Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
09 грудня 2011 року 10:14 № 2а-4382/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Аблова Є.В.;
при секретарі Мальчик І.Ю.,
за участю сторін:
представник позивача Щербини В.А.,
представника відповідача Герасименко К.Ю.,
представник прокуратури Малишевої Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «СХП-Україна»до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва за участю прокуратури Святошинського району міста Києва про визнання протиправною бездіяльність та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва за участю прокуратури Святошинського району міста Києва про визнання протиправною бездіяльності щодо неподання органу Державного Казначейства України висновків із зазначенням суми ПДВ у розмірі 1332 578,65 грн. та зобовязання надати органу Державного Казначейста України висновків із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню з бюджету, згідно податкових декларацій з ПДВ (липень 2009 року; листопад 2009 року; квітень 2010 року; вересень 2010 року; жовтень 2010 року; січень 2011 року; лютий 2011; року травень 2010 року) на загальну суму 1332 578,65 грн. (один мільйон триста тридцять дві тисячі пятсот сімдесят вісім грн. 65 копійок).
Свої позовні вимоги ТОВ «СХП-Україна» обґрунтовує тим, що відповідач, в порушення вимог чинного законодавства, не надав до органів Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «СХП-Україна» в порядку і строки, передбачені п.п. 200.10. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, що, в свою чергу, порушує право Позивача на одержання бюджетного відшкодування.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю.
Представники відповідача та прокуратури позовні вимоги не визнали повністю з підстав, викладених у запереченнях на позов та просили суд в задоволенні позовних вимог відмовити.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, представника прокуратури, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, врахувавши норми закону, які діяли на момент виникнення правовідносин між сторонами, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
ТОВ «СХП-Україна» зареєстроване Деснянською районною у м. Києві державною адміністрацією 14.03.2005р. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПО - 33399382.
ТОВ «СХП-Україна» взято на податковий облік органами державної податкової служби 01.07.2005р. за № 9020/7722, на момент розгляду справи по суті перебуває на обліку в ДПІ у Святошинському районі м. Києва.
Відповідно до Свідоцтва про реєстрацію платника додатку на додану вартість від 26.01.2007р. № 100015238, виданого ДПІ у Святошинському районі м. Києва, індивідуальний податковий номер 333993826522, ТОВ «СХП-Україна» зареєстроване як платник ПДВ.
За наслідками господарської діяльності підприємства ТОВ «СХП-Україна»за період з червня 2009 року по січень 2011 року різниця між сумою податкових зобов'язань та податковим кредитом склала від'ємне значення. В зв'язку з цим у Позивача виникло право на бюджетне відшкодування.
У наданих податковому органу деклараціях позивачем були зазначені суми до відшкодування: за червень 2009 р. 275 000,00 грн.; за жовтень 2009 р. 120 000,00 грн.; за березень 2010 р. 331 581,00 грн.; за квітень 2010 р. 13740,00 грн.; за серпень 2010 р. 351583,00 грн.; за вересень 2010 р. - 334930,00 грн.;за грудень2010 р. -318420,00 грн.; за січень 2011 р.- 99428 ,00 грн. Всього зазначено до бюджетного відшкодування 1844 682,00 грн.
ДПІ Святошинському районі м. Києва проведені виїзні позапланові документальні перевірки дотримання позивачем вимог податкового законодавства з питання відшкодування ПДВ. За результатами цих перевірок складені Акти, якими підтверджується право позивача на бюджетне відшкодування ПДВ, а саме: за жовтень 2009 року 74 436,00 грн. (акт від 02.12.2009р. № 46/15-422/33399382); за червень 2009 року 84 337,00 грн. (акт від 30.09.2009р. № 183/23-40/33399382); за березень 2010 року 86 997,00 грн. (акт від 22.06.2010р. № 19/07-208/33399382); за квітень 2010 року 13 740,00 грн. (акт від 30.07.2010р. № 55/07-208/33399382); за серпень 2010 року - 349 854,65,00 грн. (акт від 17.11.2010р. № 47/07-207/30782182); за вересень 2010 року - 3 781 353,00 грн. (акт від 20.12.2010р. .№52/07207/33399382) за грудень 2010 року -318 420,46 грн. (акт від 24.02.2011р. № 27/07-206/33399382) за січень 2011 року 99 428,46 грн.
За результатами перевірки встановлено, що ТОВ «СХП-Україна» всього не відшкодовано ПДВ у розмірі 1332 578,65 грн. (один мільйон триста тридцять дві тисячі пятсот сімдесят вісім грн. 65 коп.).
