Постанова № 21083280, 13.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.12.2011
Номер справи
2а-17164/11/2670
Номер документу
21083280
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 грудня 2011 року 09:00 № 2а-17164/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

Головуючого - судді Дегтярьової О.В.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу

за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві

доТовариства з обмеженою відповідальністю «Комерц Дедетайл»

простягнення фінансових санкцій в розмірі 6800, 00 грн., -

В С Т А Н О В И В:

18 листопада 2011 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві з позовом до ТОВ «Комерц Дедетайл»про стягнення фінансових санкцій в розмірі 6800, 00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 листопада 2011 року було відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-17164/11/2670.

Надіслана на адресу відповідача копія ухвали була отримана останнім 02 грудня 2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.

У строк, встановлений судом, відповідач не скористався своїми правами та не подав до канцелярії суду заперечення проти позову або заяву про визнання позову.

Згідно з ч. 4 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України справа в порядку скороченого провадження розглядається суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

З огляду на викладене, справа розглядається в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі доказів.

Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до висновку, що надані позивачем докази та повідомлені ним обставини є достатніми для розгляду справи в порядку скороченого провадження та прийняття рішення по справі, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі з огляду на наступне.

Протестом Прокурора Подільського району мі. Києва Севрук Ю. від 31 січня 2010 року № 103-704 вих-11 вимагалось від Начальника РУ Департаменту САТ ДПА України у м. Києві анулювати ліцензію ТОВ «Комерц Дедетайл»серії АГ № 330522 на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами за адресою: м. Київ, вул. Верхній Вал, 28 (зуп. ст. м. «Контрактова площа») на поверхні кіоск, з терміном до 31.08.2011р. Також вимагалось про наслідки розгляду протесту повідомити прокуратуру Подільського району м. Києва у встановлений законом десятиденний строк. Протест прокурора зупиняє дію опротестованого документа.

29 квітня 2011 року № 07/3-284вих-11 Прокуратурою м. Києва було винесене припис про усунення порушень Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме усунути порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»шляхом прийняття рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу до перелічених 21 субєкта господарювання, в тому числі до ТОВ «Комерц Дедетайл», в розмірі 6800, 00 грн. стосовно кожного з них, на загальну суму 142000, 80 грн.

20 травня 2011 року Регіональне управління Департаменту контролю з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Київській області на підставі подання прокуратури м. Києва від 29.04.2011р. № 07/3-284 вих-11 прийняла рішення про застосування фінансових санкцій № 262460/32-128/0299, яким встановлено порушення ст. 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»згідно з абзацом девятим ч. 2 ст. 17 цього ж Закону до ТОВ «Комерц Дедетайл»застосувало фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800, 00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи, вказане рішення про застосування фінансових санкцій було надіслано відповідачу 20 травня 2011 року, та отримане останнім 25 травня 2011 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення, копія якого наявна в матеріалах справи.

В Законі України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР (в редакції на момент спірних правовідносин) (далі Закон № 481/95-ВР), який визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоровя громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України, зокрема в ст. 15, передбачена вимога щодо здійснення субєктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, роздрібної торгівлі алкогольними напоями або тютюновими виробами за наявності у них ліцензій.

Абзацом двадцять пятим ст. 1 вищезазначеного Закону передбачено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право субєкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Відповідно до ст.15 Закону № 481/95-ВР ліцензія анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі:

- заяви суб'єкта господарювання;

- рішення про скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання;

- несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії;

- рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб'єктом господарювання марок акцизного збору (стосовно імпортерів);

- рішення суду про встановлення факту торгівлі суб'єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного збору;

- рішення суду про встановлення факту переміщення суб'єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;

- порушення вимог статті 15-3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях.

Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб'єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання.

Відповідно до Положення про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України, затвердженого наказом ДПА України від 10 лютого 2007 року № 71 (яке діяло на момент спірних правовідносин) (далі Положення), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.0.2007р. за № 116/13383, ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами здійснюють регіональні управління Департаменту.

Згідно із п. 5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003р. №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання субєктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Відповідно до частини 4 статті 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів приймається органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі алкогольними напоями у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Відповідно до ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягуються до відповідальності згідно з чинним законодавством. До субєктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляду штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону, а саме 6800 грн.

Частина першою статті 153 Закону 481/95-ВР передбачає заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.

Частиною пятою ст. 17 цього ж Закону передбачено, що у разі невиконання субєктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Дії органів, які мають право контролю за реалізацією норм цього Закону, можуть бути оскаржені в місячний термін у судовому порядку (ч. 6 ст. 17 цього ж Закону).

