Постанова № 21082817, 01.12.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.12.2011
Номер справи
2а-9462/11/2670
Номер документу
21082817
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

Іменем України

м.Київ

01 грудня 2011 року 12:24 год.№ 2а-9462/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів:

головуючого Костенка Д.А., суддів: Донця В.А., Маруліної Л.О.,

при секре тарі судового засідання Палійчук Л.Д.,

за участю представників: позивача Дитинко О.В., відповідача Троніц М.І.,

розглянувши у відкритому судовому засідання спра ву за позовом Київського національного університету театру, кіно та телебачення імені І.К. Карпенка-Карого (далі Університет) до Головного контрольно-ревізійного управління України (даліГоловКРУ), Державної фінан сової інспекції України (далі ДФІУ) про визнання протиправними та скасування вимог від 27.05.2011 р. №04-14/987, №04-14/990,

в с т а н о в и в:

Університет звернувся до суду з позовом, в якому, враховуючи заяву від 10.11.2011р. (а.с. 160), просить визнати протиправними та скасувати:

-письмову вимогу ГоловКРУ, викла дену в листі від 27.05.2011р. №04-14/990, у частині покладення на Університет обов'язку перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунок УДК Шевченківського району в м. Києві грошові кошти на загальну суму 435200грн.;

-письмову вимогу ГоловКРУ, викладену в п. 3 листа від 27.05.2011р. №04-14/987, в частині покладення Університет обов'язку перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунок УДК Шевченківського району в м. Києві грошові кошти на загальну суму 435200грн.

Під час розгляду справи представник позивача підтримала позов. Позивач обґрунтовує свої вимоги порушенням відповідачем прав та законних інтересів шляхом направлення вимоги про повернення в дохід державного бюджету коштів на суму 435186,87грн. видатків з оплати праці працівників, які надають послуги з утримання гуртожитку та видатків на оплату комунальних послуг, які спожиті гуртожитком університету протягом 2008-2010рр.

Представник відповідачів не визнала позов. Відповідачі заперечують проти позову з тих підстав, що оскаржувані вимоги не є рішенням субєкта владних повноважень або актом індивідуальної дії, оскільки дані документи є супровідними листами, якими направлялось розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 27.05.2011р. №3, прий нятого на строк до 10.06.2011р., що станом на час розгляду справи судом втратило свою юридичну силу. До того ж, п. 3 листа ГоловКРУ від 27.05.2011р. №04-14/987 не містить вимоги про перерахунок Університетом в дохід Державного бюджету коштів на загальну суму 435200грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову, виходячи з такого.

ГоловКРУ проведено ревізію фінансово-господарської Університету за період з 2008-2010рр., за результатами якої складено акт від 19.04.2011р. №04-20/19 (а.с. 67-116).

На підставі вказаного акту ревізії ГоловКРУ прийнято розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 27.05.2011р. №3, яким згідно з п.2 ч.1 ст.117 Бюджет ного кодексу України (далі БК) зобовязано позивача зупинити на строк до 10.06.2011р. операції з бюджетними коштами на рахунку №35213001000396 за КПКВ 1801060 за зави щення видатків по загальному фонду оплати праці на 2008-2010рр на суму 106,6тис.грн. та з оплати за комунальні послуги на 2009-2010рр. на суму 328,6тис.грн. внаслідок затвер дження зазначених видатків по загальному фонду на утримання гуртожитку в порушення вимог пп. "а" п. 3 Переліку груп власних надходжень бюджетних установ, вимоги щодо їх утворення та напрям використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.05.2002р. №659, що є порушенням п.п. 17, 18, 19, 23 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвер дженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002р. №228 (а.с 66).

