Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2012 р. Справа № 2-а-4831/11/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області до Державного підприємства "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" про стягнення заборгованості,
встановив:
Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція в Херсонській області(позивач, ДПІ) звернулась до адміністративного суду з позовом, в якому просить стягнути з Державного підприємства "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" (відповідач, підприємство)заборгованість по податку на прибуток в сумі 324 963 грн. 51 коп. Позовні вимоги ДПІ грунтуються на результатах проведених перевірок 23.03.10 (акт №04/231-24113080) та 16.06.11 (акт № 06/2310/24113080) та прийнятих повідомленнях - рішеннях від 02.04.10 № 0000142310/0, № 0000102310 від 30.06.11. Відповідно до розрахунку податкового боргу підприємству визначено податкові зобов'язання по податку на прибуток підприємств на загальну суму 325 418 грн. 98 коп. У зв'язку з наявною переплатою станом на 07.09.2011 в розмірі 455 грн. 47 коп., за підприємством рахується залишок несплаченого боргу в сумі 324963 грн. 51 коп. Заборгованість в добровільному порядку не сплачується. Позивач вважає законними прийняті податкові повідомлення-рішення та просить стягнути заявлену суму боргу в повному обсязі.
Представник позивача надав суду заяву з проханням розглянути справу у порядку письмового провадження.
Відповідач Державне підприємство "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" явку свого представника в судове засідання не забезпечив, про дату та час слухання справи підприємство повідомлено належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи поштовими повідомленнями з відмітками про отримання судової кореспонденції.
Згідно ч. 4 ст. 128 КАС України, у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Виходячи з вищевикладеного, суддя вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав. Державне підприємство "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" є юридичною особою, засноване на державній формі власності та підпорядковується ДП "Скадовський морський торгівельний порт", код ЄДРПОУ 24113080, здійснює діяльність з функціонування інфраструктури водного транспорту. Підприємство перебуває на обліку в Каланчацькому відділенні Чаплинській МДПІ як платник податків, зборів та обов'язкових платежів.
Податковими ревізорами-інспекторами Чаплинської МДПІ у Херсонській області було проведено дві перевірки ДП "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 (акт №04/231-24113080 від 23.03.10) та за період з 0.01.2010 по 31.12.2010 (акт № 06/2310/24113080 від 16.06.11). Зокрема, за результатами проведеної перевірки 23.03.10 було встановлено порушення суб'єктом господарювання п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.6.1 п. 5.6, п.п. 5.7.1 п. 5.7, п.п. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5, п.п. 8.1.2 п. 8.1, п.п. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 22.05.1997 № 283/97-ВР (далі Закон №283), а саме: заниження всього в сумі 201844,60 грн., у тому числі за 1 квартал 2007 року в сумі 0,00 грн., півріччя 2007 року в сумі 1267,50 грн., за 9 місяців 2007 року в сумі 3317,50 грн., за 11 місяців 2007 року в розмірі 3317,50 грн., за 2007 рік в сумі 9765,95 грн., за 1 квартал 2008 року в сумі 3676,02 грн., півріччя 2008 року в сумі 9506,03 грн., за 9 місяців 2008 року в сумі 16482,46 грн., за 11 місяців 2008 року в сумі 163324,46 грн., за 2008 рік в сумі 61668,21 грн., за 1 квартал 2009 року в сумі 26045,98 грн., півріччя 2009 року в сумі 113609,09 грн., за 9 місяців 2009 року в сумі 131806,36 грн., за 2009 рік в сумі 130410,44 грн.
За висновками даної перевірки Чаплинською МДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення від 02.04.2010 № 0000142310/0, яким визначено ДП "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" податкове зобов'язання по податку на прибуток підприємств на суму 302766 грн. 90 коп., що складається з основного боргу в розмірі 201844 грн. 60 коп. та нарахованої штрафної санкції в сумі 100922 грн. 30 коп. (згідно п.п. 17.1.3 п. 17.1 ст. 17 Закону України від 21.12.2000 № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами"). Рішення отримано відповідачем належним чином 06.04.2010, в судовому порядку рішення не оскаржено.
Проведеною перевіркою 16.06.11 встановлено порушення ДП "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" п. 3.1 ст. 3, п.п. 4.1.6 п. 4.1 ст. 4, п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п. 5.7.1 п. 5.7 ст. 5 та п.п. 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону №283, а саме встановлено заниження податку на прибуток всього в сумі 18121 грн. 66 коп., у тому числі за 1 квартал 2010 року в сумі 2675 грн. 27 коп., за 2 квартал 2010 року в сумі 9130 грн. 66 коп., за 3 квартал 2010 року в сумі 2339 грн. 81 коп., за 4 квартал 2010 рік в сумі 3975 грн. 92 коп.
