Постанова № 21083371, 12.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.12.2011
Номер справи
2а-11386/11/2670
Номер документу
21083371
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 грудня 2011 року 11:08 № 2а-11386/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Вєкуа Н.Г. при секретарі судового засідання Денисовій О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван будівельний»

до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Караван будівельний»з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва про скасування податкового повідомлення-рішення № 0006061502 від 30 травня 2011 року.

Ухвалою суду від 29 серпня 2011 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідачем не було враховано в повній мірі норм Податкового кодексу України, що призвело до порушення встановлених правил проведення перевірки, а також мало місце у невірному визначенні контролюючим органом сум штрафних (фінансових) санкцій.

Відповідач позов не визнав та зазначив, що позивач невчасно подавав декларації з податку на додану вартість, що є підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій, як наслідок такі і були застосовані до ТОВ «Караван будівельний»у відповідності до вимог Податкового кодексу України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, приходить до висновку про часткове задоволення позову, виходячи з наступного.

Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у податковій звітності ТОВ «Караван будівельний»з податку на додану вартість за період жовтень грудень 2010 року; січень березень 2011 року, за результатами якої складено акт № 1288/15-215-34344491 від 12 травня 2011 року.

Так, перевіркою встановлено, що ТОВ «Караван будівельний»було подано податкову звітність з порушенням терміну, а саме:

-декларація з ПДВ за жовтень 2010 року;

-декларація з ПДВ за листопад 2010 року;

-декларація з ПДВ за грудень 2010 року;

-декларація з ПДВ за січень 2011 року;

-декларація з ПДВ за лютий 2011 року;

-декларація з ПДВ за березень 2011 року;

За таких обставин податковий орган прийшов до висновку про порушення позивачем п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України і необхідність застосування штрафних (фінансових) санкцій, передбачених ст. 120 цього Кодексу.

В результаті наведеного, Державною податковою інспекцією у Оболонському районі міста Києва прийняте податкове повідомлення рішення № 0006061502 від 30 травня 2011 року, яким збільшено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 1020,00 грн.

Зазначена сума була розрахована із врахуванням п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, тобто 170,00 грн. за кожне несвоєчасне подання декларацій з ПДВ.

Проте, суд не може погодитися із правильністю нарахування суми, визначеній в податковому повідомленні рішенні з огляду на наступне.

Сфера дії Податкового кодексу України, відповідно до ст. 1 цього Кодексу, поширюється на відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

При визначенні штрафних (фінансових) санкцій податковий орган керувався п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України, згідно якого, неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків) тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.

Однак, приймаючи спірне податкове повідомлення рішення ДПІ у Оболонському районі м. Києва не було враховано приписів п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, в якому зазначено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Суд звертає увагу, що ця норма є нормою тимчасового застосування штрафів в обмежених розмірах, диференційованих за часом вчинення платником податків порушення податкового законодавства.

Враховуючи, що ТОВ «Караван будівельний»порушено приписи п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України щодо подачі звітності за грудень 2010 року, січень - березень 2011 року саме в період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 рок, то застосування штрафу за такі порушення повинно визначатися із урахуванням п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ зазначеного Кодексу.

Суд не бере до уваги доводи податкового органу щодо застосування п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України виключно за порушення податкового законодавства при обчисленні податкових зобовязань, оскільки повноваження податкового органу будь якого рівня щодо більш широкого тлумачення чи встановлення будь-якого правила для застосування тих чи інших норм ПК України податковим законодавствам не передбачено.

Щодо подачі декларацій з ПДВ за жовтень листопад 2010 року суд звертає увагу на наступне.

На момент вчинення позивачем правопорушень, які проявились у неподанні податкової звітності з ПДВ за жовтень листопад 2010 року, спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(надалі Закон № 2181).

Відповідно до пп. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 цього Закону платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку, тобто 170,00 грн.

Суд звертає увагу, що податковим органом, при застосуванні штрафних (фінансових) санкцій за неподання декларацій з ПДВ за жовтень листопад 2010 року, не враховано того фактору, що на момент вчинення позивачем вказаних правопорушення діяв Закон № 2181.

Проте, суд залишає в цій частині спірне рішення в силі, оскільки відповідачем дійсно встановлені порушення законодавства, позивачем це не заперечується, а розмір відповідальності за такі порушення дубльований нормами Податкового кодексу України, тобто однаковий.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що у звязку із порушенням позивачем норм законодавства у сфері подання податкової звітності, ТОВ «Караван будівельний»повинен нести відповідальність за такі порушення в розмірі, встановленому на момент вчинення цього порушення.

В даному випадку, як вже було зазначено, позивач не подав декларацій з ПДВ за жовтень листопад 2010 року, що призвело до накладення штрафу в розмірі 170,00 грн. за кожну декларацію, що відповідає нормам пп. 17.1.1. п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За наведених обставин та системного аналізу правових норм законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині застосування штрафних (фінансових) санкції за правопорушення, які відбулись в період з 01 січня 2011 року по 30 червня 2011 року, в звязку з чим податкове повідомлення-рішення № 0006061502 від 30 травня 2011 року в розмірі 680,00 грн. підлягає скасуванню.

В іншій частині вказане податкове повідомлення рішення суд вважає правомірним, оскільки за правовими наслідками для позивача воно відповідає вимогам Закону 2181.

На розподілі судових витрат позивач не наполягав.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва № 0006061502 від 30 травня 2011 року в сумі 680,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Вєкуа Н.Г.

постанова складена у повному обсязі 16 грудня 2011 року