за землю” встановлено, що податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно листа Головного управління земельних ресурсів від 14.02.2007 р. № 07-05/4424 договір оренди земельних ділянок від 07.07.2005 р. (кадастрові номери 8000000000:90:171:0065, 8000000000:90169:0013, 8000000000:90:436:0004, 8000000000:90:487:0010) зареєстровано 28.11.2005 р. за № 63-6-00311 у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі, даний лист є невід’ємною частиною цього договору.
В листі Головного управління земельних ресурсів від 12.09.2007 р. № 07-05/28645 зазначено, що спільним наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27.01.2006 р. № 18/15/21/11 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.04.2006 р. № 388/12262) затверджено Порядок нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, який передбачає застосування коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельних ділянок, що зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво Кф=0,50, а для земель транспорту, зв’язку –1,00.
Що стосується порушення позивачем п.30 рішення Київської міської ради “Про бюджет м. Києва на 2004 рік” від 18.12.2003 р. № 267/1142 з урахування п.68 рішення Київської міської ради “Про бюджет м. Києва на 2005 рік” від 28.12.2004 р. № 1050/2460, п. 19 рішення Київської міської ради “Про бюджет м. Києва на 2006 рік” від 27.12.2005 р. № 621/3082, п.п. 5.1 п.5 Порядку розрахунку сум зобов’язань, визначення складу та розміру витрат на експлуатацію орендованого майна, та порядок надання звітності про суму надходжень від оренди, експлуатаційних витрат, нараховані та сплачені суми зобов’язань з 50 відсотків загальної суми надходжень від оренди майна комунальної власності м. Києва, затвердженого наказом Головного управління комунальної власності м. Києва від 03.02.2006 р. № 33 та винесення на підставі акта перевірки податкового повідомлення-рішення № 0000464230/0 від 10.05.2007р., яким визначено суму податкового зобов’язання за платежем: плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності у розмірі 5507559,30 грн. суд відзначає наступне.
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України “Про систему оподаткування” під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Статтями 14, 15 Закону України “Про систему оподаткування” визначено вичерпний перелік загальнодержавних, а також місцевих податків, зборів (обов’язкових платежів).
Як вбачається з положень Закону України “Про систему оподаткування” визначений податковим повідомленням-рішенням № 0000464230/0 від 10.05.2007р. платіж, а саме: плата за оренду майнових комплексів та іншого майна, що у комунальній власності не включено до переліку загальнодержавних чи місцевих податків, зборів (обов’язкових платежів), а отже не може визначатись як податкове зобов’язання платника податку згідно Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, оскільки, згідно з Преамбулою цього Закону, він є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов’язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов’язкових платежів), включаючи збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Тобто, відповідачем безпідставно визначено спірним податковим повідомленням-рішенням платіж до бюджету як суму податкового зобов’язання згідно з п.п. “б” п.п.4.2.2 п.4.2 ст. 4 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч.3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
4) безсторонньо (неупереджено);
5) добросовісно;
6) розсудливо;
7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч.2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб’єкт владних повноважень не довів правомірності прийнятого ним спірного податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав. Зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94 , 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Комунального підприємства “Київський метрополітен” задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції у м. Києві по роботі з великими платниками податків від 10.05.2007 р. № 0000464230/0 та № 0000344230/0.
Присудити судові витрати на користь Комунального підприємства “Київський метрополітен” (03055, м. Київ, пр-т Перемоги, 35, р/р26007301230090 в філії “Жовтневе відділення Промінвестбанку в м. Київ”, код ЄДРПОУ 03328913) 3,40 грн. за рахунок Державного бюджету України.
Постанова відповідно до ч.1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі –16 січня 2008 року.
Суддя Арсірій Р.О.