Чаплинською МДПІ за результатами вищевказаної перевірки було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000102310 від 30.06.11, яким визначено податкове зобов'язанння з податку на прибуток підприємств в сумі 22 652грн. 08 коп., що складається з основного боргу в сумі 18121 грн. 66 коп. та нарахованої штрафної санкції в розмірі 4530 грн. 42 коп. (згідно п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України). Дане рішення отримано 30.10.11, в судовому порядку не оскаржено.
Стаття 3 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (чинна на час виникнення податкових зобов'язань) передбачає, що об'єктом оподаткування є прибуток, який визначається шляхом зменшення суми скоригованого валового доходу звітного періоду, визначеного згідно з пунктом 4.3 цього Закону, зокрема на суму амортизаційних відрахувань, нарахованих згідно із статтями 8 і 9 цього Закону. Згідно підпункту 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 Закону №283 вбачається, що валовий доход - це загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі, виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами. Даний валовий дохід у випадку ДП "Хорлівський морський торгівельний портовий пункт" включає доходи з інших джерел, у тому числі, але не виключно, у вигляді сум безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному періоді, вартості товарів (робіт, послуг), безоплатно наданих платнику податку у звітному періоді, крім їх надання неприбутковим організаціям згідно з пунктом 7.11 статті 7 цього Закону та у межах таких операцій між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи, крім випадків, визначених у частині четвертій статті 3 Закону України "Про списання вартості несплачених обсягів природного газу". За актом перевірки від 23.03.2010 ДП "Хорлівський морський торгівельний портовий пункт" занижено в рядку 01.6 Декларації "інші доходи, крім визначених у 01.1-01.5" валових доходів за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 на суму безповоротної фінансової допомоги та безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) від ДП "Скадовський морський торгівельний порт" на суму 873 964 грн. 42 коп. З акту перевірки за 16.06.2011 (п. 3.1.1) підприємством за період з 01.01.10 по 31.12.10 задекларовано скоригований дохід у сумі 107882,00 грн. За період з 01.01.07 по 30.09.09 встановлено його заниження на 39500,41 грн., у тому числі за 1 квартал 2010 року в сумі 12795,07 грн., за 2 квартал 2010 року в сумі 10318,91 грн., за 3 квартал 2010 року в сумі 5795,63 грн., за 4 квартал - 10590,80 грн.
Згідно положень підпункту 5.6.1 пункту 5.6 статті 5 Закону №283 вбачається, що урахуванням норм пункту 5.3 цієї статті до складу валових витрат платника податку відносяться витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат, виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на виплату авторських винагород та виплат за виконання робіт (послуг), згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-які інші виплати в грошовій або натуральній формі, встановлені за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами закону, що регулює питання оподаткування доходів фізичних осіб (законодавства, що встановлює правила оподаткування прибутковим податком з громадян). З акту перевірки від 23.03.2010 п. 3.1.2 вбачається, що ДП "Хорлівський морський торгівельний портовий пункт" у рядку 04.3 Декларації "витрати на оплату праці" за період з 01.01.2007 по 31.12.2009 визначено показник витрати платника в сумі 94457,00 грн.. За даними перевірки витрати по заробітній платі працівникам за 12 місяців 2009 року склали 172 502,42 грн. у тому числі за 2 квартал 2009 року - 24044,00 грн., 3 квартал 2009 року - 70 413,00 грн., 4 квартал 2009 року - 78045,42 грн. Таким чином, встановлено заниження показника на суму 78 045,42 грн.
Згідно пункту 5.7.1 Закону № 283 до складу валових витрат платника податку відносяться суми збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нараховані на виплати, зазначені в підпункті 5.6.1 цієї статті, у розмірах і порядку, встановлених законом. За вказаним вище актом перевірки відповідач у рядку 04.4 Декларації "сума страхового збору (внесків) до фондів державного загальнообов'язкового страхування" визначено показник 38562,00 грн. Підприємством занижено показник в сумі 25824,35 грн., у тому числі за 2009 рік занижено 3310,00 грн. та за 12 місяців 2009 року занижено в сумі 25824,35 грн. З акту перевірки за 16.06.2011 (п. 3.1.2 акту) вбачається, що ДП у рядку 04.4 Декларації відображено показник за період з 01.01.2010 по 31.12.2010 в сумі 4750,00 грн. Перевіркою встановлено заниження в сумі 5393,00 грн. за 4 квартал 2010 року.