Рішення про застосування фінансових санкцій складається в трьох примірниках, один з яких залишається в органі, посадова особа якого прийняла це рішення; другий - у 3-денний строк після його прийняття надсилається субєкту підприємницької діяльності або видається його уповноваженому представникові під розписку; третій - надсилається до органу державної податкової служби за місцем реєстрації субєкта підприємницької діяльності як платника податків для контролю за надходженням до державного бюджету суми сплаченого штрафу (п. 9 вищезгаданого Порядку).

Пунктом тринадцятим Порядку передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржено у місячний термін в установленому законодавством порядку (п. 13 Порядку).

Згідно з п. 10 Порядку у разі невиконання субєктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкцій стягується на підставі рішення суду.

Факти порушення вимог ст. 15 та ст. 153 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», встановлені в ході проведення заходів по виявленню продажу неповнолітнім алкогольних напоїів та тютюнових виробів відділом КМСД Подільського РУ ГУ МВС України в м. Києві, яким було виявлено факт продажу неповнолітній пачки цигарок «Мальборо Голд»за адресою: м. Київ, вул.. Верхній Вал, 28 (зуп. ст. м. «Контрактова площа») на поверхні кіоск, що належить ТОВ «Комерц Дедетайл»та складено протокол про адміністративне правопорушення , передбачене ч. 2 ст. 156 КУпАП.

Суду не надано доказів оскарження в адміністративному чи судовому порядку рішення від 20 травня 2010 року № 262460/32-128/0299 та сплати суми штрафу, застосовану цим рішенням.

Згідно з абзацом шостим п. 1 ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»(в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) Державна податкова адміністрація України здійснює функції з проведення роботи по боротьбі з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, ведення реєстрів імпортерів, експортерів, оптових та роздрібних торговців, місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, участю у розробленні пропозицій щодо основних напрямів державної політики і проектів державних програм у сфері боротьби з незаконним обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів, організації виконання актів законодавства у межах своїх повноважень, здійснення систематичного контролю за їх реалізацією, узагальнення практики застосування законодавства, застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до субєктів підприємницької діяльності за порушення законодавства про виробництво і обіг спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, здійснення заходів по вилученню та знищенню або передачі на промислову переробку алкогольних напоїв, знищенню тютюнових виробів, що були незаконно вироблені чи знаходилися у незаконному обігу.

Відповідно до п. 1.1 вищевказаного Положення Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів функціонує як самостійний функціональний підрозділ з правами юридичної особи у складі Державної податкової адміністрації України.

До основних функцій Департаменту належать, зокрема проведення перевірок діяльності субєктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, участь в інвентаризації спирту, готової продукції та сировини (п. 3.4); видавання субєктам господарювання ліцензій на виробництво спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і парфумерно-косметичної продукції з використанням спирту етилового, оптову торгівлю спиртом, оптову та роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами (п. 3.8); застосування у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій до субєктів господарювання за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п. 3.19); звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з субєктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів (п. 3.20).

Департаменту підпорядковані регіональні управління, які функціонують у складі державних податкових адміністрацій в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (п. 6.1 Положення).

Регіональні управління у межах своєї компетенції здійснюють також функції з ліцензування діяльності субєктів господарювання з роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, зупинення дії та анулювання виданих ними ліцензій; проведення перевірок діяльності субєктів господарювання щодо виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів; застосування до субєктів господарювання у випадках, передбачених законодавством, фінансових санкцій за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами; звернення до суду з позовами, в тому числі про стягнення з субєктів господарювання сум фінансових санкцій у вигляді штрафів за порушення вимог законодавства, яке регулює відносини при здійсненні роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами (п. 6.4 Положення).

Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони субєкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтвердженні судові витрати, повязані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - субєкта владних повноважень, повязаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 1832, ст. 186, ст. 254, ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

1. Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у місті Києві задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Комерц Дедетайл»(місцезнаходження: 01011, м. Київ, вул. Панаса Мирного, 11, ідентифікаційний код 36388111) до Державного бюджету України суму фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 6 800 (шість тисяч вісімсот) грн. 00 коп.

Постанова підлягає негайному виконанню згідно з ч. 1 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими в ст. ст. 185 - 187 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням порядку обчислення строку для подання апеляційної скарги, встановленого в ч. 8 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України.

СуддяО.В. Дегтярьова