ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 січня 2012 року <ЧАС >м.ПолтаваСправа № 2а-1670/10783/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гіглави О.В.,
при секретарі Дрижирук М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Гадяцького районного центру зайнятостідо ОСОБА_1про стягнення допомоги по безробіттю, -
В С Т А Н О В И В:
12 грудня 2011 року Гадяцький районний центр зайнятості звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю у розмірі 7197,44 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що на момент отримання статусу безробітної в Гадяцькому районному центрі зайнятості ОСОБА_1 (до внесення актового запису про шлюб №200 від 01.11.1999 "ОСОБА_1 ") була зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, чим порушила вимоги Закону України "Про зайнятість населення", Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" та незаконно отримала допомогу по безробіттю у загальному розмірі 7197,44 грн, в тому числі за період з 23.09.2003 по 01.12.2004 у розмірі 1179,73 грн та за період з 11.09.2008 по 08.04.2010 у розмірі 6017,71 грн.
Представник позивача в судовому засіданні 10.01.2012 позовні вимоги підтримав.
В судове засідання 19.01.2012 позивач явку свого уповноваженого представника не забезпечив, надав до суду клопотання, в якому просив розгляд справи провести за його відсутності.
Відповідач в судове засідання не зявився, проте про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся судом належним чином, про що маються докази в матеріалах справи.
За таких обставин суд вважає за можливе провести розгляд справи за даної явки.
Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.09.2003 та 11.09.2008 ОСОБА_1 звернулася до Гадяцького районного центру зайнятості із заявами про надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю. У поданих заявах вона зазначала, що не зареєстрована як субєкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Наказом Гадяцького районного центру зайнятості від 23.09.2003 № НТ0030923 та наказом від 11.09.2008 № НТ080911 відповідачу надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Із персональних карток ОСОБА_1 судом встановлено, що остання знята з обліку в Гадяцькому районному центрі зайнятості на підставі наказів від 01.12.2004 № НТ041201 та від 08.04.2010 № НТ100408.
Як вбачається із матеріалів справи, за період перебування ОСОБА_1 на обліку в Гадяцькому районному центрі зайнятості, нею отримано допомогу по безробіттю у загальному розмірі 7197,44 грн, в тому числі згідно довідки Гадяцького районного центру зайнятості від 10.10.2011 №1602115 за період з 23.09.2003 по 01.12.2004 нею отримано допомогу по безробіттю у сумі 1179,73 грн та згідно довідки Гадяцького районного центру зайнятості від 10.10.2011 №1602111430 за період з 11.09.2008 по 08.04.2010 нею отримано допомогу по безробіттю у сумі 6017,71 грн.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 01.03.1991 (далі - Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Підпунктом "б" пункту 3 статті 1 Закону № 803-ХІІ передбачено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно з актом №67 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на випадок безробіття" від 12.10.2011 ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа - підприємець з 31.05.1996.
Судом встановлено, що факт реєстрації відповідача (згідно інформації Відділу реєстрації актів цивільного стану Гадяцького районного управління юстиції до внесення актового запису про шлюб №200 від 01.11.1999 "ОСОБА_1") як фізичної особи - підприємця саме 31.05.1996 підтверджується наявним в матеріалах справи витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 18.11.2011.
Відповідно до частини 2 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобовязані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Судом встановлено, що відповідачем у заявах про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю від 23.09.2003 та 11.09.2008 були вказані недостовірні відомості про те, що він не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, що призвело до безпідставного отримання ним допомоги по безробіттю у загальному розмірі 7197,44 грн, в тому числі за період з 23.09.2003 по 01.12.2004 у розмірі 1179,73 грн та за період з 11.09.2008 по 08.04.2010 у розмірі 6017,71 грн.
Таким чином, оскільки відповідач на момент надання йому статусу безробітного - 23.09.2003 та 11.09.2008 мав статус суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи, то відповідно допомогу по безробіттю ним отримано незаконно.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
На виконання приписів зазначеної норми Гадяцьким районним центром зайнятості 12.10.2011 видано наказ №153 про повернення ОСОБА_1 виплаченої їй допомоги по безробіттю.
Копія вказаного наказу була направлена на адресу відповідача рекомендованим листом та отримана останнім 14.10.2011, що підтверджується зворотнім повідомленням про вручення поштового відправлення, копія якого наявна у матеріалах справи.
Відповідно до частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно із частиною 1 статті 71 Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Судом встановлено, що на момент розгляду справи суму допомоги по безробіттю у загальному розмірі 7197,44 грн відповідачем на розрахунковий рахунок Гадяцького районного центру зайнятості не повернуто.
Таким чином, суд, перевіривши матеріали справи, оцінивши надані докази приходить до висновку про те, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Гадяцького районного центру зайнятості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Гадяцького районного центру зайнятості (р/р 26006110006102, код ЄДРПОУ 01528571, МФО 331605 в ПОФ АППБ "Аваль") суму допомоги по безробіттю в розмірі 7197 (сім тисяч сто дев'яносто сім) гривень 44 (сорок чотири) копійки.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 23 січня 2012 року.
СуддяО.В. Гіглава