До валових витрат також віднесено суми внесених (нарахованих) податків, зборів (обов'язкових платежів), установлених Законом України "Про систему оподаткування" (крім тих, що прямо не визначені у переліку податків, зборів (обов'язкових платежів), визначених зазначеним Законом), включаючи акцизний збір та рентні платежі, а також збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну та теплову енергію, за винятком податків, зборів (обов'язкових платежів), передбачених підпунктами 5.3.3, 5.3.4, та пені, штрафів, неустойок, передбачених підпунктом 5.3.5 цієї статті (пп. 5.2.5 п. 5.2 ст. 5 Закону № 283). Підприємство у рядку 04.6 Декларації "сума податків, зборів (обов'язкових платежів), крім визначених у рядку 04.4" завищено валові витрати в сумі 5052,41 грн., а саме згідно акту перевірки від 23.03.2010 встановлено за 12 місяців 2007 року, що сума податків склала 18132,84 грн., у тому числі комунальний податок - 147,90 грн., збір за забруднення навколишнього середовища в сумі 31,80 грн., земельний податок - 17953,14 грн. Таким чином, показник склав 19 149 грн., завищення становить 1016,16 грн.. За 12 місяців 2008 року встановлено суму податків в розмірі 23656,57 грн., у тому числі комунальний податок - 185,30 грн., збір за забруднення навколишнього середовища в сумі 151,49 грн., земельний податок - 23069,78 грн., транспортний податок - 250,00 грн. Таким чином показник склав 17588,00 грн., заниження становить 6068,57 грн.
Підприємство придбавало послуги з ведення господарської діяльності, отримувало послуги з охорони об'єктів за січень 2010 року, з постачання електроенергії за червень 2010 року, листопад 2010 року. Положення чинного на час перевірки Закону № 283 передбачають, що до складу валових витрат входять суми будь-яких витрат, сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрати з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті. З акту перевірки за 16.06.2011 (п. 3.1.2 акту) вбачається, що підприємством порушено п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 283, а саме у рядку 04.1 Декларації "витрати на придбання товарів (робіт, послуг), крім визначених у 04.11" занижено показник на 25884,59 грн., у тому числі за 1 квартал 2010 року - 19128,26 грн., за 2 квартал 2010 року - 4941,17 грн., за 3 квартал 2010 року - 806,74 грн., 4 квартал 2010 року - 1008,42 грн.
Згідно п.п. 8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону № 283 платники податку мають право протягом звітного періоду віднести до валових витрат будь-які витрати, пов'язані з поліпшенням основних фондів, що підлягають амортизації, у тому числі витрати на поліпшення орендованих основних фондів, у сумі, що не перевищує 10 відсотків сукупної балансової вартості всіх груп основних фондів станом на початок такого звітного періоду. ДП "Хорлівський морський торгівельний портовий пункт" за перший квартал 2009 року завищено показник у рядку 04.10 Декларації "витрати на поліпшення основних фондів" в сумі 6960,00 грн. Оскільки при придбанні безоплатно отриманих основних фондів платник податку не здійснює витрат, ці основні фонди не підлягають амортизації згідно п.п. 8.1.2 п. 8.1. ст. 8 Закону №283. З акту приймання-здачі відремонтованих, реконструйованих та модернізованих об'єктів від 12.03.2009 (дослідженого під час перевірки) від ДП Скадовський морський торгівельний порт" відповідачем отримано відремонтовану комплексу трансформаторну підстанцію № 145 Р-250 кВА, кошторисна вартість якої становить 74 348,00 грн. Виходячи з положень акту, дана операція є безоплатною послугою, що збільшує в свою чергу валові доходи за звітний період та не є витратами на поліпшення основних фондів. Підприємством самостійно виправлено показник в рядку 04.10 Декларації на суму 6960,00 грн. З акту перевірки за 16.06.2011 (п. 3.1.2) вбачається, що ДП у рядку 07 Декларації "Сума амортизаційних відрахувань" завищено задекларовані показники в сумі 64251,82 грн., у тому числі за 1 квартал 2010 року - 12388,26 грн., 2 квартал 2010 року в сумі 21041,90грн., 3 квартал 2010 року в сумі 15720,34 грн., 4 квартал 2010 року в сумі 15101,32 грн.
Виходячи з вищевикладеного, суд приходить до висновку щодо правомірності винесених податкових повідомлень-рішень від 02.04.2010 № 0000142310/0 та № 0000102310 від 30.06.11, застосовано грошове зобов'язання до ДП "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" за порушення положень Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" на загальну суму 324 963 грн. 51 коп. є законним та обгрунтованим. На час розгляду справи доказів сплати зобов'язання суду не надано.
Згідно п.п. 20.1.18 п. 20.18 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини
Відповідно до ст. 69 КАСУ доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Згідно з ч. 1 ст. 71 Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Державне підприємство "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" рішення інспекції від 02.04.2010 № 0000142310/0 та № 0000102310 від 30.06.11 в судовому порядку не оскаржило, рішення не скасовані, тому є обов'язковими до виконання. Доказів сплати донарахованих податкових зобов'язань та штрафних санкцій суду не надано.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі. Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст.ст. 69, 72, 128, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив:
Позов Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства "Хорлівський морський торговельний портовий пункт" (вул. Набережна, 1, с.Хорли, Каланчацький район, Херсонська область, код ЄДРПОУ 24113080) до бюджету заборгованість по податку на прибуток в сумі 324 963 (триста двадцять чотири тисячі дев'ятсот шістдесят три) грн. 51 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.1.5