Листом ГоловКРУ від 27.05.2011р. №04-14/987 "Про усунення виявлених порушень" (а.с. 61-63), адресованого ректору Університету, з метою повного усунення виявлених пору шень попередження їх виникнення в подальшому, на підставі п. 7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" вимагалось розглянути матеріали ревізії та вжити заходів з усунення виявлених порушень (п.1). У звязку з виявленими поруше ннями зобовязановідобразити в обліку дебіторську заборгованість за не надані послуги (різницю між сплаченою сумою та сумою за фактично спожиті послуги пропорційно займаній площі). Провести претензійно-позовну роботу з контрагентом щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів. В іншому випадку стягнути з осіб, винних у проведенні зайвих виплат, шкоду у порядку та розмірі встановленому ст. ст. 130-136 Кодексу законів про працю України; зазначені кошти перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунок Управління державного казначейства Шевченківського району в м.Києві № 31111102700011, МФО 820019, код платежу 21080600, ЄДРПОУ 26077968 (п.2). У звязку зі завданням збитків загальному фонду Державного бюджету на суму 435,2тис грн. відповідно до Порядку зупинення операцій з бюджетними коштами, затвердженого поста новою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011р. № 21, керуючись п. 3 ст. 116 і п. 2 ст. 117 Бюджетного кодексу України, на адресу УДК Шевченківського району м. Києва направлено розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами (п. 3).

Вказаним листом Університет попереджено, що відповідно до ст. 15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються, зобов'язано надіслати на адресу ГоловКРУ разом з копіями завірених первинних, розпорядчих та інших документів, інформацію про вжиті заходи та виконання цих вимог в термін до 25.06.2011р., що підтверджують усунення порушень.

Листом від 27.05.2011р. №04-14/990 "Про зупинення операцій з бюджетними кош тами" (а.с. 64, 65), адресованого ректору Університету, позивача повідомлено про не обхід ність віднов лення касових видатків загального фонду на суму 435,2 тис.грн., які були сплачені за рахунок коштів загального фонду, перерахувавши такі кошти в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунки. При цьому в листі зазначено про направлення на адресу УДК Шевченківського району м. Києва розпорядження про зупинення операцій з бюджет ними коштами терміном до 10.06.2011р.

Спірні правовідносини стосуються правомірності вимог, викладених в оскаржуваних листах щодо обовязку Університету перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстра ційний рахунок УДК Шевченківського району в м.Києві грошові кошти в сумі 435200грн.

Відповідно до п.7 ст. 10 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" Головному контрольно-ревізійному управлінню України надається право пред'яв ляти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і вико рис тання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними орга нами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з пору шенням чинного законодавства;

Згідно з ч.2 ст.15 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'яз ковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Процедура проведення інспектування в міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в період, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або викорис товують (використовували у період, який перевіряється) державне чи комунальне майно, а на підставі рішення судув інших суб'єктів господарювання визначені "Порядком проведення інспектування Державною фінансовою інспекцією, її територіальними органа ми", затвер дженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006р. №550 (даліПорядок).

Пунктом 46 Порядку встановлено, якщо вжитими в період ревізії заходами не забезпе чено повне усунення виявлених порушень, контролюючим органом у строк не пізніше ніж 10 робочих днів після реєстрації акта ревізії, а у разі надходження заперечень (зауважень) до ньогоне пізніше ніж 3 робочих дні після надіслання висновків на такі заперечення (зауваження) надсилається об'єкту контролю письмова вимога щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства із зазначенням строку зворотного інформування.

Про усунення виявлених ревізією фактів порушення законодавства цей об'єкт конт ролю у строк, визначений вимогою про їх усунення, повинен інформувати відповідний конт ролюючий орган з поданням завірених копій первинних, розпорядчих та інших документів, що підтверджують усунення порушень.

Як пояснив представник відповідачів вимога, яка була обовязковою для виконання була надіслана Університету листом від 27.07.2011р. №04-14/987.