Однак на момент розгляду справи по суті ДПІ у Святошинському районі м. Києва не подала до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідач ненадання висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету обґрунтовує наступним.
Пунктом 1 Порядку взаємодії між органами державної податкової служби України, Міністерства фінансів України та Державного казначейства України в процесі відшкодування податку на додану вартість за висновками органів державної податкової служби України та погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість шляхом видачі облігацій внутрішньої державної позики, затвердженого Наказом ДПА України, Міністерства фінансів України, Державного казначейства України від 03.08.2004р. № 451/501/132, зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 04.08.2004р. № 971/9570, передбачено, що державні податкові адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі протягом місяця, але не пізніше десяти днів до початку кожного місяця, виходячи з результатів завершених документальних перевірок, включаючи виконання вимог Державної податкової адміністрації України щодо проведення зустрічних перевірок, забезпечують подання до Департаменту оподаткування юридичних осіб зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування грошовими коштами в кожному регіоні та інформацію за суб'єктами підприємницької діяльності, за якими прийнято обґрунтоване рішення щодо законності відшкодування податку на додану вартість у сумі 100 тис. грн. і більше.
Враховуючи приписи вказаної норми, ДПІ у Святошинському районі м. Києва. на виконання п.4.2 Методичних рекомендацій щодо взаємодії між підрозділами органів державної податкової служби України при організації та проведенні перевірок достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість, затверджених Наказом ДПА України від 18.08.2005р. № 350, проводить обов'язкові перевірки з питань правових відносин, за ланцюгом постачання стосовно постачальників платника ПДВ.
Відповідач зазначає, що при перевірці необхідно дослідити ланцюг постачання до кінцевої ланки, тобто виробника, а отже, станом на дату відкриття провадження Окружним адміністративним судом по даній справі, ДПІ у Святошинському районі м. Києва проводиться перевірка по ланцюгу постачання позивача.
Суд не погоджується з твердженнями відповідача виходячи з наступного.
Згідно п. 7.7.4 Закону України «Про податок на додану вартість» від 03.04.1997р. №168/97-ВР із змінами і доповненнями, платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Пунктами 7.7.5 та 7.7.6 вказаного Закону передбачено, що протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Подібні норми містяться також в пп. 200.10-200.13 ст. 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 200.7, 200.8. ст. 200 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
Згідно п. 200.10 ст. 200 Податкового кодексу України, протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Відповідно до п. 200.11. ст. 200 Податкового кодексу України, за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки. Перелік достатніх підстав, які надають право податковим органам на позапланову виїзну документальну перевірку платника податку на додану вартість для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно п. 200.13. ст. 200 Податкового кодексу України, на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Відшкодування податку на додану вартість здійснюється органами державного казначейства згідно з Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. № 39 та Порядком формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначених у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України та Державного казначейства України від 03.02.2011р. № 68/23.
Відповідно до вищезазначених Порядків Державна податкова служба здійснює формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, яку на постійній основі надсилає Державній казначейській службі та інформує органи державної податкової служби для подачі висновків органам державного казначейства. Порядок та строки надсилання узагальненої інформації визначаються Державною податковою службою.
Органи державного казначейства на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість здійснюють бюджетне відшкодування податку на додану вартість платникам податку на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:
трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач виконав усі необхідні умови, передбачені законодавством України для отримання бюджетного відшкодування з ПДВ, а саме: подав до ДПІ у Святошинському районі податкові декларації та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податкових деклараціях.
Однак відповідачем не проведено у встановленому законом порядку та строки документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки та не надано у п'ятиденний строк після закінчення перевірки органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до ч. 2. ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачем не надано жодних доказів щодо правомірності своїх дій щодо ненадання до органів Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету ТОВ «СХП-Україна» в порядку і строки, передбачені чинним законодавством України.
З урахуванням наведеного, суд, на підставі ч.2 ст. 11 КАС України для повного захисту прав, свобод та інтересів ТОВ «СХП-Україна» виходячи за межі позовних вимог, позовні вимоги позивача задовольняє частково.
Керуючись ст.ст.11, 94, 158-163 КАС України суд ,-
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва в частині не проведення у встановленому законом порядку перевірки стосовно заявленої суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету товариству з обмеженою відповідальністю «СХП-Україна».
Зобовязати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі м. Києва розглянути питання щодо проведення перевірки та надання органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету товариству з обмеженою відповідальністю «СХП-Україна» в порядку і строки, передбачені п.п. 200.10. 200.12. ст. 200 Податкового кодексу України.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя Аблов Є.В.