Розглянувши лист від 27.05.2011р. №04-14/987, суд погоджується з твердженням представника відповідачів, що п.3 позивачу доведено до відома застосування фінансових санкцій у вигляді зупинення операцій з бюджетними коштами, проте вимога про перера хування коштів в даному пункті відсутня, також в цьому пункті відсутня вимога щодо покла дення на Університет обов'язку перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунок УДК Шевченківського району в м.Києві грошові кошти в сумі 435200грн.

Зі змісту розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 27.05.2011р. №3 вбачається, що санкцію у вигляді зупинення операцій по бюджетним кош там було застосовано до 10.06.2011р. Таким чином, на момент звернення позивача до суду (01.07.2011р.) розпорядження вичерпало свою дію.

Таким чином, не підлягає задоволенню позовна вимога про визнання протиправною і скасування письмової вимоги ГоловКРУ, викладеної в п.3 листа від 27.05.2011р. №04-14/987, у частині покладення на Університет обов'язку перерахувати в дохід Державного бюджету грошових коштів у сумі 435200грн.

Пунктом 52 Порядку визначено, що контролюючі органи здійснюють контроль за усу ненням об'єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворот ного інформування про вжиті заходи, а також під час наступних ревізій цих об'єктів контро лю, систематично вивчають матеріали ревізій і на підставі їх узагальнення вносять відповід ним органам державної влади та органам місцевого самоврядування пропозиції щодо перег ляду нормативно-правових актів, усунення причин і умов, що сприяли порушенням законодав ства.

За таких обставин, лист від 27.05.2011р. №04-14/990 "Про зупинення операцій з бюджетними коштами", яким позивача повідомлено про виявлені під час ревізії порушення, зазначено спосіб усунення цих порушень, повідомлено про надіслання розпорядження про зупинення операцій з бюджетними коштами від 27.05.2011р. №3 на адресу УДК Шевченків ського району м.Києва для його виконання, не є вимогою в розумінні п. 46 Порядку, а є за ходом щодо контролю за усуненням порушень законодавства. При цьому судом враховано пояснення представника відповідачів, згідно з якими вказаний лист носить превентивний характер, направлений на усунення подібних порушень в майбутньому, проте не є обовяз ковим до виконання, які (пояснення) до того ж вказують про відсутність дійсного (фактич ного) й можливого порушення прав та інтересів позивача, що потребують судового захисту.

Отже, твердження позивача про протиправність вимоги перерахувати в дохід Держав ного бюджету грошові кошти на загальну суму 435200грн. є безпідставними, позаяк лист від 27.05.2011р. №04-14/990 такої обовязкової вимоги не містить.

Відтак позовна вимога щодо визнання протиправною та скасування письмової вимоги ГоловКРУ, викладеної в листі від 27.05.2011р. №04-14/990, в частині покладення на Універ ситет обов'язку перерахувати в дохід Державного бюджету на реєстраційний рахунок УДК Шевченківського району в м.Києві грошові кошти на загальну суму 435200грн. задово ленню не підлягає.

Наведені у позовній заяві доводи позивача, в яких він посилається на відсутність з його боку порушень вимог ст. 116 БК і безпідставне застосування ст. 117 БК, судом до уваги не беруться, оскільки вони стосуються обґрунтованості зупинення операцій з бюджетними коштами та правомірності прийнятого відповідачем за наслідками вказа ної ревізії розпоря дження ГоловКРУ від 27.05.2011 р. №3, яке, між іншим, позивачем не оскаржу валось і не є пред метом даної справи.

З урахуванням встановлених обставин, зазначених положень законодавства і наведе них судом мотивів, задоволенні адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 11, 14, 24, 70, 71, 76, 79, 86, 138, 158163 КАС, суд

п о с т а н о в и в:

Відмовити Київському національному університету театру, кіно та телебачення імені І.К. Карпенка-Карого в задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 185-187 КАС. Апеляційна скарга на постанову подається до протягом 10 днів з дня отримання копії її повного тексту.

Головуючий суддя Д.А. Костенко

Судді: В.А. Донець Л.О. Маруліна